סגירת עסק בגין אובדן כושר עבודה

8שונית8

New member
סגירת עסק בגין אובדן כושר עבודה

שלום ,
אבא שלי בן 85 בעל מפעל , עבד עד מלפני חודש וחצי , ומאז הוא בבית חולים ללא אפשרות לחזור לעבודה . אבי נחשב כעצמאי בעל מניות בחברה , וכל חודש מקבל תלוש משכורת וקצבת זקנה מבטוח לאומי.
נכון לעכשיו אנחנו המשפחה בתהליכים לסגירת העסק עד סוף החודש הנוכחי , העובד היחידי שיש קיבל מכתב פיטורים , ואני מנהלת החשבונות של העסק עדיין עובדת עד סגירת העסק .
שאלותי הן :
1) כיוון שאבי לא עובד יותר בגין מחלה והעסק ייסגר, מה עושים במקרה כזה ?
2) האם ניתן לדווח לביטוח לאומי על אובדן כושר עבודה ולקבל מהם כסף על התקופה שאבי לא עובד?
3)האם להוציא מכתב פיטורים לאבא שלי ולהפסיק לדווח עליו לביטוח לאומי ומס
הכנסה ?
4) העסק ללא רווחים ואין חובות למעט שכנראה לא תהייה אפשרות לשלם פיצויים - לאבא , לי ולעובד , ולאבא לא הופרשו כספים לפנסיה ולפיצויים , מה עושים במקרה כזה ?
מקווה שתוכלו לעזור לי , ולהדריך אותי מה לעשות .
רואה חשבון של החברה לא ידע כל כך לעזור , רק אמר לי להוציא מכתב פיטורים לאבא , ובסיום העבודה לבצע פירוק חברה שאני גם לא יודעת איך עושים ולסגור את התיקים במס הכנסה , מע"מ וביטוח לאומי .
תודה וסליחה על השאלות המרובות

idan207

New member
כמה תשובות

אני כותב את התשובות בהנחה שאכן המפעל מאוגד כחברה בע"מ (למרות שאת קצת מערבבת בין עצמאי לחברה).
1.העסק יכול להמשיך לעבוד, כיוון שהוא ישות נפרדת. פשוט צריך שיהיה מי שימשיך את הפעילות.
2. כן. אביך שכיר בחברה, וככל השכירים זכאי לביטוח לאומי.
3. לא חושב. עדיף אולי להגדירו (לבינתיים) כעובד בחופשה או במחלה, ולנצל את הימים הללו. בכל מקרה זה לא יהיה פיטורין אלא יציאה לפנסיה.
4. לעסק כן יש חובות - חבות פיצויים. מאחר ולא הופרשו פיצויים, אז הוא לא יקבל כסף במקרה של פירוק.
&nbsp
ברמה העסקית, אני לא יודע מה העסק עושה, ואם, בניהול נכון ופעיל יותר, הוא עוד יכול לייצר הכנסה, אבל יש עוד הרבה דברים שכדאי לעשות לפני פירוק.
&nbsp
1. לנסות ולמכור, וכך להכניס כמה גרושים.
2. להפסיק את הפעילות, אך לא למכור. אני מניח שהחברה קיימת הרבה שנים, עובדה שלעצמה שווה לא מעט כסף.....תחשבי על הביטוי "since 1960"
בבוא היום תוכלו להזרים פעילות חדשה או למכור את החברה ולהינות מ"מוניטין" ארוך שנים.
3. לנסות לקחת את המושכות ולהחיות מחדש את העסק.
חשוב מאוד לא לחיות בפנטזיות ובהתרפקות על הנוסטלגיה, אלא לייצר תוכנית עסקית אמיתית ולהניע אותה קדימה.
4. אם וכאשר, תמיד אפשר לפרק.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
עצה- לאחר שתחליטו מה לעשות, חפשו רו"ח אחר, כי העצות שלו לא משהו.

8שונית8

New member
בהמשך לתשובתך

עידן שלום
ותודה על תשובתך המפורטת
העסק הוא אכן חברה בע"מ , ולקראת סגירה כיוון שהוא לא רווחי ותמיד היה בהפסדים ולא מעוניינים להמשיך אותו וזה סופי .
ואכן אני עכשיו בתהליכים למכור את תכולת העסק ולפנות את הכל כדי להכניס כמה גרושים כדיי שאוכל לשלם פיצויים ולמחייה.
ואני מפסיקה את הפעילות ברגע שאסיים את המאזנים וגביית כספים שעדיין מגיעים לחברה ואז סוגרת את העסק סופית.
אם יש לך עוד הערה או מידע לתת לי , אודה לך מאוד
תודה

בחינת הדוחות הכספיים

צריך לבחון את הדוחות הכספיים, יתכן שיש עודפים משנים קודמות שהעסק היה ריווחי, יתכן ואבא שלך מצוי ביתרת חובה (משך כספים מעבר למשכורת שלו).

קשה להתכתב על כל הנושאים הללו ואגב ניתן לתכנן את זה נכון ולחסוך לכם הרבה מאוד מס.

דברי איתי, אגב, אולי בכל זאת יש מוניטין לעסק מאחר ולהבנתי מדובר בעסק שפועל הרבה מאוד זמן, יכול להיות שמדובר בליקוי נקודתי

idan207

New member
עוד סיבה למכור ולא לפרק

אם אכן יש הפסדים בחברה, אפשר למכור אותם לצד ג' בתור נכסי מס.
&nbsp
זה יכול להיות שווה לא מעט כסף (לא או למישהו אחר שיסכים לקנות).

צודק, אבל צריך להיזהר...

יש פסקי דין שטוענים שמדובר בעסקה מלאכותית.
הנושא דורש פגישת ייעוץ.

למעלה