חרדת נטישה קשה מאוד לכלב

לול2012

New member
חרדת נטישה קשה מאוד לכלב

היי,
יש לי שני כלבים,...
לאחד מהם חרדת נטישה קשה מאוד.

אם עוזבים אותו בבית, הוא הורס את הבית, מגרד קירות, שורט דלתות, יוצא דרך הסורג.... מיילל ומיירר בצורה מוזרה (ריר נזלתי כזה... מגעיל).
ממש נשבר בלב להשאיר אותו.

אם משאירים בחצר, הוא עושה הכל כדי לברוח, ומצליח... החצר מגודרת כמו בית כלא, אבל הוא כל פעם מצליח ליצור פירצה חדשה.

קשרתי אותו אם שרשרת ברזל (שמתחברת לשרשרת אחרת שאפשר לרוץ איתה מעץ לעץ) והוא הצליח לקרוע אותה. לא ברור איך..... ולברוח.
מהלחץ, הוא לא אוכל ולא שותה עד שאני חוזרת. השארתי גביע יוגורט שבד"כ מתחסל בשניה, וכשחזרתי זה עדיין היה שם.

כל יציאה מהבית הפכה לסיוט בשבילי ובשבילו.
אני מודאגת כלהיום שמה חלילה יברח וידרס.
רוב הזמן יושב בסוף ליד הבית, מחוץ לגדר, לפעמים רודף אחרי מכוניות....
אני גרה ליד כבישראשי. לעיתים רחוקות הוא פשוט רץ לעבר הכביש הראשי....
מסוכן בטירוף.

בינתיים אני אמשיך לקשוראותו ולסתום פירצות בגדר... אבל זה דיי מייאש. קשה להלחם בזה. כלב מאוד חכם.
הייתי שמחה לפתוראת בעיית הפחד עצמה. שלא יהיה בכזה סטרס כל פעם שאני יוצאת מהבית.

מה דעתכם על טיפול תרופתי? פרוזאק לכלבים?
אני שוקלת את זה ברצינות. האם הכלב עלול להתמכר?
האם זה משפיע? לא בא לי לסמם אןותו כל יום.... הייתי מעדיפה פתרון אחר, אבל לא ברורלי איזה.
קראתי ברשת שצריך להרגיל אותו לסימי העזיבה מהבית, רעש מפתחות וכו... בלי לעזו, או לעזוב לזמן קצר.... אבל נראה לי שזה דורש שנה עבודה אם בכלל זה מועיל. בינתיים מנסה.

לכלבה השניה אין את זה, אבל היא מתחילה לחקות אותו עם היללות....
היא נשארת בבית בלי שום בעיה. נכנסת למיטה שלה.... אבל חוששת שתפתח בעיה דומה.

DAHUJI

New member
לפני שמבזבזים כסף על תרופות - פני למ-א-ל-ף!

בבקשה?
... בשבילך ובשביל הכלב...
קודם כל - כל הכבוד שהחזקת מעמד עד עתה ושלא "התעייפת" או התייאשת ממנו.
הוא לא אשם.
כלב כמו ילד, חייב לחנך. לאלף. לתת לו את המרחב האישי והנפשי להתנהג כרצוי לנו.
עוד הרבה לפני שמסממים אותו בתרופות "נפשיות" שאין שום קשר ביניהן לכלב עצמו, צריך לדעת שעושים כל מה שאפשר בתחום הטיפול ההתנהגותי...
שימי לב שבכל מה שרשמת, לא תיארת ולא הזכרת במאום מה עשית בשביל לגרום לו לנטוש את חרדת הנטישה שלו... נעזרת במאלף? במישהו שמבין בהתנהגות כלבים? ניסית לאלף לבד?
חוץ מלקשור בשרשרת ברזל ולקוות שהוא יירגע, מה עוד נעשה?

הפתרון שלך לפני הכל הוא להיעזר באיש מקצוע.
חד וחלק.
במקום לשים את הכסף על תרופות, שימי אותו על מורה. על מחנך.
בגלל שהמקרה נשמע חמור, לא הייתי ממליץ לך בכלל לנסות לפתור את זה לבד, מה שאני בדר"כ מאוד מתעקש לעשות ולהמליץ על לפתור דברים לבד.
חפשי פה בפורום מאלף התנהגותי שיוכל לעזור לך. לא חסר פה כאלו.

