אני במצוקה נפשית והייתי שמחה לחוות דעתכם להודעה שכתבתי

בילי79

New member
פניתי בעבר לועדת האתיקה. והם לא מתערבים ללא תלונה רשמית

בינתיים אני מנסה לברר את החובות והזכויות שלי. ועם כל הכבוד לתגובותייך המושקעות, ראשית הן אינן בהכרח מדויקות, וגם במידה והן כן- לא נראה לי שאני אמורה להיות נתונה לחסדיי מגיבה אנונימית, כאשר אני מגיעה לטיפול אצל מטפל שנקרא פסיכולוג קליני מומחה.

בילי79

New member
התייחסות למה שכתבת בשני הפורומים:

כבר היום יש חוזה במדינות בעולם כמו הולנד אנגליה גרמניה וארה"ב.
האפשרות הזו מבחינה טכנית, גם אם אינה בהכרח פשוטה לביצוע, ניתנת ליישום.

בילי79

New member
אני במצוקה נפשית והייתי שמחה לחוות דעתכם להודעה שכתבתי

אני יודעת שזה קצת לא קשור ישירות לפורום, אך יש כאן אנשים מנוסים בדילמות שונות ואני מעריכה את הרגישות של הכותבים כאן, ואולי מישהו מהקוראים (או מנהלת הפורום) יוכל לתת בנוסף ל'אוזן קשבת' גם עצה טובה.
כתבתי על כך שאני בטיפול עם פסיכולוגית קלינית מומחית לאחר שנפגעתי מטיפול קודם עם פסיכולוגית שהסתיים טרם זמנו וכעת
הגענו אני ביחד עם הפסיכולוגית למעין הסכם ובכתב של חובות וזכויות של כל אחת מאיתנו.
אציין שהגעתי הפעם באופן פרטי שוב לפסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה עם ניסיון של מעל 20 שנים. ואמורה להיות מנוסה ובעלת ידע ולכן בין היתר היא גובה מחיר בהתאם.. בודדים ביותר גובים מחירים כאלו ויש לי ניסיון של מטפלים וכולל פסיכולוגים קליניים של שנים.
הפסיכולוגית חזרה בה בטענות הזויות ש"היא לא תיארה לעצמה שארצה לא להגיע באופן קבוע ולשלם על המפגשים" - למרות שכך קבענו ובכתב שזו זכותי!
יש לי את ההסכמה הזו שלה בכתב אך מה זה נותן לי? למרות שהיא הבטיחה האם אני כמטופלת יכולה לעשות משהו התשובה היא לא, אין לי כתובת להעזר בה מכיוון שכיום לפי החוק "המטפל הוא הסמכות" מכיוון שלמטופל לא נמסרים מראש ובכתב זכויותיו ואין לו כתובת רשמית להעזר בה!
פניתי בעבר לועדת האתיקה של הפסיכולוגים (דרך הפ"י) וענו לי שהם לא מתערבים בקשר בין מטפל למטופל.
והם ענו לי שאם אני רוצה אני יכולה להגיש תלונה על מטפלת בתנאי שאני מותרת על חובת הסודיות בפניהם ובפניה ובתנאי שהיא עברה על כללי האתיקה (שלא נמסרו לי) ורק אם אני מגישה תלונה רשמית הם בכלל מתייחסים לפנייה.
ולא רציתי להתלונן על מטפלת אלא לקבל עזרה אך אין כזו כיום.

זו לא פעם ראשונה שאני נפגעת מפסיכולוגית קלינית שלא עומדת בהסכמים שלי איתה, ולמרות הפגיעה האישית אין לי טענות אל אף אחת מהן באופן ספציפי מכיוון שבדקתי ומניסיוני הן פועלות בהתאם לחוק! עובדה שועדת האתיקה לא מתערבת, לא ניתנים למטופל מידע בכתב ומראש על זכויותיו וזה ידוע לכל. ואם החוק מגבה אותן האם אפשר להאשים אותן שהן עושות ככל רצונן ללא מתן דין וחשבון למטופל?

