לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
3931039,310 עוקבים אודות עסקים

פורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

x
הודעה מהנהלת הפורום
נא  קראו  את  תקנון הפורום  לפני  שאתם  מתחילים  לכתוב  בו !

קחו את העצות הניתנות בפורום בעירבון מוגבל. זכרו כי העצות עלולות להתברר כשגויות ולא נכונות.
בכל מקרה, העצות הניתנות בפורום אינן מהוות תחליף להתייעצות ולביקור אצל וטרינר, או לפניה לבעל מקצוע מיומן ומנוסה.

המשך >>

לצפיה ב-'אתגר לנגה [שיטות חיוביות]...'
אתגר לנגה [שיטות חיוביות]...
15/05/2009 | 08:40
20
178
אני מעלה תרחיש כדי ללמוד יותר על הגישה ועל האפשרויות:

- כיצד מקנים לכלב, דרך שיטות חיוביות, את התובנה שלא לוקחים אוכל מאנשים זרים?

כלבים >>
לצפיה ב-' '
15/05/2009 | 08:49
2
לצפיה ב-'למה בדיוק כוונתך בלקיחת אוכל מזרים?'
למה בדיוק כוונתך בלקיחת אוכל מזרים?
15/05/2009 | 08:55
1
16
פשוט לא ממש הבנתי את התרחיש, סליחה האם הכוונה היא לגשת לזרים ולבקש אוכל, או לקחת במבה שזר מציע לו ברחוב?
כלבים >>
לצפיה ב-'אופציה II כמובן.'
אופציה II כמובן.
15/05/2009 | 08:57
13
(ככה נראה לי )
כלבים >>
לצפיה ב-'לא נגה אבל '
לא נגה אבל
<< ההודעה הנוכחית
15/05/2009 | 09:32
4
3284
הנה תשובה לדרך אחת (כמו בכל גישה, גם הגישה החיובית כוללת שיטות עבודה שונות).
מלמדים את הכלב "עזוב". המשמעות של זה היא "לא לגעת - וגם אל תחשוב על זה".  מגדירים כמה ספציפים אנחנו רוצים שההתנהגות תהיה: האם מספיק שהכלב לא ייגע, אבל מותר לו להריח? רוצים שלא יריח אפילו? שלא יתקרב? שלא יסתכל לכיוון?  לכלב שלי יש הגדרות שונות למצבים שונים, והוא חכם מספיק להבין אותן. אבל בד"כ מומלץ להתחיל עם הגדרה אחת כוללת ועקבית ורק אח"כ, אם ממש רוצים, להוסיף "יוצאים מהכלל".  אצלי למשל הוא יכול להריח קקי של כלבים אחרים מקרוב, אבל לא לשים אותו בפה.  אם זה אוכל על הרצפה, אסור לו גם להריח מקרוב כי אז הפיתוי גדול מדי. אם זה אוכל בידיים של מישהו, אסור לו אפילו להתקרב מעבר למרחק מסוים, ואם זה חתול רחוב אני לא רוצה שהוא יסתכל - לא כי הוא ירדוף אלא כי הם פוחדים ואני מרחמת עליהם.
אז זה שלב א': הגדרה ברורה מה *אתם* רוצים שהכלב יעשה ולא יעשה כשאומרים לו "עזוב".
לצורך העניין, החלטנו שאנחנו רוצים שהוא לא יריח ולא ייגע, אבל מותר לו להתקרב ולהסתכל בלי לגעת.

