בואו נעשה קצת סדר בהורמונים...

shiribiri78

New member
בואו נעשה קצת סדר בהורמונים...../images/Emo140.gif

שמתי לב שיש המון שאלות שחוזרות על עצמן ונוגעות להורמונים, רמות שלהם ושות' אז כשירות לציבור
הנה קצת הסבר על מחזוריות, הורמונים ושות'... למי שלא ידע, למי שידע ורוצה לחדד, וסתם כדי לעניין. מי שכבר יודעת מוזמנת לפסוח
. כדי להוציא את הביצית מתוך השחלה יש צורך בביוץ כל חודש. אצל רוב הנשים הביוץ הוא בצד אחד, פעם ימין ופעם שמאל. האיבר שאחראי על הביוץ הוא המוח (בעיקר הבלוטות היפותלמוס והיפופיזה). לקראת גיל ההתבגרות ההיפותלמוס מפריש הורמון הפועל על ההיפופיזה בשם GnRH (או Gonadotropin Releasing Hormone- הורמון האחראי על גונדוטרופינים). ההפרשה היא בפולסים (החשובים לתגובה של הההיפופיזה) לא רציפים, בערך כל 45 דקות. (מצבים המשפעים על הפולסים יכולים להיות תזונה לקויה/תת תזונה, מצבי רוח, שוק, לחץ). כתוצאה מהפרשת ההורמון, ההיפופיזה מפרישה הורמון לדם בשם FSH (או follicle-stimulating hormone- ובעברית הורמון מגרה זקיק) הגורם לאחת הביציות ליצור סביבה זקיק = בלון המכיל נוזל פוליקולקרי (זקיקי). זקיק זה גדל (עד בערך 2.5 ס"מ או 25 מ"מ) ולבסוף מתפוצץ עקב שחרור ההורמון LH ( או luteinizing hormone, הורמון הצהבה- ואשר מגרה ביוץ, יצירת גוף צהוב, וסינתזה של פרוגסטרון על-ידי השחלות. הוא משוחרר ע"י ההיפופיזה). חלק מהנוזל שהיה בזקיק נשפך לתוך חלל הבטן, חלק לתוך החצוצרה, הביצית "נופלת" לתוך החצוצרה (בקצה החצוצרה מעין משפך עם "אצבעות" הקולטות את הביצית ומעבירות אותה פנימה לגוף החצוצרה ומשם לרחם) וממתינה לזירעון. הזרעים מהגבר ממלאים את חלל הרחם משם מגעים לחצוצרה ופוגשים את הביצית. לאחר המפגש מתחילה חלוקה מהירה של התאים. החלוקה מתחילה בחצוצרה ובערך לאחר יומיים-שלושה "הכדור" המחולק (שמכיל בערך 16 תאים) נופל לרחם. לאחר שהזקיק פקע הוא משנה את שמו ל- גופיף הצהוב (קורפוס לוטאום corpus luteum) שבו כבר אין ביצית, והוא מתחיל ליצור פרוגסטרון (הגופיף הצהוב הוא היחידי שמייצר הורמון זה). אם מוצאים לאישה בדם פרוגסטרון ברמה מסויימת = ביוץ. הפרוגסטרון מייצב את רירית הרחם, מחזק אותה (למעשה חלוקת התפקידים היא: האסטרוגן מגדל את הרירית, הפרוגסטרון נותן לרירית תנאים טובים יותר לקלוט את העובר). הגופיף הצהוב מחזיק מעמד 14 יום => במשך 14 יום "רואה" הרחם פרוגסטרון. בתום 14 יום מפסיק, הגופיף הצהוב, לתפקד => רמות פרוגסטרון יורדות => רירית הרחם מאבדת מהחוזק שלה, מתקפלת ויוצאת החוצה => מחזור – היום הראשון של המחזור נקרא יום 1, אחריו יש בערך 4-5 ימי דימום ולאחר מכן הרירית מתחילה לגדול מחדש על ידי אסטרוגן עד ליום 28 (או סוף המחזור, תלוי באישה). הפרוגסטרון מתחיל להיווצר בערך ביום 14 (יותר נכון, 14 יום לפני תום המחזור, לרוב הנשים מחזור של 28 ימים). FSH - ביום הראשון למחזור רמתו מתחילה לעלות, הזקיק מתחיל להתפתח וליצור אסטרוגן, כתוצאה מכך הרירית מתחילה לגדול ואז יש ביוץ. ההיריון נקלט באנדומטריום (רירית המצפה את חלל הרחם) שהוא עבה, לח ומרובה דם, בגלל תכונותיו אלו ההיריון יכול להיקלט. הזקיק שנוצר מתחיל להפריש הורמונים, אחד ההורמונים הוא אסטרוגן (ישנם שלושה מקורות בגוף המייצרים אסטרוגן, החשוב ביותר הוא זה המופרש מהשחלה ונקרא E2, מקור נוסף הוא בתאי שומן המפרישים E1. זו הסיבה אגב שנשים שמנות נוטות לסבול מהפרעות במחזור, קשיים בכניסה להריון ושות'). האסטרוגן משפיע כמעט על כל איבר בגוף (הגדלת שדיים, חיזוק עצמות, מערכת קרישה ועוד). ברחם האסטרוגן גורם לשגשוג ולהתעבות של רירית הרחם עד הביוץ.
למחזור החודשי ישנן שתי פאזות : הפאזה הראשונה, יום 1-14, נקראת הפאזה הפולקולארית (משום שזוהי הפאזה שמתפתח בה הזקיק- פוליקל follicle) או הפאזה הפרוליפרטיבית (proliferate- שגשוג, וזאת בגלל השגשוג של האנדומטריום) , הפאזה השנייה היא הפאזה הלוטיאלית (בגלל הקורפוס לוטאום) או הפאזה הסקרטורית (to secrete- להפריש, בגלל שבשלב זה יש הפרשת חומרי מזון, נוטריאנטים). הפאזה הלוטיאלית שווה פחות או יותר בכל הנשים (אורכה הנפוץ הוא 14 יום), מה שגורם לשוני במחזור בין אישה לאישה הוא הפאזה הראשונה. כשנופל הפרוגסטרון כלי הדם עוברים ספזם (התכווצות), האנדטמטריום לא מקבל אספקת דם ראויה, ולמעשה "נחנק" עובר "התנמקות" ולבסוף קילוף = מחזור. כל התהליך הזה גורם לכאבי מחזור. * רמות האנדרוגנים (טסטוסטרון ואנדוסטרון) עולות בעת ביוץ (דבר הגורם לעליה בחשק המיני, מסיבות מובנות
). בהריון מופרש הורמון בטא-HCG, תפקידו לתמוך בגופיף הצהוב ולאפשר לו להתקיים יותר מ- 14 יום (8-10 שבועות). יש הפרשה של פרוגסטרון ורירית הרחם ממשיכה לשגשג ואין מחזור. בערך בשבוע 10 השלייה לוקחת על עצמה את הפרשת הפרוגסטרון ולכן במשך ההיריון אין מחזור. זהו
רק בריאות ובהצלחה!!
|

