הפרעות שינה

Exit light

New member
הפרעות שינה

אני בן 28 ואובחנתי לפני שלוש שנים. (הפרעת קשב והיפראקטיביות)
אני נוטל ריטלין כמעט באופן יום יומי (20 מג, SR)

בחודשים האחרונים אני סובל מהפרעה בשינה. הראש שלי מפוצץ במחשבות (ולפעמים סתם מתנגן לי בראש שיר ששמעתי במהלך היום), ואני פשוט לא מצליח להרדם
עד שאני ממש עייף. נטלתי בעבר בונדורמין (חצי כדור) רק במקרים בהם הייתי חייב לקום מוקדם (בערך פעם בשבועיים), אך אני מעדיף לא לקחת את הכדור, משום שהוא גורם לי להרגשה רעה יום לאחרי הנטילה.
ניסיתי כמובן לסדר את סביבת החדר שתתאים לשינה - אין אור בחדר, אני ישן עם כיסוי עניים, ומזגן עובד (ככה שלא חם), אך אני עדיין מתקשה להרדם.
ניסיתי גם תחליפים טבעיים לכדורי שינה - רסקיו ללילה, וכדורי נרבן, אך גם בשילוב של שניהן, ומינון גבוה, אני עדיין מתקשה להרדם.
בנוסף, אני מבצע פעילות גופנית כארבע ימים בשבוע (פיתוח גוף, ריצות ואגרוף), כך שהגוף שלי עייף פיזית, אך למרות העייפות, אני עדיין לא מצליח להרדם.

למישהו יש רעיון ?

Exit light

New member
שכחתי לציין

אני לוקח את הריטלין בדרך כלל בשעות 10-11. אני בדרך כלל מקפיד לא לקחת אותו מאוחר, כך שלא יגרום להפרעות שינה.
אך גם בימים בהם אני לא לא לוקח את הכדור, אני סובל מקשיים להרדם.

פאלאדה

New member
אני מתמודדת עם הפרעת שינה הפוכה של הירדמות יתר

כך שיש לי מעט להציע לך בנושא

א. לך למעבדת שינה של אסותא, הם נותנים שירות מצוין ויכול להיות שיעזרו לך

ב. ד"ר מיכל לוסטיג ממכבי הינה בעלת התמחות כפולה - הפרעות שינה והפרעות קשב. כדאי לך לבקש יעוץ במכבי איתה. זה לא עולה כלום.

ג. אצלי אחת הסיבות לעודף שינה היה תת פעילות של בלוטת התריס. שמעתי שיש אנשים עם עודף פעילות של בלוטת התריס. אולי תבדוק את זה.

ד. איך היה טרם הריטלין? גם הפרעות שינה?

ה. לגבי ספורט - אולי לפני השינה צריך לעשות ספורט מתון ולא מעורר. יכול להיות שהספורט האינטנסיבי גורם להפרשת אנדרופינים. לי אחרי שיעור אירובי קשה להרדם. נסה לעשות לפני השינה את אחד מסוגי הספורט המתונים הבאים: שחיית חזה (לא חתירה!), יוגה, פילטיס. אני יודעת שיוגה ופילטיס עושים רושם של חוגי ספורט קצת "נשיים" ואם תלך לחוג כזה, הרוב יהיו שם נשים וזה יהיה לך פאדיחה. אבל הפרעת שינה גורמת נזק לכל תחומי החיים, ואני יודעת שכשלי זה הפריע עשיתי הכל.

ו. מקלחת חמה לפני השינה. אמבטיה. אני יודעת שזה נשי, אבל מה לעשות. שינה היא מרכז הבריאות. תוסיף לבנדר להרגעה.

ז. קור יוצר ערנות, חום - הרדמות. אם אתה מתקשה להירדם בלילה, תפעיל מזגן על חימום דווקא. חום גורם עייפות.

ח. לפני השינה מומלץ לאכול מאכלים עתירים בסידן, ובכלל לקחת מגנזיום לפני השינה. זה מרדים

ט. להוריד את מינון הריטלין? כמה אתה נוטל?

י. לא לגעת במחשב וופלפון 3 שעות לפני השינה.

יא. לנסות כדור אנטי הסטמין. זה נגד אלרגיות אבל מרדים תחת.

יב. האם מחשבות טורדניות מונעות ממך לישון? אם כןם דרושה עבודה עליהן

מוזמן לפרט אם יש משהו שלא נגעתי בו

Exit light

New member
תודה על הרעיונות

אני אבדוק את הנושא של בלוטת התריס.
טרם הריטלין לא היתה בעיה, אך אני נוטל את הכדור כבר למעלה משנתיים, והבעיה החלה רק בחצי שנה האחרונה.
לגבי הספורט, אני עושה אותו בצהרים, ותמיד זה היה כך. זה אף פעם לא היווה בעיה.
אני אנסה לעשות היום גם מקלחת חמה.

