אירוח בנושא התמכרות וגמילה מהימורים

montella

New member
אירוח בנושא התמכרות וגמילה מהימורים

הימורים הפכו לעיסוק מקובל ולחלק מתרבות הפנאי בישראל וכפועל יוצא היקף ההימורים גדל וכך גם מגוון ההתנהגויות של המהמרים. חלק מהמהמרים יפתחו התנהגויות בעייתיות שמאפייניה הם בין השאר הגדלת סכומי ההימור, חוסר יכולת להפסיק להמר, הסתרת הימורים מהסביבה הקרובה ואף איבוד קשרים משמעותיים כתוצאה מהימורים. התמכרות להימורים היא התמכרות מזיקה ביותר ואף קשה מאד לטיפול.

כיצד ניתן להיגמל? מהן הדרכים העומדות בפני המהמר המכור? איך יודעים שהתחביב הופך להתמכרות?
אנחנו שמחים לארח בפורום את נחום מיכאלי, מנהל היחידה הארצית לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים בעמותת "אפשר", שייעץ לנו ויענה על כל השאלות בנושא התמכרות להימורים והגמילה מההתמכרות.

נחום מיכאלי, מנהל היחידה הארצית לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים בעמותת "אפשר", יתארח בפורום ביום שלישי הקרוב, 5/3/2013 בין השעות 15:00-16:00.
נחום מיכאלי עוסק בהרצאות ובייעוץ לבני נוער ולהוריהם בכל הקשור לשימוש לרעה בחומרים ולהתמכרויות. מרצה בבי"ס לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת בר אילן בתחום ההתמכרויות, עורך כתבי עת וביטאון בנושא ובעבר ניהל את פורום התמכרויות בתפוז.
מצרף לנוחיותכם קישור לאתר עמותת אפשר

אתם מוזמנים לשרשר את שאלותיכם החל מעכשיו ועד למועד האירוח ביום שלישי הקרוב.
אני רוצה להודות למר מיכאלי על הזמן שיקדיש לנו, אבקש לכבד את מר מיכאלי ולשמור על דיון נעים.
כפי שכתבתי בהודעה לפני כשבוע, אנחנו לא מחפש סיפורים אישיים, או וידויים לוהטים. מאד קשה להודות ולהכיר בהתמכרות. תמיד אומרים שהצעד הראשון בגמילה זה להודות בכך.
המטרה להציף את הנושא, להעלות אותו על סדר היום.
לא לפחד לדבר על זה.
אודה לכם מאד על שיתוף הפעולה

w i n n e r r r

New member
כל זה בשביל חנבוב????

אתה ממש אוהב תבחור אה.

האמת נושא רציני אני בעד.

killbill57

New member
לי יש שאלה בבקשה לנחום מנהל היחידה

איך אני יודע אם אני מכור או לא מכור האם יש סימנים שמראים שאני מכור? או שמראים שאני לא מכור?

סימני התמכרות

להתמכרות יש סימנים, אבל הם בראשיתם ובעיקרם אישיים ואינדיווידואליים למכור.
בעיקר כשמדובר בהימורים שאין בהם ריח לואי כמו אלכוהול.
כשההתמכרות מחריפה גם אחרים יכולים לראות את הסימנים.

הסימן העיקרי הוא איבוד שליטה על ההתנהגות. איבוד שליטה שמתבטא ב"כמות" כלומר, זמן ההימור, ב"עיתוי", כלומר השעות שבהם מהמרים ועל חשבון מה מהמרים ובמצב הקשה ביותר, איבוד שליטה על "העיסוק", כלומר, מהמרים בראש גם כשלא מהמרים. חושבים על הימורים, מתכננים הימורים ולמעשה במקום להמר כדי לחיות חיים כדי להמר.

עניין אחר מחויב זו ההסלמה. בפרספקטיבה של זמן חייבת בהתמכרות להיות החרפה בהתנהגות. זה תמיד מתחיל כמשהו שולי והולך ומתפתח.
העניין נוסף זה סדרי העדיפות. כאשר ההימורים, למשל, תופסים מקום אחר בחיים, באופן חסר פרופורציה, כשמתחילים לתרץ ולהסתיר את ההימורים והיקפם כי לא נוח במה שעושים ועוד,

יש טוענים שהתמכרות זה כמו פילגש, סטוץ מהצד. משקיעים בו את מירב תשומת הלב וההתרגשות ובמקביל מנסים לפצות את בת הזוג החוקית.

אם זה מזכיר לך משהו, אתה שם.

killbill57

New member
אז אני מכור חשבתי שלא אבל מיסתבר שאני כן

זה מזכיר לי אותי ועכשיו אני מכור אני מבולבל עכשיו

שאלות

נחום שלום,

1. מבין כל ההתמכרויות, האם ישנה התמכרות שהמאפיינים שלה מקבילים להתמכרות להימורים? והאם ההתמכרות להימורים מלווה בדרך כלל עם עוד התמכרות בולטת?