ואי ממש מעניין

תודה זה מאוד עזר לי, למרות שיש עדיין חלקים במאמר שלא הבנתי לעומק ...תודה

הי שירי, יש לי שאלה בנוגע לאסטרדיול

בבדיקה מהיום, הבטא ירדה ל- 10.4 וזה כנראה הריון כימי. בבדיקה הנ"ל בדקתי גם פרוגסטרון שיצא 76.5 (כנראה עלה בגלל התמיכה) ואסטרדיול שיצא 48 ביחידות של pmol/L. ערכי היחוס של אסטרדיול הם: שלב פוליקולרי: 77-921 mid cycle: 139-2381 שלב לוטאלי: 77-1145 ערך האסטרדיול שיצא לי נראה לי נמוך ולא מתאים לשום קטגוריה. האם זה נכון? מה משמעות הערך שקיבלתי בבדיקה?

shiribiri78

New member
היי ברנדי

ראשית, צר לי על הבטא שירדה. לגבי ערכי הייחוס- האם את בטוחה שאלו הם הערכים? אם אלו היחידות הישנות (ואכן pmol הן היחידות הישנות) סולם הערכים הוא: שלב פוליקולארי 40-150 ערכי ביוץ 500-1100 יום 21- הערכים יורדים. בהצלחה

תודה על התשובה

הערכים שרשמתי הם אלה שמופיעים בטופס התוצאות. אבל לפי הערכים שאת רשמת, נראה לי שהערך שלי נמצא בטווח הנורמה (שלב פוליקולרי).

chen30

New member
../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif הי שירי - שאלה על פרוגסטרון

בי"מ 20 יצא לי פרוגסטרון 45.8 ב- nmol/l לפי טבלאות הייחוס של מכבי זה מתאים לשלב הלוטאלי, אבל הם לא ציינו את היחידות של טבלת הייחוס. האם זה נכון ? תודה.

simoneta

New member
../images/Emo47.gifיוכנס אח"כ לטאגליינס ולשאלות הנפוצות.

טרי

New member
WOW תודה!!! (ושאלה)

הפתיע אותי ההסבר ל- FSH, עד היום ידעתי שערכו של FSH מעיד על "גיל השחלות". איפה הקשר בין הדברים? ועוד שאלה - כשבודקים פורפיל הורמונלי, מה בעצם בודקים ולמה החשיבות לימים הספציפיים? תודה!

