תוספת ממד ומרפסת

תוספת ממד ומרפסת

מדובר בדירה קיימת, ישנה יחסית אך משופצת.
תוכנית ההרחבה (לא תמ"א) כוללת תוספת של ממ"ד ומרפסת. מצ"ב תכנית ההרחבה.

שאלות:
1. האם האמבטיה המוקטנת עדיין בגודל סביר?
2. לדעתי כדאי שהכניסה למרפסת תהיה מקצה המטבח. מה דעתכם?
3. בתכנית מוצג כאילו יש מעבר מהסלון לכיוון החדרים. בפועל החדר המקביל לסלון הורחב והוא כרגע על כל האורך עד לקצה. הגישה לחדרים רק מהמסדרון הפנימי.
החדר הזה ארוך מאוד וצר. האם יש אפשרות להוסיף בקצהו שרותים?
4. עוד הערות?

תודה רבה

תכנית בעייתית מאד

אני לא יודעת מה המשמעות של דירה משופצת כבר, האם מתכננים לרכוש
או שכבר רכשתם, אך השקעה בתוספת הזו באופן הזה בעייתית מאד.
יש פרטים רבים הדורשים מחשבה ותכנון מקצועי, הגישה למרפסת דרך חדר,
הסלון המנותק, תכנון כללי של החדרים, אוורור שירותים דרך המרפסת...
ולגבי מה ששאלת - האמבטיה לא סבירה במיקומים כאלה של
הכלים הסניטריים, אין שם מעבר תקין בין האסלה לאמבט,
מיקום שירותים נוספים תלוי במיקום צינור 4 צול לניקוז או תוספת צינור כזה במיקום הנחוץ. חד משמעית תכנית שמזלזלת בעלות הרכוש הזה, מצטערת.

גלמיש1

New member
לא ברור על איזה סוג פרויקט מדובר, ובעיקר האם מדובר על

הרחבה של קומה אחת, או בניה מעל/מתחת לקומה קיימת, או לחילופין בניה מרוכזת של כל הקומות (המחייבת ממד מעל ממד וכו).
גם לא ידוע לנו מה הצרכים שלכם - האם באמת נחוץ לכם עוד חדר? או שזה על הדרך כי יש אפשרות...
לכן קשה להבין מה ניתן ומה לא אפשרי.
&nbsp
במבחן התוצאה - התכנון הסופי אכן יוצא מבוכי ולא מוצלח. ח.האמבט טקן ובעיקר מתוכנן שגוי. המסדרון לממד צר מאד ודלת הממד קטנה מדי. חדרי השינה קטנים לעומתם זה שבמרכז הופך לנקניקיה ארוכה מאד. ובסלון יש חלון אחד קטן - וגם הוא ממש בפינה

(ארור מי שמתכנן ככה) .
&nbsp
לדעתי - אם מדובר בבניה מרוכזת של הבנין - וכבר עושים את כל המאמץ וההשקעה הגדולה הזאת, וכבר בונים פיגומים לגובה וכו.... זאת ההזדמנות שלכם כוועד הבנין לדרוש גם הרחבה של החלונות בסלון כלומר פתיחת חלון רחב בנישה (מסומן כ 218) .
&nbsp
לגבי תוספת הממד - בהרחבה של פחות מ 12 מ"ר לא חייבים בתוספת ממד. ואם אתם רוצים ממד לטובת הבטחון - אולי עדיף לעשות מאחד החדרים חדר מחוזק ?
&nbsp
שורה תחתונה - לדעתי אם כבר משקיעים בהרחבה - כדי לתכנן אותה באופן מקצועי ומיטבי. התכנון הזה אינו כזה.
&nbsp
לגבי שאלת השרותים - אמרה סורנה שזה תלוי במיקום צינור הביוב. אבל תלוי גם אם אתם קומת קרקע, או הבנין על עמודים וכו...כי לפעמים אפשר למצוא פתרון חלופי להעברת צנרת.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

תודה רבה על התגובות

אני מאוד מעריכה את זה!
מדובר בהרחבה של בניין. אנחנו קומה 4 מתוך 7.
1. הבעייתיות של החלון בסלון אכן ידועה. בפועל רוב הדירות כבר ביצעו "עברת בנייה" והרחיבו את החלון על רוב הקיר.
2. כרגע מדובר על הרחבה בשטח שמאחורי החדרים.
3. אני מצרפת שרטוט לא מקצועי בעליל שאני הכנתי, על מנת להציעו לארכיטקט:
- כניסה למרפסת מהמטבח
- מסדרון לממ"ד על חשבון החדר הימני, אך הגדלת החדר לאורך בצורה שתשמור על גודלו.

האם נראה יותר טוב?
זה כמובן שרטוט לא מקצועי, שדורש עיבוד. אני רק רוצה להשתמש בו ע"מ להמחיש לארכיטקט ולשאר השכנים למה כוונתי.

