שאלת מיזוג

mizmuzit

New member
שאלת מיזוג

היי,

יש לי לקוחות שקנו דירה מקבללן אך לא רוצים מיזוג אויר מרכזי. רוצים עילי בכל חדר.
אני כהכנה צריכה למקם נק' חשמל במקום גבוה למיזוג. זה משהו שאני צריכה יועץ מיזוג או איש מזגנים בשביל זה. לפי מה אתם ממקמים את נק' החשמל של המיזוג?

תודה

מרי פופ

New member
קודם כל לבדוק יש מקום לכל המנועים (מנוע לכל חדר...)

בדרך כלל אין מקום כזה ולכן עושים מזגן מולטי אוינוורטר עם מאייד לכל חדר.
&nbsp

יוסיזיו

New member
תמי,תשכחי ממקום בדירת קבלן,יש מערכת שנקראת מיני VRF

ויש לה הרבה יותר אפשרויות מאשר למולטי מבחינת יחידות פנים עם רמות רעש נמוכות וסבירות.
מולטי רגיל מחייב זוג צנרות ממסתור הכביסה למאייד בחדר,מולטיBOX ומיני VRF עושים שימוש בצנרת שהקבלן הכין במידה והיא תקינה ובהרבה מקרים היא פגועה. במולטי יחידות הפנים הגדולות שמתאימות לחללים גדולים כמו לסלון והמטבח הן יחידות קומבינה ישראליות (והן רועשות מאד) שהדביקו ליחידות הסיניות.
מולטי BOX של אלקטר הן נומינלי 45000 BTU וקטנה יחסית לעומת המולטי 1:9 של תדיראן שם הנומינלי 59000 BTU שמתחיל להתאים לדירות של 110-120 מ"ר לא דירות גג ולא קרקע.
מיני VRF יש למגוון חברות איכותיות יותר ואיכותיות פחות.
אפשר להפעיל כל חדר בנפרד ורק לא קרור וחמום יחד בחדרים השונים.
ניתן להעביר אלי תוכנית לבדיקה.

מרי פופ

New member
יוסי המון תודה!!! התשובות שלך נהדרות ומחכימות

איך נראות היחידות של מערכת VRF, למיטב ידיעתי מדובר במאיידים נפרדים כמו במולטי?
ברוב דירות הקבלן הגדולות אני מפצלת למזגן מיני או עילי לחלל הציבורי ומערכת מולטי לחדרי השינה, לא עושה בשום פנים ואופן יחידה גדולה של מולטי לסלון.
לא מספיק ברור לי ההבדל בין VRF למולטי, אשמח עם תרחיב.
ועוד משהו ברוב דירות הקבלן האחרונות שאני מעצבת אין בכלל הכנה, במקרה הטוב למיני מרכזי לכל הדירה (לפעמים דירת 6 חדרים ויותר עם הכנה אחת למיני מרכזי שזה פשוט לא הגיוני).
&nbsp

