הוספת מלח בלישה של בצק בצורה ידנית

נטעליג

New member

שאלה כללית, אשמח להביא מתכון אם צריך:
בהוראות הכנה לבצק שמרים במיקסר, צריך לעשות במרכז ערימת הקמח בקערת המיקסר גומה,לשים בה את השמרים,שמן וסוכר, לפזר את המלח מסביב לגומה ולהפעיל את המיקסר.
אני רוצה להכין בצק ללא מיקסר ותוהה איך ובאיזה שלב מוסיפים את המלח וכמה זה קריטי, הרי תוך לישה המלח מתאחד עם שאר החומרים?

תלוי אם את משתמשת בשמרים טריים או יבשים

בשמרים יבשים אין שום בעיה להוסיף את המלח מייד בהתחלה יחד עם כל המצרכים האחרים.
בשמרים טריים, אני גם מוסיפה בהתחלה אבל מערבבת תחילה את הקמח והמלח היטב כדי שכמות גדולה יחסית של מלח לא תהיה במגע ישיר עם השמרים . בסך הכל בכל עשרות השנים שאני אופה בצקי שמרים משלל סוגים ומרקמים, לישה ידנית או מיקסר, מעולם לא קרה לי שהבצק לא תפח ואני תמיד מוסיפה את המלח בתחילת הלישה.

milch

New member

ערבבי את כל המרכיבים למעט את המלח וכ-10% מכמות המים. העירבוב צריך להיות קצר ובעיקר הומוגני.
השאירי מכוסה לאוטוליזה של 20-30 דקות, זה תהליך שישפר את ספיגת הנוזלים במרכיבים היבשים.
פזרי את המלח על פני הבצק, הטמיעי את המלח עם האצבעות, בצעי מעין לישה והוסיפי את יתרת המים.
המשיכי ללוש עד קבלת בצק הומוגני לחלוטין.
מכאן יש שתי אפשרויות: האחת, המשך לישה ידנית עד קבלת חלון גלוטן והשניה, שיטת הקיפולים. שיטה זו היא במקום לישה, ארוכה יותר ולכן לא אפרט אותה כאן כרגע. שיטה מצויינת, אינני זוכר מתי פעם אחרונה לשתי בצק, רק קיפולים.
בהצלחה!

נטעליג

New member
ואם אפשר להמשיך לשרשר- הוספת זיתים לבצק לחם

כדאי להפחית בכמות המלח בבצק ואיזה סוג ישתלב טוב ולא יקלקל את צבע\מרקם הבצק (נראה לי שהכי מתאימים פה צימוקים?)
או,לחלופין- איזה מתכון מומלץ ללחם עם זיתים (רצוי בצק פשוט לבן, לא מסובך מדי).

milch

New member
לחם זיתים שחורים ופלפל אדום

זהו לחם שאני נוהג להכין, די מאתגר למי שלא מספיק מנוסה לעבוד עם בצקים רטובים.
שווה את המאמץ!

החומרים:

1½ כוסות =340 (194 קמח+146 מים) גרם בצק מקדים (75% לחות, עשוי מקמח רב תכליתי, מים, וקמצוץ שמרים. להתפיח כ-6 שעות)
¾ כפית שמרים יבשים
1¼ כוסות מים (300 גרם)
3¾ כוסות = 480 גרם קמח רב תכליתי
1כף + 1 כפית מלח גס (כ-10 גרם מלח)
1כוס = 170 גרם זיתי קלמטה או זיתים איכותיים אחרים. המשקל הוא עם הגלעין.
פלפל אדום ארוך אחד (במשקל של כ-155 גרם)

ההכנה:
מערבבים את כל החומרים פרט לזיתים ולפלפל לבצק. לשים כחמש דקות. בוזקים מעט קמח על משטח העבודה, ומשטחים עליו קלות את הבצק למלבן. מכסים ונותנים לנוח כ-15 דקות.
בינתיים, מגלענים את הזיתים (תנו להם מכה קלה בעזרת היד או להב של סכין) וקוצצים גס.

את הפלפל, כאמור, חוצים לרבעים, מנקים, ופורסים לפרוסות דקות ביותר לרוחב. כדאי להשתמש בסכין משוננת למטרה זו. אם חתיכות הפלפל גדולות מדי אז הן ייצרו אדים במהלך האפייה ויהיו חורים גדולים בבצק.

משטחים את הבצק למלבן גדול יותר. מספיגים מעט את הזיתים והפלפל במגבת נייר על מנת לספוג את הנוזלים. מפזרים את הזיתים והפלפל על הבצק. לפזר מעל מעט קמח על מנת לספוג את הנוזלים שנותרו. לקפל את הבצק כמו מעטפה וללוש כשתי דקות עד שהזיתים והפלפל מפוזרים בבצק באופן אחיד. הבצק עלול להפוך למאד חלקלק.
להתפיח את הבצק בקערה מכוסה כשעה בטמפרטורת החדר.

אחרי שעה, להעביר למקרר ללילה.

למחרת, לחלק את הבצק ל-2 או 3 כיכרות עגולות, להתפיח היטב, ולאפות בתנור מחומם מראש ל-220 מעלות. האפייה היא עם אדים, ואחרי רבע שעה אפייה מנמיכים את הטמפרטורה ל-200 מעלות ואופים עוד כ-25-30 דקות עד שהלחם מוכן. אם ההתפחה נעשתה טוב, אין צורך לחרוץ את הבצק הזה. יש לתת לבצק להצטנן לפחות שעה לפני ההגשה (אם פורסים קודם לכן, הלחם יהיה דביק מאד).

הלחם נשמר היטב כשלושה ימים בטמפרטורת החדר.

milch

New member
כנראה שכן...

אני קונה ב"שוק תלפיות" על משקל, מן הסתם גם אלה משומרים מאריזות יותר גדולות...

milch

New member
אפשר להשתמש בכל סוג...

...ענין של טעם אישי.
בכל מיקרה, חשוב לנגב את הזיתים לאחר שקוצצים אותם גס ואפילו לקמח אותם לפני הטמעתם בבצק.

למעלה