התייעצות. לא לראשי בבקשה.

איילה421

New member
התייעצות. לא לראשי בבקשה.

שלום, רציתי לשמוע את דעתכן: נקלעתי לסיטואציה מוזרה למדי..
האקס שלי ואבי ילדיי נפרד לאחרונה מזוגתו השנייה. זו הייתה זוגיות ארוכה ויציבה והבנים מאד מחבבים אותה (היו עליות ומורדות במהלך השנים, אבל בגבול הסביר).
הבנים מאד תומכים בזוגתו, מבקרים, מתקשרים. וביוזמתם המלאה. אני כמובן גאה בהם. הם שניהם עם בנות זוג, כבר סיימו תיכון , ואני שמחה לראות שיש לי בבית בחורים שיודעים להעריך בני אדם ולכבד יחסים, ויודעים לתקשר ולתמוך ולא מזלזלים בה רק כי היא הלשעבר של אביהם.וכד'.
הם מלאי ביקורת על הדרך בה אביהם בחר לסיים את היחסים, אבל הם לא בוחרים צד. הם פשוט תומכים בה, מקשיבים, קופצים לראות מה שלומה וכן'. וזה נפלא בעיני. אני ממש רואה בזה שעת מבחן לבגרות שלהם ואני מאד מעריכה אותם.
העניין הוא שאותי הם משתפים בביקורת שלהם על אביהם. ואני מוצאת את עצמי מגומגמת מולם: מצד אחד - בא לי להגיד להם פעם אחת את דעתי על התנהגותו, שכפי שאתם מבינים, מאד לא מחמיאה, וזו גם הזדמנות להסביר להם דבר או שניים על זוגיות, בכל זאת, שני גברברים צעירים עם דמות לחיקוי כמו אבא שלהם...
ומצד שני - זה אבא שלהם. אני לארוצה ללכלך ואני גם די מהססת עד כמה אני צריכה לומר את דעתי (הנחרצת).
התייעצתי עם אחי, שאת דעתו אני מאד מעריכה. הוא טוען שהבנים כבר מספיק גדולים וזה בסדר ואפילו חובה לומר ולהשמיע את דעתי.
מה אתם חושבים? ברור שאם היה מדובר באדם אחר לא הייתי חוסכת את מילותי, אני מהססת בגלל שזה אבא שלהם והוא ישאר תמיד אבא שלהם..
תודה רבה, איילה.

koryz

New member
לדעתי

את בכלל לא צריכה להקשיב לבנים שלך כשהם מבקרים את אביהם. אם יש להם מה להגיד שיגידו לאביהם, או לכל אדם שהוא לא את.

אני חושבת שמצד אחד מאוד קשה לשתוק אבל את תרוויחי בענק
יש לשניהם כבר בנות זוג הם כנראה מבינים דבר או שניים בזוגיות
אבל גם אם לא - הלימוד שלא יעשה על האקס.
הכבוד שירכשו לאביהם - וגם לך למרות שהם לא יודו בפנייך- על שאת לא פוגעת בכבודו - בעיני מסר חשוב מאוד.

ornme1

New member
את נוהגת בחוכמה, באמת עדיף שלא להגיב כלל.

אין סיבה שתשמיעי ביקורת כלשהו עליו.
הם מספיק מבוגרים על מנת להבין בעצמם, ועדיף שלא תהיי קשורה לעניין הפרידה של האיש מזוגתו.

איילה421

New member
האמת היא שלא ממש

התאפקתי ואמרתי להם כבר כמה דברים, אבל יותר בכיוון שאני מאד מעריכה את ההתנהגות שלהם. אבל גם השמעתי כמה דברי ביקורת על האבא...
אני ממש מודה לכן. נראה לי שבאמת נורא מדגדג לי שסוף סוף אחרי שנים רבות הבנים רואים ממי ברחתי...אבל הייתה לי תחושה שאני עושה משהו לא בסדר..למזלי התבטאתי בקצרה ובעדינות.
נראה לי שהסאגה הזו תמשך עוד זמן רב, אני אסגור את הפה.
תודה רבה!

