הכלב שלי משתין בבית

doss39

New member
הכלב שלי משתין בבית

הכלב בן 2 משתין פעמים ביום בבית.
מה ניתן לעשות???

להוציא אותו ? :)

כמה פעמים ביום הוא יוצא, באילו שעות,
מתי הוא משתין בבית ?
ממתי הוא אצלכם ?
בקיצור - נחוצים עוד פרטים...

doss39

New member
הוא יוצא 4-6 פעמים ביום .

לרוב יציאות קצרות מאוד, הוא לא רוצה יותר מזה.
נמצא אצלי שנה .
משתין בשעות הערב המוקדמות , שאנחנו בבית.

שירן ל11

New member
הוא ממש הולך להשתין (מרים רגל למשל) או שנראה שבורח לו?

אם בורח לו פיפי כשהוא נח למשל, מאד יכול להיות שזאת בעיה רפואית. יש תרופות שעוזרות נגד בריחת שתן וזה קורה אגב לא רק לכלבים מבוגרים. שווה להתייעץ עם וטרינר ולשאול אותו אם הוא חושב שיתאים טיפול תרופתי.

KallaGLP

New member
האם הוא עבר חינוך מסודר לצרכים?

ממתי הוא אצלכם? האם תמיד היה עושה בבית או שזו תופעה שפתאום החלה בשלב מסוים? האם ביקרתם אצל וטרינר לוודא שאין בעיה בריאותית כלשהי? אם הוא מחונך לצרכים, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לקחת אותו לווטרינר לשלול בעיות רפואיות. אם לא עבר חינוך מסודר - זה הזמן. אפשר להיעזר במאמר הבא באדיבות האתר "חיי כלב".

איזה חמוד

אני אוהבת פודלים... הוא ממש עושה בכמות רגילה או רק מסמן? הוא מסורס? מה אתם עושים כשהוא עושה? הוא יודע שאסור לו? אני ממליצה לגעור בו כשהוא עושה ומיד להורידו לחצר. או לצאת איתו שוב בשעות הערב בזמן שהוא רגיל לעשות בבית.

לגמרי מיותר לגעור...

בכלב בכל גיל, ובמיוחד בכלב בן שנתיים, כשאז האינסטינקטים
מורים לו שלא לעשות בבית...
העובדה היא שהכלב לא עושה בבית במשך כל שעות היום, היות
וכך האינסטינקטים שלו מורים לו. כלב לא צריך שיגידו לו שאסור.

doss39

New member
אני מוציא אותו בפעם האחרונה ב-23:00 .

הוא לא אוהב לטייל, מלחמה איתו.
חשבתי שבעיית השתן קשורה לחרדתיות של הכלב.
הוא פחדן גדול. נובח על כולם בחוץ . ומפחד ללכת לטיול.

כדאי לתת לו יותר זמן בחוץ...

אולי לנסות וללכת (אפילו אולי לנסוע ) למקומות רגועים,
כך שיהיה לו זמן לצרכים...
נשמע שאתם צריכים מאלף...

בכל מקרה אתה אומר שהוא עושה רק פעמיים צרכים בבית -
מתי ההוצאה האחרונה שאחריה הוא עושה את הצרכים בבית ?
כמה זמן עובר בין ההוצאה האחרונה לבין עשיית הצרכים ?

gamma goblins

New member
איזה קישקושים

כלב זו חיית להקה ובהלקה כלב הרבה פעמים שומע "אסור" וגוערים בו שהוא עושה משו לא בסדר.
&nbsp
זו לא נוסחת קסם, אבל אני גוער בכלב שלי פעם או פעמיים והוא תמיד מבין.
&nbsp

אכן כך...

כמוך, רבים מבעלי הכלבים טועים לבלבל בין
תחושת החרדה של הכלב מפני התקפת בעליו האהוב
לבין תחושה שהכלב "מבין"....

טעות נפוצה נוספת - בלהקה לא מדברים, כמובן, אבל גם לא
גוערים, לא נוזפים, לא מענישים ולא כועסים...
במקום זאת, עושים פעולה מופלאה שראוי שתעשה גם בחינוך ילדים וגם
בחינוך גורים וכלבים.... עוצרים !
כשאחד החברים עושה פעולה לא רצויה, פשוט עוצרים אותו מלעשות זאת
(או - עוצרים את המשחק, למשל, כמו שאפשר לראות כשאחד מחברי הלהקה
הופך להיות אגרסיבי מדי)....

כמובן שלא עוצרים כלב שעושה את צרכיו במקום לא רצוי, מכיוון שכאמור -
זוהי פעולה טבעית לכלבים, שלא צריך ללמדה - לא לעשות צרכים בטריטוריה.
(וזאת כמובן הסיבה שאם כלב בוגר בכל זאת עושה זאת - צריך לבדוק מה גרם לו לכך ... רמז - לא העובדה שלא גערו בו)....

