עידו ברתנא
New member
מקיף מעיינות ירושלים: תאור מסלול
השבת רכבה חבורת אופן במסלול מקיף מעיינות ירושלים. הטיול מתאים מאד לימי הקיץ הלוהטים מכיון שהוא כולל ביקור במעיינות רבים, שבחלקם ניתן לטבול ולצנן קצת את הגוף, עד המעיין הבא. סה"כ ביקרנו או עברנו ליד כ-20 מעיינות, על פני 50 ק"מ. לפני תיאור המסלול, כמה טיפים: 1. כדאי מאד להתחיל את המסלול מוקדם ככל האפשר. אנו הקלקנו ב-5:15 , עדיין מעט חושך, ולמרות זאת נכנסנו כמו גדולים לשיא החום. 2. המסלול עצמו כולל הרבה סינגלים, וקטע הליכה של כ-300 מ' קשה במתלול (אם כי מוצל). נקודה זו, בתוספת אורכו (50 ק"מ) והחום מביאים אותו לרמת 'קשה'. כמובן שיש הרבה הנאה בצד הקושי. 3. לצד הדרך בעונה זו ישנם מבחר פירות, וחלק מהחוויה היא לעצור להפסקות תאנים, שקדים וסברס לחובבי הז'אנר תיאור מסלול: הכי פשוט לטעון את הקובץ המצורף לאוזי (לשנות סיומת). תחילת המסלול בכניסה לירושלים לגינות סחרוב. ניתן לחנות באיזור קרית שאול. משם יורדים לליפתא מעיין מס' 1: מעיין ליפתא. ניתן לטבול, אך אנו הגענו לשם מוקדם מוקדם בבוקר. המעיין חביב על חסידי נ-נח-נחמ המגמגם והסביבה מטונפת. משם בסינגל ירוק נחמד וחלקו אתגרי מטה לעמק הארזים, ומשם מתחת לקונסטרוקציות הכביש החדש לירושלים לכיוון גן לאומי עינות תלם מעיין מס' 2: עיינות תלם: מעיינות ששימשו לחקלאות בשנות העשרים. מקום מטופח ונחמד, אך בריכת הטבילה לא נראתה מזמינה במיוחד, מה גם שהשעה היתה מוקדמת. משם לכיוון בית זית. מעיין מס' 3: עין מוצא - תפוס לגמרי ע"י מקורות, אם כי השמועה אומרת שמצידו השני של כביש 1 יש בריכה קטנה. משם לסכר בית זית. משם לכיוון מנזר יוחנן במדבר ועליה לאבן ספיר מעיין מס' 4: עין שריג: מעיין יפיפה. חפשו את הבריכה הנסתרת. ניתן לטבול, אנו שוב ויתרנו כי היה עדיין קריר ונעים. משם דרך אורה על דבל כחול לרכס לבן מעיין מס' 5: עין לבן - שתי בריכות וסביבה מטופחת. טבילה ראשונה צוננת וכיפית. משם טיפוס על הרכס מעין מס' 6: עין אלבלד - ניתן לטבול, קטן קומפקטי ויפה. משם טיפוס ארוך לכיוון הר עמינדב. שימו לב לעצי התאנה והשקדים בדרך, שבעונה זו מלאים כל טוב. אין לי דרך טובה להסביר את המסלול המדויק. בשלב האחרון טיפסנו בסינגל עמוד החשמל שמתחיל בכביש בין עמינדב ליד קנדי. ראו מסלול גוגל או אוזי בהמשך. מעיין מס' 7: עין שלמון - חיפשנו וחיפשנו ושאלנו, אך לא מצאנו אותו. מעיין מס' 8: עין סעדים - ויתרנו עליו כי האגדה מספרת שהוא סחורה לא משהו. משם התחברנו לציר המעיינות הידוע, שהוא סינגל שתופר מס' מעיינות: מעיין מס' 8: עין עמינדב: יפה מאד. מעיין מס' 9 (מסומן נק 007: ללא שם - יש שם את כל הנתונים למעיין יפהפה - נקבה רחבה, בריכת אגירה ובור איסוף טובלים בירק - רק שאין מיים. מעיין מס' 10: עין עוזי - בריכה קטנה וקומפקטית. בשלב זה כבר נכנסנו לכל בריכה אפשרית כי החום הגיע לשיאו. מעיין מס' 11: ללא שם, בריכה יפהפיה כ-300 מטר בהמשך הסינגל מעין עוזי, טובלת בעצים מעיין מס' 12: עין תמר. פינת חמד יפיפיה בצד הסינגל, מטופחת עם שולחנות וצל - רק המים בגובה 5 ס"מ. משם ממשיכים לאבן ספיר מעיין מס 13: עין ספיר - דילגנו עליו בלחץ החום והשעה מעיין מ' 14: עין חנדק, ראינו, נראה מבטיח ונראה שיש סינגל אליו וממנו לכיוון עינות סטף. מעיין מס' 15: עינות סטף, שוב לחץ קבוצתי מסיבי גרם לדלג על מערכת מעיינות מפוארת זו. משם חזרנו על עקבותינו לכיוון בית זית והסכר אך התפצלנו ועלינו לתוך הישוב בית זית דרך רח" הגפן. מעיין מס' 16: ברז הכיבוי ליד אתר הדינוזאורים במושב: איזה חום, אלוהים. בברז שטפנו ראש והצטיידנו במים. משם עלינו בכביש ליער ירושלים דרך משעול מוטי. העליה בחלקה טכנית ומאתגרת, וגם החום עושה את שלו. המשכנו על כביש יער ירושלים שיוצא בגבעת שאול, ומשם למכוניות.
