שירשור - החמין שלי

../images/Emo41.gifשירשור - החמין שלי../images/Emo41.gif

אנא שרשרו מתכונים בהמשך להודעה זו. יום נעים וטעים

ורד 34

New member
יש כמובן 4 סוגי חמין שאני מכירה

אבל ..... 1. של אמא שלי 2. של שכנה שלי שהוא מדהים 3. חמתי עירקי 4. חמי פרסי עד עכשיו הכי אהבתי את של אמא שלי והבא אחריו של שכנה שלי המתכון של אמא שלי מיצרכיםL בצל תפוחי אדמה גריסים שעועית קישקע בשר בקר עדיף פילה הכנה שמים שמן בסיר ענק ועליו בצל מעל מניחים את כל המיצרכים אנחנו מניחים בשכבות. בסוף את הבשר והקישקע. ואז מבלים עד לרתיחה ומכניסים לתנור למשך הלילה ויום שבת. ואז כאשר ניכנסים לבית הריר מתחיל ליזלוג ומתחילים לחשוב על צלחות עמוסות בחמין חום וטעים. במידה ומישהיא רוצה את שאר המתכונים אז אני אברר מה הם

החמין שלי

מתכון: חמין של דרומית רכיבים: 250 גרם שעועית 200 גרם גריסים קילו עד קילו וחצי בשר שפונדרה חתוך לקוביות גדולות נקניק קבנוס חתוך גס בצל אחד ענק (או שניים בינוניים ) קצוץ 5 שיני שום גדולות פרוסות תפוחי אדמה שלמים קלופים (כמספר האוכלים) ביצים (כמספר האוכלים) פפריקה מתוקה פפריקה חריפה פלפל שחור מלח שמן אופן הכנה: להשרות את השעועית כ-12 שעות במים קרים. כדאי להחליף את המים מדי פעם . לשטוף את הגריסים במסננת . לטגן את הבצל והשום בשמן, להוסיף את הבשר והקבנוס ולטגן מספר דקות תוך ערבוב. להוסיף את השעועית , את הגריסים ואת תפוחי האדמה ולערבב. לתבל בנדיבות ולערבב היטב. לחורר בעזרת סיכה את הביצים ולהניח בעדינות למעלה. בשלב הזה אפשר להניח קישקע ממולע שקונים מוכן בסופר וגם אותו מחוררים מעט. אפשר גם להכין קיגל בסגנון הונגרי ולהניח מלמעלה: שמים בקערה קמח ומוסיפים בהדרגה שמן תוך ערבוב עד ליצירת בצק סמיך. מתבלים במלח והרבה פלפל שחור. יוצרים צורה של קציצה ענקית ומניחים על החמין. בשלב זה מוסיפים מים רותחים שיכסו את החמין בערך בגובה 2-3 אצבעות מעל פניו. דבר זה תופס גם אם מכינים את החמין ללא תוספת הקישקע או הקיגל. מרתיחים את החמין מעל להבה גבוהה. מעבירים ללהבה נמוכה ומבשלים בערך שעה. מוסיפים מים רותחים שיגיעו לאותו גובה שהיה בסיר בתחילת הבישול ומעבירים לכל הלילה לתנור על חום 100 מעלות. כדאי לבדוק פעם בכמה שעות אם חסרים מים בחמין. כאשר החמין מוכן הוא אמור להיות עם מעט מאד נוזלים, כך שאם מוסיפים מים רותחים, צריך להוסיף ממש קצת ובזהירות. הערות: רצוי לבשל בסיר ברזל גדול וכבד. אפשר כמובן להקטין את הכמויות. את הקבנוס מוסיפים כדי שיתן טעם מעושן לתבשיל. זהו חמין בסגנון הונגרי למעט הביצים ותפוחי האדמה שהם תוספת ישראלית מבורכת. מקור המתכון: ד ר ו מ י ת 1 הופק על-ידי תוכנת מטעמים 2001 גרסה 1.1.2

רוני ר

New member
שדרוג הקיגל

לגרר 1-2 בצלים, להוסיף קמח , פלפל, מלח ולעבד לבצק עם שמן. הבצל משדרג את הקיגל בכמה רמות.

הקיגל יקבל טעם שונה לחלוטין

עם תוספת הבצל. כל אחד וטעמו. אני מכינה כמו שלמדתי מאמא שלי ויוצא יותר מעודן כך לטעמי.

