שאלת תם

שאלת תם

ישנן תוכנות ניידות שניתן להעתיק את קובץ ה- exe לכל מקום ולהפעילן.
אני מעביר קובץ אחד ממחשב למחשב ומיד נפתח. סה טו.

לעומת זאת תוכנה ניידת כמו Format Factory , כאשר אני מעתיק את קובץ ההפעלה exe , אזי מתקבלת שגיאה.
במקרה אחר, בדר"כ תוכנה ניידת שיצרתי עם Cameyo , כאשר אני מפעיל ממחשב אחר, היא יוצרת שם קובץ data ורק אח"כ נפתחת. למרות שבמיקום המקורי לא קיים קובץ כזה, לעניות דעתי.. (ביצעתי חיפוש מקיף בכל המחשב באמצעות תוכנה...)
האם יש להבדיל בין תוכנה ניידת שארוזה תחת קובץ אחד בלבד, לבין אחרת שחלק מהמרכיבים חייבים להיות מותקנים במקום כלשהו ?
הערה : הניידות בכל מקרה אינן שותלות שום רכיב תחת Program File ולא תחת Program File (x86) - בדקתי.
האידאל מבחינתי הוא קובץ נייד שיופעל מכל מקום באמצעות דיסק און קי, מבלי שיבוצע כל שינוי במחשב המארח...
אשמח להסבר כללי ומעמיק.
תודה לעוזרים

(ווינדוס 7)

Omnicide

Member
ואמרת אליו בחוזק יד הוציאנו ה' ממצרים

תוכנה ניידת לאו דווקא אומרת קובץ EXE אחד, למעשה ברוב המקרים היא בנויה מכמה קבצים ותיקיות, וכשמעתיקים אותה יש להעתיק את כולם (זה לא הופך אותה לפחות ניידת או פחות אידיאלית).

יתכן שהיא תשנה או תיצור קבצים (למשל קובץ קונפיגורציה שבא נשמרים ההגדרות) במקום שמימנו היא מורצת(נגיד על הדיסק און קי), זה סביר בהחלט.

לדוגמא, אני משתמש בתוכנה ניידת למציאה ועידכון דרייברים - היא יכולה להוריד דרייברים מהרשת אבל אפשר להוריד את כל מאגר הדרייבר PACKS כדי לחסוך זמן, התוכנה הניידת הזאת תופסת כ-8GB ובעלת מאות קבצים על הדיסק הנייד שלי.

blzvi

Active member
קובץ יחיד זו תוכנה בינארית

ללא יצירת תיקיות וקבצים נוספים .
כדוגמת cpu-z
ולא משנה המיקום שלה.
ב format factory יש גירסה עבור DOK היא קרויה Format Factory Portable

את הגרסה שהזכרת...

הורדתי. אני מניח שלא התכוונת שהיא קובץ יחיד, כיוון שהיא יוצרת תיקיה שבתוכה תיקיות App, Data, וקובץ ini . ולא יכולה להיות מופעלת בלעדיהן.
אגב, תוכנה בינארית ...? אתה יכול להרחיב מה מקור המילה... כי אני מכיר תוכנה מאוד מסוימת בשם זה, שלא קשורה כלל לניידות... אלא למשהו הרבה יותר מוחשי, כבד ויציב...:)

יפה, אך עדיין לא מבין...

קובץ זה FormatFac.Cameyo.exe , לדוגמה, יושב אצלי במחשב ופותח את התוכנה ללא יצירת קבצים נוספים.
אותו קובץ, כאשר הוא מופעל מתוך DOK , יוצר תיקיה FormatFac.cameyo.data בתוך ה DOK ואז פותח את התוכנה.
מדוע לא נדרשת תיקיה כזו במחשב...? אם התיקיה חיונית לתוכנה אז זה צריך להיות עקבי...הלוא כן ?

Omnicide

Member

לפי מה שהבנתי Cameyo מריצה תוכנות בדפדפן וכביכול יוצרת גרסת Porteble שלהם, אך כפי ש-blzvi ציין יש כבר גרסה ניידת "אמיתית" ל- Format Factory

לא...

