לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
69136,913 עוקבים אודות עסקים

פורום משפחות אנשים עם פיגור

אני אב לאדם עם פיגור שכלי בן 36 המתגורר במעון "בית-אורי" בעפולה. ברבות השנים השתלבתי בפעילות ציבורית אינטנסיבית סביב נושא הפיגור השכלי. במסגרת פעילות זאת אני משמש כאחד התורנים המפעילים את קו התמיכה והסיוע של אקים "הורים למען הורים" (טלפון 1-800-399333) שבו יכולים הורים ובני משפחה של אנשים עם פיגור שכלי, וגם אחרים, לקבל מידע, יעוץ ותמיכה בנושא הפיגור השכלי. מצאתי לנכון לבקש לפתוח את הפורום למשפחות אנשים עם פיגור, כדי שישמש ערוץ נוסף להידברות בתחום זה ומקור לתמיכה, עידוד ומידע. כהורה וכפעיל אני יודע שחלק מהקושי הוא הבדידות עם הבעיות שלנו והקושי לדבר על הבעיה אפילו עם אנשים קרובים, ומאידך גיסא אני מודע לנכונות להיפתח כלפי אנשים שחווים קשיים דומים.עם הזמן, ביקשתי מאורית הלפרין להצטרף אליי בניהול הפורום. אורית היא אמא לילדה עם פיגור, שי המקסימה, והיא חברת הנהלת אקים ישראל ויו"ר סניף אקים תל-אביב. היא משקיעה ללא לאות את זמנה בעשייה למען אנשים עם פיגור ומשפחותיהם, הן בתפקידיה הרשמיים והן בתמיכה, בעידוד ובחיבוקים לכל מי שנזקק להם.

אודות הפורום משפחות אנשים עם פיגור

אני אב לאדם עם פיגור שכלי בן 36 המתגורר במעון "בית-אורי" בעפולה. ברבות השנים השתלבתי בפעילות ציבורית אינטנסיבית סביב נושא הפיגור השכלי. במסגרת פעילות זאת אני משמש כאחד התורנים המפעילים את קו התמיכה והסיוע של אקים "הורים למען הורים" (טלפון 1-800-399333) שבו יכולים הורים ובני משפחה של אנשים עם פיגור שכלי, וגם אחרים, לקבל מידע, יעוץ ותמיכה בנושא הפיגור השכלי. מצאתי לנכון לבקש לפתוח את הפורום למשפחות אנשים עם פיגור, כדי שישמש ערוץ נוסף להידברות בתחום זה ומקור לתמיכה, עידוד ומידע. כהורה וכפעיל אני יודע שחלק מהקושי הוא הבדידות עם הבעיות שלנו והקושי לדבר על הבעיה אפילו עם אנשים קרובים, ומאידך גיסא אני מודע לנכונות להיפתח כלפי אנשים שחווים קשיים דומים.עם הזמן, ביקשתי מאורית הלפרין להצטרף אליי בניהול הפורום. אורית היא אמא לילדה עם פיגור, שי המקסימה, והיא חברת הנהלת אקים ישראל ויו"ר סניף אקים תל-אביב. היא משקיעה ללא לאות את זמנה בעשייה למען אנשים עם פיגור ומשפחותיהם, הן בתפקידיה הרשמיים והן בתמיכה, בעידוד ובחיבוקים לכל מי שנזקק להם.

לצפיה ב-'בלפור חקק: הספד לאח עם פיגור שנפטר'
בלפור חקק: הספד לאח עם פיגור שנפטר
<< ההודעה הנוכחית
31/07/2005 | 01:21
42
652
בשבוע שעבר הלכתי לנחם את אילנה תבדל"א, איתה אני נמצא בקשרי עבודה. אילנה היא אחותם של המשוררים התאומים בלפור והרצל חקק יבדל"א. אחיהם הבכור אלי ז"ל היה עם תסמונת דאון וחי עד סוף חייו עם אימו בבית המשפחה. הוא נפטר בגיל 59. קראתי בהתרגשות רבה את ההספד שנשא אחיו בלפור בהלוויה, ואני מרגיש חובה לשתף אתכם:  

תחת השטיח של אלוהים
הספד לאלי אחינו האהוב          בלפור חקק

יום הפטירה : יום שבת ט"ז בתמוז תשס"ה, 23 ביולי 2005
יום ההלוויה: יום ראשון י"ז בתמוז תשס"ה 24 ביולי 2005