בוטנון

New member
אוי.... ../images/Emo4.gif

מצטערת לשמוע, מתוקה שלי. מחזיקה אצבעות לחודש הקרוב!!!

shiribiri78

New member
היי טרי-תשובות לשאלותיך../images/Emo13.gif

לגבי השאלה הראשונה- ובכן, התשובה פשוטה מאוד: שלב תופעות גיל המעבר ("הזדקנות השחלות") מתחיל כאשר נגמרות לאישה הביציות. כל אישה נולדת עם כמיליון ביציות, מהן נשארות רק 300,000-400,000 ביציות בגיל ההתבגרות. מתוכן רק כ-400 ביציות הינן פוריות ומגיעות לשלב הביוץ. כך יוצא שבגיל 50 כבר נשארות מעט מאוד ביציות, והביוץ מתקיים באופן לא סדיר. כחלק מתופעות גיל המעבר השחלות מקטינות את ייצור האסטרוגן והפרוגסטרון, ולכן עולות רמות ה – LH וה FSH. זה מגרה את השחלות לייצור אנדרוגנים שהגוף ממיר לאסטרוגן בעזרת רקמת שומן הירכיים. למרות זאת, רמות האסטרוגן בגוף יורדות בצורה משמעותית בגיל תופעות גיל המעבר. פרופיל הורמונלי- זה למעשה שורה של בדיקות דם המבוצעות בדרך כלל ביום ה-3 למחזור, כדי לעמוד על מצבה ההורמונלי של האישה בתחילת המחזור החדש. מקובל לחזור ביום ה-21 על בדיקת הפרוגסטרון בלבד, כדי לוודא שהתרחש ביוץ. הבדיקות הנכללות בד"כ בפרופיל הן: TSH, prolactine, LH, FSH, estradiol, progesterone, testosterone, DHEA-S מקווה שעניתי לך על הכל
.

nuty1

New member
תודה רבה, השכלתי מאוד

ושאלה קטנה שמסקרנת אותי, אצלי בד"כ המחזור תקין אבל בתקופות מסוימות (אולי לחץ ) המחזור מאותת כאילו הוא מגיע, ואז פתאום נעלמם ומגיע אחרי מס' ימים, והיו לי תקופות שהיו כל הסימנים לבוא המחזור, ואז בגלל לחץ המחזור לא מגיעה, הסימנים (כמו שדיים) גם נעלמים ואז המחזור נדחה ב10-20 ימים. האם אצלי באופן חריג השלב הלוטאלי משתנה?

shiribiri78

New member
הי nuty1

נתחיל מזה שגם לנשים עם המחזור הסדיר ביותר לפעמים יש "פספוסים" ותנודות לכאן ולכאן. השלב הלוטאלי לרוב קבוע ולא משתנה (דגש: לרוב!), מה שכן משתנה זה בד"כ השלב הפוליקולארי (כיוון שהביוץ יכול להתעכב, מייד נסביר). לחץ הוא גורם שמאוד משפיע על מהלך המחזור (לפני הכל, הבהרה חשובה: מחזור הוא כל החודש- מוסת ועד וסת). בזמן לחץ משוחררים מבלוטת האדרנל הורמונים היכולים להשפיע על ביוץ ועל אורך המחזור. לגבי תסמיני הוסת שלך- באופן כללי משהו על סימנים: כשאנחנו מתעסקים/ות בדברים שלא ניתן "לכמת" אותם (כלומר: אני לא יכולה להגיד שיש לי חום 39 מעלות, אני בגובה 1.52 וכו', אלא אני מנסה לתאר רמת הורמונים שיש לי בגוף או מיקום הביצית כרגע בחלל הרחם שלי) אנחנו נוטים/ות לנסות להאחז בסממנים חיצוניים כדי לאשש את ההשערות שלנו. לכן קיימת שיטת חום השחר, לכן קיימת שיטת בדיקת ההפרשות, ולכן עולה פה פעמים רבות השאלה- מה הרגשת/ן כשנקלטת/ן להריון? התשובה לשאלה הזו לא קיימת, למעשה. את יכולה לחוש מיחושים כאלו ואחרים, ועדיין זה לא יעיד על כלום. ראיתי נשים ללא רזרבה שחלתית כלל (אין להן ביציות) שיכולות להשבע שכל חודש הן מרגישות את הביוץ, ויש נשים שיכולות לבייץ עד מחרתיים והן לא ירגישו את זה כלל במהלך החודש (אני למשל כזו). יש נשים שמגלות שהן בהריון רק בחודש שלישי ויש נשים שמרגע ההשתרשות לא מפסיקות להקיא.התסמינים הם סובייקטיביים.מאוד. בקיצור, אצל כל אחת זה אינדיבידואלי. גם אם את חושבת שבייצת או שהמחזור מתקרב ובא, זה לא מעיד באופן חד משמעי שהוא אכן יעשה כך. וזה עצוב ומרגיז (הרי זה היה מאוד נחמד אם היינו יכולות לקבל סמס- "שימי לב, הוסת תגיע עוד 10 דקות, מהרי לשירותים והניחי פד"
) אבל לצערנו ככה זה. איך אומרים הרופאים שלנו? האינדיקציה היחידה לכך שבייצת בוודאות זה שאת כן או לא בהריון. מעבר לכך הכל ספקולציות
מרגיז נורא, אבל לצערי נכון. בהצלחה!

למעלה