שלב הלימוד:
1. מחזיקים חתיכת אוכל ביד קמוצה לאגרוף. מציעים לכלב לנסות ולקחת.  נותנים לו להריח, לגשש, לגפף, ללקק, ומי שלא מפריע לו-  אפילו לנגוס בעדינות עם השיניים. כשכל זה קורה פשוט מתעלמים. (אם לא רוצים שהכלב ינגס, מזיזים את היד לרגע ואז מציעים לו אותה שוב). מחכים לרגע שהכלב מפסיק לנסות להגיע אל האוכל, גם אם זה קורה "בטעות" (הכלב שמע איזה רעש וסובב את ראשו). בשניה שזה קורה מקליקים בקליקר או אומרים "כן!" ופותחים את היד ונותנים לו לאכול. המהדרים לא פותחים את אותה יד אלא נותנים לו חתיכת אוכל אחרת מקערה או מהכיס מהיד השניה.
2. חוזרים על השלב הזה הרבה פעמים עד שהכלב מבין שהדרך הכי מהירה לקבל את האוכל היא להתעלם מהאוכל. כשזה קורה מתחילים להגיד "עזוב" כשמציעים את היד - אומרים רק פעם אחת ואז מחכים שזה יקרה. בשלב הזה זה אמור לקרות מיידית כי הכלב כבר הבין את המשחק.
3. עכשיו אפשר להגדיל קריטריון ולחכות שהכלב יסיט את ראשו, ייקח צעד אחורה, וכולי - לפי ההגדרה שלכם - כל סעיף כזה מוסיפים בנפרד.
4. מעלים את רמת הקושי, שלב אחרי שלב כשלכל שלב ניתן הזמן הדרוש לכלב להפנים ולבצע בעקביות. זה הולך מהר, אל תדאגו. השלבים הבאים: אוכל בכף יד פתוחה, אוכל על הרצפה (להיות מוכנים לכסות עם הרגל כדי שהכלב לא יגיע אם הוא בוחר לנסות), אוכל על כסא, על שולחן, וכולי.
5. חוזרים על אותו תהליך מהשלב הראשון - אוכל בתוך אגרוף - עם משהו מפתה וטעים.  שוב נותנים לכלב לבחור לא לגעת על-מנת לזכות באוכל. מעלים את רמת הקושי בהדרגה.
מבצעים "הכללה" למקומות שונים: חוזרים על התהליך במטבח, בסלון, בחוץ על המדרכה, בחוץ באמצע טיול, בביקור אצל השכנים... מסנג'רים חברים, ילדים ושכנים להציע לכלב אוכל כדי שיבין שזה לא עניין של מקום ולא של בנאדם, שהוא צריך להתעלם מהאוכל בכל מצב. כמובן שאומרים להם לסגור מיד את היד אם הוא מנסה לקחת.
כמובן שאם רוצים רק ללמד אותו לא לקחת אוכל מזרים, אבל לא אכפת לכם שיאכל מהשולחן/רצפה וכו' אפשר לדלג על השלבים ההם. לא מומלץ   אבל אפשר.

חשוב בכל שלב שהכלב לא יגיע בטעות לאוכל, אז תהיו מוכנים לעצור אותו. אפשר לסגור את היד לאגרוף, לכסות את האוכל עם היד או כף הרגל, לחסום את דרכו של הכלב, להשתמש ברצועה כדי למנוע ממנו להגיע (לא כתיקון אלא רק כמניעה פיזת של הגישה שלו), וכל פתרון הומאני אחר שנראה לכם.

מה לדעתכם החסרונות והיתרונות בשיטה הזאת?  אני אוסיף את דעתי ונסיוני אחרי שאתם תוסיפו
כלבים >>
לצפיה ב-' אחלה תשובה... תודה! '
אחלה תשובה... תודה!
15/05/2009 | 20:09
8
לצפיה ב-'גָנֶבֶת תשובות! :)'
גָנֶבֶת תשובות! :)
15/05/2009 | 20:17
24
האמת היא שהפנו אותי לשאלה הזאת. כתבת תהליך די דומה למה שאני מלמדת.
אני מלמדת בצורה דומה גם לא לאכול מהרצפה.

במקרה של כלבים זללנים במיוחד - אני מלמדת להביא כל דבר שהם מוצאים.

מחר אציג את סדר הדברים בתהליך העבודה שלי.