Cameyo זו תוכנה שיוצרת קובץ נייד לכל דבר, קובץ שיושב אצלך במחשב . אלא שלטעמי לא ממש מושלמת... כלומר לא תמיד עובדת ללא תקלות.
'תקלה' מבחינתי זה חוסר אפשרות לנייד את הקובץ למקום אחר.
זו הסיבה שניסיתי להבין מה בדיוק קורה מאחורי הקלעים...כאשר יוצרים קובץ כזה.
יתכן שנשמרים קבצים גם ב AppData/Roaming , ואז במחשב אחר זה לא יעבוד.
לגבי קובץ Portable מוכן - זה נכון שיש. ופה אין כל בעיה לנייד, אבל יש לנייד גם את התיקיות שהולכות איתו.
אם היה אפשר לנייד גם את הניידת של קמיו, לא הייתי פותח פוסט כלל.
השאלה היא היכן נמצאות התיקיות או החוסר שיש לנייד יחד עם הקובץ הזה...
ואגב : FormatFactory זו רק דוגמה שהשתמשתי בה כדי לתאר את השאלה.
יש הרבה תוכנות שלא ניתן למצוא להן גרסת Portable ... ואז יש מקום והצדקה לפתיחת פוסט זה.
תודה.

Omnicide

Member

אם לתוכנה לא קיימת גרסת PORTABLE אז אי אפשר סתם לקחת קובץ ולצפות שזה יעבוד.

אם בגרסת הPORTABLE יש גם תקיות אז צריך לקחת גם אותם מן הסתם,אני לא רואה פה בעיה שצריך לפתור.

אין לי מושג אין CAMEYO עובדת, צריך לשאול אותם.

רוב הזמן נח

Well-known member
יש תוכנות שהן בהגדרה לא ניידות, אבל יש להם אופי נייד

זאת אומרת שאם תעתיק אותם אחרי שכבר הותקנו, הם יפעלו על מחשב אחר. ובהפעלה הראשונה שם ייצרו אוטומטית את הקבצים והתיקיות במקומות הנוספים.
יש הרבה כאלה.

בקשר למפעל הפורמטים, אין ספק שהכלי היה מייצר תיקיות וקבצים גם במקומות אחרים ואולי אפילו רישום בריגסטרי. יש חינמיות יותר טובות שעושות אותו הדבר.

הניוד חשוב...

אך ה'בידוד' חשוב יותר...:)
בהגדרה, תוכנה ניידת לא אמורה להשאיר שובלים, סימנים או כל מיני מרעין בישין במחשב ממנו היא פועלת. לכל היותר היא יוצרת קבצים בתוך התיקיה/אריזה שלה עצמה.
בכל מקרה אחר, היא מאבדת את החיוניות שלה... לטעמי האישי.

רוב הזמן נח

Well-known member
יש את המיקומים הלגיטימים והסטנדרטיים שתוכנה שמה שם תיקיה

וקבצים, בנוסף למיקום שבהם התקינו אותה.

בדרך כלל מתקינים תוכנה בכונן C בתיקיה Program Files.
ואז שמפעילים אותה היא יוצרת קבצים שנמצאים בתיקיות שבמיקומים אחרים ששם נשמרות כל מיני הגדרות של התוכנה.

המיקומים הם גם כן בכונן C ויכולות להיות באחד או כמה מהתיקיות:
תיקיה Local במיקום:
C:\Users\****\AppData\Local
ו/או
C:\Users\****\AppData\Roaming
(**** שם היוזר)

ויש גם שבתיקיה
ProgramData
שבכונן C

סנגיב

New member
התוכנה הזאת משאירה 22 קבצים כשמורצת מהקשיח ! תוכנה

ניידת פרושה שאין צורך בהתקנה שלה ולא שאין לה שאריות.

תודה על ההארה...

ירדת לעומקם של דברים, לתחומים שאיני בקיא בהם.
בכל אופן, מבדיקתך עולה שתוכנת Cameyo , מותירה אחריה קבצים בתוך המחשב, בתהליך היצירה (יצירת תוכנה ניידת כלשהי)....
יצירת הנייד הינו תהליך חד פעמי, ואם הוא כרוך ב'שובלים' כאלה ואחרים - ניחא...
השאלה היא מה קורה כאשר מפעילים את 'היצירה' (התוכנה הניידת) ? האם גם היא יוצרת קבצים במקומות שונים ?
ובקשה קטנה : איזו פקודה ואיך בדיוק מבצעים את הבדיקה שערכת ?... אם זה לא מסובך...
תודה

למעלה