ממש לא

ג'ינג'ה גוערת בבל חופשי. מגרגרת עליה כשהיא מתקרבת למשהו שהוא של ג'ינג'ה ולפעמים אפילו מתנפלת עליה ו"צועקת" עליה (בלי נשיכות כמובן).
היתה לי כלבה שקבלתי בוגרת והיא עשתה צרכים בבית. ברגע שעשתה צעקתי עליה "לא" ושמתי אותה ליד דלת הכניסה.
גם אם ראיתי צרכים בבית - הבאתי אותה לידם קרבתי לה את הראש אליהם (בלי שתגע בהם כמובן) אמרתי "לא" תקיף והעברתי לדלת.
יומיים-שלושה ככה וזה עבד כמו קסם. היא למדה ללכת לדלת כשהיתה צריכה (או אפילו להביא לי בפה את הרצועה שלה....).

כמו שאמרתי, ג'ינג'ה עוצרת את בל...

זה לא אותו הדבר כמו לקרב את הראש של הכלבה לצרכים שלה.

מניחה שהקסם היה עובד גם בלי הצעקות שלך אחרי שהכלבה היתה
מתרגלת לבית החדש שלכם, כמו שעובד במוקדם או מאוחר אצל כל הכלבים.

כמה דברים

הייתי חושבת פעמיים לפני השימוש במושג "חרדה" מבלי להבין אותו לעומק.
הכלב אולי חש חוסר נוחות, פחד, לחץ.
אבל אין כלום בין הרגשות האלו לבין חרדה שהיא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי מאוד ספציפי.

כלבים בהחלט נוזפים ומרסנים אחד את השני, כמו גם מחזקים.
ענישה שלילית/חיובית וחיזוק חיובי/שלילי הם מנגנונים על פיהם כל ייצור חי לומד, מנמלה דרך כלב ועד בן אדם.
לטעון שכלבים משתמשים רק בענישה שלילית ("עוצרים") זו טעות חמורה.

על יעילותה של ענישה להפחתת התנהגות - בתזמון הנכון ובעוצמה הנכונה המותאמת לסיטואציה ולכלב - אין שום ויכוח גם לא באסכולות המחמירות ביותר.

לכל זה אין שום קשר לעובדה שנזיפה על עשיית צרכים היא במקרה הטוב לא מועילה במקרה הרע מזיקה מאוד.
אבל אם כבר מסבירים משהו, אז שיהיה הגיוני ולא אוסף של סיסמאות או עובדות חלקיות שהוצאו מהקשרן.

אם כך בואי נדייק...

- שימוש במילים כמו "לא הגיוני, אוסף של סיסמאות, עובדות חלקיות שהוצאו מהקשרן... כמו גם קשקושים... לא מוסיפים לתרבות הדיון, ולכבוד המשתמש בהן...

- מקבלת את התיקון - הכלב לא נכנס לחרדה, הוא חווה פחד ולחץ...

- לגבי המושגים בהם השתמשת :
ענישה שלילית (או חיובית) הוא מושג שאינו קיים - קיים עונש שהוא יצירת גירוי לא נעים... קיימת למידה בעזרתו, אבל הלמידה משיגה תוצאות רק באותו הרגע (נסיון להימנע מהמצב הלא נעים) ואינה תורמת ללימוד התנהגות חלופית ... מכאן גם, כמו שהסברת יפה שהנזיפה - עונש אינם מועילים ואף מזיקים בטווח הלא מיידי... לגבי הכלבים - הם אינם משתמשים בהענשה - יצירת גירוי לא נעים לשם לימוד...

חיזוק חיובי - הוספת גירוי נעים ו/או חיזוק שלילי - הסרת גירוי לא נעים, הם כאלה המלמדים הן את בעלי חיים והן את האדם, ואמנם הן בעלי חיים והן אנשים העוצרים התנהגות משתמשים בה...

אלה היו 60 שניות על...

KallaGLP

New member
מסכימה איתך ברמה העקרונית שענישה היא כלי יעיל.

(וענישה אין פירושו התעללות או פגיעה, כמובן, אלא להגיד "לא" תקיף, למשל). אך מנסה להבין טוב יותר: מדוע במקרה של צרכים הנזיפה אינה מועילה? במה זה שונה מכל תחום חינוך אחר?

כי היא לא מספיק ברורה.

הכלב לא יודע אם את נוזפת בו על זה שהוא עשה צרכים בכלל או רק על זה שהוא עשה צרכים בבית. וזה במקרה הנדיר שתפסת אותו על חם ואת נוזפת בו מיידית, ככה שהוא בכלל מקשר בין הנזיפה לעשיית הצרכים. את יכולה להוביל למצב שהכלב מפחד לעשות צרכים ליד בעליו, ואז הוא לא יעשה בטיולים אלא "יחביא" את הצרכים בפינות בבית כשהבעלים לא רואה. לחילופין, להוביל למצב שהכלב מתאפק לא לעשות צרכים בכלל ונפגע מכך פיזית.

KallaGLP

New member
התכוונתי כמובן למצב שבו תופסים את הכלב "על חם".

ההסבר הגיוני מצד אחד, אך מצד שני ידוע לי שכשאני הייתי ילדה בעלי כלבים רבים שהכרתי חינכו ככה את הכלבים לא לעשות צרכים בבית בצורה מוצלחת למדי.

למעלה