מיסטיקה ופילוסופיה

רגלים

New member
מיסטיקה ופילוסופיה

בפילוסופיה המודרנית קיימים שני מקורות לידיעה - האחד הוא הנסיון והשני הוא ההגיון. יש הררים של דיונים לגבי מהותם והיחס ביניהם.
אולם המיסטיקה טוענת לסוג שלישי ונפרד של ידיעה. ידיעה שהיא מעבר לנסיון ולהגיון.

את הידיעה הזאת מקבלים במצב נפשי מיוחד, יש שיקראו לזה התגלות, אולם אני מעדיף לקרוא לזה "השראה" כאשר הנפש מכוונת לקלוט ידע שקיים לו איכשהו
אם אשתמש במטאפורה, כמו מיתר שמכוון היטב מתנדנד לו בתדר של הצליל שקיים סביבו.
אני כמובן נוטה יותר לכיוון של הפילוסופיה המודרנית. פשוט ניסיתי להציג את ההבנה שלי על הכיוון המיסטי, כל כמה שקראתי עליו.

אני סבור קצת אחרת:

מקור המידע הוא תמיד הנסיון. הפולמוס בין ראציונאליסטים לאמפיריציסטים הוא לגבי אימות המידע, לא לגבי מקורו. המקור של המשפטים המיסטיים, גם הוא בנסיון, אך זהו נסיון שלא נקלט בחמשת החושים הרגילים.

שאלה טובה

אין לי תשובה עליה, אבל מדובר בהחלט בנסיון. אדם שומע קולות ולא בחוש השמע, ורואה מראות ולא דרך עיניו (בחלום, למשל) ככה נקלט נסיון מיסטי.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
הפרשנות של מה שאתה מתאר היא המיסטית לאו דווקא הניסיון עצמו.

אם מניחים שאין שום דבר מחוץ ליקום (מולטיברס) הרי שהסיבה למאורעות האלה שציינת כרוך במוח.
&nbsp
אלא אם אנו נמצאים במטריקס... ואז עד כמה מחילת הארנב היא ארוכה?
&nbsp

רגלים

New member
אוקי, גם חלום או דימיון או מחשבה יכולים להחשב כנסיון

אולם אין זה סוג של ניסיון המלמד אותנו משהו, או שכן?

יש ויש

יש אנשים המתייחסים ברצינות לנסיון מהסוג המדובר ואז מצטרפת חווייתו למאגר המיסטיקה האנושית. למשל אברהם ששמע קול המצווה עליו להעלות את יצחק בנו לעולה והוא לא שאל את עצמו מניין הוא בטוח שזה אמנם אלהים המדבר אליו והלך ועקד את בנו וכמעט ששחט אותו עד שראה מלאך בדמות יהודה ברקן עם הפרצוף האווילי שלו והחיוך המטומטם האומר לו: "אל תשלח ידך אל הנער, חייך! אכלת אותה!"

אני עצמי נקי מנסיון מיסטי ואיני יודע מה אעשה אם זה יקרה.

ובתור אדם שקורא פילוסופיה אני חושד גם בנסיון החושי.

ה כ ל

New member
מיסטיקה היא ערפל שהושם בפני האדם

כדי לטשטש לעיניו את המציאות כפי שהיא

AnarchistPhilosopher

Well-known member
ומהי המציאות כפי שהיא?

המציאות כפי שהיא היא זו שכל אחד חווה בעצמו, מי יודע אולי רק אני קיים.
נראה לי קאנט אמר שלא ניתן לדעת את המציאות כפי שהיא.
&nbsp
אבל מודה שלא קראתי את קאנט.
&nbsp

למעלה