2.מהו הגיל הצעיר ביותר של התמכרות להימורים שטיפלתם בו?

3.במי קל יותר לטפל? במישהו שהתעשר ומחפש ריגושים עם הכסף כמו לא מעט מפורסמים בארץ או במישהו חלש כלכלית שמחפש להתעשר דרך ההימורים?

4.מהי ההתמכרות הבולטת בארץ? אילו שמכורים לקזינו, מובטלים או גמלאים שמהמרים במפעל הפיס? או נערים וגברים שמהמרים על משחקי ספורט?

אחד לאחד

1. ההתמכרות הדומה היא לקניות או לחובות. בדרך כלל אדם מכור מאופיין באישיות מתמכרת וממילא הוא בסיכון יתר להתמכרויות אחרות. העניין שלנו בתחום ההימורים עלה כשהתברר כי אחוז לא קטן מהמכורים לאלכוהול עוסק גם בהימורים. אישיות מתמכרת, אגב, מאופינת בתלות, קושי בדחיית סיפוקים, קיצוניות וחוסר יציבות.
2. מכורים ממש שזכורים לי היו בני 17+, סוף התיכון על סף הגיוס. עם זאת, היו בטיפולנו צעירים יותר שלדעתנו נמצאים בסיכון אך לא הגיעו לכדי התמכרות ועברו תהליך של אבחון וייעוץ.
3. מאחר והעניין הוא לא הכסף אלא הריגושים הקשורים בהימורים, זה לא ממש משנה. צריך לזכור כי בטיפול מתעסקים בבן האדם שעומד מאחורי המשחקים ולא בתדמית שהוא מייצג או במשחקים עצמם.
4. עד היום אין כל מחקר שעונה על השאלה הזו, ומאחר ומרבית המכורים להימורים משחקים במשחקים לא חוקיים (קזינו, בטים ועוד) יש להניח שלא נקבל תשובה לשאלה. בהתייחס לאוכלוסיה שמגיע אלינו לטיפול, ניתן לאמר שהיא מכסה את כל האופציות שמנית וקצת מעבר לכך.

franco bombana

New member
השאלות שלי

1. קראתי פעם שיש איזורים במח שאחראים על ריגושים, על פחדים, על סיכונים ועל התמכרויות. האם זה נכון? האם יש חלקים במח שאחראים על התמכרויות? כך שבעצם ההתמכרות היא מולדת ולא נרכשת?

2. מזכירים את הבעיה בהימורים ואת זה שזה מסוכן וממכר. האם בכל זאת ניתן למצוא דבר חיובי בהימורים? האם אפשר ללמוד מהימורים משהו?

3. כיצד אפשר לגשת לאדם מכור ולעזור לו מבלי שירתע מפניך ומהדרך הישירה שאתה נוקט כלפיו?

תודה מראש
פרנקו בומבנה
כל הימור בומבנה

מולד או נרכש

1. שני חלקים לשאלה זו אבל התשובה לא זהה. אכן, יש חלקים במוח שאחראיים על הריגוש ועל הפיצוי שאנו מקבלים מחוויות כלשהן. ולפי עניין זה, כל מי שטוען שמדובר בהתנהגות בלבד טועה. מדובר בעניין פיזיולוגי הקשור להפרשות חומרים והשפעותיהם על האדם. אלא שאין בכך כדי להסביר אם מדובר בעניין מולד או נרכש. אנחנו יודעים שיש למשל קשר בין דורי בהמתכרות (גם הימורים). האם זה עניין גנטי או סוציאליזציה ודגם חיקוי? על כך יש הערכות סותרות.
2. הכרת החוק אולי תסייע לתשובה. על פי החוק משחק אסור הוא משחק המבוסס על הגורל והמשחק משקיע מעט כדי להרוויח הרבה. יוצא מכך, שמי שמשחק משחקים המבוססים על הגורל אך בלי השקעה כספית יכול להינות מעצם המשחק, משחקי הגרלות והימורים כשלעצמם אינם דבר שלילי. הבעייה מתחילה כאשר לוקחים את המשחק למקומות שליליים. גם שתיית אלכוהול אינה דבר שלילי. אבל להשתכר זה בהחלט כן.
3. אחת הבעיות הגדולות של ההתמכרות היא ההכחשה. מכור יתקשה לקבל את מצבו ואם יטיחו בפניו את האמת הוא ימצא הסבר חכם כדי לצאת מנצח, בעיני עצמו, לפחות. לכן, כאשר נתקלים באדם מכור, מוטב להבהיר לו את מצבו ולהשאיר לו מספרי טלפון או מידע על אפשרויות הטיפול. כל עוד מכור לא ירצה לצאת מהמצב שום דבר לא יעזור.

jernov

New member
שאלה אחת שלי.