יוסיזיו

New member
יחידות המעבים של המיני VRF נראות בקטנות כמו מעבה של מזגן

גדול כפול מאוררים וביחידות הגדולות 3 מאוררים,המיני VRF מגיע היום עד למה שמכנים 14 כ"ס וזה הספק ענק.
יחידות הפנים דומות למולטי ביחידות העיליות אבל ביחידות הניסתרות יש מגוון הספקים עד ל54000 BTU ויותר חשוב יש יחידות לתעול קצר או זריקה ישירה שניתן להרכיב גם מעל ארונות מטבח או ארונות קיר בחדרים,היחידות הללו שקטות מאד מאד לעומת המולטי ובמיוחד במולטי הגדולות שאלו יחידות קומבינה למשל במולטי 1:9 של תדיראן יש מאייד ניסתר שרמת הרעש שלו מעל 50 דציבל שזה רועש לחלוטין
ומאייד קטן יותר שנלקח ממזגן הסופר סלים אי אפשר לתעל אותו למרחק,עוד לקחו מזגן סופר ווינד וקימבנו אותו ליחידה,
החברה השניה המולטי שלהם נקרא מולטי BOX וההספק שלו קטן רק 45000 BTU והסיפור של המאיידים דומה רק הגדול ביותר כ 30000 BTU.
במיני VRF היחידות הניסתרות מתחילות ב 5700 BTU בחלק מהחברות והשאר מ 7500 BTU ועד 47800 ברוב החברות ויש של 54000 BTU יחידה שמספיקה לסלון ענק,בחירת סוג היחידה הינה לפי אורכי התעלות ולחץ האויר שמתבקש בתריסים ויש גם יחידות שבהם יש כ 10 מהירויות שונות שניתן לכוון ממחשב ההפעלה .
החיבור של היחידות של 8 כ"ס שמגיעה במקסימום ל קצת פחות מ 100000 BTU ומתאימה לדירות גדולות של 150-170 מ"ר יכול להתבצע על הכנות צנרת מיני מרכזי שהקבלן מכין (3/4-3/8).
לחללים בחנויות ומוסדות יש יחידות קסט שנכנסות לתוך הנמכת התקרה והסיומת בקו 0 עם התקרה בפנל שעוביו לא יותר מכמה מ"מ בודדים.
לפני כשנה סיימתי פרוייקט של יחידות כאלו במעבדות להחלפת יחידה מרכזית של מים כ 100 כ"ס,החיסכון בחשמל בממוצע שנתי עומד על 42% ובכסף כ 30000 ש"ח לחודש!!!,איכות המיזוג ורמת הדיוק של הטמפרטורה מדהימה.
בדירות שביצעתי לאחרונה עשיתי שילוב של יחידות עיליות בחדרים ו"מרכזי" לסלון, יש דירה אחת שהכל ניסתר הן בחדרים והן במטבח ובסלון שם יש תריסי סלוט של 4 מטר
ופתחי שירות סמויים ,בחדר ילדים ובממ"ד מזגנים מעל הארונות כאשר פתח השרות מובנה בגג הארון ואויר חוזר מחולק בתריס החזיתי,בחדר שינה בכל צד של המיטה תריס אספקה ופתח השרות הינו גם האויר חוזר ודומה רק עם תריס אחד לחדר עבודה.
בבית אחר המזגן לסלון מתחבא בתוך עיבוי של קיר גבס ליד הטלויזיה כשפיזור האויר בקרניז צמוד תקרה,בחדרים יחידות עיליות.
בקיצור אפשר לתמרן ולשחק עם היחידות איך שרוצים.
אגב כמעט מדי יום אני מקבל במייל תוכניות ליעוץ ועיון ובשמחה אני עושה זאת.

מרי פופ

New member
תודה רבה ושאלה אחרונה, מבחינת העלויות

דירת5-6 חדרים עם מיני מרכזי לחלל הציבורי ו מולטי 4-5 לעומת מערכת VRF שמתאימה לדירה כזו... בכמה ה VRF יקר באחוזים?
ושוב המון תודה, אני אשמח לפנות אליך לייעוץ! יש לי דירת קבלן גדולה כזו שצריכה להגיש תכניות תוך חודשיים.

יוסיזיו

New member
לפי הצעות שהגשתי לאחרונה המיני VRF יקר יותר בכ 20%

אבל אלו מערכות באיכויות אחרות לגמרי וממש אי אפשר להשוות ביניהם.
מה גם שיחידות מולטי עד 45000 BTU ברובם הגדול 99% מהם הם חד פאזיות שבפני עצמו מאד בעייתי להזנות דירות סטנדרטיות של 3X25 אמפר ,היחידה גומרת פאזה אחת לגמרי וגם חובה לקו של 4 ממ"ר שבפני עצמו עלות יקרה לחשמלאי של הבנין.