גם אם כיום הייתי עוברת לפסיכולוגית אחרת, שהייתה מוכנה להבטיח לי דברים מסוימים, אף אחד לא מבטיח לי שהיא הייתה עומדת בהתחייבויות שלה כלפיי מכיוון שאין לי שום גורם מקצועי להעזר בו תאורטית הייתי יכולה להיפגע שוב ושוב!
נראה לי שזה לא תקין, אני אמנם מטופלת אבל גם צרכנית, וכצרכנית אני מרגישה שהזכויות שלי נרמסות בחסות החוק!
אם השאלה מדוע אני לא מנסה מטפלים אחרים התשובה שלי היא שניסיתי והמון, הפסיכולוגים הקליניים הם בין הטובים ביותר, הם עוזרים לי מאוד ולמרות הקושי הטיפול הנוכחי עוזר לי בחיי (מלבד קשיים נפשיים אדירים שמגיעים כתוצאה מהטיפול וכולל כעס על חוסר העמידה העקבי של המטפלות בהבטחותיהן), הייתי רוצה להמשיך בטיפול הפסיכולוגי ואף עם המטפלת הנוכחית אך תוך כדיי מחויבות של המטפלת כלפיי לא מתוך טוב ליבה או החלטה שלה שיכולה להשתנות בהתאם לדעותיה או מחשבותיה הרגעיות אלא שאם יש לה חובות רשמיות כלפיי שיהיו מעוגנות בחוק. וכן שתהיה לי כתובת לפנות אליה במידת הצורך שלא תחייב אותי בהגשת תלונה אלא שתסייע לי בתוך הקשר- כיום אין.

אתם מוזמנים לקרוא על המחשבה שלי שמטופלים זכאים ליחס גם כצרכנים ולידיעה מראש ובכתב של זכויותיהם וחובותיהם בחוק בהודעה כאן.
אשמח לשמוע את דעתכם בעניין.

ayalabaor

New member
הזכות להתחרט

נניח שהפסיכולוגית הסכימה
ואחר כך התחרטה . מותר לה.
אני לא חושבת שהייתי רוצה לטפל במישהי שמציבה מראש כללים כל כך נוקשים, וחריגים. זה יעיד על קושי בטיפול עצמו .

בילי79

New member
ראשית המטפלת לא מציגה את זה כחרטה אלא כחוסר הבנה שלי

למרות שהמילים מאוד ברורות. היא מכחישה בכלל שהיתה טעות מצידה ולכן זאת בעיה בעצם הדיאלוג בינינו.
שנית- היא זו שקבעה את הכללים ברובם, ובחלקם קבענו אותם ביחד.
מה פירוש "מותר לה"?
אילו היית שוכרת דירה לפי סכום מסוים לחודש ופתאום בעל הבית היה משנה את דעתו בניגוד להסכם שיש לשניכם בכתב זה היה "מותר לו"?
אני הגעתי לפסיכיאטר פרטי בעקבות הדרישה שלה טרם תחילת הטיפול
אני עמדתי בכל התנאים עד עכשיו מצידי - אם כי היו התגמשויות של שני הצדדים אך עד היום היתה הסכמה שאם יש חילוקי דעות נצמדים להסכם.
כל מפגש הוא קרוב ל-500 ש"ח לשעה, ומדובר במישהי שיודעת דברים אישיים עלי, ושנקשרתי אליה.
הוצאתי כמה אלפים בחודשים הספורים הללו ורק מכיוון שידעתי מראש את התנאים לאחר פגיעה על ידי פסיכולוגית קלינית מומחית אחרת.
מדובר במישהי בכירה, מנוסה, שסמכתי על המילה שלה.
והיא אפילו לא מציגה את הדברים כעובדה שהיא טעתה אלא כאילו שאני חסרת הבנה בסיסית.
בשורה התחתונה, היא משנה את התנאים חד צדדית, ובתחילת הקשר (שהצפי שלו למספר שנים)
בניגוד בוטה להסכם שלנו.
היא הייתה יכולה להודיע מראש שהתנאים לא מתאימים לה אם כך היא הייתה חושבת, אך היא אמרה שבשמחה תקבל אותי אם אעמוד בתנאים שלה.
והיו לה לא מעט.
ועמדתי בהם כשהיא דרשה.
ואני מרגישה שמעבר לעובדה שאני נפגעת שוב על ידי פסיכולוגית קלינית
גם מבחינה צרכנית הזכויות שלי נרמסות,
ואין לי כל כתובת מקצועית להעזר בה.
ההצעות המגוחכות של חלק מהאנשים כולל ועדת האתיקה להעזר ב'ער"ן' - עם כל הכבוד, זאת לא אחריות שאני מצפה לה מפסיכולוגית קלינית מומחית, שהיא גם מדריכה, גם מנוסה שנים רבות.
הפסיכולוגים הקליניים נחשבים למומחים ביותר בטיפול נפשי, עברו לימודים של מחלקה אישפוזית, למדו גם פסיכופתולוגיה, הם למדו שנים ומדגישים זאת שוב ושוב שמומחיותם הרבה מאפשרת להם לטפל בהצלחה מירבית באנשים עם בעיות מורכבות בתחום הרגשי ובעיניהם לפי מיטב הבנתי הם 'חוד החנית' בטיפולים הנפשיים ואף בעיני המטופלים והציבור.
אך בשורה התחתונה - אם יש בעיה כלשהי למטופל, אין לו כל כתובת.
וכואב לי על אנשים שאני מכירה שהתאבדו שהיו בטיפול.
פסיכולוג שהייתי אצלו סיפר לי שמטופל שלו התאבד.
אני בעצמי כשאני במצוקה עקב הטיפול- אין לי כל כתובת.
היכן הזכויות שלי? מדוע אינני מודעת אליהם עד היום, לאחר שנים של טיפולים פסיכולוגיים ?

