לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1172411,724 עוקבים אודות עסקים

פורום שמירת הטבע ואיכות הסביבה

ברוכים הבאים לפורום שטחים פתוחים ושמירת טבע. "האדם הוא תבנית נוף מולדתו" (שאול טשרניחובסקי) השטחים הפתוחים סביב ביתנו - נופים חקלאיים וטבעיים - הולכים ונעלמים מהנוף, וכתוצאה מכך גם מתודעת הציבור. ללא פעולה להצלת השטחים הפתוחים, תופעות טבע רבות על סף ביתנו תישמענה לילדינו כחלום רחוק, והם לא יזכו להכיר טבע קרוב לבית בלא לנסוע לקצווי הארץ או מעבר לים. לא רק שמירת השטחים הפתוחים עצמם חשובה, אלא גם איכותם - ההגנה על החי , הצומח וערכי המורשת החקלאית וההיסטורית הנמצאים בהם. הגנה זו קשורה קשר בל יינתק עם נושא התכנון הסביבתי - תכנון המשלב פיתוח עם שימור הקיים, נושא שאף הוא סובל מהזנחה קשה במדינתנו הצפופה. בפורום זה, ננסה להעלות לתודעה הציבורית את ההכרח בהגנת השטחים הפתוחים שעוד נותרו, כמו גם בשמירת המגוון הביולוגי וערכי המורשת שנותרו בהם. יחד נוכל להביא לשינוי המצב.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום שמירת הטבע ואיכות הסביבה

ברוכים הבאים לפורום שטחים פתוחים ושמירת טבע. "האדם הוא תבנית נוף מולדתו" (שאול טשרניחובסקי) השטחים הפתוחים סביב ביתנו - נופים חקלאיים וטבעיים - הולכים ונעלמים מהנוף, וכתוצאה מכך גם מתודעת הציבור. ללא פעולה להצלת השטחים הפתוחים, תופעות טבע רבות על סף ביתנו תישמענה לילדינו כחלום רחוק, והם לא יזכו להכיר טבע קרוב לבית בלא לנסוע לקצווי הארץ או מעבר לים. לא רק שמירת השטחים הפתוחים עצמם חשובה, אלא גם איכותם - ההגנה על החי , הצומח וערכי המורשת החקלאית וההיסטורית הנמצאים בהם. הגנה זו קשורה קשר בל יינתק עם נושא התכנון הסביבתי - תכנון המשלב פיתוח עם שימור הקיים, נושא שאף הוא סובל מהזנחה קשה במדינתנו הצפופה. בפורום זה, ננסה להעלות לתודעה הציבורית את ההכרח בהגנת השטחים הפתוחים שעוד נותרו, כמו גם בשמירת המגוון הביולוגי וערכי המורשת שנותרו בהם. יחד נוכל להביא לשינוי המצב.

