שינויים בדירת 5 חדרים מקבלן

cartwheel

New member
שינויים בדירת 5 חדרים מקבלן

שלום! רכשנו דירה ואנחנו לקראת שינויי דיירים. נשמח להתייעץ במספר נושאים. מצ״ב תכנית דירה.
מדובר בדירת 5 חדרים. אנחנו זוג עם שני ילדים בסביבות גילאי שנה ושנתיים וחצי.

1. בדירה יש 3 חדרי שירותים. מצד אחד זה נראה לנו קצת מיותר וחשבנו להוריד את שירותי האורחים. מצד שני הילדים כרגע קטנים. אולי כשיגדלו ויתחילו להזמין חברים, או כשיהיו לנו עוד ילדים זה יהיה יותר קריטי. אין לי מושג. מה אתם אומרים?
אם נוריד את החדר שירותים נוכל לעשות שם הרבה דברים שחסרים לנו.
2. חסר לנו בדירה פינת עבודה (שצריכה להיות בחלל המשותף, לא בחדרים). מדובר במשהו קטן וצנוע, אמור בסך הכל לשמש ללפטופ אבל יהיה עדיף אם זה יוכל לשמש ל-2 עמדות לפטופ + מקום לגיטרה ומגבר.
האם לדעתכם זה אפשרי לשלב בחלל הקיים?
חשבתי על הפינה ליד השולחן אוכל (סימנתי בשרטוט). אין מידות מדוייקות אבל מחישוב שלי אפשר להכניס שולחן ברוחב 1.5 מ׳.
3. איך כדאי להפריד בין המטבח לסלון? חצי קיר? אי עם דלפק?
4. ארון כניסה למעילים. משהו שמאד שימושי בעיני והייתי שמחה לארון כזה, 2 דלתות למעילים, נעליים, מטריות ואולי גם כלי ניקוי (מטאטא, מגב, שואב אבק וכו׳).
סימנתי בתשריט את המיקום האפשרי לדעתי אבל לא יודעת אם זה הגיוני.
5. בדירה הנוכחית יש לנו סלון ענק וחלק ממנו מוקדש לפינת משחקים. לצערי בדירה החדשה לא יהיה מקום לזה, אבל עדיין אשמח לפיתרון אחסון מהיר לכל הצעצועים שמסתובבים בסלון, שבסוף היום אפשר לזרוק אותם לאיזה סל בארון נסתר. איפה ניתן למקם פתרונות אחסון כאלה לדעתכם?
6. יש לנו המון ספרים ומאד נשמח לספרייה גדולה.
ניסיתי לשרטט את האופציות
ספרייה 1 - מאחורי הפינת אוכל
ספרייה 2 - במסדרון, ספרייה צרה
ספרייה 3 - ספריה לא גדולה בקיר יציאה למרפסת, מימין לויטרינה בשילוב עם מספר מדפים בקיר/אלמנט החוצץ בין המטבח לסלון.
עוד אופציה - ספריה בקיר של מזנון הטלוויזיה (משולב עם הטלוויזיה. אופציה שאני פחות אוהבת באופן אישי).

נשמח מאד לעצות!
תודה רבה

גלמיש1

New member
ברכות על הרכישה.

1. שרותי אורחים - בדרך כלל זה פיצ'ר מיותר בעיני. אבל דוקא אצלכם לא הייתי ממהרת לבטל אותם משני טעמים (ואף אחת מהן לא קשורה לאורחים

א. החדר שלידם ממוקם רחוק מאד מחדרי הרחצה, מה שאומר שמי שישן שם יצטרך לעבור דרך הסלון/מטבח בדרך לשרותים/מקלחת. לכן שרותים צמודים לחדר הזה נחוצים.
ב. החדרון ממוקם במסדרון וביטולו לא באמת יגדיל את המרחב.
ג. מצד שני - תוכלו לנצל את המקום לאיכסון - לארון מעילים שרצית כל כך, מזווה, או פינת איכסון צעצועים/משחקים של הילדים.
ד. מצד שלישי זה המקום לפינת עבודה/מחשב נחמדה - בחלל הציבורי אבל לא באמצע וקצת נסתר. עדיף על פינת עבודה בפינת אוכל.