לגבי החסרונות והיתרונות:
חסרונות: דורש תהליך של הכללה (אופסל'ה, זה תקף גם בשיטות לא חיוביות), מחייב את הבעלים לעבור על כל האופציות ולחזק כל אימת שנקרית הזדמנות.
יתרונות: הכלב לא לומד לפחוד מזרים, בוחר לא לקחת, שולט ביצריו.
כלבים >>
לצפיה ב-'באיזה גיל אפשר להתחיל לעבוד על תרגילים כאלו?'
באיזה גיל אפשר להתחיל לעבוד על תרגילים כאלו?
16/05/2009 | 11:36
1
15
הנרי שלי בן חודשיים, פודל בינוני שחור ומקסים. יש טעם להתחיל כל כך מוקדם?
כלבים >>
לצפיה ב-'אין דבר כזה "מוקדם מדי"'
אין דבר כזה "מוקדם מדי"
16/05/2009 | 17:49
13
חוץ מאשר דברים שהכלב/גור לא מסוגל עדיין לעשות מבחינה פיזית, או שעלולים לפגוע בצמיחה.  
מבחינת אילוף, כל עוד מתקדמים בקצב של הגור ולא לוחצים, שזה חלק מהותי בגישה החיובית בכל מקרה, אין בעיה להתחיל בגיל חודשיים או בכל גיל.  הם דווקא לומדים מאוד מהר בגיל הזה!
לדעתי, מה שהם לומדים עכשיו יהפוך להרגל לכל החיים, אז כמה שיותר התנהגויות רצויות נלמדות והופכות להרגלים בשלב הזה - כמה טוב.
בהצלחה וספר/י לנו איך הולך.
כלבים >>
לצפיה ב-'לא נגה ולא מאלפת, אבל '
לא נגה ולא מאלפת, אבל
15/05/2009 | 10:17
11
22
נראה לי שאחד התרגילים שברנדה אלוף עושה מתאים לכאן- היא מלמדת את הכלב שכדי לקבל משהו שהוא רוצה (בכל מקום), הוא צריך ליצור קשר עין עם הבעלים ולחכות שהבעלים יאשר (או לא).
לטענתה, יצירת קשר העין עוזרת גם להסיח את דעת הכלב מהפיתוי (כלב מסתכל על מה שהוא חושב).

שיטת העבודה שלה:
* מתחילים עם להחזיק חטיף ביד, קרוב לאף (של הבעלים). כשהכלב יוצר קשר עין, אומרים "כן" (או מקליקים) ונותנים את החטיף.
* כשהכלב עושה את זה בצורה עקבית, פושטים את היד לכל האורך לצד, כשהיא מחזיקה בחטיף. הכלב בהתחלה יסתכל על היד שמחזיקה את החטיף. ברגע שהוא יוצר קשר עין, אומרים "כן" (או מקליקים) ונותנים את החטיף.
* לאט לאט מאריכים את הזמן שהכלב צריך ליצור ולהחזיק את קשר העין עד שהוא מקבל את החטיף.
* כשהוא עקבי בשתי הידיים ומחזיק את קשר העין לאורך זמן, ממשיכים את התרגיל כשהחטיף על הרצפה.
* מביאים אדם נוסף שיחזיק את החטיף. כשהכלב יוצר קשר עין עם הבעלים, הבעלים אומר "כן" ונותן לו חטיף (אחר).
* כך ממשיכים לתרגל עם אנשים נוספים, גם ברחוב- נותנים למישהו להציע לכלב חטיף, והכלב צריך ליצור (ולהחזיק) קשר עין עם הבעלים בשביל לקבל חטיף אחר.
* משם אפשר להתקדם לכך שהבעלים במרחק וכו'.
כלבים >>
לצפיה ב-'עונה לשתיכן.'
עונה לשתיכן.
15/05/2009 | 12:08
10
24
השיטה ודרך הלימוד שהציעה נכונות בעיקרן, אבל לא יעבדו עם לברדור גרגרן שבמשך מספר שנים היה רגיל לקבל מאנשים ולהרים מהרצפה מזון. החיזוק שהוא קיבל במשך השנים על התנהגות שכזו חזק יותר מכל צ'ופר.
בעצם התרגול עימו (וככ כלב), ברחוב וכו' נוצרת סיטואציה מובנית שהכלב לומד לזהות אותה ובתרגולים הוא יהיה 100% אבל בזמן אמת הוא יזייף בשל ההתנייה לתרגול ("עבודה", רצועה ארוכה, אביזר אילוף וכו').
ההתעלמות מהמזון קשורה לנוכחות שלנו וקשורה ליד שלנו ואין עבודה שלא מערבת את הנוכחות שלנו. אם רוצים לשחרר את הכלב במקום פתוח לא תהיה מניעה שהוא ירים מהרצפה, ואנחנו בכלל לא נדע מזה.
אותו חיסרון קיים בגישה של ברנדה לטעמי, אבל הגישה טובה יותר כי היא מציעה גם התנהגות חלופית טובה יותר (כמו התניית נגד שקוראים לכלב אלינו במקום לתת לו עונש) מההתייחסות למזון. קשר העין הוא התנהגות אלטרנטיבית מעולה, אבל שוב, היא תלוייה בנוכחות שלנו. בלעדינו, הכלב יעשה מה שהוא רוצה.

