גינון (עתידי) על הגג

פרחעציץ

New member
גינון (עתידי) על הגג

כחלק משיפוץ דירת הגג שלנו אנחנו מתכננים בעתיד לגנן אותה. כנראה שלא יהיה לנו תקציב לעשות את זה כעת אבל בכל זאת היינו רוצים לודא שאנחנו לא מפספסים משהו בתשתית.

כרגע מתוכנן איטום, ומתחת לריצוף שרוולי השקיה וניקוז 32 מ"מ. האם יש משהו נוסף שחיוני לעשות כעת? מערכת השקיה? משהו אחר?

מתי לערב איש מקצוע ואיזה בדיוק? המלצות יתקבלו בברכה.

תודה

אמרלדה

Active member
פני בשאלה אל "מיכל תכנון נוף". נדמה לי שתמצאי אותה בפורום

תכנון בית.

מרי פופ

New member
מי נתן לכם ייעוץ לגבי שרוולי הניקוז וההשקיה? גנן מספיק לזה?

אני שואלת מתוך התעניינות, כמי שהולכת לשפץ את כל הבית ויש לי מרפסת של 50 מ"ר שאני רוצה להכין בלבד, מטעמי תקציב...

לא. גנן לא מספיק

אלא אם מה שאת רוצה זה להניח 5 עציצים קטנים (דגש על "קטנים") וזהו. במקרה הזה אפשר להסתפק ביעוץ במשתלה הסמוכה.
אם רוצים גינה אמיתית על גג, או גינון במיכלים גדולים - הגנן לא יספיק.
&nbsp
עניתי לשואלת בפורום "בונים בית".
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ForumPage.aspx?ForumId=1630
הדבר הכי חשוב שכתבתי שם: להתיעץ עם קונסטרוקטור לפני שמעמיסים משקלים על הגג.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

מרי פופ

New member
תודה על התשובה וההפניה

אין לי שאיפות לגינה על הגג, חבל על הכסף, אנחנו בקושי מנצלים את המרפסת הזו, יש בה רוחות חזקות (היא בצומת של 3 כיווני אויר בין בניינים גבוהים וכיוון מערב מביא לנו המון בלאגאן) ושום דבר לא מצליח לגדול, הוצאנו עליה כבר המון כסף לאורך השנים.
בכלל, אנחנו אנשים שלא מגיע להם מרפסת כזו כי בקושי יושבים בה... רק לפני שנה קנינו סופסוף גריל גז, אחרי 15 שנה עם כזו מרפסת גדולה.
בסה"כ רוצה יותר תאורה וכמה עציצים קטנים, נראה לי שהמשתלה זה אחלה עבורי.

רק משתלה רצינית

לא כל משתלה. באזור שלך יש כמה משתלות שלא הייתי שואלת שם אפילו אם מים הם רטובים, כי גם בזה הם יטעו...

רק משתלה כזו שיש בה יעוץ טוב. למשל, 'וונדי' בעין ורד.
&nbsp
לא סתם לבחור דברים יפים, אלא להתיעץ, לספר על התנאים ולקחת רק מה שמתאים : רוחות חזקות, כמה שעות שמש וכו'.
יש הרבה צמחים שגדלים בתנאים הללו.
לקבל הדרכה על כמות המים והדשן הנדרשים.
&nbsp
בהצלחה

גינון גג הוא מומחיות ספציפית

והזמן לשלב איש מקצוע מומחה לכך הוא עכשיו, עדיף היה אתמול... ולא במהלך שיפוץ אלא רק עם תכניות מקדימות.
כנ"ל הביצוע, נחוץ מצע קל (זו לא גינת בית, אדמה לא מתאימה למשקלים שנושאת מרפסת), שכבות איטום ונגד שורשים, רשימה ארוכה והפורום הוא למידע כללי בלבד ולא מספיק.
הכנות נקודות חשמל ומים למחשב השקיה, חשמל לתאורה רגילה ו12V, גובה מרפסת וסוג ריצוף, שיפועים. השילוב והמיקומים של כל הפרטים דורש מעצב פנים ואדריכל נוף עם מומחיות בגגות ומרפסות.

פרחעציץ

New member
תודה רבה - כיף שיש את מי לשאול

תודה סורונה, ומיכל.
תמי, מסתבר שאפשר לקבוע התייעצות שעתית. קבעתי לי אחת בהמלצתה של מיכל, נחכים ונראה מה הלאה.

חופית87

New member
היי מיכל, אם את כבר פה, אז אני נדחפת עם שאלה

בגינה שלנו יש חומה משותפת עם השכנים מאחורה, החומה בגובה 1.20, ועליה גדר (אבל גדר ברזל פשוטה שלא מסתירה כלום).
מכיוון שהגינה אצלנו זה השוס של הבית, אנחנו רוצים לנצל אותה כמה שיותר - אבל בשביל זה צריך ליצור פרטיות, כי חלון הסלון של השכנים הנ"ל נמצא כמעט "על החומה".
בכל אופן, אחרי כל מיני רעיונות, חשבנו על עצים בתוך אדניות עץ גדולות, שייצרו הפרדה ויעניקו פרטיות.
השאלה היא: האם האדניות זה רק בשלב הראשון ואז לא תהיה ברירה אלא לשתול אותם באדמה (החלק עליו אני מדברת מרוצף, אז אדמה אין שם), או שיש עצים שמתאימים לגידול תמידי בתוך אדנית?
אגב, גם שם יש רוחות מאוד חזקות שמגיעות מכיוון מערב, אבל יש שמש טובה רב שעות היום (אולי בחורף קצת פחות כי השמש נוטה להיות יותר נמוכה, אבל עדיין יש שמש).
תודה

לתנאים שאת מתארת

ולמגבלות מה שאני מבינה מפה, עדיף מטפסים שיטפסו על גדר המתכת.
אפשר לשים אותם בעציצים גדולים (אפשר יפים ומעוצבים) כל 2 מטרים.
ההסתרה תהיה עד גובה הגדר ולא מעבר לכך.
&nbsp
אם רוצים מעבר לכך, אז מטפסים לא יספיקו.
שיחים מתאימים להסתרה בגובה נמוך יותר מעצים, כיוון שעצים לא מסתירים כלום עד גובה פיצול ראשון, לרוב 180 ס"מ. יש שיחים גבוהים, 3-5 מטרים, שההסתרה שלהם מתחילה נמוך.
&nbsp
ולשאלתך על השתילה - בעיקרון, מיכלים/עציצים מגבילים את נפח השורשים, וזה מגביל את גודל הצמח.
כולנו מכירים את פיקוס בנימינה שאנשים מגדלים בעציצים בתור שיח נוי, אבל למעשה זה עץ גדול, ברגע שמועבר לאדמה ומפסיקים לגזום אותו, הוא מגיע לגודל עצום.
עצים קטנים כמו קומקווט (תפוז ננסי) או לגרסטרמיה הודית אפשר לגדל בעציצים, והם ישארו קטנים יותר אפילו יחסית לגודל הטבעי הלא-גדול שלהם.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

למעלה