גלמיש1

New member
תעזרי לי להבין - אתם הולכים להשקיע בהרחבה של מרפסת וממ"ד

(ממד הוא חדר יקר )ושיפוץ שנוגע במטבח, בחדרי הרחצה והשרותים, בחדרי השינה ובעצם בכל הבית - אבל חוסכים בתכנון מקצועי של כל זה?
עלות תכנון בד"כ זה משהו בסביבות 6-8% מעלות הבניה.
איכות התכנון זה מה שיקבע את איכות החיים בבית העתידי, את ערך הדירה במכירה ומכאן את החזר ההשקעה הצפוי, וגם את עלות השיפוץ שכן זה תלוי בהרבה מידע והבנה של המערכות בבית (חשמל, מים, ביוב, תקשורת, חימום וקירור, וכו) והתנהלות נכונה בשיפוץ (הכנת מפרטים מדוקדקים ומכרז קבלנים וכו.)....
ואתם מעדיפים 'לחסוך' ולתכנן בעצמכם?
בעיני זה אבסורד.
&nbsp
לשאלותייך:
יציאה למרפסת מהמטבח אפשרית - השאלה מה ההשלכות של זה על מבנה המטבח ונוחות/יעילות והשימוש בו...
יצירת מסדרון לממד אפשרית - השאלה מה ההשלכות של זה על החדרים האחרים
יצירת חדרון שרותים בקצה החדר הארוך אפשרית אולי - תלוי באלמנטים טכניים...
&nbsp
אי אפשר לענות מפה על השאלות הללו.

את כמובן צודקת...

יש לנו ארכיטקט שאיתו אנו עובדים. הוא זה שנתן את ההצעה הקודמת....
אולי תוכלי לעזור לי, ולהפנות אותי לבעלי מקצוע מומלצים שאפשר להעזר בהם :(

הערה: זה שלב ההצעה של התכנית, כדי שתעבור אישור עירייה ושכנים.
בשלב ההצעה מה שבעצם מוגש ומחייב זה הקו החיצוני. החלוקה הפנימית יכולה להשתנות בהמשך, אך לדעתי לא ניתן להפריד בין השניים ויש לתכנן כבר עכשיו חלוקה פנימית. האם אני צודקת?

שוב תודה רבה!

גלמיש1

New member
כן, את צודקת. מה שלא הבנתי - אם יש אדריכל למה את מכינה

תכניות?
הוא אדריכל שלכם - או של כל הבנין/פרויקט?

הוא אדריכל של כל הפרוייקט

השרטוט שלי בא להעלות בפניו רעיונות לטיוב ההצעה שלו, שלדעתי לא היתה טובה.

גלמיש1

New member
אז כנראה שאין לכם אדריכל!

אלא אם שכרתם אותו בנפרד בתשלום מלא, עבור תכנון דירתכם הפרטית. אחרת אדריכל של הפרויקט יש לו אינטרסים אחרים חוץ משלכם, הוא לא יוכל להשקיע את מה שנדרש כדי לתכנן לכם באופן מיטבי את השיפוצים הספציפיים שלכם.
בכל מקרה - אדריכל שצריך להביא לו תכניות , בגלל שאלו שהוא מספק לא טובות , זה לא אדריכל שיכול לשרת אתכם.

רגע רגע

את אומרת שמלבד האדריכל שמגיש את ההצעה של כל הפרוייקט, כדאי לקחת גם אדריכל פרטי רק עבורינו?

גלמיש1

New member
אני אומרת שאדריכל של הפרויקט

ככל שאני מבינה, תפקידו לדאוג לפרויקט - תכנון ההרחבה, החזיתות וטיפול בהיתרים.
המנדט שלו להתעסק בפנים הדירות ברמה של חיבור בסיסי של הישן לחדש ובהתאם מה שמתאים לכולם.
הוא לא יתעסק במיקסום תכנון הפנים שלכם, ובכדאיות של שינויים פנימיים שנובעים מהפרויקט ו/או נובעים מעצם הענין של כניסה למצב של שיפוץ.
אלא אם יש לכם הסכם מלא איתו כולל תכנון כל דירה ודירה בנפרד - אז הוא לא מי שאמון על תכנון הפנים של דירתכם.

לדעתי - הוא כן הכתובת לשינוי החזית המתבקש - ובעיקר הרחבת החלון בסלון.
יש לכם הזדמנות חד פעמית! שכל הבנין משתפץ בו-זמנית, יש קבלן ופועלים עבודות הריסה ובניה, פיגומים ולכלוך ואבק וכו... כדי שכולם ירחיבו את החלונות בסלון ביחד.
זה יעלה הרבה פחות, ויטריד הרבה פחות, מלעשות את זה לבדכם אחר כך.
וגם ייצר חזית הרבה יותר יפה והומוגנית לבנין שלכם (ומכאן גם יעלה את הערך של הדירות) כי זה יעשה באופן מתואם. (אני כבר לא מדברת על ענין החוקיות...)

