שכבת הסוכר הקרוש שבעוגת המילפיי

ירונה2013

New member
שכבת הסוכר הקרוש שבעוגת המילפיי

???
מישהו יודע איך עושים אותה?
באיזה שלב שמים אותה מעל שאר שכבות העוגה?

זה נקרא פונדנט ואפשר להכין בבית או לקנות

מוכרים בחנויות המתמחות והוא זול לקניה כי למעשה הוא מכיל רק סוכר מים וגלוקוזה.
אני מכינה אותו מדי פעם בבית והוא לא מסובך להכנה אבל די "פצ'קרי" .הנה המתכון:

פונדנט לציפוי פחזניות קרם שניט או מה שבא.
500 גר' סוכר
125 מ"ל מים
100 גר' סירופ תירס.

לחמם ל 116 מעלות.
לשפוך על משטח קר.
לרסס במים קרים למניעת היווצרות קרום.
לצנן עד שמתחיל להתקמט . להתחיל לקפל עם מרית מתכת. להמשיך בקיפול עד שהתערובת נעשית לבנה מבריקה.
לאחסן בכלי סגור.
לשימוש לחמם קלות בבן מארי. ניתן לגוון בתוספות טעם וצבע

וגנו

New member
אני עושה גרסה ביתית פשוטה

1/2 1 כוסות אבקת סוכר
5-6 כפות שמנת מתוקה

מערבבים כמה דקות עם מיקסר (עד שמרגישים שהסוכר נמס קצת) ושופכים על המילפיי. מקשטים עם סירופ שוקולד ומקררים כשעה-שעתיים לפני שמגישים (כדי שיתייצב קצת).

ירונה2013

New member
לוגנו ולאם החיטה - תודה רבה.

אני בכלל לא בשלנית וגם לא כל כך אופה, המתכון בגירסה הבייתית שהציעה וגנו נראה לי יותר מעשי מבחינתי, אם וכאשר יבוא לי להכין...
אבל בכל זאת, יש לי שאלה לגבי המתכון המורכב יותר של אם החיטה:
לשפוך על משטח קר - על מגש פלסטיק? על מגש פיירקס?
לקפל עם מרית מתכת- כלומר עדיין לא לתת לזה להיקרש, עד שהתערובת לבנה מבריקה ורק אז להניח לה להיקרש?
אין לי מד טמפ' איך אדע פחות או יותר שזה מגיע ל 116 מעלות? הדיוק מדהים אותי בתשובה של אם החיטה...
לחמם קלות בבן מארי? סליחה על הבורות, מה זה בן מארי?
תודה רבה לכל מי שהגיב ולכל מי שיגיב ולכל מי שהתכוון להגיב....
יום טוב וטעיםםםםםםםםם

ירונה כמה תשובות.

ראשית את יכולה לקנות את המוצר מוכן. מוכרים אותו בחנויות המתמחות כמו מר קייק, לגעת באוכל, גרובשטיין. כל מה שקרוב למקום מגורייך. מיכל די גדול עולה פחות מ 20 ש"ח כי כמו שכתבתי לך מדובר במרכיבים פשוטים וזולים.
אם בכל זאת תרצי להכין נתחיל מההתחלה.
את לא חייבת מדחום. יש שיטת בדיקה ביתית שאף אני נהגתי להכין עד שרכשתי מדחום. אחרי שהתערובת מאוד רותחת (זהירות סירופ סוכר הוא לא בדיחה) וכל הסוכר נמס. את לוקחת כוס מים קרים ומזלפת עם כפית מעט מהסירופ החם למים הקרים. אם הוא לא נעלם מיד בתוך המים אלא הופך לכדור קטן. את מוציאה אותו מהכוס, מועכת אותו בין האצבעות. אם הוא נמעך בערך במרקם של מסטיק. הגעת לטמפרטורה הנכונה. אם הסוכר לא מתגבש, עדיין לא הגעת לטמפרטורה ואת ממשיכה לבשל ובודקת שוב אחרי כמה דקות.
משטח קר - אני משתמשת בתבנית אפיה שמונחת על השיש. כדאי לקחת כלי שדפנותיו לא גבוהות ושבו יהיה לך נוח לקפל את התערובת. אל תשתמשי בכלי זכוכית או פלסטיק שעלול להפגע מהחום.
באן מרי הוא אמבט אדים. מניחים סיר בינוני/קטן על הכיריים ושמים בו מים בגובה של כ 5 ס"מ. מעליו קערה ש"מתיישבת" על הסיר (אפשר קערת פיירקס או נירוסטה). תחתית הקערה לא אמורה לגעת במים אלא להתחמם רק מהאדים. מכניסים את הפונדנט המוכן לקערה ומערבבים אותו תוך שהאדים מתחתיו ממיסים אותו מעט. לא לחמם יותר מדי כי אז יתפרק. רק עד שהוא במצב שניתן למרוח/למזוג אותו על העוגה.
התערובת לא צריכה להתייבש בשום שלב עד השלב שהיא נמרחת על העוגה. כשאת מקפלת את תערובת הסוכר שעל המגש לאחר שהתקררה לטמפרטורה שמאפשרת לגעת בה מבלי לקבל כוויה), את תראי שתוך כדי קיפול, היא נעשית לבנה ולא שקופה וככל שעובר הזמן היא מסמיכה וקשה יותר לקפל אותה. זה השלב שאת מעבירה אות הפונדנט לכלי סגור. הפונדנט מחזיק חודשים רבים מחוץ למקרר.
הציפוי שוגנו הציעה לך, הוא סוג של רויאל אייסינג שגם כן משמש לציפוי וקישוט מאפים אבל זה לא הציפוי ששמים על מילפויי ואקלרים בקונדיטוריות. לרויאל אייסינג יש גירסאות רבות ותוכלי למצוא לו מתכונים רבים ברשת . הבסיס הוא אבקת סוכר אליו מוסיפים נוזל בכמות קטנה. לפעמים מוסיפים גם חלבון ביצה או אבקת חלבון (אלבומין).

בהצלחה.

revavonet

New member
מנסיון שלי

לא שווה להתעסק בזה בבית.
הרבה בלאגן ולכלוך, והמחיר של זה באמת זול ולא שווה את הטרחה.

ירונה2013

New member
נכון אבל

באמת נראה לי שלא שווה את כל הבלגן שכרוך בזה.
אבל בלי קשר לזה, נאיר רק (באלף) שכשבוחרים להכין בבית ולא לקנות מוכן זה בוודאי לא תמיד משיקול כלכלי .
במקרה של הפונטד , אחרי מה שלמדתי מהשירשור הזה, לעניות דעתי , גם אם זה היה יקר , עדיין היה שווה לקנות ולא להכין....

שאלה:
למה אין שחרשור נפרד לכל ענין שדנים בו?
זה מתיש לעבור על דברים שלא קשורים אלה לאלה באותו שירשור...

למעלה