מיקומים וכיוונים

אסתר 1984

New member
מיקומים וכיוונים

שלום לכולם,

אנחנו בדרך לשיפוץ והרחבה של כל הבית, לקראת סוף שלב התוכניות.
היינו שמחים לשמוע תובנות או הצעות לשיפור התוכניות המצ"ב - או סתם חוות דעת חיוביות, כדי לדעת שזה נראה טוב :)

ספציפית תהינו לגבי המיקום והנחיצות של האי במטבח והאם הוא לא הופך את המרחב לצפוף מדי.

כמו כן מתלבטים עדיין איך לארגן את הסלון - שאמורים להכנס לתוכו ספריה גדולה, אח, ומקרן עם מסך - בנוסף לספות עם שישה מקומות ישיבה לפחות - ורצוי שיהיו לכיוון החלון עם הנוף...
נכון לעכשיו הכיוון הוא לשים ספה של ארבעה מושבים עם הגב למטבח, ועל החלון מולה למקם מסך חשמלי למקרן. במקור חשבנו לשים את האח כמו בתוכנית - בין המטבח לסלון, אבל חבל לנו להחביא אותה מאחורי ספות...

נשמח גם לשמוע אם יש משהו שכדאי לחשוב עליו ואנחנו לא יודעים...

תודה!

בגדול, נראה לי טוב

בקטן, יש כמה דברים ששווה לדעתי לחשוב עליהם עוד קצת:

- החלל הכפול הוא קשה לחימום ולקירור. החשיבות של העניין הזה תלויה באיזה אזור גאוגרפי אתם, האם לפי הקמין להניח שמדובר באזור קר? ומילא אם הקמין היה מחמם את חדר השינה למעלה, אבל החום ממנו מחמם את חדר הארונות והמקלחת שלכם... דבר שני שקשור אליו הוא הנתק המוחלט בין החלל הזה לקומה העליונה: לי נראה שנחמד אם יכול להיות קשר עין ואוזן עם מי שנמצא למעלה בחדר המשפחה, אבל לפי התוכנית שלכם זה לא יהיה - האם בכוונה?

- אם חדר המחשב של שמואל הוא ממ"ד, הרי שלהבנתי החלון שלו ייפתח ישירות על מי שיושב לידו. ייתכן שעדיף לסדר את החדר אחרת, למשל להחליף בין הארון והספה או השולחן.

- לדעתי האי במטבח קצת גדול מדי, הוא גורם לחלל שהוא במקור מאוד גדול להפוך לצפוף בגלל מעברים צרים מדי. עדיף להצר אותו ב-10 ס"מ באורך וברוחב כדי לאפשר מעבר נוח משמאלו ומתחתיו גם כאשר אנשים ישובים אליו.

- שווה לחשוב מה לעשות מתחת למדרגות העולות, ולא להשאיר את החלל הזה חשוף.

- בקומה א, עניין המקלחון לא כל כך ברור לי. מה יש מימינו, ליד חימום המגבות? נראה שהכניסה לא נוחה - קרובה מדי לאסלה.

- כדאי להוסיף את מיקומי החלונות בקומה א, ולראות שסידור הרהיטים תואם אותם.

- זה עניין של טעם, אבל הארונות בחדרי האמבטיה קטנים לדעתי.

- מהו הקווקו הכפול בקומה א? זה מרכז המגרש?