נצל"ש לשאלה: אני מתכננת להכין

חמין לשבת ולשים חיטה בשקית קוקי. כמה מים צריך לשים
גיסתי אומרת שצריך על כל כוס חיטה לשים שתי כוסות מים. פסקל פרץ-רובין כתבה ב"אנשים" של שבוע שעבר שצריך כוס מים על כל כוס חיטה. איזה יחס הוא הנכון (בהתחשב בעובדה שגם בחמין עצמו יש מים)

ayeletba

New member
תשובה

תסתכלי במתכון שלי - שם מופיעה התשובה במקרה.. אני שמה את השקית עם החיטה מעל החמין וכאשר אני מוסיפה מים עד כיסוי אני מכסה גם את שקית החיטה - כך שהמדידה היא לא ממש אחד לאחד אלא לפי "העין" - פשוט מים עד כיסוי (מקווה שהבהרתי את עצמי
).

אם הבנתי נכון - את לא שמה בכלל מים

בשקית קוקי עצמה, אלא מדובר רק בנוזלים של החמין. כשהכנתי חמין לפני שבועיים, שמתי מים גם בשקית קוקי וגם כמובן בחמין, והחיטה יצאה דייסתית והמים לא נספגו כל כך.

ayeletba

New member
הבנת נכון מאוד

והחיטה יוצאת לא רכה מידי ולא דייסתית. ובהגשה - אני פותחת את שקית הקוקי לצלחת נפרדת כי לא כולם אוהבים חיטה - וזה היתרון של שקית הקוקי. ושוב - אני מדגישה - בלי מים בשקית - רק לעשות חרירים עם מזלג והחיטה סופגת טעמים נפלא!

ayeletba

New member
חמין עוף

כוס שעועית לבנה יבשה כוס חומוס יבש כוס חיטה שוקיים עוף - 10-12 (מספיק לכ - 6 סועדים) 6 תפו"א גדולים מקולפים וחתוכים גס 1 בצל גדול מקולף חצוי 1 ראש שום שלם(חצוי כפית גדושה פפריקה מתוקה(אפשר גם חריפה למי שאוהב חריף) כפית גדושה מלח פלפל שחור לפי הטעם כפית גדושה כמון כפית גדושה כורכום 1 כף אבקת מרק עוף כף דבש כוס מים רותחים אופן ההכנה: 1. את הקטניות משרים בקערה עם מים ו1/2 כפית סודה לשתיה מהבוקר (או לחילופין - אני למשל משרה מראש עם הקניה ומקפיאה במנות בפריזר כך שזה זמין לי לשימוש בכל פעם) - בהנחה שאת החמין מעמידים לבישול בלילה. בתום ההשריה - לסנן היטב (להשרות כל סוג בנפרד). 2. שמים בתחתית הסיר (אני אישית מכינה חמין בסיר לבישול איטי) את החומוס והשעועית המושרים. על הקטניות שמים את העוף (למי שמתעלם מהקלוריות..ניתן לטגן לפני כן את העוף ב- 50 גרם מרגרינה ו- 6 כפות שמן עד להלבנה ותחילת הזהבה - מוסיף מאוד!) 3. לסדר מעל העוף את תפוחי האדמה. 4.לשים את הבצל ושני חצאי ראש השום.בצל אחד קטן שלם וקלוף. 5. את החיטה המושרית לשים בשקית קוקי, לקשור ולעשות חורים עם מזלג. לשים מעל לחמין. 6. להמיס בכוס מים רותחים את התבלינים ומרק העוף ושופכים מעל לחמין. 7. מוסיפים מים עד כיסוי. למי שמכין בסיר רגיל: לבשל על אש גבוהה מביאים לרתיחה להנמיך אש ולבשל כשעה. מעבירים לתנור לכל הלילה עד לצהרי המחרת על חום נמוך של כ 80-100 מעלות צלזיוס. סיר לבישול איטי: שעה על חום גבוה ואח"כ להנמיך לחום נמוך ולבשל עד למחרת בצהרים. טיפים: ניתן להוסיף לחמין ביצים לפי מס' הסועדים, ג'חנון, קישקע ועוד כיד הדמיון הטובה
. אפשר להחליף שוקיים בבשר בקר שמתאים לחמין.

ayeletba

New member
תיקונצ'יק

את הדבש מוסיפים לתערובת התבלינים במים הרותחים. אפשר להוסיף יותר מכף - לפי טעמכם.