2. איך כדאי להפריד בין המטבח לסלון? לדעתי החלל הזה מבקש אי גדול. אפשר לעשות אי רחב עם ישיבה מצד אחד ואיכסון מהשני. ואפשר גם לנצל את עומק האי ולעשות ספריה מכיוון הסלון. אפשר לתת לאי דופן קצת מוגבהת אם רוצים הפרדה טובה יותר.

3. לגבי כל הארונות והספריות שסימנת - ארון הכניסה ששרטטת גרוע. חוסם את הכניסה ואת המרחב.
ספריות - זו טעות לתקוע חתיכת ספריה פה וחתיכה שם... עדיף לעשות ספריה גדולה על קיר הסלון (משולבת בטלויזיה) ואחת בפינת האוכל.
בנוסף - נדמה לי שיש לכם 4 חדרים ו 2 ילדים, לא? אז אולי נכון לנצל את החדר הנוסף לאוסף הספרים?

בכל מקרה - אני מציעה מחשבה נוספת בענין הספרים ....
אם תחשבו רגע על עלות הנדלן שאתם מבקשים להקצות לאוסף הספרים - תוכלו לראות שהעלות של זה מטורפת, יהיה הרבה יותר זול לקנות את כל הספרים שאתם זקוקים להם מחדש בעת צורך במקום לבנות להם בית.
בנוסף - כמות ספרים ענקית מכבידה על החלל, ועל התחושה בו. מייצרת בעיית אבק ואלרגיה...
אנחנו הורדנו את אכסון הספרים אצלנו למינימום (ואנחנו קוראים המון). מלבד ספרות מקצועית וספרי אמנות/שירה/אלבומים וכו יש מעט ספרים שחוזרים וקוראים שוב. אני מצאתי שמיותר לאכסן אותם בהמוניהם בשביל שישכבו על המדף ויתפוררו לאיטם... במקום זה אני מחלקת למכרי.
בעבר גם שמרתי ספרים לילדי, כאלה שאהבתי ורציתי שיקראו, ולהפתעתי גיליתי שזה היה לגמרי לשווא. הספרים הטובים קיבלו תגרומים חדשים, רעננים ומתאימים יותר. ספרים שלא התחדשו כתובים הן בדפוס נמלים קשה לקריאה והן בשפה ארכאית, ילדים פשוט לא מוכנים לקרוא אותם. בנוסף יש כל כךל הרבה ספרות ילדים חדשה ומצויינת...
בקיצור - לשוא שמרתי עשרות שנים ארגזי ספרים .
תחשבו על זה!

גלמיש1

New member
ועוד משהו - מה כן לעשות

לחבר בין חדר האמבט למרפסת הכביסה, כדי להרגדיל את המרחב וכדי לאפשר כיור עם שיש וארון בגודל טוב. את האסלה אפשר להעביר מול מכונת הכביסה.

cartwheel

New member
ואוו המון תודה על התשובות המפורטות!

צודקת לגבי הספרים, אבל בעיני זה גם משהו שמוסיף המון אופי וחום לדירה. מוזר לי להיכנס לבתים שאין בכלל ספרים. אבל אין ספק שאפשר לצמצם (במיוחד שיש פה אסמטיים).
לגבי שימוש באחד החדרים המיותרים, מתכוונת להפוך אותו לחדר משחקים לילדים בנתיים.
&nbsp
בעניין הרחבת האמבטיה הראשית - חשבתי על זה ונראה לי שבאמת נעשה את זה.
תודה!

מרי פופ

New member
כל מילה, אבל כל מילה! חסכת לי תגובה כולל אחסון הספרים שמיננו

כי הבנו שאין סיכוי שילדי יקראו ספרים דוגמת "פרח נתתי לנורית" או "גלגולו של מעיל" שכה אהבתי כילדה.

גלמיש1

New member
נכון! המקסימים של מרים ילן שטקליס...השביעיה הסודית...

יותם הקסם....
כל אלו איבדו את הקסם! מאד מבעס אותי.
יש להם עכשיו את יומנו של חנון , ופרסי ג'קסון וכו....
לפחות את ספרי אריך קסטנר ובילבי הן קראו ואהבו.

לא מבינה אתכן!! האחייניות שלי מתות על הספרים הללו!