סירוב מזון מזרים חייב לכלול תרגולים גם כאשר אנחנו לא נוכחים. אני לא מכיר כלב אחד שיסרב לסטייק חיי כשאין אף אחד בסביבה אלא אם כן עבדו איתו בשיטת סירוב מזון הידועה לכל מאלף ולא אפרט אותה כאן מחשש שיעשו בה שימוש לא נכון.

עכשיו שאלה, נניח והכלב נמצא במרחק ורוצה לקחת את המזון, איך מתקנים אותו? - זו ענישה, זה לא תואם את הגישה החיובית. הרי לא ניתן לבקש מהזר לקחת את היד כי זו לא התנהגות טבעית של זר שרוצה לתת משהו לכלב.

למד כלב סירוב מזון בנוכחותינו אפשרי בהרבה גישות. איך תלמדו את הכלב לא להרים עצם בקר או סטייק שמישהו זורק לו לחצר כאשר אתם לא נמצאים ועוד בשיטה החיובית?

עוד קושיה, איך גורמים לכלב לא לברוח מהחצר בשיטה החיובית?

אשמח לתשובות ורעיונות.
כלבים >>
לצפיה ב-'נכון גיא, אין סיכוי שזה יעבוד עם לברדור גרגרן'
נכון גיא, אין סיכוי שזה יעבוד עם לברדור גרגרן
15/05/2009 | 21:06
9
23
הכלבה שלי, מסוג לברדור בת 4, יוצאת כל יום לפארק משוחררת מהרצועה (בשעות שזה חוקי ומותר בעיר שלנו)... מדובר על כר דשא עצום כשאני די רחוקה ממנה (היא מתרחקת ממני)... היא כל הזמן עם האף תקוע בדשא, אני לא יודעת בכלל מתי ומה היא אוכלת... לפעמים אני קולטת שהיא אוכלת אבל עד שאני מגיעה אליה זה התיישב מזמן כבר בקיבה שלה...

היא אוכלת דשא, תולעים (חלק גדול מהכלבים בפארק, בעונה הזאת של השנה, חופרים בבוץ ומוציאים משם תולעים ואכלים אותן), אולי לפעמים היא אוכלת גם צואה של כלבים אחרים... אני בעיקרון לידה אבל היא משוחררת ועושה את זה אחרי שהיא מתרחקת ממני... לא נראה לי שיש דרך לתקן או לעצור אותה כי היא לא קשורה לרצועה

אני חושבת שכשהיא על הרצועה היא מנשנשת פחות, אבל גם אז אני תופסת אותה עם דברים בפה... ושוב, היא כבר רגילה לעשות את זה ומתוגמלת באופן מידי מהטעם הנפלא של מה שהיא אוכלת.