בני משפחה וחברים,
שעת פרידה מאדם, שעת פרידה מאחינו האהוב אלי- היא שעה קשה לכולנו. ואנו מחויבים להעלות דברים לזכרו של ההולך מעימנו. לכאורה יאמרו האנשים: מה יש להגיד  על ההולך מעימנו? לכאורה הלך מעימנו אדם פחות ערך. תסמונת דאון. מה יש לאמר על אדם תסמונת דאון?
לא היה לנו כאחים קל לגדול עם אח תסמונת דאון. אם נשלחו ילדי תסמונת דאון לעולם כדי לבחון את המין האנושי, אנו יכולים לאמר לכם שהמין האנושי נכשל. בכל מקום שאלי הלך, אנשים בזו לו וציערו אותו. זה היה קשה להיווכח עד כמה הרוע האנושי אין לו תכלה. בספר בראשית כתוב משפט מדהים: "וירא ה' כי רבה רעת האדם" ומה התגובה של אלוהים לרוע האנושי? "ויתעצב אל לבו"(בראשית ו, 6).
התגובה של האלוהים היא מצמררת: ויתעצב אל לבו. למה האל צריך להתעצב? הוא יכול היה לברוא עולם מושלם, ולא הייתה אז סיבה לעצב. אבל הוא העניק לאדם את הבחירה החופשית, והאדם- כָּשל ! בכל פעם שבני אדם פוגשים אנשים שונים מהם, חריגים ומוגבלים, תמיד יש כאלה שבזים להם ומתאכזרים להם. כשאתה נתקל בכך, קשה לך לראות עד כמה רבה רעת האדם. כמה סבל ומרורים ספג האיש ההולך היום לעולמו. שעת המוות שלו היא שעת חשבון נפש לכולנו.
אלי  נולד כבן בכור, ולא קל לזוג הורים לספוג מכה כזאת. אביה של אמא שלנו, סבא יצחק, קיבל את אלי כנכד ראשון שלו וראה בלידתו זכות. הוא קרא לבתו סעידה ואמר לה: "בתי, יש לך זכות מיוחדת שנולד לך ילד כזה. כל הילדים האלה הם מלאכים שנפלו ובאו לעולם לעשות תיקון. ועד שישלים את התיקון שלו, את צריכה לנהוג בו ביראת קודש". וכך אמא שלנו נהגה. היא גידלה את אלי כמו שמגדלים מלאך בבית. במשך השנים ראיתי התבטאויות של מקובלים שונים שכתבו שילדי תסמונת דאון בכל העולם יש להם מראה דומה והם כולם מלאכים שבאו לעולם לעשות תיקון.
מעניין, שבאחד האירועים שקרו לפני תשע שנים, אמר אלי משפט מסוים שכמו אימת את דבריו של סבא. זה היה בקיץ 1996, תשנ"ו. אמא ניסתה לטפל בו והוא היה מר נפש והתנגד, ואז היא כעסה עליו ואמרה לו בערבית "מנן אללא ג'באק?"(מאיפה אלוהים שלח אותך?)  והשלימה את דבריה בעברית: מאיפה שלחו אותך אליי, מאיפה באת ? אלי שתק ולא הגיב. ואז אני שאלתי אותו: אלי, אמא שואלת איפה היית לפני שבאת אליה. הוא הסתכל בשנינו ואמר משפט מדהים: הייתי תחת השטיח של אלוהים. שום משורר לא יכול להמציא משפט כזה. שאלתי אותו שוב: ומי היה לידך שם? והוא ענה: המשיח.
כתבתי אז בעקבות האירוע הזה את השיר "מלאך בירושלים".

מלאך בירושלים

לְאָחִי הַבְּכור קורְאִים בָּרְחוב:
מְפַגֵּר.
קורְאִים לו גַּם: מונְגְלואִיד.
וְהוּא שְמו אֵלִי.
אֲנִי יָכול לְהָעִיד.
הָיִיתִי עֵד לְיָדֶיהָ שֶל אּמִּי
שֶמָּשְחוּ תְּרוּפָה עַל עורו
וְנַפְשו הָיְתָה לו מָרָה מִן הַדְּרָכִים
וְהִיא מִתְפּורֶרֶת מִכַּעֲסו
וְהִיא מִתְפּורֶרֶת לוּחַ זְכוּכִית.

וְאַחַר כָּךְ בְּעודו שותֶה
כְּאֵבָיו נִסְתָּרִים
שָאֲלָה אותו אִמָּא לִבָּהּ דַוָּי
בְּרֶגַע שֶל שֵבֶר מְרורִים:
לָמָּה  הִגַּעְתָּ אֵלַי ?
אֵיפה הָיִיתָ
לִפְנֵי שֶבָּאתָּ אֵלַי?
מִתְפּורֶרֶת מִכְּאֵבָהּ שֵבֶר זְכוּכִית.
וְהוּא עונֶה לָהּ בְּתַמְצִית החָכְמָה
הַמַּלְאָכִית
דְּבָרִים מֻפְלָאִים:
הָיִיתִי תַּחַת הַשָּטִיחַ
של אֱלהִים.       (מתוך: זריחה בין הזמנים, עמוד 60)                    

לאלי הייתה אהבה מיוחדת למשפחה. הוא אהב את המפגשים המשפחתיים והעניק חום ואהבה לאחיו ואחיותיו ואחייניו. אני זוכר שכאשר גרנו במבשרת ליד אמא שמונה עשרה שנה באותה כניסה באותו בניין, היינו יוצאים לא פעם לבילוי או יוצאים העירה. אלי היה עומד בחלון שלו בחזית הבניין מסתכל עלינו ומסמן לנו בידו שראה אותנו. הוא היה נשאר בחרדה ובדאגה ליד החלון עד שובנו. כשהיינו שבים, הוא היה מסתכל ומסמן לנו ביד שראה אותנו ופונה לאחור לחדרו.
כתבתי אז את השיר "אחי הבכור":

