חזה עוף/הודו במרינדה, לאלה (כמוני) שלא מבינים הרבה במטבח.

lseugy

New member
חזה עוף/הודו במרינדה, לאלה (כמוני) שלא מבינים הרבה במטבח.

שבוע טוב לכם.
בשביל כאלה (כמוני) שלא מבינים הרבה בעבודת מטבח, לשבור שיא של עצמם זה לא ענין של מה בכך. זה מה שקרה לי היום. ומה השיא ששברתי? עשיתי משהו שמצריך הכנה מוקדמת. כלומר, לא משהו שמתחילים ומסיימים באותו יום. בדרך כלל אני אוהב להתחיל ולסיים במכה אחת. זה מצמצם את רשימת האפשרויות שלי להכנת אוכל.

למי שלא יודע, המרינדה היא מישרה: משהו שמשרים בו דברים אחרים. אין לה רכיבים קבועים, כל זמן שכמות הנוזלים בה, עולה על כמות המוצקים. דבש או סילאן למשל, נחשבים נוזלים. מה שתשימו - טוב. אני ממליץ להתחיל עם משהו שהעתקתם מהרשת ועל זה תוסיפו ותחסירו לפי טעמכם וכאוות נפשכם. הכל הולך.

היום (כלומר התחלתי אתמול) הכנתי חזה עוף במרינדה. כתוספת, אחרי שהוצאתי את העוף המושרה, השתמשתי במרינדה גם כרוטב לתפוחי אדמה. יצא אחלה. אם הבנות אמרו "טעים מאד" - קיבלתי מדליה. אפשר להשתמש גם בחזה הודו.

הנה מה שהכנתי ל4 מנות:
מתחילים מהמרינדה. הכמויות זה בערך כי שפכתי מה שבא לי וכמה שבא לי (ותודה לליהי קרויץ ולמאקו אוכל שרשימותיהם היו לי לבסיס. קרדיטים בסוף). אם אין לכם כל מה שאני שמתי, אין דבר. תשתמשו במה שיש לכם. ומה שמתי?
3-4 כפות שמן זית.
2 כפות רוטב סויה.
רבע כוס רוטב צ'ילי מתוק.
כפית פפריקה מתוקה.
חצי כפית פפריקה חריפה.
חצי כף רסק עגבניות.
שתי קוביות שום כתוש.
3 כפות סילאן (או דבש).
מיץ מלימון שלם.
כפית חרדל.
מלח לפי הטעם (לא להשתולל כי רוטב הסויה הוא מלוח).
פלפל שחור.

לטיגון
תרסיס שמן לטיגון (אם אין - קצת מרגרינה או שמן רגיל).
מערבבים הכל היטב בקערה.

פורסים חזה עוף לפרוסות די עבות (כ-1-ס"מ בעובי).
מערבבים עם המרינדה היטב, מכסים בנילון נצמד - ולמקרר. מינימום שעה. הכי טוב - לפחות לילה (וזה מה שעשיתי).

לתפוחי האדמה (4 די גדולים חתוכים לקוביות גדולות מאד או תפוחי אדמה קטנים בקליפתם, חתוכים לחצאים) - מעט קוצי טימין יבש (זה לא באמת קוצים. אלה העלים המיובשים שלו).

מומלץ לטגן את נתחי החזה על מחבת פסים, אבל כל מחבת תהיה טובה. רצוי עם תחתית עבה לפיזור טוב של החום. אני הלכתי על מחבת פסים.
מחממים את המחבת על המבער הבינוני באש בינונית-גבוהה.
מרססים שמן (או מורחים מרגרינה או שמן ונעזרים במברשת סיליקון).
כשהשמן חם משטחים את פרוסות החזה (אחרי שהוצאנו מהמרינדה והנחנו לה לטפטף. לא לשפוך את המרינדה.). אחרי כדקה הופכים. אחרי עוד דקה הופכים שוב ואחרי שתי דקות הופכים ועוד שתי דקות הופכים שוב. כך הופכים כל שתי דקות עד שהנתחים צלויים היטב קרוב לחריכה אבל לא יותר מדי שלא יתייבשו.