לול2012

New member
הבנתי שטיפול התנהגות

לוקח חודשים רבים
עם סיכויי הצלחה נמוכים
&nbsp
ואין לי אלפי שקלים להוציא על זה כרגע :(

DAHUJI

New member
לוקח זמן, התמדה, השקעה וסבלנות. לא אלפי שקלים.

כן, כמה מאות שקלים.
עם העצות וההדרכה הנכונה, והמאלף הנכון, תוכלי להתמודד עם זה לבד אבל את צריכה את ההדרכה הנכונה ותרגילים ביתיים.
לא מדובר באילוף מההתחלה וכו'. מדובר בטיפול בבעיה ספציפית.
אני חושב ש- 3-5 מפגשים טובים, עם רצון להתמודד ונכונות להשקעה, סביבות ה- 700-1000 ש"ח והבעיה תוכל להשתפר מאוד עד רמה שתוכלי להמשיך ולהתמודד איתה לבד.
אל תשללי ישר...

sivi1964

New member
מאיפה הגעת לכזאת תובנה?

"לוקח חודשים ארוכים עם אחוזי הצלחה נמוכים"...???
ממש לא!
זה תלוי בך ובמציאת מטפל מתאים...
האופציות האחרות הן ממש לא אופטימיות,כי מה שתארת לא יפתר מעצמו,ואת אינך גורם מקצועי(מטפל/ווטרינר) לתת תרופות שעלולות להחמיר א הבעייה ולפגוע עוד יותר בכלב.
טיפול יכול להתחיל בפגישת איבחון בודדת שלאחריה את מקבלת טיפים והנחיות ברורות איך להתנהל עם הכלב הלאה.
זה יכול להתמשך על פני מספר פגישות וכן זה גם יכול לארוך מספר שבועות/חודשים.
הייתי ממליצה מאד להגיע למטפל טוב ממש,עם המלצות בלבד(רצוי מאנשים שיש מה לסמוך על דעתם)ולהתחיל קודם מכל ממפגש איבחון ראשוני.
אין במקרים כאלו קיצורי דרך.
לא מגיעים בפגישה בודדת לאלפי שקלים,ובהמשך להצעות/איבחון תדעי איפה את עומדת ותוכלי גם לפתוח בפני המטפל את יכולתך הכספית בתהליך ויחד תבחנו מה האפשרויות.
אם תצייני מהיכן את כללית בארץ אני מניחה שתקבלי כאן גם המלצות טובות.

לול2012

New member
מאיזור רמת גן - קריית אונו

זה מה שקראתי באינטרנט כמובן...
זמן ממושך וסיכויי הצלחה נמוכים מאוד

sivi1964

New member
באזור שלך יש לא מעט מאלפים מצויינים.

אין לי כרגע זמן,אכתוב כמה הצעות מאוחר יותר עם לא יעלו כאן לפני המלצות.
והמידע שמצאת באינטרנט הוא פשוט שגוי!

כל השמות שהזכירה פה סיוי מעלי הם מעולים ואף מצויינים, ומלבדם

אשמח גם אני לעמוד לרשותך בטלפון 052-2325678

(רק כמה הערות: ראשית, מיכאל וינוקורוב ולא כנכתב
ושנית: ספק רב אם ענת ווליניץ תגיע לאזור רמת גן-קרית אונו, ספק רב לצערי, שכן היא המנטורית שלי
).

ולאחר שאמרתי את זה, כמה מילים חשובות להבהרת המצב: בדר"כ מה שנדמה כחרדת נטישה איננו כזה כלל ועיקר. חרדת נטישה היא חרדה קיומית של ממש ואיננה דומה למצוקת עזיבה רגילה אצל כלבים (או לתסכול, שיעמום או עודף מרץ אצל כלבים צעירים), ויחד עם זה בהחלט ניכר שמדובר פה בחרדת נטישה (אומר את זה ומיד מסתייג, שכן לא איבחנתי את הכלב. צעד ראשון לאיבחון שכזה, ואת זה את יכולה לעשות כבר מחר - זה לתעד אותו בוידאו: סמארטפון, טאבלט, סקייפ וכיוצ"ב - למשך כל זמן העזיבה לבד בבית. בדר"כ שעה-שעתיים תספקנה, אבל בהחלט אפשר לתעד גם שמונה שעות. זה כלי הכרחי שאותו ירצה כל מאלף לראות לשם האיבחון, לא משנה למי תפני).