אני לא רואה איך אפשר ללמד אותה לא לעשות את זה, חוץ מלשלול ממנה את השחרור מהרצועה, מה שלא אפשרי מבחינתי כי הריצה הזאת טובה וחשובה לה... אני רואה בעלים אחרים שקושרים את הכלב ומסיימים את הטיול אחרי שהכלב אכל משהו אבל לא נראה לי שהכלב מבין, סתם באסה לו ונגמר הטיול... לא נראה לי שהוא מקשר את האכילה מהרצפה לסיום הטיול.

בקיצור לא נראה לי שיש דרך ללמד אותה את זה, לא שלילית ולא חיובית... מה גם שהיא כבר בת 5 והיא רגילה לזלול ברחוב.
אני משתדלת לצאת איתה שבעה לטיול אבל אין מצב שלברדור יהיה שבע.
כלבים >>
לצפיה ב-'היא כמעט בת חמש (ביולי ימלאו לה 5)'
היא כמעט בת חמש (ביולי ימלאו לה 5)
15/05/2009 | 21:09
5
לצפיה ב-'זה דיי מסוכן שהיא תרים כל דבר בחוץ'
זה דיי מסוכן שהיא תרים כל דבר בחוץ
15/05/2009 | 21:52
2
12
זה יכול לגרום להרבה בעיות בריאותיות (תולעת פארק וכו')
וכמובן להרעלה - לא חסרים סיפורים של הרעלות של כלבים ובעלי חיים אחרים בפארקים
אני הייתי נזהרת - אולי אם את לא רוצה למנוע ממנה את השחרור מהרצועה אז הייתי שמה מחסום
הריצה לא שווה אם יקרה לה משהו נכון ?
כלבים >>
לצפיה ב-'אנחנו חיים בארה"ב'
אנחנו חיים בארה"ב
15/05/2009 | 22:07
1
13
אין כאן תולעת פארק יש כאן תולעת אחרת שפוגעת בלב אבל היא מקבלת כדור נגד זה... יש עשרות כלבים משוחררים בפארק ועוד לא שמעתי שקרה משהו רע... לא שמעתי על הרעלה כאן - לא מאמינה שזה קרה אי פעם... היא אוכלת בעונה הזאת של השנה במיוחד עשב ואחר כך מקיאה לי אותו על השטיח...