אודרי11

New member
נצל"ש..שאלה ליוסי על מיזוג אוויר

אנחנו מקבלים מהקבלן מזגן מיני מרכזי 5 כוח או איך שזה נקרא סליחה על הבורות..., הדירה בגודל של 112 מ"ר, 3 וחצי חדרים...מקבלים את המזגן, ההנמכות והפתחים...החלטנו לא לשנות, כי אנחנו רק שני אנשים בבית, וכל שינוי עולה המון כסף.
בעניין הפתחים: מתקינים לנו פתח בכל חדר כמובן, ובאיזור הציבורי פתח בסלון ופתח בפינת האוכל לכיוון המטבח...הפתחים סטנדרטיים בגודל 20-60.....עבור שינוי לסלוט יצא לנו עם שינויי קבלן למעלה מ-4000 ש"ח...השאלה שלי, האם העניין של פתחי הסלוט או הדקור הם כל כך משמעותיים לפיזור האוויר, שממש צריך ושווה להוסיף את הסכום הגבוה ולשנות.

תודה מראש על החפירה

יוסיזיו

New member
מה זה השוד הזה?? ,תשארו עם התריסים הקיימים כי להתקין סלוט

גם עולה פחות ותלוי באורך (3 מטר גג 1500 ש"ח) וגם צריך לדעת להתקין אחרת האויר יוצא רק בנקודות שממול לתעלות השרשוריות.
הדקור לא מומלץ בכלל ומפריע לעבודת המזגן.
מה שכן אמליץ לך להשקיע את ה 4000 ש"ח והיות ואתם לבד בבית זה בלהתקין מערכת בקרת חדרים מלאה לשליטה על החדרים מבחינת טמפרטורות וסגירה/פתיחה כי ללכת לישון עם מזגן והסלון/מטבח /חדרים אחרים פתוחים זה בזבוז חשמל לא נורמלי אלא אם אתם עובדי חברת החשמל.
לא יודע איזה מזגן קיבלתם מהקבלן אבל לאלקטרה יש את המינימקס+ ולתדיראן יש את ה TAC910.
תוכלי לשלוח לי פרטים נוספים במסר פרטי.

מערכת בקרת חדרים

האם מתכוון לדמפרים? או אולי מערכת אחרת? כי עד כמה
שאני מבינה דמפרים אכן עושים את העבודה אבל החסכון בפועל בחשמל הוא
באחוזים בודדים, לא? תודה יוסי

יוסיזיו

New member
יש למעשה 2 סוגים של דמפרים,הראשון והפשוט וזה מה שהחאפרים

אוהבים להתקין זה בכל חדר למעט סלון מתקינים דמפרים עצמאיים והסלון ממשיך לעבוד בכל מצב ואכן כאן אין כל חיסכון שהוא רק הוצאה כספית.
המערכת ובכוונה אני משתמש במילה זו היא שילוב של דמפרים לכל חדר ולכל פתח אויר גם אם בסלון יש 3 או 4 פתחים כל פתח נשלט .
כאן כאשר רק פתח אחד פתוח ולדוגמה חדר שינה ,המזגן יורד במהירות המפוח למינימום וגם כאן הכמות אויר גבוהה מידי אז נפתח פתח נוסף שנקרא BY PASS ובו אויר מוחזר לחלל ההנמכה או למזגן ואינו מתבזבז בדירה.
במצבים אלו המזגן פועל מספר דקות לפי הטמפרטורה בחדר וכשמגיע לטמפרטורת היעד המזגן כבה במלואו כולל המדחס.
המערכת נשלטת על ידי בקר השולט על הדמפרים אבל מחובר לכרטיס המזגן.
מתוך נסיון של 22 שנים במערכות בקרה כאלו מאז שהופיעו יש חיסכון של כ 30-35 אחוז בתפעול המזגן כל עוד הוא מותקן נכון עם אויר חוזר או פתח שחרור אויר בחדרים,כאשר המזגן הוא אינוורטר החיסכון מגיע גם ל 50% לעומת אותו מיני מרכזי רגיל ללא בקרה.
ומצ"ב מכתב שכתב גולש ותיק בפורום צרכנות (במרץ 2013) שהחלפתי לו מערכת פשוטה במינימקס+ והוא מרוצה ובקשר איתי מידי פעם רק לברך ולומר מעולה.