eden7115

New member
התוכנית נראית ממש טוב

נראה שישבתם וחשבתם ממש על הצרכים שלכם כמשפחה ולא עשיתם תוכנית מהשרוול.
&nbsp
ובכל זאת, כמה הארות קטנות שיכולות לעשות הבדל גדול:
1. השרטוט של המזווה נחמד מאוד - אבל בפועל לא תהיה גישה למדפים הפנימיים בגלל מיקום המקרר/המקפיא. יתכן שעדיף להציב אותו בסוף המזווה במקום סיום המדפים (שבכל מקרה לא יהיו נגישים) - ובמרחק שישאר בינו לבין הקיר (בגלל העמוד) - לתכנן מקום לאחסון המטאטא והמגב. את הפינה שהתפנתה ניתן יהיה לנצל להעמדת סלסלת ירקות וכדו'.
&nbsp
2. תכנון המטבח דורש עוד עבודה. כפי ששמתם לב בעצמכם - האי גדול מידי לחלל ויתן לו מראה חסום - למרות שהוא גדול בפועל. בנוסף - ואף חמור מזה - משולש העבודה של מקרר-כיור-כיריים נחתך בגלל גודל האי - מה שאומר שבכל פעם שתרצו לקחת ירקות מהמקרר לכיור - תצטרכו להקיף את האי. אולי זה נשמע זניח - אבל מניסיון מר של קרובת משפחה - זה מתיש!
לגבי תכנון האי - הייתי ממליצה להצר אותו לרוחב מטר ולקצר ב-50 ס"מ לפחות. את מקומות הישיבה תסדרו כך שישבו 2 אנשים מכל צד של האי ואחד בראש השולחן - כך שהחלק האחורי של האי עדיין יוכל לשמש לאחסון.
&nbsp
3. לגבי הסלון - החלטתם נכון לוותר על מיקום האח בין המטבח לסלון. את העמוד השני אתם יכולים להשאיר - בשביל הסימטריה - אבל את הבנייה בינהם - הייתי מורידה - כדי לפתוח את החלל. מקסימום "מחברת" בין העמודים עם איזו שידה מעניינת.
לגבי הספות - אולי כדאי לשקול העמדה בצורת ר' - עם הגב לפינת האוכל והמטבח - כשהמסך ממוקם לפני הספריה, כך יהיו לכם מספיק מקומות ישיבה - כולם מול הנוף, ותתאפשר צפייה גם מפינת האוכל (באירועים משפחתיים וכו').
&nbsp
4. החלל שמתחת למדרגות הפונה לפינת האוכל יכול להיות מנוצל - חשבתם אולי למקם שם את האח? זה יכול להיות מקסים!!! - מצרפת תמונה להמחשה בה יש נישות גבס מתחת למבנה מדרגות דומה - עם טיפה דמיון ניתן לדמיין שם את האח שלכם...
&nbsp
5. בקטנה: נראה שחסר קיר מפריד בין המטבח לארון בפינת המשחקים.
&nbsp
עולים קומה -
6. את הארון שבין חדר הכביסה לבין חדר ההורים הייתי מסבה ל"מטבחון". יחידת שיש שמתחתיה מקרר קטן וארון לכוסות חד פעמי/עוגיות וכו' - ומעליה, בר מים/קומקום חשמלי - לפי הצרכים שלכם. חישבו כמה נוח יהיה שיש לכם מים קרים או אפשרות להכין קפה בהישג יד - באמצע הלילה או סתם כשאין כוח לרדת ללמטה רק בשביל לשתות משהו...
&nbsp
7. חדר ילד 2 הוא החדר שמתוכנן מבחינה פנימית הכי פחות טוב (דופן ארון מול הכניסה...), מצד שני - כרגע אין כ"כ אפשרויות לתכנן אותו אחרת.
הייתי מנסה להגדיל את החדר בעוד 20-30 ס"מ על חשבון חדר הרחצה. הסנטימטרים האלה לא ישפיעו משמעותית על חדר הרחצה - אבל יכולים לעשות שינוי גדול בחדר הילדים הזה.
בתכנון כזה - תוכלו למקם את הארון משמאל לדלת, מיטה אחת במאונך צמודה לקיר השמאלי והעליון (ובגלל הסנטימטרים הנוספים יהיה מספיק מקום לארון ולפתיחה שלו).
את המיטה השנייה תוכלו למקם במאוזן - על הקיר העליון - כך שהמיטות ייצרו מיטת ר' - אבל אחרת מו שבתכנון הנוכחי - וכזו המשאירה את הכניסה לחדר מרווחת.
&nbsp
8. אם בכל זאת נשאר מרווח בין הקיר לבין האמבטיה בחדר הרחצה (כמו בשרטוט הנוכחי) - כדאי להעביר את המשטח "המיותר" לצד האסלה - שם גם כך יתוכנן כנראה קיר גבס לאסלה סמויה - וכך יהיה ניתן לנצל זאת כדי ליצור קיר גבס גם במרווח שנשאר בין האמבטיה לקיר - וליצור בתוכו נישות לשמפו וכו'. גם בחדר רחצה של ההורים הייתי יוצרת פיתרון זהה עבור המקלחון (מצרפת תמונות להמחשה - למרות שהביצוע יכול להיות טוב יותר...).
&nbsp
9. שמתי לב שאתם משפחה דתית, יתכן ויהיה חשוב לכם לשלב פינת נטילה גם בקומה העליונה - לנטילת ידיים בבוקר.
&nbsp
&nbsp
בהצלחה רבה!!!

מרי פופ

New member
רואים שהמעצבת שלך בוגרת ברברה ברזין...

למעט חדרי הרחצה של ההורים והילדים שבשניהם ניתן למקם ממול את ארון הכיור לקבלת ארונות יפים וגדולים יותר (ממליצה בחום), אין לי יותר מידי הערות כי אני מניחה שמדובר בתפירה מדוייקת לדברים שביקשתם.
בקומה למטה אם תהיה מצוקה אפשר להגדיל קצת את המזווה על חשבון חדר המשחקים הבילט אין במיקום לא תקני, צריך להחליף בינו לבין המקרר, כי אין משטח הנחה קרוב מספיק אליו.
בסה"כ יופי של תכנון ויופי של בית יהיה לכם אחרי השיפוץ.