אומר לך - אינני מודעת אליהם מכיוון שאין לי כאלו!
ולכן גם מאוד קל לועדת האתיקה לנפנף אותי (ולקח לי המון זמן להגיע אליהם בכלל). ולפסיכולוגים לעשות ככל רצונם.
זו לפי דעתי בעיה צרכנית שאמורה להדאיג כל אזרח בארץ.
והנזקים הם לא רק כלכליים אלא גם בנפש. איש לא מודע למטופלים שבמצוקה בזמן טיפול. אני כתבתי בזמנו בפורום "הפסיכולוגית" בתפוז (שכעת ללא ניהול מקצועי) ונתקלתי שם בעוד מספר בנות (בנוסף אלי) שסיפרו על מטפלת שעזבה אותן בהתראה של פגישה אחת! וחלק היו מספר שנים בטיפול.
נו אז מי מודע לכך? מי עוזר למטופלים? כיום- אין למטופלים אפילו פורום שמנוהל על ידי אנשי מקצוע. שום כתובת רשמית להעזר בה.

אין למיטב ידיעתי שום קשר מקצועי וטיפולי בעל תנאים דומים: מתמשך ובפרט אצל בעלי מקצוע רשמיים שאיננו מעוגן בזכויות וחובות בכתב: בפרט שיש שינויים בין המטפלים לא רק בין מטפל למטפל באותה שיטת טיפול, אלא שמטפלים משנים את גישתם הטיפולים אף תוך כדי הטיפול עם אותו המטופל ממש!
כרטיסי אשראי, חברות סלולאר, אינטרנט, חשמל, ואף טיפולים רפואיים כטיפולי שיניים ואסתטיקה שבהם המטופל יודע את אחוזי ההצלחה ומה מטרת המפגש ומקבל דפים עם מידע על כך מראש ובחלק מהמקרים את המחיר הכולל של טיפולים.
כאן מטופל לא יודע מראש לכמה זמן הטיפולים, מה ישיג בסופם, מה הסיכונים בטיפול, והמטפל אף לא חייב להתריע זמן מסוים מראש במידה והוא מעוניין בסיום הקשר (בניגוד למקובל במקומות עבודה שגם להם מותר לפטר אך בהתראה מראש בהתאם למשך התעסוקה ולהיפך).

ayalabaor

New member
זכויות... חובות....

את רוצה לטפל בבעיות שלך או לריב על עקרונות???? שבי בנחת ותרפי!!! תני לבעלי מקצוע לנהל את הטיפול. או שלא תלכי אליהם.

בילי79

New member
אני אכן חושבת שגם לפסיכולוג ראוי שיהיו חובות וגם זכויות

וגם למטופל כמובן. אחרת מדובר בעריצות, וזה המצב הנוכחי.
לפי דעתי הפסיכולוגים הקליניים טובים מאוד בתחומם, יש להם יתרונות שאין למטפלים אחרים, ויחד עם זאת המצב הנוכחי- מפריע לי.
יתכן וזו תפיסה קצת מורכבת, אך נראה לי שזה הולם היטב את רוח הפורום..

ayalabaor

New member
מטופל ומטפל

על שני הצדדים להגיע לטיפול בראש פתוח ללא תנאים מוקדמים מתוך פתיחות וכנות ויושרה . לא רואה את זה בתלונות טענות ומענות שלך. אולי זה שווה שיחה עם המטפל/ת. למה כל כך הרבה דרישות עוד לפני שהתיישבות בכורסאות?