אני משתדלת להסתכל עליה כל הזמן ולמנוע ממנה לאכול ... אני חושבת שהיא מבינה שזה אסור כי כשאני צורחת עליה ומתקרבת היא מפסיקה ובורחת למקום הבא ואז מנשנשת שוב... קשה לי להבדיל מרחוק בין סתם הרחה לבין נשנוש... אני מתארת לעצמי שזה לא הכי בריא אבל זה מה שיש... חבל לי למנוע ממנה ריצה חופשית כי היא מנשנשת
כלבים >>
לצפיה ב-'ולא נראה לי הגיוני לשים לה מחסום'
ולא נראה לי הגיוני לשים לה מחסום
15/05/2009 | 22:25
10
לא ראיתי כאן אף כלב עם מחסום והיא ממש לא תוקפנית... אני לא בטוחה כמה היא אוכלת אבל אם היא תמצא משהו מעניין היא בטוח תבלע את זה... היא לברדורית משמע שואב אבק...
כלבים >>
לצפיה ב-'התנהגות חליפית ולברדורים'
התנהגות חליפית ולברדורים
16/05/2009 | 10:55
4
16
אין לי זמן לתגובה ארוכה אבל רק אומר שאני דווקא מכירה לברדורים שהשיטה החיובית עבדה עליהם הרבה יותר טוב מתיקונים... מי שלא רוצה לחשמל את הכלב שלו או לשים לו מחסום, ומפחד מתולעת הפארקים, רעלים, ושאר צרות, כדאי שינסה ויראה איזה תוצאות הוא מקבל.  
אנחנו עכשיו בתהליכי לימוד של שיטה חיובית שמטרתה להביא את הלברדור הפרטי שלי (גרגרן כמו כולם וחכם עד מאוד - כך שהוא יודע בדיוק מתי אני רחוקה מספיק ויש לו הזדמנות לטרוף זבל!) להודיע לי שהוא מצא משהו, במקום לשים את זה בפה.  מנסיון של אחרים, זה עובד מעולה.  היות שהכלב לומד שמשתלם לו להתריע יותר מאשר לחטוף זבל, זה עובד בכל מרחק - אני לא צריכה להיות קרובה מספיק לתקן או לאיים עליו כדי שהוא יקשיב. הוא בוחר להראות לי שהוא מצא משהו - כי כך הוא מקבל משהו שווה עוד יותר (אוכל טוב יותר, או משחק כייפי).  אני אפילו לא צריכה לשים לב שיש שם משהו לפני שהוא רואה את זה כדי להגיד לו "עזוב" - הוא מודיע לי שיש שם משהו, ומיד עושה את הדבר הנכון לגבי זה!  מדהים!
כלבים >>
לצפיה ב-'תוספת'
תוספת
16/05/2009 | 19:40
1
17
היי. בקשר ללברדורים זללנים (עוד לא יצא לי לראות לברדור לא זללן...): לפני כשנה וכמה חודשים הגיע אליי לקוח עם לברדורית עם תלונה על תוקפנות כלפי כלבים. כשהוא נכנס עם כלבתו היו על צווארה קולר חנק (נגד המשיכות וכדי לשלוט בה שלא תקפוץ) וקולר חשמלי - כדי שלא תאכל מהרחוב.
לדעתי התוקפנות היתה קשורה בין היתר לאביזרים הללו - אבל נניח לזה.
העבודה על "לא לאכול מהרצפה" נערכה בשלבים. תחילה עבדנו על חיזוק אינטנסיבי של הפניית הראש לבעלים - ללא קשר לשום גירוי. בהדרגה הוספנו גירויים בעלי עוצמה הולכת וגדלה. בכל פעם שהכלבה הפנתה את הראש מהגירוי לבעליה היא תוגמלה בפרס יקר ערך גבוה יותר מהגירוי. בהדרגה התחלנו להניח מיני מזונות על רצפת המרכז והכלבה למדה ללכת ולהסתכל על בעליה בכל פעם שחלפה על פני קבנוס או פסטרמה. בהמשך פיזרתי מיני נקניקים, גבינות ושאר "דברי מתיקה" בכיכר אתרים והכלבה ובעליה טיילו ביניהם כשהיא מפנה אליו מבט בכל פעם שחלפה על פני "ממתק".
כשהבחור התלונן שזה לא עובד בסביבת המגורים שלו - ערכנו תרגולים דומים גם שם. את חתיכות האוכל (לחמניות, גבנ"צ וכד' נתנו לילד מהשוכנה לפזר מבעוד מועד כדי שהסימן לא יהיה הריח שלי...)

תכננתי לעבוד גם על ריטריבינג של נקניקיות וכד' אך לא הגענו לזה - הלקוח הסתפק במה שהגענו אליו.