דורית1901

New member
יש לך חוסר גדול בקשר פנים-חוץ

ואני ממליצה לך מאד לשים את התכנית בפורום "בונים בית" שם יש אדריכלים ומתכנני נוף.

מהתכנית שהעלית לא ברורים הכיוונים (צפון, דרום וכו'), לא ידוע מה קורה בחוץ (פרגולה או משטח ישיבה), לא ידוע איפה יש נוף או שכנים. לא יודעים איפה החניה. כלום.

בסלון יש חלון? למה אין יציאה לגינה? במטבח יש חלון קטנטן. בפינות הבניין מוקמו מחסן וחדר שירותים, במקום לנצלן לחדר עם שני כיווני אויר. יש לכם כמות עצומה של מקומות איחסון, בלתי נתפסת כמעט. מטבח עצום שתצטרכי סקטים כדי להתנייד בו בנוחות, וחדרים עם מטרות לא ברורות.

דורית1901

New member
עכשיו ראיתי את הקומה השניה

דחוף לשים את התכנית בפורום בונים בית כי אתם הולכים לזרוק פה המון כסף מיותר.

החלל הכפול זה רעיון גרוע. המרפסות הענקיות מיותרות כי איש לא יצא אליהן חוץ מהעוזרת פעם בשבוע. תשפכו שם הרבה כסף על הבניה ועל המעקות העצומים. השטח הזה עם הספה? בשביל מה צריך אותו?

ימימימה

New member
שרותי אורחים - שום פרטיות בכניסה ויציאה

לי זה היה מפריע.
סהכ יופישל תכנית

הערות

קראו לי אז באתי.

אני, כמו דורית, ממליצה בחום לשים את התוכנית בפורום בונים בית. אני אגיב שם, ויש לי מה להגיב... אני לא ארחיב בפורום כאן.
רצוי לצרף את המגרש כולו, חץ צפון, וגם לסמן או להסביר מה תוספת ומה כבר קיים.

בעיקרון, אני ממליצה לך לפנות לאדריכל ורק אחר כך למעצב פנים. יש דברים שהם מעבר לתחום הסמכות של מעצב, כמו שינוי פתחים וחזיתות.

לפני הכל: המדרגות מסוכנות ולא תקניות בעליל !!!! לא לבצע מדרגות משולשות!!! אם הן קיימות כבר, אז לתקן את זה! (אפשר! ) זה הרבה יותר חשוב מכל דבר אחר.

מרי פופ

New member
בפיר מצומצם של מדרגות באמצע הבית לא ניתן לשנות מבנה

זו עיצה מיותרת.
מה גם מי שמתכנן ותכנן גם פה, מדרגות משולשות באלפי בתים ודירות הם אדריכלים ולא מעצבי פנים. אצלי בבית זה כך וכן בהרבה בתים ששיפצתי.

ניתן ועוד איך

לפי ההערה שכתובה שם, קיר המדרגות חדש ומיקומו לא נקבע. לכן אני מניחה שהמעצבת תכננה, ושגרם המדרגות חדש או משופץ ממילא.
חוצמזה, גם בישן וקיים זה ניתן. מרחיקים את המעקה ויוצרים מדרכים שהם טרפז תקני במקום משולש מסוכן.

לגבי האדריכלים, כן. נכון מאד. לא כולם משכמם ומעלה. אבל גם לא כל המעצבות… ועדיף לדעתי שתכנון אדריכלי יתבצע ע"י אדריכל, ועיצוב פנים ע"י מעצב פנים.
חוצמזה שינוי פתחים דורש היתר, החוק לא מאפשר למעצב שאינו הנדסאי אדריכלות או אדריכל לחתום על הגשה.

אסתר 1984

New member
האמת היא שזו עבודה של אדריכל

לכן ההערה הזו מפתיעה אותי במיוחד...
המדרגות אכן לא בנויות עדיין - יש רק פתח בתקרה למדרגות עתידיות.
בכל מקרה נפנה אליו עם זה ונראה מה יש לו לומר.

מרי פופ

New member
אל תתרגישי מההערות, אם התכנית משקפת את הפרוגרמה

היא בסדר גמור.
חלק גדול מההערות כאן קשורות לפוליטיקה: יחסי כוחות ולמערכות יחסים בין המגיבים, לא לגופה של תכנית.
אין פה טעויות בתכנון, ויש פה תכנון יפה על פניו, ואל תשכחי שהמגיבים בפורום לא יכולים על סמך מה שכתבת, להבין את כל הנתונים, לדעת מה המצב הקיים ומה היא ה פרוגרמה שהועברה למתכנן על ידיכם.

