בואו נעשה קצת סדר בהורמונים...

כתומה30

New member
אובג'קשן../images/Emo70.gif.....

עם בעית FSH גבוה, מטופלת אצל מומחה פריון של קופת החולים, ואפשר להגיד עליו הרבה דברים, אבל הוא ממש לא מבזבז את הזמן... דווקא הייתי מתחילה עם רופא מהקופה (בהנחה שהם לא זכו בלוטו בתקופה האחרונה), התהליך שצפוי להם (והלוואי שיהיה קצר כמה שיותר
) עלול להתארך ובין היתר יש לזה משמעויות כלכליות לא מבוטלות (עבור חלקנו, וקטלניות עבור אחרות...) אז לא הייתי מתחילה ישר מפרטי ומנסה כן לבדוק האם יש מומחה פריון באזור מגורי שנותן מענה טוב דרך קופת החולים.

Keila

New member
תשובה

כל אחת מחליטה לעצמה אם היא רוצה להוציא כסף על טיפול פרטי, או לא. אני כ"כ התנגדתי לגשת לרופא פרטי, התעקשתי על אחד מהקופה, בזבזו לי שנתיים ככה ואני כ"כ מצטערת. אז למי שאני חושבת שדחוף אני ועוד איך ממליצה לגשת לפרטי.

כתומה30

New member
את צודקת../images/Emo13.gif

אבל בכל זאת בעיני בין לבזבז שנתיים על רופא שלא נראה לך, לבין לא לנסות בכלל רופא של הקופה, יש עוד כמה אפשרויות בדרך... מצטערת על השנתיים שבוזבזו לך, ומקווה שאת מקבלת מענה ראוי אצל הפרטי. אני בזמנו חשבתי לנסות פגישה או שתיים עם רופא הקופ"ח (אל דאגה, זו היתה תקופה של שתי פגישות בשבוע עם הרופא...), ולראות איך אני מתרשמת. עשיתי "שיעורי בית" לא רעים מראש (במיוחד כשהבנתי את נושא הדחיפות ב- FSH גבוה), ודי ידעתי כשהגעתי אליו מה נהוג להציע במצבי. גם עשיתי חיפוש על השם של הרופא בשלושת הפורומים (לקראת, פוריות, והורים בטיפולים), וקיבלתי כמה חוות דעת עליו לפני שניגשתי אליו. גם זו אפשרות לפי דעתי, ולו אני AYA, נראה לי שזה מה שהייתי מנסה. כפי שתראי פה באחת התגובות שלי בשירשור, הרופא שלי דווקא לקח את העניינים מאוד ברצינות ונתן תוכנית מאוד "תקתקנית" (בעיני - התאים מאוד למצב של "שעון החול" שלי). לא יודעת באיזה שלב אתם בכל העסק, אבל אני נכנסתי טיפה לחישובים כלכליים של כל סיפור הטיפולים (הייתי רגע לפני הגונל F, ושני רגעים לפני IVF...) ודאגתי מאוד מהסיפור הזה. הזריקות יקרות, אפ-אס-אייצ'יות עלולות להיות אלו שנזקקות למינונים היותר גבוהים יחסית, מינונים של IVF זה בכלל בלאגן, ושם יש גם עוד המון זריקות, בעלי ואני שנינו משתכרים לפי שעות והיינו בדרך להפסיד לא מעט עבודה מכל הפרוצדורות וכו וכו וכו... אז נכון שאנחנו בקושי כלכלי באופן כללי, אבל יחד עם כל הדאגות האחרות מטיפולים, גם החששות האלו היו שם. לכן כתבתי את מה שכתבתי

Keila

New member
מסכימה עם כל מילה

למי שיודעת מה צריך/אמור להיות הטיפול יכולה אחרי פגישה אחת לדעת אם עובדים עליה או לא ולפי זה להמשיך הלאה. אצלי משכו אותי שלחו אותי לבדיקה ואמרו תחזרי עם התוצאות ואחרי שהגיעו התוצאות אמרו לי חודש הבא תעשי בדיקה שונה ותחזרי רק בעוד חודש. אחרי צילום רחם שלחו אותי לחכות בבית שלושה חודשים אחרי שניסיתי מעל לשנתיים טבעי והייתי אצל שני רופאים. לא רק אחד! והמומחה פוריות לא טרח ליידע אותי שיש לבעלי בעיית זרע (קלה אבל לא משנה מורפולוגיה 7%), זה משהו שאני צריכה לדעת, לא? אני יודעת שיש רופאים שעובדים גם עם הקופות שהם יותר מבסדר אבל צריך הרבה מאמץ למצוא אותם ולא תמיד יש כזה באזור המגורים אצלי למשל, אין.