למי שרוצה גם תפוחי אדמה ברוטב הזה מומלץ (לפני הטיגון) להניח את הפרוסות על צלחת וקצת להפעיל לחץ ולהגיר את שאריות המרינדה חזרה לקערה. חזות העוף ימתינו לטיגון כשעה וחצי-שעתיים עד שתפוחי האדמה יהיו כמעט מוכנים.
לתבנית (אפשר זכוכית חסינת חום או מתכת מרופדת בניר אפיה) עם שוליים קצת גבוהים, שופכים את המרינדה.
מכניסים את תפוחי האדמה ומערבבים היטב שכל הקוביות מרוחות היטב במרינדה. שופכים לתבנית חצי או שני-שליש כוס מים.
בוזקים את קוצי הטימים ומי שרוצה תבלינים נוספים - זה הזמן. מכסים ברדיד אלומיניום.
מכניסים לתנור 180-200 מעלות לשעה ורבע בערך.
מוציאים ומניחים על קרש.
מסירים את רדיד האלומיניום. מערבבים בעזרת כפות את תפוחי האדמה ומחזירים לתנור לכחצי שעה או עד שתפוחי האדמה מוכנים (בודקים בנעיצת מזלג).

בחצי שעה הזו מטגנים את חזות העוף כמתואר.
שבוע טוב ותהנו.
ליהי קרויץ
https://www.youtube.com/watch?v=XbYEJyiQc8c
מאקו אוכל
http://www.mako.co.il/food-cooking_...ipe-ten-minutes/Recipe-bec54cd0943db51006.htm

וזה מה שיצא לי:
ואתם מוזמנים:
http://www.tapuz.co.il/blogs/userblog/abapolanya

yair_bar

New member
מנהל
תודה על המתכון

אשמח להבין כמה דברי בתהליך ההכנה.
&nbsp
למה אתה הופך את חסה העוף כמה פעמים במחבת?
&nbsp
למה מחבת פסים עדיפה על מחבת רגילה?
&nbsp
האם ריבוי המרכיבים במרינדה עדיין נותן טעם מאוזן? לא כדאי לוותר על כמה מהם כדי לקבל טעמים יותר מובחנים?
&nbsp
אגב, לפיזור שמן במחבת אתה לא חייב מברשת סיליקון - אפשר בעזרת נייר סופג למרוח על כל שטח המחבת

lseugy

New member
אתה שוכח שאתה מדבר עם אחד שלא מבין הרבה במטבח.

אני מקפיד לציין את זה בכל פעם.
התבססתי על מתכונים מוכנים ועשיתי מהם מה שבא לי.
&nbsp
הופך את חזה העוף כמה פעמים כדי שלא יהיה מצב בו מבחוץ נשרף ובפנים עוד חי. פטנט שלמדתי כשחיפשתי מתכון לסטייק עוף (שעשיתי מקפוא) וזה עבד יפה.
&nbsp
עדיף לדעתי (וזו רק דעתי) מחבת פסים כדי שהנתח לא ישחה בשמן. רציתי כמה שפחות שמן בטיגון אבל בלי שידבק למחבת. זה גם מה שראיתי בכל המתכונים שסקרתי ברשת. גם קצת יותר יפה לעין. הרי אנשים אוכלים קודם כל עם העיניים ורק אחר כך עם הפה. חשוב במיוחד כשמדובר במפונקות שלי.
&nbsp
ריבוי מרכיבים היה בכל המתכונים שראיתי ואם המפונקות שלי אמרו "טעים מאד" - מספיק לי. סוסים מנצחים לא מחליפים. יחד עם זה מי שרוצה טעם מסוים יכול לשנות כרצונו. אפילו ציינתי את זה במתכון. אני לא עושה יותר מדי ניסויים בפעם ראשונה. בטח יקרה בעתיד.
&nbsp
לענין נייר סופג - אני מניח שיש כאלה שקוראים והם לא מנוסים כמוך אלא צילעייגערים כמוני במטבח ועלולים לשרוף את האצבעות. ענין של זהירות. שמן+נייר+חום+אש לא מתאים לי. בכל העיסוקים שלי אני תמיד אומר לאנשים שאיתם או מולם אני עובד: אני מוכן לקבל שגיאות, חוסר ידע או חוסר נסיון. אני לא מוכן לקבל חוסר זהירות. ככה התרגלתי. קשה ללמד סוס זקן טריקים חדשים. במקרה הזה גם אין צורך. הזהירות הישנה עדיין טובה.
&nbsp
תודה על התגובה ושבוע טוב.

למעלה