אומרים שלא באמת נגמלים מהתמכרות אלא מחליפים אותה באחת אחרת. בנוגע להתמכרות להימורים, באיזה התמכרות פחות מזיקה ניתן בבטחה "להחליף" את ההתמכרות הזאת? אוריגמי?

תודה.

למה להחליף בכלל?

אדייק, לא מבריאים מהתמכרות אבל בהחלט נגמלים. אדם שנגמל הוא אדם שורד. מודה כל יום לאלוהים על האתמול מתחייב להשאר נקי רק להיום. וכל יום זו התמודדות חדשה.
ציינתי שמכור אכן בסיכון יתר ועלול להחליף התנהגות אבל הכוונה לא להמיר משחק אחד במשנהו, אלא לשנות באופן בסיסי יותר את אורח החיים.
ידוע לכל שדיאטה לא מספיקה לבעלי נטייה להשמנה. צריך שינוי מהותי בתזוה, בסגנון האכילה ועוד. זה נכון גם להימורים.

האם אפשר להמר בלי להיות מכור?

אני מסוגל שבוע וחצי שבועיים להעביר בלי הימורים ובלי שום רגש שמכריח אותי להמר. זה כאילו מצד אחד שיש את הרגש הזה, שעדיין בימים שיש הרבה משחקים אטרקטיבים ואני עובד בערב אני יקום ויתחיל לחפש אינפורמציה על משחקים, אבל מצד שני גם אם אני לא מהמר אני לא מרגיש כלום. זה לא כאילו שההימורים קובעים לי את סדר היום כמו לדוגמא מישהו שמכור לסם כלשהו.

idann21

New member
הכל אפשר..

אני מהמר מלא שנים ואני לא נחשב למכור ב100%, אולי בגלל שזה לא משפיע כל כך
אבל רוב המהמרים לא מכורים, בכל זאת אתה עובד ביום יום אבל אחר כך מרגיש את הצורך להמר בדיוק כמו שמרגיש לעשן סיגריה..
אני מסוגל לא להמר כל יום זה לא כזה בעיה,
העניין שלא חושבים על הנזק גם הבריאותי למבוגרים, והלחץ הנפשי , נגיד נשאר משחק אחד ודקה 90 תוספת זמן 4+ דקות ואתה צריך שתעבור, כדי לזכות..הלחץ הנפשי פוגע בלב ואני לא רופא אבל זה ידוע.. גם הלחץ הכספי כמובן פוגע בגלל זה לא מומלץ להמר כל יום גם למכורים
אני מהצעירים שמהמרים אז זה לא פוגע כל כך וגם לא צריך להגזים בסכומים ולהתעסק רק בזה

cristian tello

New member
כמה נקודות...

אני מודה שאני מכור, בין אם זה מכור להימורים או בין אם זה מכור לספורט ולראות כל דבר אפשרי

אני עובד יחסית משרה מלאה, אני לומד, אני מנסה להעסיק עצמי בכושר בעוד כמה דברים ובכל זאת ההימורים תמיד בראש שלי, המחשבה הזאת של אולי להתעשר האשליה האופטית הזאת שאפשר להביא את המכה לא עוזבת אותי, איך אפילו במצב של לימודים ועבודה שאני לא מהמר ואם כן רק 10 שח כי אני כל כולי בתוך הלימודים והעבודה למה המחשבה על ההימורים ועל המשחקים שרצים לא עוזבת אותי? למה אני מתעדכן גם אם לא שמתי את המשחק הספיציפי הזה? איך אני יכול להפוך את התחושות וההרגשות האלה שבימים שבהם אני עסוק לא לחשוב על זה יותר מדי? לא להתעסק עם זה יותר מדי? אני לא מחפש להפסיק, אם הייתי רוצה אני מאמין שהייתי יכול, יש לי משמעת עצמית, אבל מחפש למזער את הנזקים בימים שבהם זה לא אמור לעניין אותי ובכל זאת הראש לא יכול לחשוב משהו אחר... יש לי עוד הרבה תהיות כאלה ואחרת אבל זאת העיקרית...

תודה

johnni77

New member
tello במיקרה שלך זה רק לצאת עם בחורות והרבה

זה הדבר שהכי משכיח. מניסיון שלי

cristian tello

New member
יוצא גם יוצא אחי... ברור שהייתי רוצה ליותר

וכמובן גם מערכת יחסים שאולי תשנה אותי ותמתן אותי אבל אפילו אם אני עם בחורה אני חייב לתת איזה מבט חטוף לעבר התוצאות לראות מה מו מי להתבאס או לשמוח לעיד על ששלחתי או על שלא שלחתי... זה מה שמטריף אותי שאני לא נקי 100 אחוז בין אם אני בבילוי בין אם בעבודה בין אם בלימודים ומזה הייתי רוצה להתנקות ולקבל עזרה

johnni77

New member
גם אני אחי

אני מציף באייפון לראות בbet365 כמה קרנות יש במשחק
ואומר לה שניה רגע קיבלתי פשוט סמסים מכל מיני מקומות חח

למעלה