הכנות למיזוג

תומי 30

New member
הכנות למיזוג

שלום חברים,

אני מתכנן 2 מזגנים בבית:רב מאייד לחדרים ומיני מרכזי למטבח ולסלון.
השאלה היא אילו הכנות צריך לעשות מבחינת חשמל ואינסטלציה? האם יש כאלה שעדיף לעשות לאחר קבלת מפתח ויש כאלה שעדיף שהקבלן יעשה?
במפרט הטכני יש הכנה למיני מרכזי לכל הבית.

תודה

מרי פופ

New member
את ההכנות כדאי לעשות בשלב הבניה, כך אני עושה תמיד

שווה לשלם על זה קצת לקבלן.
צנרת גז וניקוז למיני מרכזי מן הסתם באחד מחדרי הרחצה (לא אמור לעלות כי ממילא הקבלן נותן).
ניקוז לכל מאייד במיקום שישב לפי ייעוץ מאיש מיזוג.
וכמובן פקטים (חשמל) במסתור כביסה, תלת או חד פאזיים, שוב לפי ההגדרות של המזגנים המתוכננים.

תומי 30

New member
אם כך אין צורך בנקודת חשמל לכל חדר נכון רק תלת פאזי במסתור?

מרי פופ

New member
בדיוק! רק ניקוז לכל מאייד. ולקחת בחשבון מעבר צנרת גז וחשמל

בתוך הנמכה מינימלית למדי.
כשאני עושה את זה בשיפוצים או בבניה פרטית מטמיעים את כל הצנרת בקירות/רצפה, בגלל שזה דירת קבלן זה יעבור בהנמכה קלה.

יוסיזיו

New member
ממש לא מדוייק.הכל תלוי במזגן עצמו

כי ההגדרה רב מאייד היא כוללנית ויש בכמה אפשרויות .
גם נקודת חשמל בכל חדר תלויה בסוג המזגן יש כאלו שמחייבים נקודת הזנה ליד המאייד ויש כאלו שלא .
לגבי הצנרת למזגן ,זו בעייה נוספת ורצינית הרבה יותר,שוב תלוי איזה מזגן כי הצנרות שונות בין החברות,נקודות היציאה מתוך הקיר מאד דומות אבל עלולות אם לא יעשו בהתאם להביא לצורך בהזזת המאייד מהמקום המתוכנן שלפעמים יפריע להעמדה /קביעה של פריט אחר.
לכן לשואל וגם לתמי ,צריך לקבל מידע מקצועי מאיש מקצוע שמכיר את כל סוגי המערכות שיש בשוק ואת ההכנות צנרת שיעשה אדם מטעם הקבלן וגם כאן צריך הגדרות רבות מראש לתת לו כי אפשר להמנע מהנמכות מיותרות.

יוסיזיו

New member
עוד פרט חשוב לגבי צנרת ,יש בשוק יחידות רב מאייד שנקראות בענף

מולטי ויש כאלו שנקראות מולטי BOX ויש מיני VRF ,הראשונה מחייבת צנרת נפרדת וכבילה לכל יחידה בנפרד מהמעבה השניה והשלישית ניתן להשתמש בהכנות קבלן בתנאים מסויימים.
לגבי ההנמכות אם מתקינים לראשונה הכנות בעת הבניה אין צורך בהנמכות בכלל לשניה ולשלישית יש צורך בהנמכה של לפחות 35-40 ס"מ להסתרת הקופסת פיצול שאגב עבורה יש להכין ניקוז והזנת חשמל תלוי ביצרן לגבי מיקום וגבהים אבל הצנרת חייבת להכנס לחדר המיועד להתקנה בגובה של כ42 ס"מ מהתקרה מינימום חובה!! לכן אם לא ישולב בחציבות ההנמכה תצא כ 48-50 ס"מ.
זה לגבי מזגנים עיליים ,למזגנים ניסתרים הגבהים יהיו שונים וההנמכה תהה כ 30 ס"מ.

יוסיזיו

New member
עכשיו שאלה עקרונית לפותח השרשור, מה רוחב מסתור הכביסה??

והכוונה לרוחב הרפפות הפונות החוצה ,ושלא תחשוב על יחידה על יחידה ,לא תקין ולא תקבל שרות ואחריות,המתקין ינפנף אותך לאחר שיסיים ויקבל תשלום ואתה תשאר עם הבעיות.