אחי הבכור

אָחִי הַבְּכור הוּא סוד שחור:
הוּא מונְגְלואִיד נֶחְבָּא מֵעֵבֵר לַחַלּון
מִתְבּונֵן בַּמְּנורות הַשְּלֵמות שֶל הַאֲנָשִים.
וְלו נָתַן אֱלוהָיו מְנורַת חֶסְרונות
לִרְאות בָּהּ אֶת יִסוּרָיו יָמִים עַל יָמִים
לִרְאות בָּהּ מֵחַלּונו הַשָּבוּר
אֶת שִׂמְחַת הָאֲנָשִים השלֵמִים.
(מתוך : אגדת הדבש המר, עמוד 41)

אלי תמיד אהב לסדר הכל אחרת. בכל פעם שבא לבית התחיל להזיז חפצים מכאן לשם ומשם לכאן. פעם אמא חיפשה חפץ כלשהו, והוא לא זכר היכן הניח אותו. הוא ראה שהיא כועסת ורצה לפייס אותה. הוא ניגש אליה במבט תמים ואמר לה: אמא, מה אני אשם שאלוהים ברא אותי ככה?
בחודשיים האחרונים ידע אלי סבל וייסורים, ואין לדעת למה היה צריך להשלים את תיקונו בסבל כזה. אנו ניסינו להנעים לו את שנותיו עלי אדמות. בכל השנה היה מחכה ליום ההולדת שלו. וכשהייתה מסתיימת, מיד היה מדבר על יום ההולדת הבא שלו. יכולת לשבת לידו, והוא היה אומר: בחנוכה יום הולדת שלי. והיינו אומרים לו: אלי, זה עוד הרבה זמן, והוא היה עונה בתמימות: אז מה, אז מה. והוא חיכה ליום הזה כיום גדול שבו כולם מברכים אותו ונותנים לו מתנות. עד לפני חמש שנים נהגו כל הקרובים והדודים מתל אביב להגיע במיוחד ליום ההולדת שלו. בחמש השנים האחרונות, עקב סכסוך טריוויאלי עם דודה שפגעה באמא שלי, הנוהג פסק. איש מהקרובים לא הגיע בחמש השנים האחרונות לחגיגת יום ההולדת של האיש האומלל, שכה חיכה לדודים שלו. בכל יום הולדת ישב מר נפש ולא הבין למה קרובי משפחתו מחרימים אותו. הוא היה לוחש "למה הם שונאים אותי". היום במותו של אלי אינני יודע מה לומר על כך. אני רק בשר ודם, ואני יודע שנגרם לו צער בשנותיו האחרונות.
בבית החולים שכב עם ידיים קשורות לצדדים, כיוון שהיה מחובר לאינפוזיה ולמכשירי הנשמה. הוא לא יכול היה לסבול את המכשירים וניסה להוציאם מעליו. הרופאים נאלצו לקשור אותו. ראינו אותו חסר ישע. הוא התבונן בכולנו כשאנו מסתובבים לידו חופשיים. והוא שכב שם חף מכל עוון, צדיק תמים בדורותיו, לא מבין למה קושרים אותו, למה דוקרים אותו כל הזמן. וכל הזמן היה לוחש: אני רוצה הביתה, אני רוצה הביתה. היינו סביבו כולנו כל הזמן: הרצל ויהודה ורינה ואילנה.
אני זוכר שאחותי רינה אמרה לי: תראה אותו, שוכב כמו חיה קשורה.
לאחר מותו בשבת, הרגשתי צורך לכתוב את השיר על מותו. וזכרתי את הדימוי הזה: כמו חיה קשורה.  כתבתי את השיר "קרבן אדם".

קרבן אדם

הוּא שָכַב כְּמו קָרְבָּן אָדָם
עָקוּד עַל מִזְבֵּחַ מִסְפָּר אַרְבַּע
בַּחֲדַר טִפוּל נִמְרָץ.
אֲנִי לא הָאַיִל, לָחַש נֶאֱנַח
אֲנִי לא הָאַיִל
אֲנִי המַּלְאַךְ.

הוּא שָכַב כְּמו קָרְבָּן בּועֵר
וְנִפְנֵף בְּאֶצְבְּעותָיו הַקְּשוּרות:
תְּנוּ לִי לָעוּף
תְּנוּ לִי לָעוּף
אֲנִי מַלְאַךְ עִם כְּנָפַיִם
נִסְתָּרות.

וְהֵם
שֶהִבִּיטוּ בּו בְתוךְ סְבַךְ
חוּטֵי אִינְפוּזְיָה, חַמְצָן
וָחֲבָלִים לַיָּדַיִם
שָלְחוּ יָדָם לְהַתִּיר אותו
מִכָּל הַחוּטִים וְהַצִּינורות
רַק לְאַחַר שֶנּוכְחוּ לָדַעַת
שֶהוּא כָּבוּי וְדומֵם
וּכְנָפָיו –
שְבוּרות.

(ראו-נא השלמה בהודעה נוספת)
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'השלמה להספד'
השלמה להספד
31/07/2005 | 01:22
10
13
אלי אהובנו אנו נפרדים ממך היום. אמא שלך גידלה אותך כמו אישה גיבורה. והיא יכולה להיות גאה שהיא קיבלה פיקדון שלם והיא מחזירה אותו שלם. התיקון נשלם. אנו יודעים אהובנו לאן אתה הולך מכאן. אנו יודעים שאתה לא תשכון עפר, כי נשמתך נחצבה ממקור עליון. הרי גילית לנו את סודך בעודך חי עימנו עלי אדמות. אתה שב היום אל המקום שממנו באת. אתה שב לשכון תחת השטיח של אלוהים. ושם, אלי אהובנו, שם כשתהיה מתחת לשטיח, מתחת  לכיסא הכבוד, תלַמד זכות על כולנו, על כל אלה שאהבו אותך.
אנחנו לא נשכח אותך.