ornme1

New member
"רואים ממי ברחת"... עברו לי בראש מחשבות דומות, אבל

התעשתתי.
זה אבא שלהם.
טבעי שיחפשו להצדיק אותו או למצוא לו נסיבות מקילות - כי הנקודות החיוביות בדמותו חשובות להם עבור עצמם.
שמעתי את ילדיי מספר פעמים מתייחסים להתנהלויות של אביהם בתקופות שונות, מותחים ביקורת אבל תולים את השלילי בכל מיני סיבות כמו מצב בריאותי או מצוקה נפשית.
וזה בסדר.
בהתחלה הייתי צריכה להתאמץ על מנת להתאפק...
עם הזמן זה הופך להרגל, לא להתערב ולא לחוות דעה.
עבורם כמובן, כי הם חשובים לי, לא הוא.

הם לא צריכים להבין ממי ברחת !

הם צריכים להבין שהם נמצאים בידיים טובות הן מצד אמא והן
(בתקווה) מצד אבא....

אני מבינה את הדאגה שלך כשהם מקבלים מודל לזוגיות, שלפחות
לדעתך וכיום גם לדעתם, הוא לא ראוי... הלוואי שהיה אחרת (אולי את מספקת / תספקי להם מודל ראוי :) ) ...

בכל מקרה, כמו שאת אומרת, נשמע שהילדים רגישים מספיק כדי לראות
את האנשים שנמצאים מאחורי מערכות היחסים, לשניהם יש זוגיות שזה דבר
נוסף שיכול להעיד על החוסן בנושא זה , כך שיש מקום לאופטימיות.

כיוון שהם בוגרים

לדעתי את צריכה לומר להם, שיש לך דעה ואולי ביקורת על התנהגות שפוגעת באנשים אחרים, אבל את מעדיפה שלא לשוחח איתם על ההתנהגות של אביהם באופן ספיציפי.
להזכיר להם שלאנשים יש תכונות חיוביות ושליליות.
להגיד שאת מעדיפה שהם ינהלו את מערכות היחסים שלהם עם השתדלות שלא לפגוע בבני הזוג, גם לקראת סיום הקשרים או אחרי סיומם.

דבור כללי ודבור אישי

שמחנכים ילדים אין צורך לאמר להם אל תעשו כמו..... אלא, מעשה כזה וכזה אינו ראוי.
לדוגמא אם סבא ירק ברחוב, אין צורך לאמר מה שסבא עשה לא יפה ולא מחונך, אלא , לירוק ברחוב זה לא תרבותי ולא מתאים לאנשים מחונכים.
הפן האישי שלך עלול להתפס כסגירת חשבונות ולא כערך חינוכי וכך תפסידי אתהנקודה שהיה חשוב לך להעביר להם.

איילה421

New member
צודקת. בכנות - הביקורת שלי

כלפיו מונעת בהחלט גם מתוך רצון לסגור חשבון. הסיפור הזה מחזיר אותי לפרידה שלנו ומבהיר לי דברים שכל כך בא לי שהילדים ידעו! לפעמים נמאס לי מהסלחנות הזו שהבנים נוהגים באביהם.
עכשיו אני סתם מרשה לעצמי לפרוק...ועדיף שזה יהייה כאן...
תודה רבה לכולכן.

אני בכלל לא מבינה איפה הבעיה

הרי יש להם ביקות על מעשי האב
הרי הם גם נוקטים עמדה בזה שהם מבקרים אצ
זוגתו לשעבר
אז למה בדיוק את מודאגת מהדוגמא שהוא נותן בתור דמות חיקוי אם ילדיך מספיק חכמים ורואים בעצמם מה טוב מה רע?

אני דוקא מבינה את הדאגה...

(אם כי , כאמור, מציעה לא להתריע בפני הילדים)...

לדברי הכותבת - הילדים לא מקבלים דמות אב להזדהות איתה, ולהידמות לה,
אלא דמות שהם רוצים שלא להידמות לה...

