אירוס ארגמן, אלבינו - אילנות 2002

Rebeccan

New member
אירוס ארגמן, אלבינו - אילנות 2002

הפרט הזה הוא יוצא דופן באילנות בפברואר מתחילה שם פריחה מטורפת למדי של אירוסים, צבעונים, שפתנים, סחלב פרפרני, דבורניות והמון דברים נפלאים אחרים. מזמינה את כולם לטייל איתי או בעצמם. נ.ב. בעקבות ויכוח קל שהיה לי בפורום מזג אוויר החלטתי לשלוח גם לכאן את התמונה. פרינצסה
בגן הפרחים

Rebeccan

New member
אילנות - סכנה מצד הכבישים המתוכננים

על השטח של אילנות יש תוכנית זדונית להעביר כביש רוחב. כבר מספר שנים שקק"ל מנהלת יחד עם תושבי האזור פעילות נגד הכביש שמתוכנן לעבור שם. רבים מתושבי היישובים הקרובים - קדימה, צורן, פרדסייה וכו', התעוררו ועורכים מדי שנה פעילויות בתקופת פריחת האירוסים, הצבעונים וכו'. במקום עדיין פורחים מספר פרטים של אזוביון דגול, ובשנה שעברה ראיתי כי נשתלו עוד כמה פרטים. אני מדברת על מס' נקודות קטנטנות בהן נותרה מעט אדמת חמרה חשופה, הנחוצה לצמח הנדיר והמקסים הזה. פרינצסה
בגן הפרחים

razyho

New member
רוצה להתחיל ויכוח חדש?:)

לא נכנסתי לפורום מזג אוויר אף פעם למרות שאני מטאורולוג חובב ועוסק בתחום (ראי הודעות שלי בפורום) לגבי האירוס. לא מדובר בלבקן נקודה סימן קריאה.! אלא בפרט בהיר במיוחד. התופעה מוכרת אצל אירוסי ההיכל שמידי פעם מופיעים פרטים בהירים באוכלוסיות. זה לא חדש התמונה יפה מאד כה לחי

Rebeccan

New member
הויכוח היה אחר - אבל

רזי שאלה: כל העולם ואשתו מתייחסים לפרטים האלה של האירוס (יש כאלה אגב, גם במקומות אחרים בהם פורח אירוס הארגמן) כאל אלבינו . האם בדקת את הענין באופן מקצועי? זה לא פרט בהיר - זה פרט שאין בו כלל את הפיגמנט (צבען) הארגמני, מה שאומר שהוא אלבינו... כך לפחות אני הייתי מכנה פרט באוכלוסייה החסר את הצבען המגדיר את הצבע...
פרינצסה
בגן הפרחים

ihtiyar

New member
לבקנות (אלביניזם) - פשרה בויכוח:

אלבינו נגזר מ-albinus שפירושו "לבן" בלטינית. הפורטוגלים השתמשו במילה "אלבינו" לתאר כהי-עור לבקנים. מכאן ואילך העניין נתון להגדרה. לבקנות מוחלטת היא: חוסר פיגמנטציה מוחלט. לדוגמה: בכלנית לבנה, אברי הרביה שחורים. בכלנית לבקנית - גם הכותרת וגם האבקנים ועלי השחלה לבנים לחלוטין. צודק רזי: אם נהיה צמודים להגדרה המילולית, האירוס שבתמונה איננו אלבינו. הלבקנות היא תופעה רציסיבית ולא קומפלימנטרית. אבל בעקבות הכלאות למיניהן של זנים, מתקבלים אורגניזמים בגוונים שונים, ולכן המונח אלבינו נכנס לשימוש גם במקרים של מינים בהירים מהרגיל. אישית: דעתי כדעתו של רזי, והייתי מעדיף מונח נפרד המתאר גוונים בהירים יותר עקב הכלאות. כל זמן שחסר מינוח שכזה (או שאינו ידוע לי), יכול להתקבל האבסורד שהמוּלָטיוּת היא לבקנות....

Rebeccan

New member
אח, איזה ויכוח נחמד

איחת' בכל זאת - האירוס הזה... אלבינו או לא? פרט בהיר לא מסביר את היעדר הצבע הארגמני. אולי תבוא לבקר אותו (סוף פברואר, תחילת מרץ) ונחליט בשטח ? פרינצסה
בגן הפרחים

ihtiyar

New member
לא אלבינו, by definition.

אלא, כאמור לעיל, לא מכיר מונח של קומפלימנטריות בגוונים, ולכן לא אשתמש ב-
וב-
אם מישהו יאמר אלבינו גם על פרטים בהירים....

razyho

New member
פרופסור מנדלסון ז"ל

קיבל ממני פעם שלוון טלוא ראש כמעט לבקן והוא כינה את הצהבהב הזה צהיבינו והיה מודע לתופעה מחו"ל

Rebeccan

New member
אירוס ציהיבינו - קיבלתי ../images/Emo45.gif

פרינצסה
בגן הפרחים

ihtiyar

New member
אם אלבינו נגזר מ-albus, אז אולי

צריך לקרוא לאירוס הזה flavino (משום ש-flavus פירושו "צהוב")

למעלה