שאלה לגבי איכות צילום

goldensnitch

New member
שאלה לגבי איכות צילום

היי,
אני מצלמת עם קאנון 70D ועדשת 15-85 של קאנון גם כן.
לאחרונה התחלתי להתעסק בוידאו ואני שמה לב להבדל תהומי באיכות בין מה שמתקבל בצילומי סטילס ווידאו.
זה מבאס מכיוון שיוצא לי לראות מצלמות פחות טובות מוציאות תוצאת וידאו טובה יותר מבחינת איכות מאשר המצלמה שלי.
ניסיתי לראות ולקרוא מדריכים ולשחק עם הגדרות אבל זה לא ממש פתר את הבעיה..
האם יש כזה הבדל באיכות שהציוד מגיע אליו בין סטילס לוידאו?
יכול להיות שהעניין פשוט קשור לתאורה? ואם כן, איך זה מסביר את איכות הסטילס הטובה לעומת הוידאו?
*אני מצלמת כרגע עם תאורה טבעית (שיוצאת נהדר בסטילס) ולא תאורת סטודיו.
אשמח אם תוכלו להאיר את עיניי, אני חדשה בנושא הוידאו וכנראה שפספסתי כמה דברים..
בנוסף אם אני כבר פה, כשהנושא קרוב למקור האור כדי להשיג יותר אור בצילום, מוצרים אחרים שאני מציגה בסרטון יוצאים שרופים, וכשאני מתרחקת כדי שזה לא יקרה - שאר הוידאו נעשה חשוך. כיצד פותרים את העניין הזה?
תודה מראש וחג שמח!

yair999

New member
לא ברור איך את משווה, אבל...

- במצלמה שלך הרזולוציה של הסטילס היא 20 מגה פיקסל וזו של הוידאו היא 2 מגה פיקסל (FHD).
- לא ברור איזה מצלמות פחות טובות מוציאות תוצאת וידאו טובה יותר.
- את ענין התאורה פותרים על ידי... לימוד נושא התאורה בצורה מסודרת :).

goldensnitch

New member
משווה כי זה פשוט נראה לי מוזר

כמו שאמרתי אני עדיין קלולס בעניין הוידאו, וציפיתי שהמצלמה שלי תוציא תוצאה טובה בוידאו כמו שהיא מוציאה בסטילס :)
כנראה שטעיתי כשציפיתי לכך?
&nbsp
אין לי דוגמה לדגם ספציפי, אבל ניקח כל מצלמה קופמקטית ביתית לא הכי מתקדמת וחדשה. אני מרגישה שאיכות הוידאו שלי (חדות בעיקר) נופלת משל המצלמות האלה. שזה מבאס לדעת שיש לי ביד אחלה מצלמה ואחלה עדשה ואני לא יכולה להוציא ממנה וידאו באיכות יפה..
&nbsp
מתחילה לחקור כמובן על נושא התאורה, אבל חשבתי שמישהו כאן יוכל בקצרה לשפוך אור על העניין אם זו בעיה מוכרת :)

IdoShkedi

New member
יש לי 70D. הכל תלוי מה נראה לא טוב

אם הווידאו חשוך או גרעיני, יתכן שזה קשור למהירות התריס. כשמצלמים וידאו מהירות התריס לא יכולה להיות איטית יותר מקצב הפריימים, אז אם תצלמי בחושך הווידאו ייצא כהה או גרעיני (בגלל ISO גבוה).

אם הצבעים או הקונטרסט לא בסדר, סביר שזה קשור ל-picture style. בעיני כל הנושא הזה מעצבן (לא מבין למה המצלמה צריכה לשאול אותי על קונטרסט, חדות וכו' - שתצלם מה שהעיניים שלי רואות!), אבל מסתבר שמשחקים ב-picture style יכולים לשפר את מראה הווידאו.

כמו כן הווידאו נראה אחרת לפני ואחרי עריכה, בגלל האופן שבו מכשירים שונים מנהלים צבע בפורמטים שונים של ווידאו. גם זה נושא סיוט, אבל כאן הפתרון הוא פשוט לצפות בווידאו אחרי עריכה/המרה (הרי וידאו ממצלמה לא נועד לצפייה בצורתו הגולמית).

נשמח לראות וידאו ותמונות שצילמת באותה סיטואציה, כדי להשוות. וגם כדי להתרשם מה-15-85mm, שנחשבת עדשה מהממת :)

אני לא בטוח שהבנתי את השאלה לגבי ההתרחקות ממקור האור.

נ.ב. אוהב את הכינוי שלך.

goldensnitch

New member
אממ

קודם כל תודה על המענה המפורט!
צודק, הייתי צריכה להיות ספציפית יותר בפירוט הבעיה..
הוידאו פשוט לא חד מספיק, אני מרגישה שקניתי מצלמה קופמקטית ב1000 ש"ח ואני מצלמת איתה וידאו..
הצבעים וקונטרסט בסדר, עשיתי את הטעות עם התריס בהתחלה אבל אחרי שקראתי קצת על הנושא סידרתי את זה. ועדיין זה לא ממש עוזר..
אני מתסכלת על תמונת סטילס לעומת וידאו והדבר שהכי מפריע לי שאין את אותה חדות.
&nbsp
אני מניחה שצירוף דוגמאות היה יכול לעזור אבל מעדיפה להשאר אנונימית :)
היא באמת עדשה מהממת, אני נהנית ממנה מאוד, כרגע רק בסטילס לצערי

&nbsp
יכול להיות שזו פשוט בעיית תאורה?
&nbsp
לגבי השאלה עם האור, נניח שאני מצלמת סרטון בו אני מציגה מוצר מסויים, אני מצלמת עם תאורה טבעית ואני יוצאת בסדר מבחינת תאורה והכל, אבל המוצר יוצא שרוף. וכשאני מתרחקת ממקור האור אז כל הוידאו נהיה חשוך יותר.. מה עושים במצב כזה?