נושא מורכב...

לא מכירה את נושא הביי פאס,
אז אם מתכננים להתקין דמפר גם בסלון וגם מערכת שמכבה את הראשי
כאשר החדר האחרון סוגר, זה מהסוג הפחות חאפרי? 30% זה כבר משמעותי.

יוסיזיו

New member
סורנה,קצת הסבר ללוגיקה של המערכת הבקרה המלאה.

בניגוד למערכת החלקית והפשוטה להתקנה במערכת המלאה יש שליטה לכל חדר וחדר וגם שליטה על מהירויות המאורר והמדחס וכך שכאשר הולכים ועולים מספר החדרים הפתוחים מהירות המאורר עולה,היחידה של הבקרת דמפרים מתחברת לכרטיס הראשי של המזגן ומדברת איתו.
עכשיו לנתונים עצמם ואיך מתבצע החיסכון וניקח כאן מספרים עגולים רק לצרכי ההמחשה.
הספק מזגן 40000 BTU לשעה 4 חדרים של 10000 BTU כל אחד.
הכל פועל המזגן עובד ללא הפסקה.
2 חדרים פועלים כל אחד מקבל 20000 BTU לשעה אבל מאחר והדרישה היא רק ל 10000 BTU לשעה המזגן יעבוד חצי שעה ויעצור.
חדר אחד פועל כל ה 40000 BTU לשעה נכנסים לחדר ותוך רבע שעה מגיע ל10000 BTU והטרמוסטט מגיב וסוגר את הדמפר ואז גם המזגן כבה לחלוטין,
כשעושים BYPASS לחלל הבית יש איבוד אנרגיה ואז המזגן יפסיק לאחר חצי שעה.
אבל אם יותקן נכון והאויר יחזור לחלל ההנמכה ישירות האויר פשוט יצא קר יותר מהתריסים ואין בזבוז אנרגיה .
בכללי במיני מרכזי יש אובדן אנרגיה מאחר והוא בניגוד למזגן מפוצל בחדר איננו מסחרר את האויר בחדר ומקרר רק אותו אלא יונק מחלל הבית ומכניס אותו לחדר וכאן צריך לבוא לידי ביטוי אפשרות שחרור האויר הקר שנכנס לחדר כאויר חוזר לחלל המרכזי.
לכן כאשר יש אפשרות למזגנים בודדים לכל חדר זה עדיף מבחינת מחיר וגמישות שכן אחד יכול להפעיל קרור והשני חימום.
במיסתורי כביסה זו בעיה רצינית להתקין מזגנים בודים והמיני VRF או המולטי הגדולים הם הפתרון לענין,מולטי קטנים הם חד פאזיים וגם מחייבים צנרת מכל מאייד למעבה.

batno1402

New member
אני בחרתי דקור.

הפתחים כבר מוכנים. אפשר להחליף לסלוט? עד כמה שאני זוכרת-המתקין,של הקבלן, ולדעתי-זה אחד החאפרים עליהם דיברת-דרש הרבה כסף-עבורם.

יוסיזיו

New member
אפשרי בהחלט להחליף ולא עלות

גבוהה כי חלק מהעלות זו התשתית של המתאם והשרשורי שכבר קיים. כולל עבודת החלפה ממוצע של 320 שח למטר.

batno1402

New member
תודה רבה

יש לי ארבעה פתחים-כל אחד מטר. אבל נראה לי שבכל זאת נשמע בכל המומחה ונבקש להחליף לסלוט. תודה

למעלה