אולי כי כולנו קוראים עד היום בגלגולו של מעיל ושאר סיפוריה של קדיה ובשיר הגדי וכולי..
הן פשוט נולדו לתוך הספרים הללו ונהנות מהם מאד :)
כשאני נכנסת לבית שספריה רחבה לו - לבי מתרחב. נכון - ספרי קריאה "ארבע במאה" לפעמים תופסים אבק על המדף, אבל גם בהם אי אוהבת לעלעל לפעמים מחדש, ובאמת אוספת גם קלאסיקות שלהן יפונה מקום אם ייגמר (אבל איכשהו נראה לי שלא סביר..)

גלמיש1

New member
אז אני לא, למרות שגדלתי בבית מלא ספרים

(עם אמא מורה לספרות ופילוסופיה) . אבל כיום אני לא אוהבת את המאסה הזאת של נייר סביבי.
לא אוהבת לראות המוני ספרים שמעלים אבק, כמו שאני לא אוהבת לראות פסנתר מלא בפורצלנים.
אני אוהבת לקרוא ולהעביר הלאה. אם הספר טוב אשמח שקרובי יהנו גם. אם הספר לא טוב - למה אני צריכה אותו על המדף?
אני מעבירה לחברים, חברים מעבירים לי וזה כיף.

cartwheel

New member
האם את רואה מקום כלשהו לארון כניסה?

(לא חייב להיות ממש בכניסה, אלא איפשהו בחלל המרכזי)
או לוותר?
&nbsp

עוד כמה טיפים

- לגבי שירותי האורחים, צריך להבין את כלל תכנית הדירה וכמה נחוצה "פלישה"
לאיזור הפרטי כדי לעשות שימוש בחדר רחצה כללי, גם לאורחים וגם לבני הבית השוהים בסלון.
- כדאי לבדוק מיקום שולחן אוכל בצמידות למטבח, כך ניתן יהיה לעשות
שימוש באיזור פינת האוכל המקורי לספריה, אחסון, משחקים ואולי גם פינת ילדים כל עוד קטנים, לשלב זאת עם פינת עבודה. בתכנון כזה כדאי לקחת בחשבון
שינויים קלים בשנים הבאות וגמישות בהתאם לצרכים עם ילדים גדולים.
- ארון הכניסה יכול להיות המשכי לאחסון הנ"ל ולא חוסם.
- תכנון המטבח דורש דיוק, כך המרחק בין המקרר לכיור גדול מידי ולא נוח
וגם אסתטית המקרר מובלט מידי בחלל.
בקיצור כדאי לתכנן העמדות ריהוט שתפורות באופן מדוייק לצרכים שלכם,
קצת פחות להיצמד לתכנית קבלן שגרתית וגנרית, לבדוק בשרטוטים
אופציות טובות יותר למשפחה.

גלמיש1

New member
הרעיון של כפיר גם טוב. ומה ששכחתי לכתוב קודם זה

שיש פה פוטנציאל, ויש הרבה רצונות, ולכן חשוב שתקבלו ליווי מקצועי שיתן פתרונות נכונים והתכנון ייעשה באופן מדוייק.

בהחלט מתבקש להכניס את שולחן האוכל לאזור המטבח

ולנצל את המבנה הנוח של האזור בו מצויין השולחן לכל שאר הפונקציות החשובות שציינת.
כדאי להכניס שולחן מודולארי שביום-יום יהיה סגור בחלקו וכשיש הרבה אורחים ניתן לפתוח אותו ולהאריך אל תוך החלל שבימים רגילים ישמש למעבר או סלון.
מסיבה זו אני גם לא אוהבת להפריד בין הסלון למטבח. כשיש חלל אחד משותף אפשר להזיז את הרהיטים ולנצל לפונקציות שונות. פעם לשולחן רחב שיכיל אורחים ומשפחה מורחבת בליל הסדר, ופעם סלון גדול שיכול להיפתח ולהתרחב ולארח מסיבה, ובדרך כלל - שולחן מוקטן במטבח וסלון בגודל נורמאלי :)
אם חשובה לכם הפרדה ויזואלית אפשר למקם שם עציצים או שידה יפה על גלגלים (או גם וגם..).
תתחדשו ותהנו!

*** אני לא אשת מקצוע ***

למעלה