ובנוגע למחשבות, אלו לא מחשבות טורדניות. פשוט המוח שלי מפוצץ מחשבות, לרוב טובות. כמו שציינתי באחת התגובות פה, אני לא דיכאוני או חרדתי, להיפך.

LoganKungFu

New member
ואללה, עוד מתאגרף עם הק"ר...

גם לי יש בעיות שינה, אני מתעורר לפחות פעמיים בלילה והשינה לא שקטה - חוץ מבימים של אימון.
את האימונים שלי (איגרוף) אני עושה דווקא בערב, חוזר מותש, וישן כמו לבנה. הימים עם השינה הכי טובה בשבוע...

אבישי ק

New member
בדיוק רציתי להציע את זה, פשוט להתיש את עצמך

חוסר שינה יכול לקרות מהרבה סיבות וכדאי לבדוק.
השיטה הכי יעילה שאני מצאתי כדי לסדר את השינה היא להתיש את עצמי.
אח"כ זו השינה הכי טובה שיש
אתה יכול כל ספור העיקר שיהיה אירובי ומתיש
ריצה, רכיבה, איגרוף, קראטה וכו...
מה שמתאים

Exit light

New member
אני חושב שאני יודע מה הבעיה

עכשיו שאתה אומר את זה, בשנה האחרונה רצתי המון, בנוסף לאימוני הכוח.
כנראה בגלל שהפסקתי קצת עם הריצות, יש לי עודף אנרגיה...
צריך לחזור לרוץ...

אבישי ק

New member
תיאוריה מעניינת ואפשרית, יכול מאד להיות

אתה הרגלת את עצמך לשריפה של כמות אנרגיה מסויימת
עכשיו שהורדת מהאימונים הגוף עדיין מכין את עצמו מראש
ומאחר וזה לא מגיע אז הגוף מגיב ככה
בקיצור זה רק תיאוריה אבל נראת אפשרית.

FOR THE LD

New member
שמעתי לפני כשבועיים הסבר מלומד על מלטונין מפי נוירולוג

הוא אמר שההורמון הזה, אם אני זוכרת נכונה, מקצר את הזמן שבין הניסיון להרדם (כשאנחנו כבר ערוכים לשינה, שוכבים במיטה, אור כבוי וכו'), לבין ההרדמות עצמה.
אולי כדאי שתתייעץ עם הרופא שלך בנושא הזה.
ולגבי ה-SR - אין טוב בלי רע. עבורי הוא הכדור המיטבי מבין כל הסוגים שבהם התנסיתי, אבל בו-בעת מקשה עליי להירדם, בדומה למה שתיארת.
אם אתה כל כך סובל, וכך זה "נשמע", הייתי ממליצה לך לחזור לרופא שלך. אם הוא נוירולוג זה לא יספיק. לפעמים צריך פסיכיאטר שיכול לערוך אבחנה מבדלת בין כל מה שקשור להפרעת קשב במישרין, לבין מצבים נלווים כמו חרדות, דיכאון וכו'. חשוב גם לבצע בדיקות שונות, כמו שהציעו כאן, של בלוטת התריס, ברזל ואחרות. בקש מרופא המשפחה שלך הפניה לדיאטן/דיאטנית שיתאימו את התזונה לסוג הפעילות הגופנית שלך - פעילות הכרוכה במאמץ רב.
טפל בעצמך!

Exit light

New member
ניסיתי מלטונין, לא עובד..

טיפה משרה שינה, אך עדיין לא גורם לי להרדם.
ובנוגע לריטלין, כמו שאמרתי, גם בימים שאני לא לוקח, אני לא נרדם טוב.

ובקשר להצעה שלך ללכת לפסיכיאטר, אני חושב שזה מיותר. אין לי חרדות ודכאון כלל. אני חושב שהבעיה דווקא הפוכה - אני יותר מידי שמח ומבסוט, שללכת לישון נראה לי כבזבוז של זמן.
והלכתי לדיאטנית בעבר, אני אוכל אוכל בריא ועשיר עם ירקות בכל ארוחה. בנוסף, עשיתי בדיקות כלליות לא מזמן, והכל תקין.

just4add

New member
שני דברים

אולי אתה צריך מעט שעות שינה? אם אתה לא נרדם, אולי תנסה לעשות משהו בזמן הזה.
חשבת על כדורי שינה? נכון שיש בזה דברים לא טובים אבל לישון 7 8 שעות בלילה זה בסיס לכל יום המחר עבורי.

למעלה