לצפיה ב-'מעיין עין גדי'
מעיין עין גדי
<< ההודעה הנוכחית
06/12/2003 | 23:50
6
18
תשובה לאלי רז וקצת נתונים:הבעיה בנושא המים בעין גדי היא בדיוק כמו בעית הקרקעות ואפשר לתמצת אותה ב"של מי המים האלו לעזאזל". אכן המכסה השנתית שהמדינה התחייבה עליה היא 2.1 מלמ"ק. זה היה לפני 40 שנה כשבגרוש היה חור וקיבוץ עין גדי התכוון לגדל חצילים, ענבים, עגבניות ועוד ירקות זוללי מים. מאז השתנה המצב, החצילים ירדו ובמקומם קיבל הקיבוץ אמצעי ייצור חדשים -תיירות, חוף וכדו'. אך ההקצאה נותרה. בבחינת - שטח משוחרר לא יוחזר.ואותה הקצאה היסטורית ובלתי רלוונטית מלווה אותנו עד הלום ומשמשת כעלה תאנה לשימושים חדשים ובלתי חציליים לחלוטין: מפעל מים ופיקוסים אפריקאיים בגינת הקיבוץ. אסור לטעות במספר העצום של 2.1 מלמ"ק: רובו עדיין לחקלאות, וגם טרם היות הבולענים שהשמידו את החקלאות היה הקיבוץ רחוק מלנצל את כל כמות המים. לא כי הוא לא רצה, אלא כי לא היו ענבים וחצילים שיצרכו את כל  המים .הדיון הנוכחי אינו על המים שהופנו לחקלאות והם חלק הארי של ההקצאה.
מתוך ההקצאה,  2080.5 הוקצו לחקלאות  ו 78 לשימוש ביתי (כולל גינון). המאבק על 2 מליון מלמ"ק לחקלאות הוא אידיאולוגי, כמו המאבק על הקרקעות, אבל המאבק על השימוש הביתי הוא שורש הבעיה הנוכחית.אגב, בכל מיקרה המים לחקלאות היו תמיד משני הנחלים שבהם יש מים ( גם אם כיום קשה לראות אותם, כי הם מתחת הסחף שהצטבר בשיטפון של 2001 ) ואילו השימוש הביתי היה ממעיין עין גדי וממעין שולמית שבם נלקחים המים בנביעה עצמה.
מפעל המים מלווה מיומו הראשון בחוסר תמימות מצד הקיבוץ ומכשל מתמשך של הגופים שאחראים על הפיקוח -נציבות המים ורשות הטבע והגנים.
המפעל הוקם בתנאי שייבנו תאי מדידה וחלוקה במעיין עין גדי כדי שאפשר יהיה לפקח בצורה אמינה ומדוייקת על כמות המים הנותרת לטבע. 25 קוב לשעה ב4.5 חודשי החורף ו12 קוב לשעה בשאר החודשים. עד היום לא טרחה רשות הטבע להקים את תאי המדידה ולכן אין לאנשי הרשות מושג על כמות המים שנותרת בשמורה.האמת, לא נשאר הרבה ואת זה יכול לראות כל מי שרוצה.
אבל אפשר למדוד זאת בדרך אחרת: הספיקה במעיין עין גדי ומעין שולמית היתה בשנת 1999 (השנה שאל נתוניה מתייחס אלי רז) 680000 קוב לשנה. ההפקה משני המעיינות היתה  636000. כלומר נותרו לטבע בשני המעיינות רק כ5 קוב לשעה כאשר עפ"י ההסכם לחלוקת המים היו אמורים להשאר לטבע ממוצע שנתי של 23 קוב לשעה.
המפעל הוקם וקיבל אישור ל6000 קוב מים, אך חיש קל עלתה ההקצבה ל30000 קוב, וכל זאת ללא ידיעת אנשי השמורה שמתוכה נלקחו המים.חשוב להדגיש שההקצאה גדלה בלי שירד העומס על המעיין, כי כזכור צמצום החקלאות לא רלוונטי משום שהחקלאות הושקתה מהנחלים ולא מהמעיין.
אבל, האויב הגדול של המעיין הוא הגינון של הקיבוץ שמתהדר בגן טרופי ללא חיפוי( עפ"י הפרסומות) ומושקה, ללא הגבלה מספר פעמים ביום. אם עומדים בכניסה לנחל ערוגות וצופים אל הקיבוץ, אפשר לראות את שכבת האדמה ספוגת המים. ולהזכירכם, בעין גדי עסקינן.
הגן, שמושקה מספר פעמים ביום צורך (על פי נתונים שהתקבלו מהקיבוץ) כ25 קוב לשעה! את הפער שבין הנתון של אלי רז לגבי הצריכה הביתית השנתית של הקיבוץ (כולל, כמובן, גינון) -78000קוב  לבין רק הצריכה של הגן - 219000  קוב לשנה, מישהו צריך להסביר. באותה הזדמנות כדאי להסביר את הפער שבין הדיווח של הקיבוץ לגבי השימוש הביתי לבין קריאת השעון של מעיינות עין גדי ושולמית ע"י אנשי הנציבות.
ההסכם החדש שמתגבש בימים אלו יאפשר לחברי הקיבוץ להמשיך ולהשקות שטחי נוי אדירים בחינם, על חשבון השמורה. מאחר וקיבוץ עין גדי הינו אגודת מים, למעשה המים הם כמעט בחינם ( זה ההסבר לכך שהממטרות מפזזות כל היום). אתם ואני משלמים לחברת מקורות. חברי עין גדי משלמים לעצמם.
הקיבוץ,מוכן ומסכים שבעתיד יושקה הגן מנחל ערוגות, מקידוח במורד הנחל.זה פתרון מצויין, פרט לעובדה שהקיבוץ לא מוכן להשקיע בכך אפילו אגורה. אז אם יימצא נדבן, שיסכים לממן ל600 חברי הקיבוץ גן טרופי ולהקים מערכת השקיה נפרדת, הבעיה תפתר.
למעשה, אפשר אולי להעביר את כל מערכת המים הנוכחית ממי מעין עין גדי למים מקידוח בנחל ערוגות, כפי שמתוכנן לאכסנייה וביס"ש. וכך ינוצלו  כל המים שבמורד הנחלים ומי מעיין עין גדי ישארו רק להכרחי ולטבע. חברי הקיבוץ התרגלו, אמנם, שבברזים זורמים מים מינרליים, והשתיה כמו הכביסה המקלחת והשרותים היא במים מינרלים אבל ביננו, מי עוד מתקלח  במים מינרלים ?
דבר אחרון. אם חשבתם שהפרסומים של נציבות המים שכפר שמריהו במקום ראשון בארץ בצריכה ביתית נכונים, תבדקו שוב. הפעם הוסיפו את חברי עין גדי ותופתעו, או שלא, מהתוצאות.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
לצפיה ב-'מה מקור המידע?;'
מה מקור המידע?;
07/12/2003 | 09:10
2
2
ראשית, ברוך הבא לפורום!
הנתונים מפורטים ומעניינים, השאלה היא מה המקור כדי שנוכל לדעת עד כמה הם מדוייקים.
אני מצרף קישור לשרשור הארוך שהיה כאן עד לא מזמן בנושא.

