לימודי כלכלה וניהול בצפון

avinoam76

New member
לימודי כלכלה וניהול בצפון

עדיין מתלבטת ולא מצליחה להחליט...
רציתי ללמוד מנהל עסקים ואז יותר התכווננתי לכלכלה וניהול, עדיין מתלבטת בין המכללות באיזור הצפון.
קיבלתי המלצות על מכללת עמק יזרעאל ומכללה אקדמית גליל מערבי... מה עדיף? האם בשתי המכללות מקבלים את המלגה של שנה ראשונה חינם?
תודה

oromer

New member
מנהל
המלצה

תוותרי על התחום, ואם את לא מתוותרת אז תלמדי במקומות אחרים.
בשתי המכללות יש שנה חינם, ולעמק יזרעאל יש שם טוב יותר מגליל מערבי.

avinoam76

New member
אמממ תודה על ההמלצה אבל

זה התחום שבחרתי :) כרגע השאלה היא באמת לאן ללכת ללמוד שיתנו לי את מירב הכלים להצליח גם מבחינת לימודים, מלגות, מרצים... כל החבילה מה שנקרא.

oromer

New member
מנהל
אני יודעת

אני מבינה שזה מה שבחרת ולא ביקשת המלצה על התחום לימודים. פשוט ביקשת המלצה על מקום שייתן לך כלים להצליח.
אני בוגרת כלכלה וניהול. יש סיכוי גבוה שיהיה קשה להצליח בתור בוגר האחד המקומות האלו.
אבל אם כן, עדיף בעמק יזרעאל לדעתי

טושטוש32

New member
עד כמה שאני יודע

החוג לניהול במכללה האקדמית גליל מערבי הוא דיי חדש, ככה שמצד אחד יש לזה חיסרון כי אין יותר מדי בוגרים שיכולים לתת חוות דעת, אבל מצד שני יש את חובת ההוכחה שעשויה לשמש כיתרון ולבוא לידי ביטוי במלגות עידוד (שהבנתי שמקבלים שם), מרצים טובים ומאמץ עילאי מצד המערכת להוציא כמה שיותר סטודנטים מוצלחים.

avinoam76

New member
דווקא החוג לניהול עסקים קטנים

ובינוניים במכללה האקדמית גליל מערבי ממש קרץ לי... באמת ביררתי קצת לגבי המלגות וזה באמת יותר מושך. אני לא רואה חיסרון בזה שהחוג חדש, ההפך. אבל עדיין מתלבטת.

nofi1456

New member

אחת ולתמיד אני רוצה לסגור את הסיפור -
יש הבדל בין "ניהול" ל"מנהל עסקים"? ואם כן, מה ההבדל?

oromer

New member
מנהל
שאלה טובה

אני חושבת שבאופן כללי זה אותו דבר. אם תעשי כלכלה וניהול או כלכלה ומנהל עסקים.
אני חושבת שתואר ראשון רק במנהל עסקים הוא יותר כללי. לומדים גם קורסי כלכלה (ברמה נמוכה יותר), לומדים גם קורסים בשיווק פרסום תקשורת.

אני באופן אישי ממליצה פחות להתייחס לשם. יש תוכנית שאת מתלבטת לגביה? תקראי את שנתון החוג. איזה קורסים נלמדים? האם זה יותר כללי? האם תיאורטי או פרקטי?

nofi1456

New member
האמת שאני לא מתלבטת..אני כבר בסוף שנה א' :)

לומדת כלכלה ומנהל עסקים...מנהל עסקים זה אכן חוג ממש כללי, אני לא חושבת שהוא יכול להחזיק את עצמו כתואר אלא רק בשילוב עם משהו..אבל נראה לי שזה רק בתואר הראשון ככה. בתואר שני *עד כמה שהבנתי* כבר בוחרים איזשהו תחום מסוים שרוצים ללכת בכיוון שלו, וזה מה שאני הולכת לעשות..

oromer

New member
מנהל
וכן ולא....

אני גם חושבת שכדאי ללמוד דו חוגי עם מנהל עסקים.
אני מבינה מה שאת אומרת שתואר ראשון הוא יחסית כללי ובתואר שני מתמקדים. זה נכון, אבל רק לפעמים.
גם תואר שני במנהל עסקים הוא תואר כללי.
למשל בעמק יזרעאל יש בניהול התמקדות בשיווק/ לוגיסטיקה/ מימון.
בתל חי יש גם תיאורטי וגם מעשי, אבל המעשי הוא יותר בקטנה.
ממה שאני מבינה וייתכן ואני טועה- מנהל עסקים הוא יותר פרקטי, וגם יותר כללי. הלימודים שקשורים לכלכלה הם ברמה נמוכה יותר, ולומדים גם פרסום גם תכנים מעולם משאבי האנוש והתקשורת

nofi1456

New member
אני לא יודעת למה בדיוק את מתכוונת שאת אומרת "כללי"