מרי פופ

New member
כששאואלים אותי כזו שאלה בפורום אני דבקה במה שהכי משתלם ללקוח

מבחינת זמינות, נכונות הקבלנים ומחיר.
אני בקטע של לתת עיצות פרקטיות למי ששואל ולא להפגין ידע.
מולטי בוקס רוכבת על הכנה רגילה עם מרכזיה והמערכת עולה פי שתיים ממולטי רגיל.
ולכן אם יש הכנה של מיני וממילא מתוכנן מיני מרכזי לחלל הציבורי משתמשים בהכנה של הקבלן מטעמי חיסכון ופרקטיות. ולמולטי עושים הכנה כמו שצריך ולא אילתורי בוקס...
בדירות קבלן, אם לא משתמשים באיש מיזוג של הפרוייקט, או אם אין בכלל אפשרות להנכיס מיזוג בטרם קבלת מפתח, לוקחים את ההכנה למיני מרכזי אבל למולטי אי אפשר לעשות שום הכנה מלבד הכנה של ניקוז. ממילא תהיה הנכמה למיני מרכזי אז לדחוף בה צנרת למולטי זה שטויות.
אם לוקחים את איש המיזוג של הקבלן אפשר להכניס את כל הצנרת ללא הנמכות אבל אז לקחת בחשבון שזה מייקר את המיזוג לעומת השוק הפרטי בכ 25% (מחירון דקל ושות').

מרי פופ

New member
ועוד משהו, מערכת מיני VRF עולה עשרות אלפים של שקלים

כל כך לא רלוונטי לרוב הפרוייקטים והאנשים ששואלים פה בפורום...
ההגדרות שנתתי מתיחסות למולטי של תדיראן. לאלקטרה יש מולטי עם הכנות קצת שונות, לא יצא לי להתנסות.

יוסיזיו

New member
מיני VRF לא יעלה בשורה תחתונה הרבה מעבר למולטי טוב

אבל מבחר יחידות הפנים וגודלן מבחינת ההספק לא קיים במולטי וכך יוצא ששמים מאייד גדול מידי בחדר קטן ואז כשמפעילים כמה חדרים יחד המערכת קורסת והולכים כרטיסים ומדחסים ,את זה לא מלמדים אתכן/ם ובמיוחד שעיסוקכם בעיצוב המבחר במיני הרבה יותר גדול מהמולטי בסוגי מאיידים וצורתם.
השואל לא שאל לגבי תדיראן ספציפי אז היית צריכה להחריג את תשובתך ,אולי BOX הוא לא אילתור ואנחנו עושים זאת ומעדיפים לעשות זאת במיני VRF בגלל השקט בפעולה של המזגן.
עכשיו בהנחה של מסתור כביסה רחב דיו להתקנת 2 יחידות מעבים חברי מחיר מיני מרכזי טוב אינוורטר למולטי עם 4 יחידות מאיידים כולל צנרת לכל מאייד וזה לא זול תגיעי ל מחיר ממש לא רחוק ממיני VRF מסוג טוב ,נכון תקחי מיצובישי תשלמי כפול.
רק אתמול סיימתי והפעלתי מערכת מיני VRF כולל 4 חדרי שינה וסלון /מטבח גדולים יחסית עם תריסי סלוט,מאייד סלון נמוך ולא גבוה אבל שקט עם לחץ אויר טוב ומאיידים מעוצבים נמוכים יחסית כדי לאפשר הנמכת תקרה בפרוזדור שלא תחרוג הרבה בגובה ב 42K.

מרי פופ

New member
42K זה יקר מאוד. מיני מרכזי עם הכנות מהקבלן ועוד מערכת מולטי

לא עולות מעבר ל 25-30K במקרה היקר.
הנמכת תקרה למיני מרכזי שאני עושה במעברים וביציאת הסלוטים תמיד תהיה 25-30 ס"מ. ומזגני תדיראן או ג'מייקה נמוכים לא דורשים יותר מ 35 הנמכה במיקום שלהם.
לאנשים שאני מעצבת דירות קבלן, מיני VRF זו חריגה מהתקציב.

יוסיזיו

New member
כל אחד וכיסו הוא, ההנמכה 45 דרושה כשמתקינים מזגן עילי ממערכת

מולטי בחדר, אם את לא יודעת אז אתן לך את המידות, גובה מזגן חלק עליון מהתקרה 15 ס"מ חובה,מזגן גובה 28 ס"מ הגעת לתחתית מזגן ממנה יוצאת הצנרת ל 43 ס"מ מהתקרה לתוך הפרוזדור אז מה את מכניסה כרגע את הגמאייקה או התדיראן הצר?? .
לא ידעתי את שר האוצר של הלקוחות שלך,הם קובעים את התקציב לא את, כשאני נותן יעוץ וגם בפורומים אני תמיד שואל מהו נוהג השימוש במזגן כדי להעריך את החזר ההשקעה במערכת יקרה כמו מיני VRF לעומת המיני מרכזי עם או בלי בקרת חדרים ותמיד מסתכל על נתוני המיסתור כביסה.
שוב את מתעלמת מבעיית הבעיות וזה המיסתור כביסה וכתבתי את זה עשרות פעמים והעלתי את ההסבר אז ???,את יודעת מה קורה למזגנים מבחינת יעילות וצריכת חשמל ?? ,אה שכחתי את לא גרה בדירות הללו ולא משלמת את חשבון החשמל.
תראי ,אם את מאילו שעושה את העבודה מבלי לתת ללקוח שלך תמונה מקפת לגבי המיזוג ורק מסתכלת על עלות מערכת אז אין לי מה להוסיף.