חרשת נטישה היא קייס לא פשוט, זאת יש לומר - דורש זמן וסבלנות, אבל בעיקר הבנה למצוקות הכלב ואמפתיה.

***יש מה לעשות, ומרבית חרדות הנטישה גם נפתרות (או לפחות שוככות, לעיתים הן חוזרות וצצות בתקופות משבר של הכלב, אבל אז הטיפול פשוט יותר וקצר יותר)***

בינתיים, אסור בתכלית האיסור להגביל את תנועתו של הכלב: לא תיחום, לא כלוב, לא גדרה, לא גדר גורים, ובוודאי לא קשירה! אסור בתכלית האיסור שכן זה עלול להחמיר מאוד את המצב הנפשי של הכלב: להגביר את המצוקה, להחריף את החרדה ואת תחושת חוסר האונים!

מה כן יש לעשות בינתיים? למען האמת לא הרבה. הפתרון הכי טוב הוא כמובן לא להשאיר אותו לבד. נשמע מופרך אבל לא, פתרונות זמניים עד שהבעיה תטופל קיימים: להשאיר אצל שכנים שנמצאים בביתם, אצל הורים, חברים, קרובי משפחה, פנסיון ביתי (אוכל להמליץ לך על כמה כאלה מעולים בסביבתך), דוגסיטר, אפילו בן של שכנים שלומד לבגרויות ויוכל לבוא להיות אצלך. יש פתרונות, צריך רק לחפש אותם. כמובן שמדובר בפתרונות זמניים עד שהבעיה תטופל ע"י איש מקצוע.

ודבר אחרון, לגבי טיפול תרופתי: טיפול תרופתי איננו הוקוס-פוקוס! הוא לא פותר בעיות, לא מלמד את הכלב התנהגויות. כל מה שטיפול תרופתי עושה (ואני מדבר על תרופות פסיכיאטריות, לא על כדורי הרגעה) הוא לאזן את חוסר האיזון הכימי-נוירולוגי במוח הכלב ולהביא אותו למצב שבו הוא מסוגל להתחיל ללמוד, לחשוב, לאכול את גביע היוגורט ולקבל התניות שעזיבה=גביע יוגורט או עצם כירסום. אבל את ההתניות הללו טיפול תרופתי וגם וטרינר התנהגותי לא יעשו, את זה יעשה רק מאלף/מטפל התנהגותי שידריך אתכם במקביל לטיפול התרופתי.

טיפול תרופתי הוא טיפול תומך, במקרים נדירים (ואולי גם במקרה הזה שלך) הוא גם נדרש והכרחי, אבל עדיין תומך. זה קצת כמו שתרופות פסיכיאטריות לא תעזורנה לילד בעל קשיים נפשיים מבלי להיעזר במקביל גם באיש מקצוע כמו פסיכולוג או יועצת חינוכית.

טיפול תרופתי לעולם לא פותר בעיות אלא רק מביא את הכלב לאיזון נפשי כזה שמביא אותו למצב שבו הוא מסוגל להתחיל ללמוד, ואז נכנס המאלף לפעולה.

לכן סדר הפעולות הוא כזה: מאלף בא הביתה, מאבחן את הכלב, שולח לאיבחון אצל וטרינר התנהגותי במידה והוא מוצא זאת לנכון, הווטרינר רושם לו טיפול תרופתי - לעיתים לוקחים שבועות רבים ואף חודשים עד שמוצאים את האיזון ואת המינון הנכון, ובשלב הזה עלולות בהחלו להיות גם רגרסיות, ואז, וגם במקביל, כל העת, עובד המאלף ומדריך אתכם כיצד לטפל בכלב התנהגותית.

זה סדר הפעולות הנכון.

לגבי וטרינרים התנהגותיים: ישנם שלושה וחצי כאלו בארץ. על החצי לא אמליץ
אבל אמליץ על שניים: על ד"ר נעה הראל (הקליניקה שלה בר"ג) ועל ד"ר אורי סטולר מת"א - שניהם מדהימים! שניהם יודעים ומבינים שיש לעבוד במקביל עם מאלף.

בהצלחה! והמון המון סבלנות עם הכלבלב שלכם. זיכרו שהוא מתקשה, הוא במצוקה - קשה לו. סבלנות, סבלנות ועוד קצת סבלנות (וגם אז עוד מלוא החופן סבלנות) והמון המון אמפתיה ואהבה.

לרשותכם, עמית זית - מאלף ומטפל התנהגותי בכלבים.
052-2325678

למעלה