אגב, חתימתך עשוייה להפריע לחלק מבאי הפורום, והייתי מעדיף אם תשנה אותה (זה לא תנאי להשתתפות בפורום).
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אני כותבת עכשיו במשתמש של הבן'
אני כותבת עכשיו במשתמש של הבן
08/12/2003 | 19:09
1
2
שלי ואני אעשה משתמש משלי בקרוב.

המקור של הנתונים, כפי שציינתי, הוא נציבות המים והם התקבלו בהתאם לחוק חופש המידע ותשלום אגרה כנדרש.הבעיה היא לא הקיבוץ שסה"כ ניצל הזדמנות, אלא הרשויות שתפקידן לשמור לאכוף ולוודא שניצול המים נעשה כחוק ולטובת כל הצרכנים. מלכתחילה אי אפשר לתת לחתול לשמור על השמנת ואנשי הקיבוץ לא יכולים לשמור על המים שהם צורכים. ישנם גופים שזה תפקידם - לשמור על נכסי הטבע והמשאבים. והם לא עושים זאת בהתנדבות. מישהו היה צריך לעבור על הדיווחים ולגלות את הסתירות או לפחות לבוא לבקר בשמורה להעפיל למעיין עין גדי ולמדרון שמתחתיו, לראות את הקטסטרופה, ולנסות להבין איך זה קרה. איך הפכה הצמחייה והקנים הירוקים בעבר לערימת קש בהווה ואיך הפכה בריכה נעימה לשלולית יבשה. מבט דרומה , תוך כדי לגימת מים מינרליים מבקבוק של מי עין גדי יתנו את התשובה.
הקיבוץ יושב על שכבת אדמה ספוגת מים,שמושקית ללא הגבלה כמותית וכספית בחורף ובקיץ.    מספיק אנשי מקצוע היו צריכים לשים לב לפריחת גן הנוי מול כמילת צמחיית מעיין עין גדי. זה תפקידם. תפקידנו, כנראה, להעיר אותם ולהראות להם שהתחלנו לשים לב למה שהם עושים ובעיקר למה שלא. ולא לתת לחברי הקיבוץ להמשיך ולהוליך אותם שולל.

ש.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
לצפיה ב-'כל הכבוד.'
כל הכבוד.
09/12/2003 | 21:40
2
השאלה היא, מי יעיר את השומרים?
מה עושים מכאן?
- לא נראה לי שיש הצלחה לחרם הצרכנים.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
לצפיה ב-'לצערינו מה שקורה בארץ בתחום הקצאות'
לצערינו מה שקורה בארץ בתחום הקצאות
07/12/2003 | 10:48
2
המים היא שערוריה. (רציתי להוסיף שאין כדוגמתא אבל לצערי שערוריות דומות לה בכל שטחי החיים קיימות למכביר).

