התייעצות לגבי תכנון מטבח

נעמיבב

New member
התייעצות לגבי תכנון מטבח

שלום,
חוזרת להתייעץ לגבי תכנון מטבח בבית שנמצא כרגע בשלבי תכנון.
האדריכלית הציעה 2 צורות לתכנון המטבח - ואני מוכרחה לציין שאני לא מאוד אוהבת אותם.
במקור רציתי ליצור מטבח "ר" כאשר צלע אחת תמוקם היכן שממוקם הכיור בשתי התכניות והשניה על הקיר הגובל עם חדר השינה - כקיר "גבוהים". האדריכלית שללה את הרעיון בטענה שזה לא יותיר מקום מספק לפינת האוכל (שעל פי הרעיון שלי היתה צריכה להיות ממוקמת מתחת לחלון, היכן שהיום משורטט הצלע השניה של המטבח). אציין שאין לפינת האוכל מקום מחוץ למטבח. כ"פתרון" הצעתי לבטל את הנישה שתוכננה בכניסה לבית - לארון מעילים, על מנת לרווח את הישיבה סביב שולחן האוכל (אם זה באמת נדרש?).
מקווה שהתיאור ברור דיו. אם לא - אשמח להבהיר.
אז לשאלותיי:
1) האם אכן התכנית שלנו לא תאפשר ישיבה נוחה סביב שולחן האוכל?
2) אם התשובה לשאלה הקודמת חיובית - נשמח לשמוע הצעות לתכנון טוב יותר של המטבח - האופציות המוצעות על ידי האדריכלית ממש לא לטעמנו.
תודה מראש על התייחסותכם

תקשיבי לאדריכלית שלך

זו המלצה טובה באופן כללי וכאן גם ספציפית.
אדריכלית הממונה גם על עיצוב הפנים מתייחסת למעברים נחוצים,
לתחושה בחלל, למעברים בין חללים, פרטים שמי שאינו מקצועי לא מבין לעומק.
1. לא הבנתי איך חשבת למקם בצמוד לחלון גם צלע של מטבח וגם שולחן.
2. שולחן בצד הכניסה, לאור צורת הקיר, יגזול הרבה מקום כדי לאפשר ישיבה,
הסתת הכסאות, מעבר. יעמיס ויגביל וגם (אפרופו מעברים בין חללים)
לא נעים כלל להכנס לבית ישר לתוך שולחן אוכל.
3. ארון כניסה זה משהו נחוץ מאד ושימושי, אחרת השולחן יהפוך לאיזור אסון..
עם שלל פריטים שלא קשורים בשום דרך לאכילה.
חוץ מזה צריך להבין מה לא לטעמכם ומה לא מסתדר לכם, להעמיק בצרכים
וברצונות ובאיך אתם מדמיינים את הבית שלכם ולעבוד עם כל התכנית
של הבית אם רוצים לשקול אופציות אחרות. זה גדול על הפורום כמובן.
בריבוע הנתון, לסמוך על האדריכלית.

נעמיבב

New member
מבהירה

הכוונה היתה להסיט את ה"ר" משני הקירות החיצוניים אל קיר חיצוני וקיר פנימי הסמוך לו, ואז לפנות את הקיר החיצוני (זה שבהמשך לקיר של דלת הכניסה) לטובת פינת האוכל.
הבעיות העיקריות בתכניות המוצעות לנו:
א. העדר אחסון מספק. אילו יצרנו קיר גבוהים - יכולנו להוסיף ארון מזווה גדול.
ב. חסימת אור ואוורור על ידי הקטנת החלון והצבת ארונות גבוהים ומקרר\תנור בהמשכו.
מובן שעוד נחשוב על תכנון המטבח לעומק בהמשך, אבל כרגע תכנית בסיסית חיונית לנו לשם עבודה על תכניות חשמל ואינסטלציה.
מאוד נודה להתייחסות לתכניות שצירפתי - למחשבות לשיפור וכיווני חשיבה נוספים, בהנחה שהרעיון שלנו בלתי מתאים. כמובן - במסגרת מגבלות הפורום.

לא נכון לסגור תכנית חשמל ואינסטלציה לפני שסוגרים תכנית מטבח

כדאי להכין תכנית "עומק" ולא להניח שאפשר לתכנן תכנית בסיסית עם חשמל ומים ואז רק להתאים קצת - כמעט תמיד ההתאמות הללו ידרשו הזזת שקעים, צנרת וכדומה...