ועכשיו עניין נוסף לגבי הבאה: בעיניי חשוב יותר ללמד את הכלב לתת כל דבר שהוא מוצא מאשר לא לגעת. ודאי לא בשיטות מענישות שאינן עונות ל8 כללי הענישה (מיד אביא אותם שוב). כלב שלמד שאם מצא דבר בעל ערך הוא עומד לאבד אותו לטובת בעליו, לומד מהר מאד לחמוק עם ה"עצם" או ה"ממתק" שמצא. אני הקפדתי עם כלבתי תפו מאז שהיתה גורה לתת לי כל דבר שנמצא בפיה. בתמורה היא היתה מקבלת חטיף שווה ולרוב היתה מקבלת חזרה גם את האובייקט שנתנה לי. לפעמים היה מדובר בדברים די דוחים. במקרים כאלו נלחמתי בדחף הטבעי לקחת את העצם ובדקתי האם אפשר לתת לה חזרה מבחינה בריאותית. העדפתי להקריב את הטווח הקצר למען הטווח הארוך. לפני כחצי שנה תפו מצאה בגינה גוש בשר מגעיל במיוחד. היא נתנה לי את החתיכה. למרות ה"איכס" הגדול, בצעתי חתיכה קטנטנה (בעזרת שקית הקקי שהיתה לי לניקוי צרכיה) ונתתי לה אותה, ואת היתר זרקתי לפח. אם חס וחלילה היא תמצא פעם רעל - אני יודעת שהיא תתן לי אותו במקום לברוח ולבלוע אותו הרחק מהישג ידי.
כלבים >>
לצפיה ב-'8 כללי הענישה'
8 כללי הענישה
16/05/2009 | 19:50
21
לפני כשבוע -שבועיים העליתי את הדיון בנוגע לענישה. זה היה תוכנו:
"מדי פעם (טוב נו, כמעט כל יום...) אני מוצאת עצמי מסבירה "מדוע לא להשתמש בענישה" ומדוע לדבוק בחיזוק התנהגות רצויה ומניעת התנהגות לא רצויה. משום מה נדמה לנו, בני האדם, ש"ענישה" היא כלי יעיל לעיצוב התנהגות למרות שכל תיאוריות הלמידה מראות שהוא כלי בעייתי מאוד.
הוא דורש דיוק רב והמחיר עבור טעויות גבוה. המחיר מתבטא בפגיעה בקשר בין הכלב לבעליו, בפגיעה ביכולת הלמידה ועוד. סטיב וואייט, מאלף בשיטת הקליקר את כלבי המשטרה של סיאטל, משווה את תופעות הלוואי ("הנשורת") של ענישה וכפיה לנשורת הרדיואקטיבית בעקבות הפצצה גרעינית. אם הפיצוץ עצמו לא פגע בך, דורות של פגמים מולדים וסרטן יעשו זאת...
על כן, הדרך היחידה להשתמש בענישה מבלי לגרור תופעות לוואי ופגיעה ביחסים היא להעניש בצורה מושלמת! אז נניח שהחלטתם שאתם חייבים להשתמש בענישה, כדאי לדעת על אילו כללים להקפיד.
ואלה הם 8 כללי הענישה
1. על העונש להיות משהו שהכלב לא אוהב ולא מצפה לו.
2. עליו לדכא את ההתנהגות בצורה מיידית. כלומר, אם עליך לחזור על "התיקון" מדובר פשוט בהתעללות.
3. העוצמה חייבת להיות מושלמת: מספקת כדי להשיג את סעיף 2 אך לא חזקה עד כדי "השבתת" האורגניזם או הסתגרותו.
4. הוא חייב להגיע בצורה מיידית.
5. על העונש להיות מקושר רק להתנהגות ולא למעניש. (לבעוט בכלב "מאחורי הגב שלו", למשוך לו בקולר בחוזקה, לזרוק עליו גרביים/שרשראות, לסגור לו את הפה, להפוך אותו על הגב וכד' לא עונה לקריטריון)
6.הוא חייב להופיע בכל פעם שההתנהגות מתרחשת (אך שימו לב לסעיף 2, אם אתם מוצאים עצמכם חוזרים על העונש הרי שאתם מבצעים אותו בצורה שגויה! כנראה שאתם סתם מתעללים!)
7. חייבת להיות אלטרנטיבה התנהגותית שהכלב יכול לבצעה. הטבע "לא סובל" ואקום.
8. המשקל של העונש לעולם לא יגבר על משקלו של חיזוק הבא בעקבותיו.
אם אינכם יכולים לפעול בהתאם לכל 8 הכללים הללו, אל תשתמשו בענישה. "

