כניסה לגן

כניסה לגן

הבת שלי אמורה להיכנס לגן בגיל שנה.
מעבר לחששות הרגשיים הרגילים... אני תוהה אם לפני אני צריכה לעשות לה הכנה הדרגתית?
למשל - היא לא ישנה בשעות קבועות אלא לפי העייפות שלה.
כנ"ל מבחינת אוכל - מתי שרוצה ולא לפי השעון. והיא גם לא אכלנית מוצקים אדירה בינתיים...
היא גם רגילה להירדם באופן מסוים (לרוב במיטה שלה אבל עם מגע, לעיתים זקוקה לדקה שתיים על הידיים לפני) שברור שלא יהיה לה בגן...

אני מניחה שעדיף בשבילה להגיע יותר "מוכנה", מצד שני כרגע אנחנו גמישות גם כי זה מסתדר לי וגם כי לדעתי יותר טוב לה כך (לעומת מסגרת לו"ז נוקשה שתהיה לה במילא בשנים הבאות...), ומצד שלישי אין לי בכלל מושג איך להנחיל כזו מסגרת קבועה (הרי יש סיבה שאנחנו מתנהלות בגמישות) - משמע אני לא מסוגלת לתת לה לבכות כדי להירדם לבד או להחזיק אותה ערה בכוח או רעבה בכוח...

אשמח לעצות ...
תודה רבה.

הייבי

New member
בגן זה מסתדר לבד

הגדול שלי נכנס לגן בגיל שנה ושמונה רחרי שהיה אצל מטפלת במשך שנה שם הכל התנהל לפי הלו"ז שלו ונרדם רק בנענוע ובגן תוך שבועיים התיישר לשעות של הגן ולמד לשים ראש על המזרן וללכת לישון עם כולם. אם חשוב לך לרכך את המשבר את יכולה שבוע/שבועיים לפני להתחיל לנסות לכוון אותה לשעת קימה שאת תצטרכי בבוקר כדי לשים אותה בגן. את יתר השעות לרוב יותר קשה לכוון לגן כי רמת העייפות שלהם בגן אחרי שעות של פעילות וחברים לא דומה למה שיש בבית. עם האוכל אין לך מה לדאוג. רצלי תוך חודש אכל יפה עם כפית (לפני זה ידע אבל התפנק). יש אפקט חברתי מאוד חזק לאכילה המשותפת וממילא בגיל שנה עוד משלימים עם בקבוק למי שצריך. ולגבי השינה- את תגלי שמה שהם מרשים לעצמם בבית הם לא מרשים לעצמם בגן. אצלי לפחות בהתחלה כן ישבו לידו וליטפו אותו עד שנרדם ולאט לאט גם ההרגל הזה נעלם. והכי חשוב את תעשי לה קליטה הדרגתית בגן זה לא שיום אחד את זורקת אותה למים ליום מלא. זה גם מה שיאפשר לה להתרגל בהדרגה לשעות, ארוחות וכו...

הכניסה לגן היא ממילא הדרגתית
אני לא חושבת שהייתי טורחת במיוחד לשנות הרגלים מראש, למעט אולי את שעת ההשכמה בבוקר אם היא רגילה להתעורר בשעה מאד מאוחרת. אם היא מתעוררת פחות או יותר בשעה שבה היא תתעורר כשתתחיל ללכת לגן אז לא הייתי עושה שום שינוי.
ברוב המקרים ילדים לומדים מהר להבין מה החוקים בבית ומה החוקים בגן - גם מבחינת אוכל וגם מבחינת שינה, ואם בגן יש צוות טוב אז הם ידעו לעזור לה במקומות שהיא זקוקה לעזרה בהתחלה ועד שהיא תסתגל לגמרי ללו"ז ולתנאים של הגן.
שיהיה בהצלחה

תודה לשתיכן ושאלה לאמהות שחזרו למשרה מלאה

ברור שיש עבודות תובעניות יותר ופחות, אבל באופן כללי -
האם נעשה לכן "קל" יותר עם החזרה לעבודה? (שעות בודדות אחה"צ עם התינוק לעומת יום מלא של טיפול בתינוק) או שדווקא נעשה קשה יותר?