בית ההלוויות הספרדי הר תמיר, גבעת שאול ירושלים, שעה 12.00
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'קראתי ובכיתי '
קראתי ובכיתי
31/07/2005 | 01:46
9
לצפיה ב-'עצוב כל כך..יהי זיכרו ברוך'
עצוב כל כך..יהי זיכרו ברוך
31/07/2005 | 02:12
4
לצפיה ב-' איך אפשר שלא לבכות לאיש גדול?'
איך אפשר שלא לבכות לאיש גדול?
31/07/2005 | 02:20
3
9
לצפיה ב-'אחד הדברים המרגשים ביותר שקראתי'
אחד הדברים המרגשים ביותר שקראתי
31/07/2005 | 04:52
1
5
כל אדם שיזכה להכיר את המלאכים הזכים האלה מקרוב יעריך את משמעות

החיים, ילמד מהי אהבה אמיתית ויעריך את הנתינה.

הסיפור של אלי רק חיזק את מה שחשתי מהיום הראשון שבו זכיתי להכיר

את המלאכים היקרים האלה מקרוב...

יהי זיכרו ברוך
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'ואין דיי במילים...ואין נחמה'
ואין דיי במילים...ואין נחמה
31/07/2005 | 07:27
3
לצפיה ב-'אלי חקק ז"ל'
אלי חקק ז"ל
31/07/2005 | 21:13
3
אני קורא וקורא והופך וקורא ופשוט הלב מתמלא מחדש בעצב.כל כך הרבה מילים מיוחדות על איש שכל חייו ידע צער.פשוט הדמעות זולגות בלי סוף.יהי זכרו ברוך.אהרון וליאורה באר שבע
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'עמיקם'
עמיקם
31/07/2005 | 08:48
1
3
לפני הכל אני רוצה לומר לך שאתה איש יקר ומקסים על שלא התעצלת וכתבת כל מילה - כל הכבוד.
לגבי ההספד,פשוט ריגשת אותי עד עמקי נשמתי בסופו של ההספד ממש בכיתי.
אני רוצה להתייחס לכך שבאמת רוב האנשים לא יודעים לקבל את האחר ואת השונה ומתייחסים אליהם בזילזול ובאכזריות ובאמת אני חושבת שזה צריך להתחיל מהגן שיילמדו שיש שונה שיש אחר שלא כולם כמונו וצריך לקבל את השונה ללמד שגם דיעה אחרת יש לקבל,מזה זה מתחיל, שיש לקבל דיעה אחרת שלא כולם צריכים לחשוב כמונו ולא כולם חייבים להסכים לנו,ובטח שיש אנשים ששונים מאיתנו.
אם יתחילו לשרש את הדברים מינקות ממש ישנה תקווה שעם הזמן יצמח דור אחר שאולי יביא עימו את המשיח,ואז לא יצטרכו המלאכים הללו להגיע לעולמינו ולתת לנו שיעור באיך להיות בני אדם טובים יותר....שבוע טוב לכולכם ולכל המלאכים שלכם נשיקות אוהבות ממני עופרה.
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-' ותודה על הדברים החמים'
ותודה על הדברים החמים
31/07/2005 | 10:12
4
למען הגילוי הנאות, אני חייב לומר שלא הקלדתי את הטקסט, אלא ההספד נשלח אליי מודפס, ואני רק עיבדתי אותו חיצונית כדי שפורמט ההודעות בפורום יוכל לקלוט את הטקסט מהפורמט שבו נשלח...
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'אלי ז"ל'
אלי ז"ל
31/07/2005 | 10:37
3
כן גם אני בוכה, איך אפשר שלא?
אני מרגישה שאני אוהבת את בני המשפחה החמה והמיוחדת הזאת ואת אלי ז"ל מבלי להכירם. אנשים מיוחדים שהקיפו את המלאך שלהם באהבה ובכבוד.
אני מעריצה את הדרך שבה הם בחרו כל אות וכל מילה כדי להביע את מה שחשו
באותו רגע וברגעים מן החיים.
אין לי ספק שאלי עכשיו נמצא תחת השטיח של אלוהים "מתחת לכסא הכבוד"
הראוי לו כל כך.
בהשתתפות בצער המשפחה ובהערכה רבה,  טובה.
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תשמעו'
תשמעו
31/07/2005 | 08:02
1
6
זה מדהים ומרגש ואף מעלה דמעה
עמיקם, אני מבקש שתביא לידיעת האחים את כל התגובות של הפורום.
הם ישמחו לדעת את דעתנו על אלי ושכמותו, אנשים עם תסמונת דאון, עם
פיגור שכלי ובכלל על על האוכלוסיות המיוחדות.
תודה שהבאת לנו את הקטע הזה
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'ידידי דורון, בוודאי שאעשה זאת'
ידידי דורון, בוודאי שאעשה זאת
31/07/2005 | 10:08
5
לצפיה ב-'מאוד מרגש ועצוב'
מאוד מרגש ועצוב
31/07/2005 | 09:32
1
1
לצפיה ב-'אין מילים, כל כך עצוב ומרגש'
אין מילים, כל כך עצוב ומרגש
31/07/2005 | 10:47
2
לצפיה ב-'כמה צער יש בעולם הזה-קראתי ובכיתי'
כמה צער יש בעולם הזה-קראתי ובכיתי
31/07/2005 | 12:48
1
2

קוראת אני ההספד וצר לי, ובוכה ללא הפסקה.
אנחנו ההורים והילדים והשליחים שלנו כאן, כל כך יכולים להבין את הדברים הכתובים, את השירים של בלפור חקק.

