בוקר טוב צלי

NEHAMA81

New member
בוקר טוב צלי

ראשית תודה על התשובות המהירות והמקצועיות. יש לי שאלה כללית. הדגים בלילה בחלקם אמורים לשבת על הקרקעית? משמע הם ישנים? כי כשאני מגיע בבוקר ומדליק אורות שנכנסים מבחוץ אני מוצא חלק על הקרקעית ואחר כך הם קמים ומתפקדים כרגיל. דגים בכללי ישנים על הקרקעית במהלך הלילה? שאלה שנייה אם דג מסויים אוכל יותר מהשאר זה תקין? יש לי מולי זכר גדול שכשאני מפזר את האוכל הוא אוכל בחזירות יותר מהשאר. זה יכול לגרום לו נזק? בנוסף האם לפזר את האוכל בפעם אחת או שאפשר לחלק את הקורט אוכל שאני לוקח ביד לכמה פעמים וכל פעם לזרוק קצת? לעזרתך אודה

אוכל שאני לוקח ביד לכמה פעמים וכל פעם לזרוק קצת

כל שכתבת תקין הכל בסדר.
את המזון היומי רצוי לחלק אותו לכמה פעמים

NEHAMA81

New member
היי צלי

ראשית שוב תודה על המענה המקצועי והעזרה. עדיין אין בעיה אם דג אחד מולי גדול אוכל יותר מהשאר? שאלה נוספת אם אכלסתי 4 דגים לפני שבוע וחצי והכל תקין טפו טפו אני יכול לאכלס עוד רביעיית משריצים? מה הזמן שצריך לחכות בין אכלוס לאכלוס? בנוסף האם חובה לאכלס בחושך או שאפשר לאכלס גם באור? בנוסף מתי אני יכול להכניס קרדינלים אם האקווריום שלי רץ חודש וקצת? תודה

איכלוס והכנת האקווריום

הכנת האקווריום לאכלוס דגים:
שאלות רבות נשאלות על ידי רבים מהחובבים כיצד להכין את האקווריום לדגים כדי שלא תהיה אכזבה ראשונית מהתמותה הגדולה. הדרך הטובה ביותר היא הדרך הטבעית, כלומר לתת לזמן לעשות את שלו וכמובן בעזרה קטנה מצדנו, כל זאת ללא כל חומרים ותוספות כמו אנטי כלור ועוד. יש למלא את האקווריום במי ברז, להפעיל את הפילטר הביולוגי החיצוני/פנימי, לאוורר את המים בעזרת משאבת אוויר וכמובן לחמם את המים בחורף (רק כאשר מגדלים דגים טרופיים). הדבר החשוב ביותר הוא להפעיל את מערכת התאורה ללא חוצץ זכוכית (המכסה) . הזכוכית היא פילטר לתאורת הפלורוסנט בין הנורות למים. כדי לזרז את התהליך הביולוגי, יש לפזר מעט מזון דגים במים או להוסיף מעט אמוניה וכד', קנויה או ביתית. ישנה אפשרות נוספת והיא להכניס דג או שניים לאקווריום, כל זאת כדי לזרז את המערכת הביולוגית של האקווריום. האקווריום יהיה מוכן לקבלת דגים כאשר תופיע ירוקת על הזכוכית ו/או שאר העצמים שבמים. כאשר מופיעה הירוקת, המערכת הביולוגית מתאזנת משום שאצות ניזונות מהחנקות והפוספטים שבמים והופעתן מלמדת שרמת החנקות והפוספטים ירדו משמעותית. כדי לשמור על איכות המים יש להאכיל את הדגים בכמות קטנה ביותר של מזון ולהאיר את האקווריום, לא יותר מאשר 8-10 שעות ביום. אקווריום אשר כמות האצות בו מועטה הוא אקווריום מאוזן, באקווריום שלא צומחות בו אצות, ישנה בעיה של תאורה לא נכונה או חומרים זרים, כגון: מצע צבוע ועוד. כאשר הגענו לאיזון המים אנו צריכים לדעת מראש באילו משפחות דגים אנחנו רוצים לאכלס את האקווריום. למשל: משפחת הציקלידים או משפחת משריצי החיים, שזה אומר סידור נוף האקווריום מראש. נושא סידור נוף האקווריום לפי משפחות הוא חשוב מאוד להצלחת מהלך החיים וההרמוניה באקווריום, כמו למשל סידור באבנים, ריף לדגי הציקליד, או סידור אקווריום משולב בסלעייה וצמחייה לדגים המשריצים ועוד ועוד. כאשר הכול מוכן לקבלת הדגים, יש לרכוש את הדגים במקומות אשר רמת התחזוקה של הדגים היא טובה. דגים בריאים הם דגים שאוכלים (חשוב מאוד), דגים חולים אינם אוכלים. לא להתבייש ולבקש לראות בעיניים אך הדגים אוכלים, כך גם תוכלו לדעת את סוג המזון שעליכם לרכוש. רצוי מאוד בקנייה הראשונה לרכוש לא יותר מאשר זוג או שנים. כאשר מאכלסים את האקווריום בדגים החדשים, יש להרגיל את הדגים לאיכות המים באקווריום החדש. טמפרטורת המים שבין השקית ומי האקווריום היא בחשיבות משנית, מה שחשוב באמת זה להרגיל את הדגים למים החדשים ותוך כדי כך גם הטמפרטורה מתאזנת.

אכלוס דגים:

•להכין כלי קיבול מפלסטיק היכול להכיל את המים שבשקית הדגים;
•לשפוך פנימה לכלי את המים והדגים (מהשקית);
•להוסיף מים מהאקווריום (* או שתים);
•להמתין מספר דקות;
•להוסיף עוד מים ולחזור על התהליך כמה פעמים - כל התהליך אורך כ-30 דקות;
•לאחר מכן יש להוציא את הדגים ברשת אחד אחד אל האקווריום. ישנה חשיבות רבה להוצאת הדגים אחד אחד והיא שבצורה כזו אנו לא פוגעים בקשקשי הדג על ידי השפשוף ביניהם בתוך הרשת, דבר שעלול לגרום למחלת הפונגוס (פטריה). בהליך הזה הרגלנו את הדגים לאיכות מי האקווריום שלנו (שזה החשוב) וכן לטמפרטורת המים שבאקווריום.

NEHAMA81

New member
היי צלי

תודה על ההסבר. אם הבנתי נכון צריך לרווח בין שבוע לשבוע וחצי בין הכנסה של דגים? אם הכנסתי לפני שבוע וחצי 4 דגים אני כבר יכול להכניס לדוגמא עוד רביעייה או שישייה? מדובר על אקווריום 120 ליטר שמאוכלס כרגע ב 10 דגים + 2 אנציסטרוסים.

NEHAMA81

New member
היי צלי

תודה ושאלה נוספת. חובה לאכלס בחושך או שאפשר לאכלס גם באור? כמה דגים לדעתך אפשר לשים בכללי באקווריום 60 על 40 על 50, 120 ליטר בסוף? תודה

למעלה