מצד שני - זאת עוד סיבה טובה לא להעלות בפניהם את המטענים של
האמא....

אבל את זה אי אפשר לשנות......

היא דואגת שהם מקבלים דוגמא רעה אבל כותבת שהם מבינים שזו דוגמא רעה ואפילו נוהגים אחרת ממנו אז אין שום בעיה.
את העבודה שהאבא לא משמש דוגמא טובה אי אפשר לשנות

אני אגיד לך מה בעיני המבחן

לשאלה הקשה הזו - האם להגיד או לא להגיד.
בעיני, אם את רואה שהם מבינים את האמת, את לא צריכה להוסיף. לגמרי עדיף שיבינו בעצמם מאשר להגיד להם.
מצד שני, לפעמים לאנשים כמו האקס שלך יש נטייה לשקר (לעצמם ו/או לילדים), ולהציג בפני הילדים תמונה שהיא לא המציאות. ואז זה יוצר אצל הילדים דיסוננס בין תחושות הבטן שלהם לגבי מה אמיתי לבין המסר שהם מקבלים מהאבא. במקרה כזה אני חושבת שיש מקום להגיד. ותמיד לסייג עם זה שאת יודעת שאבא שלהם אוהב אותם והכל מתוך אהבה ודאגה.
&nbsp
ובכל מקרה, לא לדבר על מה שהיה בינך לבין אבא שלהם, ולא על איך הפרידה הזו דומה לפרידה שלכם, אלא רק לדבר על מי הוא באופן כללי. ואת דעתך על זוגיות את יכולה לגמרי להגיד בלי קשר אליו, להגיד מה את חושבת שנכון לעשות במקום להדגים באמצעותו מה לא נכון.
את מתארת שני ילדים שהם כבר לא ילדים, שהם חכמים רגישים ואנושיים. תסמכי על זה שהם מבינים הרבה דברים גם אם לא אמרת להם במפורש.

איילה421

New member
זה בדיוק !

כל השנים הוא העביר להם תפיסת עולם ופילוסופיית חיים שהוא כופף ועיגל ומתח לפי הצרכים שלו. ושיקר פה, ושיקר שם,והם לא תמיד זיהו את האמת, והוא בהחלט ידע לשכנע אותם ולמכור את הסחורה שלו. ואני שתקתי ודי אכלתי את הלב .לפעמים הם צחקו על ההתנהגות שלו וזו הייתה הדרך שלהם לבטא את הדיסוננס שהם הרגישו. מצד אחד - אבא "קול" ומגניב, מצד שני - מתנהג בדרך שהם לא מאד שלמים איתה.
אבל עכשיו במקרה האחרון, כבר ממש דאגתי שהוא עוד עלול "לשכנע" אותם שזה בסדר לעשות את מה שהוא עשה.
דאגתי כי הם אוהבים אותו והוא באמת אבא טוב להם, שעושה דברים איומים לאנשים אחרים. אז כן, דאגתי שהם יצדיקו אותו גם הפעם הזו כדי להרגיע את עצמם. אבל ממה ששמעתי מהם אני רואה שהם עושים את ההפרדות הרבה יותר טוב ממה שחשבתי. והם כנראה עברו איזו דרך בינם לבין עצמם ובינם לבינו שלא הייתי מודעת אליה.

איילה יקרה

ראוי להבחין בין שיתוף להתייעצות.

נראה שילדייך משתפים אותך ברגשותיהם ומחשבותיהם ולאו דווקא מחפשים אחר עצה או חוות דעת.

אם ילדייך משתפים אותך זהו סימן נפלא לכך שאת דמות בטוחה עבורם. הישארי עבור הילדים דמות אימהית, אוהבת וקשובה ותשאירי להם את החופש להיפתח ולשתף ללא הבעת דיעה. הבעת דיעה נחרצת נגד האב עלולה לגרום לילדייך לקונפליקט פנימי.

סמכי על ילדייך ועל כושר השיפוט שלהם והניחי להם להסיק את מסקנותיהם.

למעלה