שאלה לגבי החלפת שם המשפחה שלי לקראת הולדת ילדתי הראשונה

eddy7

New member
שאלה לגבי החלפת שם המשפחה שלי לקראת הולדת ילדתי הראשונה

היי לכולם.
לא ידעתי לאן לפנות ובאיזה פורום לפרסם, אז אם יש פורום הולם יותר - אשמח להפנייה.
שמי א' ושם משפחתי, לצורך העיניין "אלף", וזוגתי ב' ושם משפחתה, לצורך העיניין "בית". אנחנו בחרנו לא להתחתן אבל חיים יחד כבר 3 שניום ועוד חודש זוגתי יולדת את ילדתנו הראשונה (ניקרא לה ג') ולכן רצינו לשנות את שמות משפחתנו ולהוסיף להם את השם "גימל" (שוב, רק לצורך הדוגמא).
דהיינו שאני אהיה: א' אלף גימל, זוגתי תהיה: ב' בית גימל, והילדה תהיה: ג' גימל.

השאלה שלי נוגעת לפרוצדורות שנוגעות בי ובזוגתי בהוספת שם נוסף לשם המשפחה שלנו.
1) האם זה מורכב לשנות שם משפחה קיים כאשר אנחנו לא נשואים ולא חולקים אפילו חשבון בנק משותף (דבר שאולי ישנה עוד כמה זמן. עדין לא)?
איך עושים את זה?
2) האם זה עשוי לגרור בעיות עם מס הכנסה, ביטוח לאומי, משכורות, חשבונות וכדומה בהמשך החיים? האם יש פה איזה סיכוי להסתבכויות בעתיד?
3) האם זה עשוי לגרור בעיות בהזדהות כהוריה של הילדה בגן, בי"ס, בפתיחת חשבון בנק עבורה או כל דבר שהוא?

אם יש מישהו שיש לו מושג בזה אז אשמח לשמוע ממכם.
תודה :)

תשובות ממה שאני יודעת

הייתי במצב הזה עם בנזוגי הראשון...
&nbsp
1. כל אדם במדינה רשאי לשנות את שמו לפי רצונו אחת לשבע שנים (אפשר לעיתים תכופות יותר באישור מיוחד). יכול להיות שהפקידה במשרד הפנים תשאל כמה שאלות כדי לוודא שהמניעים שלכם כשרים.
&nbsp
2. לגבי מס הכנסה ביטוח לאומי וכו - אין סיבה שתהיה בעיה. אתם צריכים לדעת שלא משנה מה שם המשפחה שלכם, זוגתך *לא* נחשבת חד הורית.
&nbsp
3. לאחר הלידה תצטרכו לחתום על הצהרת אבהות, ששניכם מצהירים שאתה האבא של הילדה למרות שאינכם נשואים. אני עשיתי את זה בעמדת משרד הפנים בבית החולים ביום שאחרי הלידה, אבל זה כבר היה לפני הרבה נשים אז לא יודעת אם זה השתנה.
&nbsp
4. לא אמורה להיות שום בעיה בהזדהות מול המוסדות, הילדה תהיה רשומה בספח תעודת הזהות של שניכם.

מנסיוני

שם המשפחה שלי תמיד היה א-ב, בעוד ששל ילדיי היה רק ב'. מעולם לא הייתה לנו בעיה עם זה.

תשובה (מעו"ד)

אין בעיה, אבל הדרך הנכונה היא להוסיף לעצמכם את שם המשפחה הנוסף בו אתם מעוניינים כבר עכשיו, לפני הלידה. לתת לילדה שם משפחה שאינו שם המשפחה של מי מכם במועד לידתה זאת בעיה רצינית, ועדיף לכם גם לא להיכנס לפרוצדורה של שינוי שם. סתם כי זה מציק.

אתם צריכים להגיע ללשכת מרשם האוכלוסין באיזור המגורים שלכם, עם תעודות זהות (כולל ספח), תמונות פספורט, וטופס בקשה לשינוי שם. העובדה שאתם ידועים בציבור לא אמורה לשנות.

שאלות 2 ו-3 לא רלוונטיות לעניין השמות, אין שום בעיה. כל אחד מכם יהיה רשום בתעודת הזהות של הילדה כהורה שלה.

ואגב, הפורום הרלוונטי הוא פורום דיני משפחה :)

TatyBar

New member
בעניין שמות

כל בגיר יכול להחליף את שם משפחתו למה שירצה ואין צורך להיות בקשר רשמי כדי להחליף שם. כמו שהסבירו מעלי - אתם הולכים למשרד הפנים ומשנים את השם. הליך פשוט וקל.

ילד שנולד לאשה לא נשואה יקבל את שמה. ולכן במעמד הלידה הילדה תקבל את השם ג בית-גימל.
או לחילופין:
גבר שנמצא עם האשה בלידה ונרשם כאבי הילדה - ההורים במעמד הזה (גם לא נשואים) יכולים להחליט לרשום את הילדה על שם האבא - ופה השם יהיה ג אלף-גימל .
מה שאני לא בטוחה לגביו הוא האפשרות לתת לילדה רק את השם ג... כי זה לא השם הרשמי שלכם. השם הרשמי של כל אחד מכם הוא ___ גימל..

אין קשר לשם שלכם ולעניין הסתבכויות. הדבר היחיד שקושר אתכם הוא היחסים שלכם.
הילדה תירשם כבת של שניכם ומשם אין כל בעיות של זהות או הזדהות.

למעלה