פצלוחה10

New member
משמרות

אני במשמרות, והיא עוד לא בגן... עם אבא והסבתות... אז כל רגע בעקרון שאני לא בעבודה אני איתה וזה מצד אחד אינטנסיבי, מצד שני ה"שינויי אווירה" בעבודה קצת נחמד ... ואני חוזרת מתגעגעת וצמאה אליה אז ככה זה בינתיים... וגם אני ב3/4 משרה כרגע אז זה גם מקל ... בכל אופן לי זה בא דיי בטוב בסופו של דבר לחזור לעבודה למרות שלפני זה הייתי ממש בפאניקה וחשבתי שאני מינימום אמות מרוב צער וגעגועים ושאף אחד חוץ ממני לא יסתדר עם הגוזלית... אבל מסתבר שהעולם המשיך להתקיים גם אחרי שחזרתי לעבוד

הייבי

New member
תלוי ביום

בגדול ככל שהם גדלים הימים איתם בבית נהיים יותר אינטניסיביים. הם דורשים יותר תשומת לב. יותר השגחה. הם ישנים פחות. אז לפעמים יותר קל לשבת במשרד ליד השולחן עם כוס קפה. אבל, אני מוצאת שזה רוב הזמן קשה יותר- קמים מוקדם. רצים לעבודה. חוזרים בריצה לאסוף. כמה שעות קצרות אחה"צ שמנסים להספיק הכל ואז (לפחות אצלי) בערב אני מתיישבת להשלים עבודה מהבית. קשה להסביר את זה- זה יותר מתיש ומלחיץ לעומת להיות כל היום בבית אבל בהרבה ימים זה הרבה יותר משמח וממלא אנרגיה מכל היום להתעסק בפיפי-קקי. אבל זה רק אני וגם יחסית יש לי עבודה תובענית שממשיכה להציק לי גם כשאני לא פיזית במשרד...

בלונד23

New member
לגמרי תעשי לה הכנה!

תראי, ברגע שאין לבת שלך סדר יום זה לא טוב בשבילה. גם בבית צריך סדר יום, זה הכי חשוב לתינוקות וילדים.
זה שאין לה שעות שינה זה לא טוב לאף אחד.
בוודאי, תעשי לה סדר יום שיותאם לסדר שיש בגן. מעכשיו.
גם הארוחות חייבות להיות מסודרות, היא כבר ממש גדולה ואין סיבה לאכול ולישון בצורה אקראית, שזו שיטה שנפסקת מגיל 3-4 חודשים. ילד זקוק לסדר.

oritta17

New member
בגיל שנה הייתי הולכת על משפחתון עם 5 עד 6 ילדים בלבד,,

ככה תהיה אפשרות לתת תשומת -לב מלאה לילדתך ,
ותוכלי להסיר חששות מלבך ולצאת לעבודה בראש שקט.
&nbsp
בקבוצה קטנה הקטנה תרגיש נינוחה ורגועה,ותקבל יחס חם ,כנדרש בגילה הצעיר.
ובגיל שלוש, גם יהיה קל לך להעביר אותה לגן גדול יותר, עם יותר ילדים.

אני תמיד בעד סדר יום, בלי קשר לגן

אבל בגדול ברגע שתתחיל גן - זה יתאזן ויסתדר תוך כמה ימים עד שבועות.
אם זה ממש קרוב לכניסה לגן- הייתי מתחילה באיזי כן סדר יום אם אין לכם עד כה. בד"כ בגן הם יותר עייפים ולאט לאט זמני השינה מתואמים.
&nbsp
יכולה להעיד בתור גננת שבד"כ ילדים שזקוקים למגע- גם אם הם מחכים מעט, הגננת או הסייעת יבואו ויהיו לידה וילטפו עד שתירדם. ממליצה לשאול לגבי הנהלים של השינה בגן וככה לא להיות מופתעת אח"כ אם כן או לא עושים זאת.
&nbsp
אני אישית כן עושה לה סדר יום- לא מכריחה אותה מן הסתם להירדם אבל כן משתדלת לעייף אותה ולהרדים לפני חוג או פעילות שחשוב לי שתהיה עירנית כי היא ככה הכי נהנית מזה. אם נרדמה-מעולה, אם לא- לא נורא. לגבי אוכל- אני כן מקפידה על הפרשים של כשעתיים וחצי שלוש לפחות, אם לא יותר כי הבת שלי כזו שמסוגלת לאכול נונסטופ....אז חייבים את ההגבלה והסדר הזה.

למעלה