כתומה30

New member
נשמע טיפול באמת רשלני../images/Emo4.gif

באיזה טיפול אתם נמצאים היום, אם אפשר לשאול?

Keila

New member
שום טיפול

(מעניין למה) אחרי מעל לשנתיים של נסיונות סרק, הצלחתי לקבל איקקלומין. פעמיים. בפעם השניה הטיפול הצליח. בלי הזרעות ובלי תמיכה. עשו לי בטא פעם אחת ובדיקות דם כלליות שלא כללו פרוגסטרון. היו רק בדיקות US. היה דופק בשבוע 10, בשבוע 12 כבר לא. חזרתי לרופא שאלתי מה עושים אז הוא אמר סוס מנצח לא מחליפים. איזה נצחון יש פה?? חודש אחרי הביקורת חזרתי שוב והוא אמר לי שבמצב של חודש אחרי גרידה הוא לא נותן לי שום איקקלומין. שאלתי מתי לחזור והתשובה היתה תחזרי עם בדיקת הריון חיובית. הלכתי למומחה שלא קשור לקופה באופן פרטי, הבנתי ממנו שיש סיכוי שההריון היה בלי שום קשר לאיקקלומין. אני כנראה כן יכולה להכנס להריון ספונטני, השאלה בתוך כמה זמן זה יקרה. וזה יכול לקרות עכשיו וגם לעולם לא אחרי שמעל לשנתיים לא היה כלום וכן היו לי ביוצים, תמיד. אם אני אקבל מחזור בימים הקרובים והועדה תאשר את הבקשה שהגשתי יש לי חודש הבא טיפול הורמונלי והזרעה. בלי לחכות בלי נסיונות ובלי עניינים. קיבלתי יחס כמו שבן אדם צריך לקבל. הרגשתי שאני לא רק מספר ברשימה מאוד ארוכה. אני לא חושבת שזה טיפול רשלני, הקופות במקרים קלים מנסות למשוך אותנו מהאף שלא נבזבז להם תקציבים.

shiribiri78

New member
FSH

אני לא חושבת שהFSH שלה גבוה (היא גם לא ציינה את יחידות המידה, אני משערת שמדובר ביח' הסטנדרטיות). רמת FSH מעל 15 יחידות ביום השלישי למחזור נמצאת בהתאמה עם ירידה משמעותית בפוריות, ואי לכך משמשת כבדיקה המבוצעת באופן שיגרתי בנשים בהן קיים חשד לרזרבה פוריותית קטנה. יחד עם זאת, לא ניתן על סמך בדיקות תקינות (פחות מ 15 יחידות) לנבא לכמה זמן עוד תישמר הפוריות. אחד הפקטורים החשובים הקשורים בירידה בפוריות הינו הגיל (איני יודעת בת כמה היא). בדרך כלל אצל אישה פורייה הרמות התקינות הן בין 5 ל- 10. רמה של FSH מעל 15 מבטאת יכולת פוריות קטנה ביותר. לכן, במדינת ישראל נקבע גבול של רמת FSH של 19 אשר מעליה אין לתת טיפולי פוריות. במקרים אלה מומלץ על הריון מתרומת ביצית. במידה ומדובר בבדיקה חד-פעמית, הייתי ממליצה לחזור על הבדיקה לפני קבלת החלטות בנידון. בכל אופן, גם אם ערכים מעל 10 נחשבים גבוהים, 12.7 הוא מה שנקרא "גבוה גבולי". לא לרוץ בהסטריה ולהלחץ, אבל בהחלט לשים לב ולברר את המצב. (ובטח שלא לחשוב כבר על רזרבה שחלתית נמוכה ושות'.. בל נגיד הופ לפני שקפצנו
). בכולופן, הייתי מערבת כמובן רופא פריון (והבנתי שאחד כזה כבר נמצא בתמונה) שיהיה בהצלחה.

AYA34

New member
../images/Emo51.gif על התשובה. ערכי הייחוס שנרשמו iu/l

ואחגוג 35 בעוד כשבועיים אז את אומרת שהתוצאות לא נוראיות ?

