פמיניזם ו"דמות הג'נטלמן"

פמיניזם ו"דמות הג'נטלמן"

היי, חיפשתי מקום לשתף בו מחשבות מהיומיים האחרונים ואני מקווה שהגעתי לפורום הנכון.

אני בן 28, לאורך השנים בהן גדלתי שלט קו חינוכי די אחיד בסביבתי, בכל סוגי פלטפורמות החיברות (ממשפחה ועד לטלוויזיה): להתנהג כמו "ג'נטלמן". בפירוש שלי היום, זה אומר "להאכיל בכפית" או לבוא לקראת נשים בעניינים יומיומיים פשוטים, רק מעצם היותי גבר והיותן נשים (אם להיות זה שמשלם, זה שיוצא, זה שעושה וזה שמקריב...)

ביומיים האחרונים נתקלתי בשני מצבים שעוררו בי מחשבות בנושא.
אתמול הסעתי בטרמפ אישה, הורדתי אותה במרחק של כמה עשרות מטרים מהמקום אליו הייתה צריכה להגיע ולא על סף השער משיקולי נוחות שלי.
היום אני ועוד מישהי ניגשנו למבחן והתקדמנו לחפש מקום ישיבה, נשאר מקום יחיד ואני הגעתי אליו ראשון. הרגשתי ש"כלל הג'נטלמן" מחייב אותי לוותר על המקום אך לא עשיתי זאת, והיא זו שנאלצה להסתדר אחרת.
בשני המקרים יצאתי עם תחושת אשמה קלה יחד עם אמונה שבעולם החדש והחותר לשוויון, כן נהגתי בצורה הנכונה בכך שלא כופפתי את כוונותיי רק כדי "לבוא לקראת האישה החלשה".

מעניין אותי לדעת איפה נמצא הג'נטלמן בשיח הפמיניסטי, כי לפי הרושם שקיבלתי המאבק של ימינו מתמקד יותר בדיכוי הכוחנות הגברית.
לפי דעתי הג'נטלמן הוא כוחני על אף נדיבותו, ולמרות שזה קשה לתקוף את מי שעושה דברים לקראתך ולמענך, חשוב שהתדמית הזאת תבוזה ולא תונצח כי ההשפעות שלה הן פשוט מסרסות.

אשמח לשמוע את דעתכן/ם ולהמשיך בדיון.

A לוןA

New member
זה כי אתה יוצא מתוך נקודת הנחה שגויה

שלהיות ג'נטלמן נובע מזה שאתה החזק והיא החלשה.
לטעמי, להיות ג'נטלמן הוא עניין נימוסי לפני הכל.

ובקשר לתחושתך- אם אתה מרגיש שהאקט שאתה עושה יכול להתפרש כאקט כוחני על אף שהוא נדיב- פשוט תשאל. "זה בסדר מבחינתך שאוריד אותך כאן ולא שם? זה מאריך לי מאוד את הדרך"- וקבל ממנה את התשובה.

tomasth

New member
יש שני מובנים למונח ג'נטלמן אחד זה מה שהוא תאר והשני נימוס

יש מעשים שמתפרשים אחרת ע"י אנשים שונים , כמו פתיחת דלת שלדעתי זה נימוס עם כל אדם (אני לא פותח רק לנשים או זקנים) , ואחר יחשוב שזה ג'נטלמן במובן שהוא תאר.

גאיה1323

New member
אם אתה מחיל את חוקי הנימוס שלך על כולם.ן

אז תוכל להצדיק את המעשים הלא נימוסיים לכאורה בטיעון שיוויוני.
שווה לשאול, להיות מנומס, לקרוא את המצב בלי קשר למגדר של מי שלפנייך.

RubberSoul92

New member
אתה מתבלבל, שיוויון לא סותר מחוות נימוס

שכר שיוויוני, שיוויון הזדמנויות באקדמיה, שיוויון בנציגות הנשים בקרבי/הנהלה/הייטק/ארגונים משפיעים - כל זה לא סותר מחוות.

אני שואפת להגיע לשיוויון מוחלט. למרות הכל, זה לא מונע ממני להגיש כוס קפה לבן זוגי מתוך אכפתיות ונימוס. ככה זה צריך לעבוד עם הג'נטלמניות. נניח שבת הזוג שלך או כל אישה בעולם הגיע לשיוויון המיוחל, זה לא אמור למנוע ממך לפתוח לה את הדלת כמחווה נעימה.

גאיה1323

New member
שוויון לא סותר מחוות נימוס, אבל גם שווה להסתכל בקונטקסט

הקונטקסט המגדרי של הפעולות שציינת מאוד ברורות. השאלה אם עושים אותן מרצון או מהכרח של תפקיד שנכפה עלינו מתוקף היותנו בעלי/ות מגדר מסוים.

בשתי הדוגמאות שהזכרתי היה מורגש הקונטקסט המגדרי בלבד.

ברור שבזוגיות המחוות הן חשובות, אבל כשמדובר באנשים זרים:
או שמבצעים את המחווה מתוך רצון - כי האדם מוצא חן בעיניך וזו דרך לא מטרידה להציג זאת ולבקש התקרבות.
או שמבצעים אותה מתוך כבוד לאדם שיש ביניכם פער מסוים (בגיל, במעמד וכו').
בשני המקרים שציינתי לא היה רצון להשיג קרבה, ולא היה שום פער ביני לבינן פרט למגדר.
במצבים כאלה אני רואה עלבון בביצוע המחווה, לטענתי דווקא מסיבות של חתירה לשוויון.

נוסעת27

New member
זה מצחיק

אתה מנסח את זה כ"לא עשיתי מחווה והסעתי אותה עד השער" אני קראתי את זה כ- איזה נחמד מצידו שלקח אותה טרמפ.
אני לא חושבת שצריך להתייחס לאף אדם בכפפות משי, גבר או אישה, בטח אם כבר עשית טובה יפה ונותרה לו אי נוחות קלילה (כמו צעידה של כמה מטרים). לא רואה שום הבדל בין גבר או אישה. אם היית אומר שירד גשם זלעפות או שהיא סובלת מנכות הייתי אומרת שהיית צריך לקחת אותה עד השער. גבר או אישה זה לא משנה.
מושג הג'נטלמן לא בהכרח קשור לגברים או נשים. ג'נטלמן יפתח את הדלת גם לגבר וגם לאישה.
יש מושגים שבהם עדיין יש ויכוח כיום. למשל האם הגבר צריך לשלם בדייט ראשון. הפמניזם ששואף לשוויון אומר שלא. מנגד, נשים עדיין מרוויחות פחות מגברים, וגם יש איזשהו אלמנט חיזור ג'נטלמני שקוסם ועוד לא נעלם מהעולם. שם אני חושבת שהדיון לגבי ג'נטלמניות הרבה יותר רלוונטי. לגבי לתפוס מקום בכיתה, או להקפיץ מישהו עוד מטר או פחות, לא מבינה בכלל מה זה קשור ליחסי נשים גברים.

למעלה