אנו בעולמנו חיים עם הכאב, העצבות המהולה בהרבה הרבה שימחה ואף אחד לא יכול לקחת מאיתנו את העולם שאנחנו יצרנו- עולם של מלאכים זכים וטהורים.

כל כך מרגש ועם זה כל כך עצוב.

שרק יהיה לנו את הכוחות ליצור ולרקום לילדנו המלאכיים עולם יפה וורוד עד כמה שנוכל.

בהרבה חיבוקי כוח ואהבה ממני מירי
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'יהיה זכרו של אלי חקק המלאך ברוך'
יהיה זכרו של אלי חקק המלאך ברוך
31/07/2005 | 12:49
9
לצפיה ב-'הגיבורה האמיתית...'
הגיבורה האמיתית...
31/07/2005 | 15:16
1
5
נראה לי שהגיבורה האמיתית בסיפורו של אלי היא אימו, שהצליחה לגדל אותו, לטפל בו ולטפח אותו למרות כל הקשיים במשך 58.5 שנים, יחד עם עוד חמישה(!) אחים ואחיות, שאת כולם היא גידלה לתפארת.
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'היי עמיקם. זה היה מדהים'
היי עמיקם. זה היה מדהים
02/08/2005 | 21:35
1
בלפור היה מורה שלי לספרות,בתחילת דרכו. לא ידעתי שיש לו אח עם תסמונת דאון.
מאוד התרגשתי מהדברים האלה ואני מחזקת את ידי האם. הלוואי ואני אזכה להיות כמוה. חזקה ומסוגלת. כי אני כבר מתפרקת. לרגע בא לי לפגוש אותה ולשאול איך היא יכולה היתה במשך -כמעט- כל חייה להיות רתומה למשימה.
מה אגיד לך לי אין סיכוי......
תנחומי למשפחה
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תודה, עמיקם'
תודה, עמיקם
31/07/2005 | 18:49
1
1
על שהבאת את הדברים המרגשים הללו לדפוס. אני חושבת שאפשר פשוט להשתמש בחלק מהם במערך ההסברה למי הם אנשים עם פיגור שכלי.

לפעמים אני תמהה איך כל כך הרבה אנשים חיים בקירבה לאדם מוגבל, ועדיין הסובלנות כלפי האחר מועטה כל כך...ולפעמים זה נראה לי דווקא פשוט מאוד.

קשה לאדם לקבל אנשים מוגבלים כי הם מזכירים לו את המיגבלות שלו עצמו, את חוסר השליטה שיש לנו על מה שקורה בעולם הזה, את השבירות הגדולה שלנו כבני אדם והעובדה שלאף אחד אין ביטוח ולא לעולם חוסן...
אולי בגלל זה אנשים מסתירים את קשרי המשפחה שלהם עם אנשים מוגבלים, הופכים את המפגר ל"כתם שחור" שמצל על המשפחה המושלמת.

לפעמים באיחור רב מידי אנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים להיות מושלמים כשאנחנו גורמים צער לחסרי ישע. להיפך, אנחנו מתרחקים לא רק מהגדרת השלמות, אלא אפילו מהגדרת ה"אדם" כפי שהאל התכוון אליה.

משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'מאוד מרגש ועצוב יהי זכרו ברוך'
מאוד מרגש ועצוב יהי זכרו ברוך
01/08/2005 | 09:21
2
לצפיה ב-'השיר לאלי ז"ל'
השיר לאלי ז"ל
02/08/2005 | 00:31
7
6

בלפור אחי היקר......

קראתי בעיון רב את הספדך

השיר לאלי ז"ל
מלאך תחת שטיח אלוהים

ברגש עז מהול בדמעות
מלות חוכמה בלבי נגעו
לאמא סעידה ניתן כס מלכות
כי היא אם האמהות
חסידה בין חסידות
ולאחים ולאחויות אלוהים יגמול
על אהבתם לאח אלי, על הכל
הלוואי יזכו כל המלאכים
שהינם היו ועודם לאלי חברים
במשפחה כמו שלכם
ואז התיקון  מוצהר שהתחיל אצלכם
משפחה אצילה בני חיל

מופת לכל בני תבל...

אחיך : נביל...

משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-''
02/08/2005 | 03:40
1
לצפיה ב-'נביל זה ממש מקסים '
נביל זה ממש מקסים
02/08/2005 | 09:09
1
2
לצפיה ב-'נביל נגעת ללבי'
נביל נגעת ללבי
02/08/2005 | 17:18
3
לצפיה ב-'משפחת האדם'
משפחת האדם
03/08/2005 | 22:08
1
3
אני קורא ברגש רב את ההזדהות של רבים עם משפחתנו עם מותו של אלי ז"ל. אכן אנו אהבנו את אחינו, כיוון שנוכחותו בתוכנו חידדה בנו את הרגישות לאדם באשר הוא , וממנו למדנו מהי אהבה. אח המסוגל לעמוד בחלון שעות ולחכות עד שובי מבילוי הביתה, מלמד אותי מהי אהבת אמת שאינה תלויה בדבר ומהי מסירות למשפחה. הייתי נרגש שאחד האזרחים שקרא את דבריי באינטרנט ( ואני מופתע עד כמה ההספד שלי מופץ עתה באתרים שונים וגם עובר במיילים מאדם לאדם) כתב אליי: "לאחיך אלי ז"ל שמור במותו מעתה מקום מעל השטיח של אלוהים ולא מתחתיו,ממש מתחת לכיסא הכבוד". ואני מתפלל שאכן אלי המלאך הפרטי של משפחתנו שוכן כבוד עתה מעל השטיח של אלוהים ללמד זכות על כל מי שאהב אותו בחייו ובמותו. אמן. בלפור חקק
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'לאדם הנעלה בלפור חקק'
לאדם הנעלה בלפור חקק
05/08/2005 | 13:09
3

רק כמה מילים נוספות:

איתך באבלך הכבד, על מות אחיך היקר- לאבד אח בכלל זה הדבר הכי קשה שאפשר לשאת, אך בוודאי לאבד אח כמו אלי שהיה בו יחודייות שאין בכל אדם קשה מכל.

תנחומים ושלא תדעו עוד צער.

שמחה אני שזכיתי לקרוא את ההספד על אחיך ז"ל ואת שירייך עליו.
שמחה מאוד שאלי ז"ל, זכה לחיות במשפחה אוהבת ומקבלת שנתנה לו כל מה שאפשר בחייו.

שיהיה לכם רק טוב ממני מירי
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תנחומים'
תנחומים
03/08/2005 | 10:08
4
1
להרצל ובלפור היקרים,
תנחומי על מות אחיכם היקר.
לפני כחודש נולד לבת של חברתי בן עם תיסמונת דאוןוהעברתי לה את הודעתכם.
כל גוף הוא בית לנפש שיש לה תפקיד בעולם ונראה לי שלאחיכם היה תפקיד גדול.
מן השמיים תנוחמו
מיכל הירש-נוי
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'למיכל'
למיכל
03/08/2005 | 16:59
1
מסרי-נא לחברתך ולבתה שאם היא זקוקה לעצה או לתמיכה כלשהם, לצורך זה אנחנו כאן בפורום זה ונשמח לעזור. יש כאן אנשים נפלאים עם בעלי ניסיון רב ואוזן קשבת. בנוסף לכך עומד לרשותן קו הסיוע של אקים "הורים למען הורים" בטלפון 1-800-399333. הקו מאוייש בהורים תורנים בכל יום א' משעה 17:00 עד שעה 20:00. בכל זמן אחר ניתן להשאיר הודעה במשיבון ומובטח שהתורנים בתורנות הבאה יחזרו אל הפונים.

ב ב ר כ ה ,
עמיקם
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תגובה נרגשת'
תגובה נרגשת
07/08/2005 | 11:08
2
1
להרצל ובלפור היקרים תנחומים על מות אחיכם המלאך.

מיכל שלחה לי את המייל המרגש והעברתי אותו לאחותי שנולד לה ילד עם תסמונת דאון מלאך קטן ששמו- אלי- אליהו, דברי ההספד חיזקו אותם מאוד וריגשו אותם מאוד.
אחותי רק בתחילת הדרך. המלאך הקטן שלה רק בן 4 חדשים, והיא עדיין נמצאת בתהליך של עיכול והשלמה, אני כותבת את הדברים בשמה היות ואין לה אינטרנט.

ושוב תודה להאחים המשוררים , ראויים דבריכם להתפרסם מעל כל במה אפשרית.
ולכל האנשים הנפלאים כאן ריגשתם אותנו בתגובותיכם המרגשות והמעודדות ואתם נותנים לנו כוח ולכל המשפחה להמשיך הלאה.

(הדברים נכתבו בשם אחותי היקרה לי מכל והמלאך הקטן שלה )

משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'למלי'
למלי
07/08/2005 | 12:45
1
1
אנא מסרי לאחותך שאם היא זקוקה לעצה או לתמיכה כלשהם, לצורך זה אנחנו כאן בפורום זה ונשמח לעזור. יש כאן אנשים נפלאים עם בעלי ניסיון רב ואוזן קשבת. בנוסף לכך עומד לרשותה קו הסיוע של אקים "הורים למען הורים" בטלפון 1-800-399333. הקו מאוייש בהורים תורנים בכל יום א' משעה 17:00 עד שעה 20:00. בכל זמן אחר ניתן להשאיר הודעה במשיבון ומובטח שהתורנים בתורנות הבאה יחזרו אל הפונים.

ב ב ר כ ה ,
עמיקם
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תודה לעמיקם'
תודה לעמיקם
07/08/2005 | 12:57
1
אכן מסרתי לה את מספר הטלפון אני מניחה שהיא תשתמש במרכז תמיכה כי היא זקוקה לזה מאוד בפרט בתחילת הדרך.