Keila

New member
התוצאות

התוצאות לא אומרות בשום אופן שיש לך בעיה קשה שאי אפשר לטפל בה. תלכי עם התוצאה לרופא שלך ותשמעי מה יש לו להציע
ד.א. מזל טוב ליומולדת תודיעי לנו מה הוא מציע לך

באנית

New member
../images/Emo41.gif FSH 12.7 לצערי הרב

כן מעיד על רזרבה שחלתית ירודה, ובמיוחד בגיל 35. FSH ברמה כזאת צריך להדליק נורה אדומה ומצריך טיפול אצל מומחה פוריות שמבין ב FSH גבוה. זה לא אומר שאי אפשר להרות עם FSH כזה. אני אישית מכירה כמה וכמה נשים שהרו עם FSH בסביבות 11-12 באופן טבעי ואם תכנסי לפורום פוריות בתפוז ותשאלי תראי שהריונות בהחלט קורים עם FSH גבוה, א-ב-ל כל המחקרים שנעשו על FSH גבוה מראים שנשים אלה הן המיעוט. FSH גבוה לפי המחקר בתחום אומר שהסיכוי להרות יורד בצורה משמעותית מאד. בנוסף ל FSH גבוה יש סימנים נוספים שמעידים על רזרבה שחלתית ירודה כמו E2 גבוה בי"מ 3-5, מחזור קצר (בסביבות 24 יום ופחות) וביוץ מוקדם (שנדמה לי שקיים אצלך). כמובן שלא אצל כל בעלות ה FSH הגבוה יופיעו גם הסימנים האחרים, אבל הם נפוצים יותר אצל נשים עם FSH גבוה. כבעלת FSH גבוה שמטפלת אצל אחד המומחים הנחשבים בארץ וקוראת כבר תקופה לא מבוטלת כל חומר אפשרי על FSH גבוה, אני ממליצה לך בחום לפנות למומחה שמבין בנשים מבוגרות יותר עם בעיית FSH. את יכולה לשאול בפורום פוריות בתפוז על רופאים מומלצים באיזור מגורייך. אני באמת לא רוצה להלחיץ אף אחת עם FSH גבוה אבל חושבת שחשוב לדעת שעם FSH גבוה לא משחקים משום שהדבר הכי קריטי בגיל מבוגר עם FSH גבוה הוא זמן. את מוזמנת לפנות אליי במסר אם יש לך עוד שאלות ושיהיה לך המון בהצלחה!!!

AYA34

New member
כנראה שאחזוא עם שאלות נוספות לאחר הביקור אצל

הרופא....דרך אגב המחזור שלי מגיע בין 25- ל29 יום וביוץ בי"מ 12

Keila

New member
מי הרופא שלך?

אני מצרפת לך רשימה של רופאים מומחים וליד כל שם יש תחום התמחות.

כתומה30

New member
כך גם לפי הרופא שלי אגב

מומחה פריון כמובן. אני בת 33 עם FSH 11.2, ומההתחלה הוא אמר לי שאמנם יש סיכויים טובים להשיג הריון בסופו של דבר בשלב הזה, אבל שהרזרבה מתדלדלת ושצריך לפעול מהר וללא שאננות. הוא התריע בפני ש- FSH נוטה לעלות בקפיצות, ולא ידוע מתי תתרחש העלייה הבאה, כך שאסור לבזבז זמן. אישית, למרות שהגעתי למומחה הפריון אחרי 4-5 חודשי נסיונות בלבד, הוא הסביר לי למה חשוב בעיניו שנעשה תהליך מזורז. התוכנית שלו היתה: צילום רחם, אחריו חודשיים ("מקסימום שלושה" כך הוא אמר, אבל הקפיד לציין שהוא בעד חודשיים) של הזרעות על גונל F, ואם לא יצליח - אז מייד ל- IVF. וזה למרות שזוהה ביוץ בחודשיים האחרונים, בגלל שלא ניתן ברמות האלה, לדבריו, להבטיח שיהיה ביוץ בחודש הבא, כי מצופה שהביוץ לא יהיה סדיר. חשוב לי לכתוב את הדברים הללו, כי כשאני גיליתי את הבעיה מייד עשיתי חיפוש בפורום על FSH... (וכמובן גם ב"פוריות" וב"הורים בטיפולי פוריות"
) אז לטובת האפ-אס-אייצ'יות העתידיות לבוא, שיקראו גם את הדיעה של הרופא שלי... רק בריאות ובשורות טובות

טרי

New member
כתומה, אפשר שאלה?

למה הלכת לרופא פוריות אחרי 4 -5 חודשי נסיונות? אני תוהה מתי להתחיל ללכת להבדק. אני בת 30, אבל עם היסטוריה בעייתית משהו (בעיקר אנדוקטרינית). אחרי הפלה בשבוע 10, ו- 5 חודשים (יעני 4 מחזורים) מאז. האם זה לא סתם לחץ להתחיל כבר עם מומחי פוריות?