סליחה?

את יכולה להסביר את מה שכתבת כאן? למי התכוונת? אני מאד מקווה שלא התיחסת אלי ולמה שאני כתבתי, כי אני עצמי לא כתבתי כאן שום מילת ביקורת, פרט לכך שמדרגות משולשות זה מסוכן, וכך גם טוענים התקנים.
(אני אגיב בפורום השני, ושם אתן ביקורת, שלפי דעתי לא שייכת לפורום הזה)

אני גם לא ראיתי שום פוליטיקה במה שאחרים כתבו. ראיתי דיעות לכאן ולכאן, מגוון דיעות, חלקם משבחים וחלקם ביקורת ענינית לגוף התוכנית, לא לגופו של אדם. ככה צריך להיות.
אז למה בדיוק התכוונת? האם מגוון דיעות זה "פוליטיקה"? מה הקשר בכלל?

מרי פופ

New member
כמוני כמותכן תמהה ביותר...

האם יראה תקין ויתקבל בברכה, אם אכנס לפורום בונים בית ואיירט שאלות שקשורות בעיצוב פנים, אזמין את השואל לפורום הנ"ל, בטענה שבפורום בונים בית אני לא עונה ורק פה ינתן מענה נכון ומקצועי לעילא...
תשובתי היא לא, אני לא נוהגת כך, לי זה נראה לא אתי ולא קולגיאלי.

דורית1901

New member
אני מתנצלת

חשבתי שיש נקודות שעיצוב פנים מטבעו אינו מתייחס אליהן ולכן הצעתי לשים את התכנית בפורום האחאי. נראה לי שעשיתי את זה במידת מה של חוסר נימוס ואני מתנצלת.

גלמיש1

New member
זה מה שהקפיץ אותך? א. אני לא כתבתי את זה.

ב. לפחות פעמיים בשבוע אני מפנה אנשים מפורום בונים בית לכאן! אני מניחה שאת לא יודעת מזה, אבל אני שמחה להפנות לכאן שאלות שהן יותר בתחום המומחיות שלכן. לא רואה בזה שום פגיעה בכבוד הפורום 'שלי'. יש הרבה תחומים בהם יש למעצבות פה יותר ידע. באותו אופן יש תחומים בהן בפורומים אחרים יש יותר ידע ואז אני מפנה אליהם.
קשרי פנים-חוץ והרחבת מבנים הם בהחלט נושאים שנוגעים בהם גם בפורום בונים בית, וזה בסדר לשאול גם פה וגם שם (מה שממילא קורה במקרים רבים...).
לדעתי

&nbsp

גלמיש1

New member
מה זה קשור? אז יש אדריכלים שמתכננים רע. נו?

כמו שכתבתי בפורום השכן ("שלי"
) מי שלא ראה מישהו נופל בגלל משרגות כאלה לא מבין למה מדובר בסכנת חיים. אני ראיתי חברה עם תינוק על הידיים מועדת במדרגות כאלה וכמעט נופלת את כולן (בגלל הפרש הגבהים שקורה במפגש המשולשים אם נופלים שם אז בגדול) ורק בזכות שהספיקה לתפוס במעקה שבצד הקרוב לקיר הם לא נפגעו שניהם (היא והתינוק).
תקנים כאלה לא מומצאים סתם , אלא הם פרי נסיון ארוך שמסתמך על ארגונומיה ועל כל האסונות שקרו. כמו הילדה שנפלה ומתה באולם תצוגה בהרצליה בגלל מעקה לא תיקני עם מוטות אופקיים. נכון, ביקרו שם גם קודם המון אנשים שלא נפלו. אבל היתה ילדה אחת שהשתעממה ונשענה על המעקה...וזהו.
היו לי גם לקוחות שאמרו שאצלם הילדים כבר גדולים , ובגלל שאין ילדים אין בעיה לעשות מעקה 'דליל' כי מבוגרים לא מאתגרים אותו. נניח שכך, לא יבואו אליכם ילדים הביתה אף פעם? הילדים שלכם גדולים, הם לא יחזרו עם הנכדים שלכם?
אני לא אסכים לתכנן להם מעקה כזה.
מדרגות זה אלמנט מסוכן! בגלל זה יש כמה וכמה תקנים שמטפלים בו.
מי שמזלזל (כי הוא ראה כאלו בהמון בתים) לוקח על עצמו אחריות כבדה מאד.

למעלה