IdoShkedi

New member
החדות מושפעת מכמה גורמים

1. הגדרות picture style - אפשר להעלות את ה-sharpness. זכרי להחזיר לחדות נורמלית כשאת מצלמת סטילס.
2. מריחה בגלל מהירות תריס נמוכה. אם יש בסצנה מספיק אור כדי לשמור על ISO נמוך, נסי להעלות את מהירות התריס ל-100 או 125.
3. רזולוציה ודחיסה - ודאי שבחרת ב-Movie rec. size את האופציה 1920.25ALL-I
&nbsp
עד כאן הגורמים שבשליטתך. יש עוד 2 הבדלים אינהרנטיים בין וידאו לסטילס:
4. כפי שכתב יאיר, הרזולוציה המקסימלית של הווידאו היא 2MP, לעומת 20MP בסטילס.
5. תמונה אחת (בפורמט JPG) שוקלת כמה מגהבייט. בשנייה של וידאו יש 25 תמונות. אז אם וידאו היה נשמר באיכות דומה לזו של תמונות, כרטיס זיכרון ממוצע היה מתמלא תוך כמה דקות.
כמובן שזה לא מסביר את ההבדל מול מצלמות וידאו אחרות, רק וידאו לעומת מול סטילס.
&nbsp
&nbsp
לגבי האור, נשמע שאת צריכה לאזן את האור בחלקים שונים בפריים, ולאזן את בהירות החפצים באזורים שונים בפריים. לא לצלם מוצר בהיר על רקע כהה, לא לצלם מוצר כהה על רקע בהיר, ולא להאיר רק את המוצר ולהשאיר את הרקע חשוך (אלא אם רוצים אפקט כזה). כמובן שיש גבול כמה טוב ייצא צילום מוצר עם תאורה טבעית, לכן לא מצלמים מוצרים עם תאורה טבעית אלא עם ציוד תאורה... :)
מה שכן, רפלקטורים עשויים לצמצם מעט את הבעיה, וכמובן עולים פחות מפנסים.

goldensnitch

New member
הבנתי,

ניסיתי לשחק עם הsharpness אבל זה נראה קצת "מצועצע" אם התיאור הזה מובן איכשהו

&nbsp
יכול להיות שמהירות התריס עדיין נמוכה מדי כי אין לי מספיק אור (יש כמות יפה לסטילס אבל כבר הבנתי שזה עולם שונה לגמרי) ואני מנסה לשמור גם על ISO נמוך.
&nbsp
זו הרזולוציה והדחיסה שבחרתי :)
&nbsp
אני אעשה נסיונות של צילום בחוץ ואעלה את מהירות התריס כדי לראות אם תאורה חזקה יותר פותרת את העניין.. סתם מוזר לי קצת לראות שהמצלמה שלי מתקשה כלכך בוידאו ומתפקדת כלכך יפה בסטילס.
&nbsp
המון תודה על כל התשובות!! עזרת לי רבות :)

elotan

Member
יכול להיות שאת פשוט לא שולטת מספיק בפוקוס בזמן הוידאו כי

הנושא שלך (או את) זזים - וזה מה שגורם למה שאת מכנה חוסר חדות?

goldensnitch

New member
לא, זה לא חוסר חדות שנובע מחוסר פוקוס

דווקא מהבחינה הזו אין לי תלונות בכלל כלפי הציוד, מתפקס מעולה ולא עושה בעיות :)
גם כשהפוקוס על הנושא בצורה מושלמת זה עדיין לא חד מספיק לטעמי..
הייתי מצפה לחדות כזו ממצלמה ביתית פשוטה.

elotan

Member
אם ככה אז רק דוגמא תעזור לנו להבין מה הבעיה

אם את חוששת לפרטיותך, תצלמי סתם וידאו בלי אנשים או פרטים מזהים (פרחים בגינה נגיד)

אומנם באיחור לא קטן, אבל אחרי שקראתי את כל התגובות שקיבלת

הייתי ממליץ ומציע לך להתמקד בכך שאל לך להשוות בין איכות התמונה של וידאו
לבין איכותה של תמונת סטילס, והסיבה לכך כבר הוסברה לך.

כל זה נכון רק במידה והמצלמה שלך אינה מצלמת באיכות של 4K לפחות.
כאשר המצלמה היא מצלמת 4K אז הבדלי האיכות שבין תמונת הסטילס לבין
פריים הוידאו מצטמצמים משמעותית, וייתכן שזה מה שראית בהזדמנויות אחרות
ומבלבל אותך לגבי מה שהמצלמה שלך יכולה לתת לך.

למעלה