כתומה30

New member
בטח שאפשר../images/Emo140.gif

אצלי זה היה הפוך: פרופיל הורמונלי קיבלתי מרופא נשים הרגיל שלי, אחרי 4 חודשי נסיונות. למומחה הפריון עברתי מיד כשקיבלתי את התוצאה של הפרופיל... למה אחרי 4 חודשים הלכתי לבקש פרופיל? כי היו מחזורים לא סדירים (24-40) וחששתי שמשהו לא תקין. האמת? החשד העיקרי שלי היה פרולקטין גבוה מידי, כי הפסקתי להניק 5-6 חודשים קודם. ניסיתי בכל מיני פורומים של התייעצות עם רופאים להבין האם מחזור לא סדיר מחשיד לבעיות, ולא הצלחתי לקבל תשובה לזה, אבל נשארתי עם תחושה שזה עלול להיות קשור. דווקא הרופא שהגעתי אליו אמר מיד שמחזור לא סדיר מחשיד לאי סדירות של הביוץ (כמובן לא בהכרח!). בדיקה בי"מ 20 ומשהו העלתה שלא בטוח שהיה ביוץ באותו חודש, והוא שלח לפרופיל. לא יודעת כמה זמן לקח לך להכנס להריון הראשון, והאם המחזורים שלך סדירים. בכל אופן בעיני פרופיל הורמונלי היא בדיקה סופר חשובה, שאפשר לבקש מרופא נשים רגיל, וזה נותן אינדיקציה ראשונית לפחות לבעיות הקשורות להורמונים, ולפי דעתי אין מה להפסיד בלעשות אותה. מומחי פוריות אכן נשמע לי מעט מוקדם כרגע, אם את מרוצה מהרופא שלך. אם בכל מקרה חשבת להחליף, אז אפשר לשקול כי זה לא מזיק. אגב, היסטוריה אנדוקרינולוגית בעייתית זה אני

כתומה30

New member
אגב, עכשיו כשאת שואלת

אני נזכרת שאי הסדירות היתה באופן כללי, לא רק במניין הימים בין ווסת לווסת. הווסתות היו באורכים שונים אחת מהשנייה, וללא כל "דפוס" קבוע של הדימום, במעקב הפרשות לא הצלחתי לעלות על שום דפוס קבוע, היתה לי הרגשה כללית של "בלאגן" במערכת. לא יודעת אם ואיך זה קשור למה שנמצא בסופו של דבר. ועוד אגב, יש איזו טענה על קשר מסוים בין מחלות אוטואימוניות (לא יודעת אם התירואיד שלך קשור לזה) לבין FSH גבוה. זה תחום בחיתולים ולא ברור עד הסוף מה טיב הקשרים בין השניים, אבל לפי דעתי שווה לבדוק פרופיל, ולכל הפחות לדעת שבקטע הזה את יכולה לא לדאוג

טרי

New member
כתבתי תשובה באורך הגלות וזה מחק לי!!!

אז אני אנסה לקצר אותה הפעם. הרופא הקודם שלי הוא האחרון שיראה שוב את הפרצוף שלי. בואי רק נגיד שהוא הסתמך על בדיקות לא רלוונטיות ובעקבותיהן התעקש (למרות ששאלתי לפחות 5 פעמים) שאני לא צריכה לקחת אספירין. ביום שהוא גילה את הפסקת הדופק, המשפט הראשון שלו היה "בפעם הבאה ניתן לך אספירין". רופא פרטי ומומחה שהלכתי אליו שבועיים לאחר ההפלה אמר שבמקרה הספציפי שלי: 1. בדיקות קרישתיות חייבים לעשות רק כשאני על גלולות או בהריון ולכן הבדיקות שהרופא הקודם הסתמך עליהן לא רלוונטיות. בדיקות שהיו לי מהעבר הרחוק, שנעשו כשהייתי על גלולות (ומאושפזת בעקבותיהן) הראו ממצאים של קרישתיות יתר. 2. במקרה שלי, לפי הרופא הפרטי, זה נס שהגוף שלי לא דחה את ההריון בשבוע מוקדם יותר ושבכלל התפתח דופק. לדעתו בהריון הבא, אם אני לא אהיה על אספירין, הסיכוי שזה יקרה נמוך מאד. ולכן, אני צריכה לבדוק בטא במקסימום חצי יום איחור כהגדרתו (או במילים אחרות, יש לי מרשם רופא להיסטריית ספירת ימים
) בכל מקרה, רופא פרטי כרגע במצב הנוכחי, אחרי 4 מחזורים (מ-א-ד לא סדירים) נראה לי מוגזם. במיוחד לאור העובדה שנכנסתי להריון ראשון בחודש הראשון, בסקס היחיד שהיה באותו חודש (כי את יתרת החודש העברתי בנסיעה מהעבודה לחול). מה שכן, לפני ההפלה המחזור היה מאד סדיר וכרגע הוא 29 - 41 ימים, אבל עם ביוץ וודאי (הפרשות, חום השחר וערכות) מה נראה לך? יש לך אולי המלצה לרופא מומחה פוריות (עם הבנה אנדוקרינית) ממכבי מהמרכז? תודה!

למעלה