אבל באוניברסיטה העברית למשל, בתואר השני כן בוחרים תחום התמחות שבו מתמקדים..אז זה כבר מכוון אותך למקום מסוים ולא כל מיני קורסי יסוד כלליים כאלה שאת לא מבינה מה הקשר בניהם..
בכל מקרה, אני חושבת שמנהל עסקים, וכלכלה נגיד (כי זה מה שאני לומדת), הם "כלליים" רק מעצם היותם תואר ולא מקצוע. בפועל הם לא באמת מקנים לך כלים שיסייעו לך בעולם העבודה, אלא יותר עוזרים בתור סעיף בקורות חיים..את הכלים עצמם מקבלים מהנסיון שמצטבר עם הזמן..

oromer

New member
מנהל
אז אני אסביר... אין צורך במרכאות

ההבדל בין מנהל עסקים וניהול הוא לא מובהק ושונה בתכלית.
ובכל זאת אני אסיר ואתייחס למה שכתבת:
גם כשיש התמחות זה לרוב מקבץ קורסים שקשור. אז זה הופך אותו לפחות כללי. אבל עדיין הוא יחסית כללי.
תואר בכלכלה וניהול הוא לא מאוד ספציפי. הוא מאפשר התפתחות לכיוונים שונים. לומדים למשל מבוא לחקר ביצועים. אפשר לעשות אחר כך תואר שני בחקר ביצועים.
כלכלה זה מקצוע. יש תפקיד שנקרא כלכלן. יש תפקיד שנקרא אנליסט. אבל נכון יש הרבה תיאוריה ובפועל מספר קורסים מצומצם הכשירו אותי לכך מבחינה פרקטית.
הידע התיאורטי קיים. את הניסיון רוכשים בעבודה. אי אפשר להיות אנליסט טוב לדעתי מבלי לדעת למשל מבוא למאקרו למשל. חלק מהקורסים מכשירים ליזמות, לניהול מדיה חברתית. אם הייתי צריכה להרכיב תוכנית לימודים בכלכלה וניהול, הייתי משתמשת בתשתית שלמדתי בתואר ראשון והייתי עושה שינויים והתאמות.
המטרה של לימודי תואר להבדיל מלימודי תעודה או לימודים אחרים, זה ממש לא לתת לך מקצוע.
לא סתם הרבה בוגרי תואר נדרשים לעשות מבחן ממשלתי והתמחות.
בוגרי משפטים הם משפטנים. עד שהם מסיימים את ההתמחות ומבחני הלשכה.
בוגרי תזונה הם תזונאים עד שהם מסיימים את הסטאז' ואת המבחן הממשלתי ואז הם דיאטנים קלינים. גם ברוקחות, פסיכולוגיה, בהוראה (צריך גם תואר גם תעודה), במקצועות פננסים (יועץ השקעות, בביטוח, פנסיה- יש כמה מבחנים וסטאז') צריך סטאז'.
מנהל עסקים זה לא לימודים רב תחומיים או B.A כללי.
זה מקנה ידע שכדאי שיהיה למנהלים כמו: רקע במימון, שיווק, ניהול משאבי אנוש.
אבל בעצם את לומדת כל מיני קורסים מכל מיני תחומים. גם מתחום התקשורת למשל.
אני יודעת שיש אנשים שאולי לא יאהבו לשמוע את זה, אבל למרות שאני לא מכירה באופן אישי ולעומק את התוכניות בבינתחומי והמכללה למנהל: הם יודעים לבנות תכניות מותאמות ועם ערך מוסף. יש שם קורסים פרקטים ורלוונטים מובנים בתוך התואר. חלקם כוללים סוג של התמחות או התנסות מעשית בתוך התואר.

oromer

New member
מנהל
כי אני מכירה את התפיסה

שמכללות לא שוות, ושזה סתם בזבוז כסף לשלם למכללה פרטית.
אני חושבת שהיום כל דבר לגופו.
בעבר היה משתלם יותר להתאמץ וללמוד באוניברסיטה. היום פחות.
זה תלוי במוסד, בתכנית.
יש מכללות שאני לא אמליץ. יש כאלה שהן ממש טובות.
גם באוניברסיטאות יש תוכניות שהן לא מושקעות.ושהתמורה במכללה הולמת יותר.

nofi1456

New member
מסכימה

סתם לדוגמא - מכללת אורנים מצוינת לכל מי שרוצה ללמוד חינוך והוראה. אולי אפילו הכי טובה.
הבינתחומי - יש עליה סטיגמות מפה ועד הודעה חדשה אבל בפועל הכסף שלהם מאפשר להם לגייס את המרצים הכי טובים, ולכן יש להם תכניות לימודים טובות ברמה גבוהה, או לפחות חלק מהם.
מקצועות ההנדסה - עדיף ללמוד בטכניון או בבן גוריון ולא באוניברסיטה העברית, למרות שבפועל האוניברסיטה העברית מדורגת מעל שני המוסדות האלה בדירוג העולמי.