lab229

New member
הטון הזה ממש לא מתאים לדיון (ולא בכלל)

לא מכבד ותפס כיוון לגמרי אחר מהשאלה המקורית.
אפשר לענות בצורה יותר מנומסת ולא תוקפנית ומזלזלת.
השואל שאל שאלה וקיבל את תשובתה של תמי לדעתה המקצועית וממה שהיא יודעת ונוהגת לעשות לא מעט.
זו המטרה של הפורום הזה.
גם אם לדעתך המקצועית זה אינו נכון/מדוייק, לא עונים כך !
מרתיח אותי לקרוא זאת.!
באותה מידה, השואל יכול לפנות ליועצי מיזוג ולהתעניין בסוגי המזגנים והמערכות שיש בשוק, מה הדרישות של כל מערכת ומה ניתן לעשות בדירתו , אילו הכנות צריך , גובה הנמכות וכו..ולפי התוכניות/המצב בשטח .

lab229

New member
ובנוסף,אני מסכימה עם תמי - 42K יקר ללא מעט אנשים בדירות

קבלן ולא רק בדירות קבלן גם בשיפוצי דירות ואף בבניית בתים פרטיים.
כל אחד וכיסו ושיקוליו הוא במה משקיע יותר ובמה פחות.
אחד התפקידים החשובים של מעצבת היא לדאוג לא לחרוג מהתקציב ולכבד את תקציב הלקוחות ולדאוג לעמוד בו (תתפלא, אבל לרב הלקוחות יש תקציב ולרב לא בשמיים שצריך לעמוד בו)

אם הלקוח רוצה להשקיע במערכת מיזוג מעולה ויקרה מאד סבבה אבל חייב לקחת זאת בחשבון במסגרת התקציב (ואולי להגדיל אותו אם יש צורך)

זהו.. הייתי חייבת

יוסיזיו

New member
נכון לזה הכוונה הלקוח מחליט ולא

היה מענה בתוקפנות אלא להעמיד דברים על דיוקם כי כבר בתשובה הראשונית לשואל יש טעויות . כל אחד ומקצועו הוא ויש הרבה מערכות חדישות כאלו ואחרות שאינכן מכירות והטעיה שbox עולה יקר יותר ממולטי רגיל איננה נכונה כי נהפוך הוא החברות הוציאו את הדגם הזה במקביל למולטי הרגיל כדי להתלבש על הכנות קבלן . אבל וזה האבל הגדול מגוון יחידות הפנים וההספקים נמוכים ואתן לא מבינות דבר בסיסי שהחברות המקומיות מותחות את רף העבודה של המולטי מעל ומעבר לרצוי ואז צרכנים מתחילים לקטר בפורום צרכנות שהלכו כרטיסים או מדחס ומחירים בשמיים . מה גם שמבחר יחידות הפנים מאד מצומצם למשל חדר של 7-8 מר מקבל יחידת פנים של 9000 btu בזמן שמספיק לו כ 5500 btu . ממש עכשיו סיימתי פרוייקט קטן של משרדים שהמעצבת הביאה מישהו להצעה ונתן יחידה של 80000. מחיר קרוב ל100k .העבודה בוצעה ב 50k .

lab229

New member
אנחנו לא מספקות המלצות על מערכות מיזוג

ואיזו מערכת על הלקוח לרכוש ..לזה יש יועצי מיזוג או מטעמנו , אנשי מקצוע
ולא על מפרט טכני של המערכות.
לזה יש אנשי מיזוג מקצועיים שסומכות עליהם והוכיחו עצמם או/וגם מטעם הלקוח.
לא היה פה שום נסיון להמליץ על מערכות.
חובה להביא לפחות 2 יועצים על מנת לבחון את ההצעות, המפרט כולל מחיר כמובן (גם במיצובישי למתקינים המורשים השונים פערי מחירים גדולים גם בדרגה זהה של המתקין במיצובישי)

נראה לי שהדיון מיצה את עצמו וכל אחד יעשה כטוב בעיניו .
שבת שלום

מרי פופ

New member
אתה סתם תוקף ומשמיץ. לא לעניין.

השואל שאל שאלה ספציפית עניתי לגופו של עניין.
וגם אני גרה בדירת קבלן עם מסתור כביסה אדוני כל שלהאשים אותי בפלצנות ממגדל השן זה קצת מגוחך.
ואגב, אני מנהלת פרוייקט וחלק גדול מההצלחה שלי זה ניהול טבלאות תקציב ושמירה על מסגרת תקציבית.

למעלה