אניאני2

New member
גיוון לחמין - ג'חנון

הוספתי בפעם האחרונה במקום קישקע (אפשר בנוסף..). מכוסה כחצי גובה מים. יצא - משהו משהו. הג'חנון ולידו הביצים הקשות מתאים כחלק מ. הצהריים או בארוחת הבוקר.

רוני ר

New member
שאלה בענין הביצים בחמין .

יש טענה שאסור לשים ביצים עם קליפתן, לבישול, יחד עם מרכיבי אוכל אחרים. הטענה היא שקליפת הביצה מפרישה כל מיני חומרים לא סימפטיים בזמן הבישול הממושך, שנספגים בתבשיל. לכן, אני נוהגת לבשל ביצים קשות מחוץ לסיר החמין ולהוסיף אותם ללא קליפה לבישול האיטי כל הלילה. היש אמת בטענה ?

מירבלי

New member
לדעתי ממש אין אמת ,אך לפני ההוספה

לסיר החמין או לג'חנון אני תמיד שוטפת אותם עם סקוצברייט וסבון כלים ושוטפת טוב ואז מכניסה לסיר לכל הלילה
עוד מעט יוצאת לדרך

ארית

New member
לפי מה שאני יודעת א ס ו ר

לשטוף את הבצים עם סקוצברייט כיוון שהקליפה של הביצה סופגת את החומר ומחדירה אותה לתוך הביצה והחמין שלי הוא: מטגנים בצל מוסיפים את הבשר(אני מוסיפה פילה מדומה מס' 6) או אפשר חתיכות שוארמה וממשיכים לטגן מוסיפים תפוחי אדמה חיטה וחומוס שהושרו במים (לא חייב הרבה זמן) שיני שום פלפל חריף ירוק (לפי הטעם) פלפל שחור+אדום מלח אבקת מרק עלי דפנה כמון חרתיחים בערך חצי שעה ואז לפלטה מכניסת השבת יוצא טעים להפליא הקטן שלי מת על החיטה בתאבון ארית

מאיה 72

New member
לא יודעת אם יש בזה אמת, הבעיה היא

שביצים מקולפות מתיבשות בתבשיל אז הפיתרון שלי הוא להרתיח את הביצים, לבשל מספר דקות, לשטוף היטב ואז להוסיף לסיר. למטרה זו של בישול ארוך אני משתמשת בביצים הטריות ישר מהלול (של תנובה/גליקסמן).

ayeletba

New member
ומה שאני עושה לביצים של החמין ../images/Emo8.gif

וזה ברצינות: אני מבשלת אותן לפני שאני שמה בסיר ומכניסה אותן עטופות בניר כסף לסיר.

קישלורן

New member
חמין מרוקאי

זה מתכון שלקחתי מדודה שלי כי זה החמין היחידי שאני אוהבת (חוץ מאשר את של סבתא שלי). להשרות חומוס ושעועית ביום חמישי או בשישי בבוקר לפחות ל-6 שעות. דרך אגב, דודתי עושה שעועית, סבתי עושה חומוס ואני את שניהם. לטגן את הבשר +העצמות בשמן, למלא מים חמים. לשים את הקטניות (המסוננות) וראש של שום (לא מקולף אך קטום בראשו). אני מוסיפה גם חופן גריסים. לבשל כ-30 דקות ברתיחה. אם עולה קצף - לקפות. לשים תפו"א קלופים קטנים או בינונים, אפשר גם בטטות. בינתיים ביצים לבשל בסיר נפרד. תיבול: מלח, פלפל שחור, כפית מרק עוף, פפריקה, כורכום (מעט), כמון, חצי כוס שמן זית (תלוי בכמות החמין, היא שמה כוס). לתת לבעבע כ-20 דקות. לשים את הביצים והקישקע (זו תוספת שלי). לשים בתנור מחומם ללילה. כמובן שאפשר להוסיף - קיגל, ג'חנון, חיטה (אפשר בקוקי), וכל מה שאוהבים. אך זה העקרון. בתאבון.

למעלה