את צודקת בדרישות שלך

אכן אין די אחסון במטבח למשפחה, ויש הסתרה של החלון,
אבל לצערי אני לא מוצאת דרך לעזור בפורמט הזה, מול ריבוע מוגדר
ומופרד של המטבח והנתונים הקשיחים שאת מציגה.
צריך לבחון את כל התכנית, לבדוק אופציות יצירתיות לאחסון,
אולי לצד המטבח ולשקול מחדש אופציות לשולחן פינת אוכל, מיקומו וגודלו.
פתרונות לבקשות המובנות שלך צריכה לתת האדריכלית,
בשרטוטים לבדיקת אפשרויות - וניתוח האפשרויות
לאחסון נוסף ומקסימום אור ואויר, וכן הפשרות של כל אפשרות.

מרי פופ

New member
תעלי תכנית של כל הקומה, אם הבית בתכנון למה להסתפק

במטבח כה מאולץ ולא מספק?

נעמיבב

New member
תודה

רק אציין שהעמוד התומך שבחדר שינה הורים יזוז ימינה אל עבר הסלון כך שיהיה יותר מקום לארון בחדר השינה.

מרי פופ

New member
אפשר להקטין את החדר הצמוד ב 30 ס"מ

ולבטל את הקיר מאחורי דלת הכניסה או להעביר לצד שני ולפתוח דלת הפוך, לכיוון המטבח שהינו המקום הכי מושקע בכל בית ישראלי טיפוסי... תכלס הקיר ממש לא נחוץ בבית הזה.
ואז יהיה אפשר קיר גבוהים עם אחסון רציני על קיר החדר להעביר את פינת האוכל לכיוון החלון.
מדובר בבית של 4 חדרים כרגע לא נראה לי שיש צורך בכזה שולחן ענק.
בכל מקרה קחי בחשבון שאם עושים כזה דבר, אז בבוא יום פקודה, כשיהיה צורך להגדיל את הבית ולהוסיף מדרגות, צריך יהיה לפרק את כל המטבח, לא כמו באופציה שבה הקיר עם החדר פנוי.

גלמיש1

New member
לא ברורים הצרכים שלכם, ולמה ישמש כל חדר.

&nbsp
ההצעה של מרי טובה למקרה שהחדר הסמוך לא צריך להכיל למשל 2 מיטות. או חדר שינה מרווח. הקטנה שלו ב 30 סמ. תייצר חדר קטנטן.
את הקיר בגב דלת הכניסה לא הייתי מבטלת שכן דלת כניסה ללא גב (גב כלשהו יכול להיות רהיט או חצי קיר וכו...) זה דבר לא רצוי ואף מסוכן (יכולה להפתח לתוך הפרצוף של מי שבבית).
עוד נקודות תורפה בתכנון הדירה - בחדר ההורים החלון בגב המיטה, ככה שגם קשה להגיע אליו, גם לא רואים מהמיטה שום נוף, (גם לא הכי כיף לשים ראש מתחת לחלון מבחינת קור/חום נזילות וכו)
חדר רחצה הורים צר מאד ולא ברור שיהיה מקום לארון+שיש סביב הכיור.
ממרפסת השרות (ככל שאני מבינה את התכנית) אין משום מה יציאה לחצר?
&nbsp
שורה תחתונה - התכנון העיקרי של הדירה/בית לא מיטבי. זה יוצר בדיוק את הבעיות שאת ואני העלנו. אפשר לקחת את הדירה ולתכנן אותה באופן שימקסם את השטחים והנתונים, עם חיבור טוב יותר לחצר/גינה, עם מרווחים טובים איפה שצריך, ו'חסכון' איפה שניתן.
אני ממליצה לכם לשכור איש/אשת מקצוע (מעצב או אדריכל) שיעבוד אתכם יחד כדי לשפר את התכנית ולתת לכם מענה לרצונות שלכם בהתאם לתקציב ולמגבלות אחרות.
זה אפשרי!
&nbsp

מרי פופ

New member
לגבי דלת הכניסה ופתיחתה, לא חייבים קיר

זה לא אומר שחייבים בלי הפרדה בכלל...
למשל.

גלמיש1

New member
כתבתי: גב כלשהו!

כאן דוגמה מצויינת לגב שמהוות המדרגות, ככה שאף אחד לא צועד שם במקרה ויחטוף דלת בפנים.
בדוגמה הזאת גם הרהיט הבנוי מהצד השני של הדלת יכול לשמש גב לכנף הדלת.

למעלה