תודה לכם !
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'עצוב ומרגש'
עצוב ומרגש
03/08/2005 | 23:04
2
לצפיה ב-'shir hesped herzl hakak'
shir hesped herzl hakak
04/08/2005 | 11:36
1
תתגדל ותתקדש
הרצל חקק
תפילת הספד לעילוי נשמת אחי אלי-אליאס חקק

ריבונו של עולם
נשמה עולה אליך וקולה נאלם
אתה מקבל היום מלאך חדש
תתגדל ותתקדש
שלחת אותו לכאן
להיות  שונה, נבדל מכלם
וראית אותו ישר וצדיק, וראית אותו
אחר ותם

והוא הלך בדרכו ונשא חוליו
ונשא מכאוביו
צדיק בפשטותו, צדיק וענו
לא רעה בלבו ובפיו
רק אהבת אמת, רק תום שלא הכזיב

ריבונו של עולם
נשמתו עולה אליך במעלות קדושים
במעלות התמימים והמחרישים
הנה לך המלאך הבא
תתגדל ותתקדש שמיה רבא
מתוך מלאכיך בא
ולשם הוא חוזר
ועליו אותו טוהר, אותו זוהר חור

ממרום שלחת אותו כבד פה
להוסיף טוב, לזכך את היקום
ועתה נשלם יומו
ואין פורקן שיקום

כי ראית ריבונו כי באו מים
עד נפש
העולם
כי ראית יגונו, והוא שה תמים
שה שנאלם

הנה נשמתו עולה, והאיש תמים וזך
ואתה למשכן קודשך תיקחהו
להיות שוב מלאך

קח אותו אליך , שונה וסובל, ללא ילדים
ללא אשה, רק חלומות בודדים
והוא יקדש שמך, בתפלה לא כתובה
בהרבה אהבה
בשתיקה
והוא יפתח את כל הרקיעים בנשמה
זכה
של ילד
כי לא נשחתה רוחו
במדוחי החלד

ריבונו של עולם, אתה המקום
והוא מקומך יאיר כחושן, כיהלום
והוא משאלותיו עליך ירעיף
בפה אומלל, בעגלא בזמן קריב
קח שתיקתו,אלוהיי , קח בכיו, קח אותו
כבן
שמור עליו, שמור והגן
דאמירן בעלמא ואמרו אמן
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'מרגש עד דמעות...'
מרגש עד דמעות...
05/08/2005 | 22:51
1
קוראת את זה וממש מתרגשת
קוראת את זה וממש מזדהה, נזכרת כשאני יצאתי עם ליאור לטייל ורבים הסתכלו בנו המומים כאלה לשנותו של אחי המלאך.
המילים בהספד כל כך מועצמות כשאתה בן משפחה לאדם בעל צרכים מיוחדים- אנו יודעים ממש למה הכוונה, מרגישים את התחושות שהעביר המספיד בעת סיפור חוויותיו.
המלאכים האלו מאירים לנו את החיים באור שונה ואולי אף יפה יותר, רק בגלל התמימות והזכות הזאת שבהם- הכי טהורים שאפשר ובאמת איתם יקום המשיח.
אני משש מרוגשת ושמחה שזכיתי לקרוא מילותיו של אח של אדם עם תסמונת דאון, כאחות לאח כזה...
משתתפת בצער המשפחה - לילך.
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תנחומים'
תנחומים
06/08/2005 | 14:27
לבלפור ולכל אחד מבני משפחתכם העניפה, קראתי הופתעתי והתעצבתי, הכרתי את אלי, את הסיפורים אודותיו,אכן חלפו שנים רבות מאז פגשתי אותו,הטבת לכתוב, לבכות, להזכיר, לדבר על מהותו חיו תרומתו לכל אחד מכם,ולחברה, אלי היה ונשאר חקוק בזכרוני כאח שמח, מצחיק, שליבו ופיו שווים. מי ייתן ולא תדעו עוד צער, באהבה אביבה
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'תתגדל ותתקדש'
תתגדל ותתקדש
07/08/2005 | 23:47
1
השיר תתגדל ותתקדש הוקרא בבית ההלוויות ביום י"ז באב תשס"ה:

תתגדל ותתקדש
הרצל חקק
תפילת הספד לעילוי נשמת אחי אלי-אליאס חקק

רבונו של עולם
נשמה עולה אליך וקולה נאלם
אתה מקבל היום מלאך חדש
תתגדל ותתקדש
שלחת אותו לכאן
להיות  שונה, נבדל מכלם
וראית אותו ישר וצדיק, וראית אותו
אחר ותם

והוא הלך בדרכו ונשא חליו
ונשא מכאוביו
צדיק בפשטותו, צדיק וענו
לא רעה בלבו ובפיו
רק אהבת אמת, רק תם שלא הכזיב

רבונו של עולם
נשמתו עולה אליך במעלות קדושים
במעלות התמימים והמחרישים
הנה לך המלאך הבא
תתגדל ותתקדש שמיה רבא
מתוך מלאכיך בא
ולשם הוא חוזר
ועליו אותו טהר, אותו זהר חור

ממרום שלחת אותו כבד פה
להוסיף טוב, לזכך את היקום
ועתה נשלם יומו
ואין פרקן שיקום

כי ראית רבונו כי באו מים
עד נפש
העולם
כי ראית יגונו, והוא שה תמים
שה שנאלם

הנה נשמתו עולה, והאיש תמים וזך
ואתה למשכן קדשך תקחהו
להיות שוב מלאך

קח אותו אליך , שונה וסובל, ללא ילדים
ללא אשה, רק חלומות בודדים
והוא יקדש שמך, בתפלה לא כתובה
בהרבה אהבה
בשתיקה
והוא יפתח את כל הרקיעים בנשמה
זכה
של ילד
כי לא נשחתה רוחו
במדוחי החלד