השבת רכבה חבורת אופן במסלול מקיף מעיינות ירושלים. הטיול מתאים מאד לימי הקיץ הלוהטים מכיון שהוא כולל ביקור במעיינות רבים, שבחלקם ניתן לטבול ולצנן קצת את הגוף, עד המעיין הבא. סה"כ ביקרנו או עברנו ליד כ-20 מעיינות, על פני 50 ק"מ. לפני תיאור המסלול, כמה טיפים: 1. כדאי מאד להתחיל את המסלול מוקדם ככל האפשר. אנו הקלקנו ב-5:15 , עדיין מעט חושך, ולמרות זאת נכנסנו כמו גדולים לשיא החום. 2. המסלול עצמו כולל הרבה סינגלים, וקטע הליכה של כ-300 מ' קשה במתלול (אם כי מוצל). נקודה זו, בתוספת אורכו (50 ק"מ) והחום מביאים אותו לרמת 'קשה'. כמובן שיש הרבה הנאה בצד הקושי. 3. לצד הדרך בעונה זו ישנם מבחר פירות, וחלק מהחוויה היא לעצור להפסקות תאנים, שקדים וסברס לחובבי הז'אנר תיאור מסלול: הכי פשוט לטעון את הקובץ המצורף לאוזי (לשנות סיומת). תחילת המסלול בכניסה לירושלים לגינות סחרוב. ניתן לחנות באיזור קרית שאול. משם יורדים לליפתא מעיין מס' 1: מעיין ליפתא. ניתן לטבול, אך אנו הגענו לשם מוקדם מוקדם בבוקר. המעיין חביב על חסידי נ-נח-נחמ המגמגם והסביבה מטונפת. משם בסינגל ירוק נחמד וחלקו אתגרי מטה לעמק הארזים, ומשם מתחת לקונסטרוקציות הכביש החדש לירושלים לכיוון גן לאומי עינות תלם מעיין מס' 2: עיינות תלם: מעיינות ששימשו לחקלאות בשנות העשרים. מקום מטופח ונחמד, אך בריכת הטבילה לא נראתה מזמינה במיוחד, מה גם שהשעה היתה מוקדמת. משם לכיוון בית זית. מעיין מס' 3: עין מוצא - תפוס לגמרי ע"י מקורות, אם כי השמועה אומרת שמצידו השני של כביש 1 יש בריכה קטנה. משם לסכר בית זית. משם לכיוון מנזר יוחנן במדבר ועליה לאבן ספיר מעיין מס' 4: עין שריג: מעיין יפיפה. חפשו את הבריכה הנסתרת. ניתן לטבול, אנו שוב ויתרנו כי היה עדיין קריר ונעים. משם דרך אורה על דבל כחול לרכס לבן מעיין מס' 5: עין לבן - שתי בריכות וסביבה מטופחת. טבילה ראשונה צוננת וכיפית. משם טיפוס על הרכס מעין מס' 6: עין אלבלד - ניתן לטבול, קטן קומפקטי ויפה. משם טיפוס ארוך לכיוון הר עמינדב. שימו לב לעצי התאנה והשקדים בדרך, שבעונה זו מלאים כל טוב. אין לי דרך טובה להסביר את המסלול המדויק. בשלב האחרון טיפסנו בסינגל עמוד החשמל שמתחיל בכביש בין עמינדב ליד קנדי. ראו מסלול גוגל או אוזי בהמשך. מעיין מס' 7: עין שלמון - חיפשנו וחיפשנו ושאלנו, אך לא מצאנו אותו. מעיין מס' 8: עין סעדים - ויתרנו עליו כי האגדה מספרת שהוא סחורה לא משהו. משם התחברנו לציר המעיינות הידוע, שהוא סינגל שתופר מס' מעיינות: מעיין מס' 8: עין עמינדב: יפה מאד. מעיין מס' 9 (מסומן נק 007: ללא שם - יש שם את כל הנתונים למעיין יפהפה - נקבה רחבה, בריכת אגירה ובור איסוף טובלים בירק - רק שאין מיים. מעיין מס' 10: עין עוזי - בריכה קטנה וקומפקטית. בשלב זה כבר נכנסנו לכל בריכה אפשרית כי החום הגיע לשיאו. מעיין מס' 11: ללא שם, בריכה יפהפיה כ-300 מטר בהמשך הסינגל מעין עוזי, טובלת בעצים מעיין מס' 12: עין תמר. פינת חמד יפיפיה בצד הסינגל, מטופחת עם שולחנות וצל - רק המים בגובה 5 ס"מ. משם ממשיכים לאבן ספיר מעיין מס 13: עין ספיר - דילגנו עליו בלחץ החום והשעה מעיין מ' 14: עין חנדק, ראינו, נראה מבטיח ונראה שיש סינגל אליו וממנו לכיוון עינות סטף. מעיין מס' 15: עינות סטף, שוב לחץ קבוצתי מסיבי גרם לדלג על מערכת מעיינות מפוארת זו. משם חזרנו על עקבותינו לכיוון בית זית והסכר אך התפצלנו ועלינו לתוך הישוב בית זית דרך רח" הגפן. מעיין מס' 16: ברז הכיבוי ליד אתר הדינוזאורים במושב: איזה חום, אלוהים. בברז שטפנו ראש והצטיידנו במים. משם עלינו בכביש ליער ירושלים דרך משעול מוטי. העליה בחלקה טכנית ומאתגרת, וגם החום עושה את שלו. המשכנו על כביש יער ירושלים שיוצא בגבעת שאול, ומשם למכוניות.