את המים חילקו בישראל על פי ועדת חזני בשנת (?) - זה הי מזמן. גם בתקופה שהייתה חקלאות פורחת במדינת ישראל, גם בזמן שצריכת המים הייתה גבוהה (לעיתים מוזמת) וגם כאשר האוכלוסיה הייתה דלה יחסית ולא צפוי את גדילתה ואת המחסור הצפוי במים. כלומר ניתן לאמר שחילקו את המים ביד רחבה.
במשך הזמן שטחי החקלאות הצטמצמו, כמויות המים לטונה יבול פחתו (גם בערכים מוחלטים), האוכלוסיה גדלה וגם תצרוכת המים לנפש גדלה גם היא והגענו לעיתות מצוקה.
המצב היום הוא כזה, שבמרבית האזורים בהם קוצצו מכסות המים באופן זמני - הם קוצצו בעיקר על הנייר וכמעט ולא פגעו בשטחי החקלאות הקיימים.
הגיע הזמן שתעשה חלוקה ריאלית, על בסיס המצאי והדרישות האמיתיות. מה שקורה היום שכמיות מים גדולות נמצאות ברשות אנשים שאינם צורכים אותם ומהווים "בעלי בית" הסוחרים בזכויות המים שלהם.

באשר לפרטים שהצגת לגבי עין גדי, אני יוצא מתוך ההנחה שהם מדויקים. ישנה לי הערה אחת - הגן שאתה יוצא נגדו בשצף קצף הוא חלק בלתי נפרד מיצירת סביבה בה אנשים יוכלו לחיות. לא רבים מוכנים לחיות בתנאים הקיימים בעין גדי. מרבית האנשים באם לשם לתקופות קצרות ונהנים מהנוף המדברי, מהשטפונות בנחלים, מהחום ומהיובש. לחיות שם זהו דבר לגמרי אחר והירוק בעינים מאפשר זאת כפי הניראה.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
לצפיה ב-'כל הכבוד לאמיצי עין גדי'
כל הכבוד לאמיצי עין גדי
07/12/2003 | 13:25
1
2
שמקריבים את חייהם לטובת המדינה, ומוכנים לגור במקום כל-כך מכוער, מגעיל, חם, ללא אוצרות טבע, ללא מים.
דובר על זה בשרשור הקודם, ובכל זאת, אני עדיין לא מבין את ההגנה הזאת על תושבי עין-גדי.
מי שלא מוכן לגור שם- שלא יגור! אם הוא רוצה ירוק בעיניים שיגור בהמון מקומות אחרים מתאימים בארץ, ושלא יבזבז את המים היקרים האלו.

תושבי עין-גדי הם אינם היחידים בארץ שחיים במזג אוויר קיצוני ו/או מדברי! תושבי עין-גדי לא אנוסים להישאר שם! המון אנשים היו מתחלפים איתם בכיף!
ואם הם כ"כ סובלים, אפשר גם לפתח אטרקציות אחרות שלא צורכות כמות אדירה של מים.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>
לצפיה ב-'הדיון על איכות החיים של תושבי'
הדיון על איכות החיים של תושבי
07/12/2003 | 17:20
1
עין גדי אין מקומו בפורום זה.
רק הערה קטנה - אל דאגה, אם המצב ישאר כפי שהוא היום עין גדי כמו הרבה ישובים של ההתישבות העובדת, על עברה המפואר, יחזרו אל הטבע ויהפכו לשמורות, שרק חסרי הברירה ימשיכו לחיות שם, במקרה הטוב. או שיעברו לבעלי הון ש"ימצצו את לשד המקום" עד בלתי הכר. אנחנו עוד עשויים להתגעגע לגן הטרופי על שפת ים המלח.
לידיעתך חלק גדול מבני המקום אינם חוזרים לחיות במקום הולדתם ומעדיפים חיים, שלדעתם, יפים יותר.
שמירת הטבע ואיכות הסביבה >>

הודעות אחרונות

12:42 | 17.03.19 אורחים בפורום
18:09 | 15.03.19 NuddelmanSarit
10:24 | 28.02.19 arikgendelmann
15:34 | 27.02.19 אורחים בפורום
13:55 | 27.02.19 אורחים בפורום
09:49 | 27.02.19 טלבנימין
20:11 | 25.02.19 doritushhh
10:26 | 15.02.19 אורחים בפורום
21:58 | 27.01.19 טלבנימין
12:42 | 13.01.19 אורחים בפורום
09:31 | 07.12.18 דן רוזנצביג
15:31 | 15.10.18 דן רוזנצביג
14:07 | 28.09.18 אורחים בפורום
20:02 | 26.09.18 GOOGOOLOO
13:11 | 26.09.18 CalmAndHope

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