נדמה לי שאורי בקש ממני לתת דוגמה לענישה העומדת בכללים הללו. אז הנה אורי תשובתי: בנוגע לאכילה מהרצפה או מזרים - כל ענישה מצד הבעלים או מצד הזר המאכיל ("סירוב מזון") מקשרת את העונש עם המעניש ולא עם הפעולה. כך שנלווים לה גם רגשות שליליים, רצון לחמוק מהמעניש ועוד (אפשר לראות המון מקרים כאלה בפארק בהם הכלב בורח עם עצמות עוף וכד' בפיו בעוד בעליו צועק עליו מרחוק ומכה כשהוא תופס אותו...). הדרך היחידה להעניש את האכילה עצמה היא באמצעות גרימת פעולת האכילה לחוויה לא נעימה וכזו שתקושר ישירות לאכילה ולא לדבר אחר (לדוגמה - לסביבה בה הכלב אוכל). שימוש בקולר ספריי עם שלט רחוק הוא ממש לא פתרון העונה להגדרת "אילוף בשיטות חיוביות" אך אם מישהו החליט שהוא ממש חייב ללמד את כלבו להמנע מלאכול באמצעות ענישה, ולא באמצעות השיטות שהוצגו כאן מצדי, מצד נעה ומצד שושנה, הרי שזו הדרך היחידה לעשות זאת מבלי לפגוע בכלב ובמערכת היחסים שלו אתו...

כלבים >>
לצפיה ב-'שוב חוזרים לאותה נקודה....'
שוב חוזרים לאותה נקודה....
18/05/2009 | 18:50
1
21
התלות של הכלב בנוהג על מנת שלא להרים.
לבוא ולהתריע, ליצור קשר עין וכל דבר אחר שאמור הכלב לעשות על מנת לגלות התנהגות אחרת המתחרה בהרמה מהרצפה.

איך תלמדו כלב שאמור לשמור במושב על המשק וחיי יחד עם עוד כלבה והם שומרים בלילה מגניבות? - כולם ישנים, הכלב אמור להפעיל שיקול דעת עצמי נטו!
ההתניה שלא להרים מהרצפה חייבת להיות תלויית סביבה בלבד ולא תלויית נוהג.
זו השאלה, איך אתם גורמים לכלב שאמור להיות לבד בשטח מסויים לא לקחת חתיכת סטייק שזורקים לו? - בלי תלות לנוהג, בלי תלות לסביבה ובשיטה החיובית?
כלבים >>
לצפיה ב-'זה היה אחד התרחישים... '
זה היה אחד התרחישים...
18/05/2009 | 22:17
14
שחשבתי עליהם. אולם משום שמדובר בפורום 'ידידותי' העלאת הסוגיה (כגון כלבי שמירה) נראית כפרובוקציה.

אוסיף ואומר שאחת השיטות שנאמרו לי לבצע הייתה לתת ל-10 אנשים (זרים) להגיש אוכל לכלב וכאשר הכלב ינסה לקחת את האוכל מהיד על הזר לאגרף את היד ולתת סנוקרת ללסת. - אמנם ויתרתי על דרך זו, אך הסוגיה העלתה בי שאלות לגבי כיצד ללמד את הכלב לא לקחת אוכל מזרים...

כלבים >>

הודעות אחרונות

14:05 | 31.10.19 אורחים בפורום
19:15 | 30.10.19 אורחים בפורום
16:01 | 30.10.19 אורחים בפורום
16:25 | 28.10.19 אורחים בפורום
10:25 | 21.10.19 אורחים בפורום
11:14 | 18.10.19 שרונה200
22:03 | 16.10.19 בלנס6
13:03 | 16.10.19 shirul2
14:16 | 13.10.19 SHAY820
22:31 | 10.10.19 DARKSEID
15:44 | 10.10.19 אורחים בפורום
09:45 | 08.10.19 אורחים בפורום
09:44 | 08.10.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