רבונו של עולם, אתה המקום
והוא מקומך יאיר כחשן, כיהלום
והוא משאלותיו עליך ירעיף
בפה אמלל, בעגלא בזמן קריב
קח שתיקתו,אלוהי , קח בכיו, קח אותו
כבן
שמר עליו, שמר והגן
דאמירן בעלמא ואמרו אמן
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'הספד לאליאס חקק מאת עמירם חרלף'
הספד לאליאס חקק מאת עמירם חרלף
09/08/2005 | 11:44
2
4
עמירם חרלף

רקוויאם לזכרו של אלי חקק ז"ל

על נהרות בבל בעיר בגדד
לסעידה ועזרא חקק בן בכור נולד
והתינוק יפה עיניים ושחור תלתל
אך הוא נולד בלי מזל
אי אפשר להבין בכל צורה ואופן
מדוע אלי חקק יצא כל כך יוצא דופן?

כמה חבל כמה חבל
שאלי נולד ילד מוגבל
מיטב הרופאים אותו ניסו לרפא
אך הוא נותר חלש, מוגבל ורפה.

סעידה ועזרא, תוך רצון באופן נורמלי לחיות
הביאו לעולם עוד שלושה אחים ושתי אחיות.

וכך התאומים הרצל ובלפור באו לעולם
ואחריהם יהודה, רינה ואילנה גם.
שבט חקק
שבט חזק
כולם משפחה מלוכדת ונאבקת
ואת אחיהם הבכור, הנכה – מחבקת.

אלי לא נשלח למוסד
הוא לא נשאר מאחור
הוא גדל בחיק המשפחה האוהבת
שחגגה לו כמעט כל שנה יום הולדת.
ובשמחות המשפחתיות, בכולן בכולן
הוא ישב ליד הוריו בראש השולחן.

אלי גדל וצמח
                 ועד שעות אחר הצהרים ב'אלווין' פרח
                הוא התעניין בכל , אהב להתבדח
ואם היית עצוב, רצה לשמח.

כל האחים והאחיות הקימו משפחות
ואלי נותר עם אמו סעידה לחיות.

וכעת אלי נקרא אל בוראו
לאחר כשישים שנות חיים החזיר נשימתו
נשמה זכה, נשמה טובה
שהאם והאחים הרעיפו עליה הרבה אהבה.

חבל רק שדרכו לשמיים
היתה כרוכה בייסורים מלוא חופניים
וכעת הוא שוכב על משכבו בשלום
כולנו, מכירים, קרובי משפחתו
מתפללים לעילוי נשמתו
נשמה טהורה שלא ידעה כל חטא
זכתה להגיע ישר לגן עדן, לעולם האמת.

אלי יקר! יהי זכרך ברוך!

ולך אמא סעידה מגיע צל"ש
על כל מה שהשקעת בבנך החלש
ובעיקר שנטעת בו את ההרגשה
שהוא לא בודד בעולם – אלא אחד מששה
ובספר הזכיות הכל נרשם, שום דבר לא נמחק
הכל לתפארת כל בני משפחת חקק.

עמירם חרלף

6.8.2005

אלי חקק ז"ל              
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'איש שלא הכרתי'
איש שלא הכרתי
13/08/2005 | 11:26
1
2
איש שלא הכרתי-שושנה ויג
לאלי חקק ז"ל

בשעה שאנו כולנו היינו דומים
אתה היית שונה
ולא יכולנו להביט בך
ולא יכולנו לשאול אותך
אפילו שאלה פשוטה
כמו
מה שלומך?

בשעה שאנו היינו דומים זה לזה
כחפיסת דומינו
רק הנקודות הלבנות היו מעט שונות
אתה היית קובית דומינו בוהקת ביופיה
היו עליך כמה נקודות שחורות
ורק אותן ראינו.

כשאתה היית כה שונה
בתווי פניך
היינו כולנו כמו אנשי החלל בעיניך
ורק משם מתוך הערפילים
שפיזרנו סביבנו
יכולת להבחין
שאנו אחיך.

וסלחת לנו.
משפחות אנשים עם פיגור >>
לצפיה ב-'פרסמתי את השיר מחדש'
פרסמתי את השיר מחדש
26/08/2005 | 01:26
2
שלום רב,

השיר הנ"ל פורסם כתגובה מאוחרת, לאחר שאשכול התגובות על ההספד "שקע" לדף רחוק מהעין, ולכן יש להניח שלא רבים ראו אותו כאן. מאחר שאני חושב שזה חבל, כי השיר מרגש מאוד, העתקתי אותו לראש הפורום, כתגובה לשירו של בלפור חקק במלאת 30 לפטירתו של אלי ז"ל.

ב ב ר כ ה ,
עמיקם
משפחות אנשים עם פיגור >>

הודעות אחרונות

11:21 | 21.08.12 אורחים בפורום
10:55 | 01.05.12 אורחים בפורום
10:03 | 29.04.12 אורחים בפורום
18:50 | 29.08.11 נעמה1984
11:42 | 22.08.11 MIRI158
12:20 | 15.08.11 עמיקםרז
22:47 | 14.08.11 חנה136
22:10 | 13.08.11 רררשששתתת
20:15 | 13.08.11 slomaaa

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