במקומכם הייתי מתרכזת עכשיו בשני דברים:
1. מציאת אדריכל/מעצב פנים משלכם לטובת תכנון פנים נכון ומיטבי.
2. מתחילה היום באיסוף חתימות של כל השכנים לטובת טיפול בחזית של קיר הסלון לטובת פתיחת ויטרינה בסלון לכל הדירות. אם צריך - לכנס אסיפת דיירים. ולהוסיף את נושא החזית הזאת לחוזה של צוות הפרויקט (אדריכל/מהנדס/קבלן).

ברור, אין שום רמז בתכנית הדירה לכך שמישהו תכנן אותה

זו התייחסות אדריכלית לבניין בלבד וקישקוש מאולתר ב5 דקות לכל דירה.
ללא עיצוב פנים - כלומר ללא כל התייחסות לאנשים החיים בחלל,
איך ישתמשו בחללים, איזו הרגשה יש בכניסה לבית, בשהיה בסלון,
בבישול במטבח, באירוח או התכנסות משפחה\חברים, באחסון,
בניצול השטח בחלוקות קירות הפנים.
אגב, יכול להיות שמעצב מטעמך ומטעם שאר בעלי הדירות יוכל לבחון
עם האדריכל אופציות לשינוי בתוספות ובמיקום שלהן, אם אפשרי
טכנית ביחס למגרש וגבול הבניין. ואם זו האפשרות היחידה הרלוונטית,
צריך להתייחס אליה כנתון קבוע ולתכנן את הדירה שלכם,
לאחר ניתוח רציני של כל הנתונים הקבועים והצרכים שלכם.
אפשר לבקש הצעת מחיר מהאדריכל של הפרוייקט לעיצוב פנים שלכם,
אפשר גם מעצב פנים אחר מטעמכם ולטעמכם.

פיפיות1

New member
ברור שזה שני דברים נפרדים

אצלנו שילמו לאדריכלית על הוצאת היתר בניה שזה נוגע לקווים החיצוניים, ואז כל אחד שכר אותה או אדריכל אחר בנפרד כדי לתכנן את הדירה מבפנים. אי אפשר לצפות שאדריכל שמוציא היתרים לבנין שלם יטפל בדירה שלכם בלי תשלום נוסף.

קראתי בעיון את התגובות

והחכמתי. תודה רבה!

שאלה: ההצעה של הפרוייקט להרחבה עדיין בתכנון. לא הוגש עדיין דבר לוועדה בעירייה. האם כבר בשלב הזה, כדאי לפנות לאדריכל/מעצב מטעמינו? אבל איך יתנהל התהליך, הוא יתנהל מול האדריכל של הפרוייקט? יציע הצעה שכוללת את שינוי הקו החיצוני, והאדריכל של הפרוייקט יעבור עליה?

גלמיש1

New member
אם הכל עדיין בתכנון הנה כמה שאלות:

1. לאיזה צורך מיועדת ההרחבה?
2. לאיזה צורך מיועדת המרפסת?
3. האם אפשר לעשות מרפסת בחזית הקדמית מהסלון?
&nbsp
והנה כמה נקודות למחשבה:
מרפסת כזאת אחורית, מי ישתמש בה, ולמה? האם יהיה נעים לשבת בה כשהיא לגמרי מנותקת (ויזואלית) מהבית, ומתחת לחלונות ח.רחצה+שרותים?
אני בכלל לא בטוחה שהמרפסת תהיה שימושית. אולי תשתמשו בה כמרפסת שרות לאיכון מטאטא ודלי, ותלית כביסה.
לכן - אם יש אפשרות לבצע מרפסת קדמית שתקושר לסלון - זה יהיה הרבה יותר שימושי.
אם בכל זאת אפשרי רק מרפסת אחורית - שווה לבדוק אפשרות גישה אליה באופן נגיש וישיר יותר, למשל במקום שרותי האורחים.
&nbsp
לגבי ענין האדריכל - זה הזמן ! לא אחרי שיקעבו עובדות בשטח. לא פעם נכנסתי לפרויקטים של בניה מרוכזת בהם היה אדריכל של הפרויקט, ואני תכננתי למשפחה ספציפית. יכולתי לעזור להם להתמודד מול האדריכל (לעזור לדיירים להבין מה התכנית הגדולה, איך זה יתבצע ומה ההשלכות על דירתם, ומצד שני, לייצג את הצרכים של הדיירים מול אדריכל הפרויקט, ולפעמים גם מולן דיירים אחרים שחסר להם ידע והבנה) וגם לשכנע אותו/ה לשנות דברים מסויימים.
בכל מקרה - שינויים חיצוניים שקשורים בכל הבנין ובהיתרים מהרשות יהיו נחלת אדריכל הפרויקט.
שינויים פנימיים וככל שנוגע לכם - יהיו באחריות המתכנן שלכם (אדריכל או מעצב).
ורצוי שתהיה אינטרקציה טובה בין שני הצדדים הללו.
&nbsp

למעלה