בילי79

New member
הציפייה שלי להסכם בין מטפל למטופל נראית לך לא סבירה?

האם היית מוכנה להגיע למקום עבודה שיכולים- גם לאחר שנים, לפטר אותך בהחלטה חד צדדית ללא מתן הסבר ברגע? לשנות לך את המשכורת? לשנות את תנאי ההעסקה שלך? לתת לך בשנה אחת הטבה על שעות נוספות ובאחרת לא?
זה המצב היום. אפשר לסכם מה שרוצים עם המטפל אך אין מסמך כתוב שמוכר רשמית על ידי המדינה, אין כתובת במידה והמטפל מפר את ההסכם, אז מה הסכם כזה שווה?
יתרה מכך, באתר "פסיכולוגיה עברית" יש לא מעט בנות שנפגעו מינית על ידי מטפלים (לא המקרה שלי), שכתבו מספר פעמים שהן לא יודעות למי לפנות כדי להתלונן. גם הכתובת של ועדת האתיקה איננה מפורסמת בקרב המטופלים כולם. לי אישית לקח זמן למצוא אותה!

שוחחתי עם המטפלת טרם תחילת הטיפול. הגענו להסכם, וכעת היא מפירה חלק ממנו חד צדדית. לדעתך אני ה'אשמה'?
היה לי ניסיון עם פסיכולוגית קלינית לפני שלא צלח טוב, הגעתי למסקנות מסוימות לגבי טיפולים שמתאימים לי, ומצאתי מישהי שהדרישות שלה התאימו לי מספיק כדי להתאמץ ולהשתדל להיות בטיפולה.
ולאחר התחלת הטיפול היא חוזרת בה מחלק מהם.
אולי תספרי לי מה היית מציעה לי לעשות במקרה כזה?

ayalabaor

New member
מה הייתי עושה

מנסה לעשות הפוך ממה שעד עכשיו עשית, עובדה שזה לטענתך אף פעם לא מצליח
הולכת לטיפול מסוג אחר
מפסיקה לנסות לחתום חוזים
מפסיקה להתנות תנאים

השאלה אינה רלוונטית לפורום משפחות מורכבות

הי,
מבינה את השאלה שלך, אבל חושבת שהפורום הזה אינו המקום לדון בכך.
אני אישית לא מכירה את התחום הזה, ולא ארצה לתת לך עצות או חוות דעת מוטעית.
ראיתי שהעלת שאלה בפורום צרכנות, זה נשמע לי נכון יותר לדון בכך שם.
לא נראה לי שיש מטפל כשלהוא שמטרתו להזיק למטופל, וכל החלטה מתקבלת מתוך ראיית טובתו של המטופל.
אני חושבת שהכתובת הנכונה ביותר היא ועדת האתיקה של הפסיכולוגים.
אני בטוחה שיש שם אנשים שמבינים בכך, ויסייעו לך.

בהצלחה.
גלית הלר

בילי79

New member
לאור ההענות להודעתי השאלה נגעה בליבן.

בחלק מההיסטוריה של הפורום היו המלצות למטפלים ולטיפולים, ובאופן אישי לי נראה שכל דיון בנושא הוא רלוונטי גם לקוראים בפורום ויכול להעשית הדדית.
אין בשלב הזה כתובת רשמית למטופלים.
פניתי בעבר לועדת האתיקה ומהם לא קיבלתי את הסיוע שהתאים לי.
אם את חושבת שעלי לפנות לפורומים אחרים, אשמח לשמוע לאן.

ayalabaor

New member
עוד משהו

דרך אגב - היה נראה לי מאד חשוד, בתור מטפלת, אם היה לי מטופל/ת שירצה לשלם ולא להגיע לפגישות... מי יודע איזה שימוש אפשר לעשות במידע הזה? איזה האשמות אפשר להטיח?? אולי זה כדי להציג מצג שווא בפני גורם שלישי???

בילי79

New member
תודה על השיתוף

באופן כללי כפי שכתבתי מוטב היה לפי דעתי שיהיה מנוסח הסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים טרם תחילת הטיפול ויהיה מגובה בחוק
כמו כן לפי הערתך טוב היה שגם למטפל היה גוף מקצועי להתייעץ איתו ברמה היומיומית, בדיוק כדי לבחון סוגיות כאלו בטרם או אף תוך כדי הטיפול.
(אם כי כבר היום יש את ועדת האתיקה שזמינה למטפלים, והיא נותנת להם בין היתר יעוץ משפטי ללא עלות).

למעלה