ויש המון דוגמאות כאלה...אין פה מה לאהוב או לא לאהוב, כל אחד צריך לעשות את השיקולים שלו ולבחור את מה שהכי טוב עבורו.

oromer

New member
מנהל
אני מתכוונת לגישה, לתפיסה

היתה בעבר גישה שכדאי ללמוד רק באוניברסיטה.
ולכן באמת היה כדאי ללמוד רק באוניברסיטה. כדי לקבל יתרון בקבלה לעבודה. היום זה הרבה פחות נכון. התקופה השתנתה. אם היית בודקת, את הפרסומים כאן בפורום עד 2007 בערך אולי קצת אחרי, היית רואה שיש שינוי במגמה. בחשיבה.
בבינתחומי לא הייתי לומדת מדעי המחשב. אבל כן הייתי לומדת משפטים, כלכלה ומנהל עסקים.
בתל חי למשל- החוג לתזונה והחוג לעו"ס הם חוגים טובים, ומושקעים. זה מעבר למרצים. בתזונה יש להם ממש מטבח, בעו"ס יש להם מסלולים מיוחדים כמו לחץ וטראומה. זה מאפשר להיחשף לתחומים נוספים ייחודיים.
בכל מוסד יש תכניות טובות יותר וטובות פחות. יש מוסדות שבכלל לא אמליץ עליהם.
בנוגע לחינוך- זה ממש תלוי. אורנים היא מכללה מצויינת. היא בעיקר מכשירה אנשי "שטח", עשייה. אדם שרוצה בעתיד להשתלב במחקר בתחום החינוך אולי שווה לו לשקול לעשות את התואר הראשון או השניה באוניברסיטה

antreprize

New member
שום דבר ממה שאמרת הוא לא דוגמא.

תחום החינוך הוא יוצא דופן ובאמת באופן מסורתי המכללות יותר דומיננטיות בו.
הבינתחומי באמת נופלת ממוסדות אחרים בהרבה תחומים. לפחות בתחום שלי של מדמ"ח הם לא ממש נחשבים.
בעברית יש רק תואר אחד בהנדסה (וגם הוא לא בדיוק), מעולם לא היה לה שם כמוסד בתחום ההנדסה.

oromer

New member
מנהל
חינוך אולי לא מהווה דוגמא

למרות שמי שרוצה להמשיך במחקר, אולי כדאי שילמד באוניברסיטה. אבל גם זה לא בטוח.
בנוגע לבינתחומי- היא לא נופלת מרוב המוסדות. היא אפילו מתחרה בחלקן. אני יכולה להסכים שמדעי המחשב זה לא החוג החזק שלה.
אולי לעברית אין שם בהנדסה- אבל לא נראה לי שבוגר שלהם יתקשה למצוא עבודה (בכפוף לנסיבות נוספות).
למרות ששמעתי שלבן גוריון יש שם מצוין- לא הייתי ממליצה ללמוד שם הנדסה. שמעתי ביקורת על רמת ההוראה, תכנון הלימודים ועוד.. משהו לא סביר.

antreprize

New member
זה לא עניין של שם.

נופי רצתה להגיד שלשם ומוניטין אין משמעות כי הנדסה עדיף ללמוד בטכניון שמדורג נמוך יותר מהעברית. אבל בעברית לא לומדים הנדסה, והדירוג הכללי של המוסדות לא בכלל מעיד על הדירוג בתחום לימוד ספציפי.
&nbsp
לגבי הבינתחומי - נישאר חלוקים, לא ידוע לי שיש להם שם מיוחד בשום תחום, למעט משפטים שם הם מצליחים להעביר שיעור יפה של בוגרים את מבחני הלשכה, ולמעט מדמ"ח שם הם נחשבים כמכללה טובה (בטופ, אבל של המכללות).
&nbsp
לגבי חינוך - נכון שלאניברסיטאות יש יתרון המחקר, אבל בניגוד לתחומים אחרים זה מקצוע שנלמד כבר המון שנים במכללות ובאמת באופן כללי צריך להפריד בדיון הזה בין לימודים לצורך מקצועי ולימודים לצורך אקדמי.

oromer

New member
מנהל
כשאני ממליצה לאנשים היכן ללמוד

אני לא מתייחסת לדירוג. אני לא מכירה אותו, לא יודעת על מה התבססו, ואני לא יודעת כמה חשוב למועמד.
למועמד חשוב ללמוד במוסד שבו: הרמה תהיה טובה, שהתואר יהיה נחשב על ידי מעסיקים, ושהוא יוכל להתקבל לתואר שני בארץ - ללא השלמות.
מה לעשות "מוניטין" שיש למוסד בקרב מעסיקים הוא יכריע הרבה פעמים אן תמצא עבודה או לא

למעלה