סימבלטה

zitasky

New member
סימבלטה

היי.
התחלתי סימבלטה לפני כשבועיים(לאחר שניסיתי במשך השנים את כל התרופות שקיימות בשוק), וכבר לאחר מספר ימים חשתי שיפור רציני בכאבים.
התחלתי עם 30 עברתי ל60 והיום אני על 90 כשנאמר לי שהמינון שלי הקבוע יעמוד על 120(אני מעשנת כבדה ולכן צריך מינון גבוה יותר).
שאלות: לגבי המינון, אשמח לשמוע על ניסיונכם, אני עברתי ישירות מפאקסט לסימבלטה ולא הרגשתי שום תופעות לוואי, לא הרעה בדכאון והכי חשוב הטבה רצינית בכאבים.
משום מה עושה לי רושם שדווקא במינון הנמוך יותר 30-60 הרגשתי טוב יותר מבחינת דיכאון, ופיסית, הגוף שלי קם לחיים ופצחתי בצעדות..
דבר נוסף, למרות שהתיאבון שלי לא עלה, נראה לי שאני מתחילה להשמין..(ואם זה כך אני מפסיקה אתמול..), האמנם?
ודבר שלישי וחשוב ביותר: יש לי המלצה מראומטולוגית, ממרפאת כאב ומפסיכיאטרית, ועדיין לא אישרו לי את התרופה בקופה.
יש משהו לעשות בנידון כי זה נורא יקר לי.
תודה

דורבר24

New member
זו בעיה של ניסוח

הי,
אני הגשתי 4 פעמים בכללית את הבקשה לאישור עד שקיבלתי אותו.
גם הפניה מראומטולוגית, פסיכאטרית ונורולוג.
כל פעם שינו את נוסח הבקשה וצרפו את ההמלצות של המומחים תנסי עד שתקבלי אישור. (הפקידה בקופ"ח עזרה לי)
לצורך העניין אני בקופת חולים כללית
אני לוקחת את הסימבלתה כבר שנה וחצי 60 מג' גם מעשנת כבדה, הפסיאטרית המליצה להגיע ל 90 והראומטולוגית אומרת לא בגלל משקל נמוך.
בגדול הכאבים נותרו אותו דבר ורק עירוי הלידוקאין עזר לי עם התשישות והעייפות.
רציתי להפסיק אבל הפיסכאטרית המליצה להמשיך כי עקב כל המצב הייתי בדכאון ואמרה שזה עשה לי טוב... אז בנתיים ממשיכה, וכן עליתי במשקל, נפתח לי קצת התאבון אבל לא יודעת אם לייחס את זה רק לסימבלתה או לפרדינזון.
אני אחפש את המסמך בימים הקרובים, יש לי אמור להיות לי העתק ממנו ואכתוב לך את הנוסח.

zitasky

New member

אשמח מאד
אגב מה ההבדל בין כאב נוירופטי(שזאת ההתוויה שמאשרים בסל), לכאב של הפיברומיאלגיה?
גם אצלי התשישות והעייפות הפיסית נותרה אבל הכאבים פחתו בהרבה.
אני במכבי, והבעיה שהתורים לרופאים ארוכים ובשביל כל בקשה צריך לחכות..
הראומטולוגית המליצה לי סימבלטה וסרבתי, הרופאה במרפאת כאב המליצה וסרבתי(התחלתי לידוקאין ולא הייתה לי סבלנות לשכב כ"כ הרבה זמן והפסקתי..), ובסוף הפסיכיאטרית נתנה לי המרשם. עכשיו צריכה לחזור לראומטולוגית ולמרפאת כאב וזה לוקח זמן.
בכל מקרה תודה ואשמח לשמוע את הניסוח המנצח.
בריאות

ו אולי

New member
כאב נוירופתי ופיברו

הסיגנלים של כאב מגיעים מקצות העצבים שמעבירים את התחושה מהעור והמאברים הפנימיים, אל חוט השדרה ומשם למוח.
פגיעות בשלבים השונים לאורך המסלולים האלו יכולות לגרום לפגיעות תחושתיות, ביניהן להגברת/החלשת התחושה הנקלטת מהגוף.
חוט השדרה והמוח מהווים את מערכת העצבים המרכזית, וסיבי העצב ברחבי הגוף נקראים מערכת העצבים ההיקפית (פריפריאלית).
פיברו בד"כ מיוחס למערכת העצבים המרכזית, ישנם מחקרים בפיברו המראים הבדלים באופן הפעילות המוחית בהקשר של כאב.
נוירופתיה היא פגיעה במערכת העצבים ההיקפית, היא יכולה לבוא לידי ביטוי בכאב, אבל לאו דווקא. מערכת העצבים ההיקפית לא רק מעבירה תחושה למוח אלא גם אחראית על הפעילות של אברים פנימיים לכן פגיעה בה יכולה לגרום למשל גם לבעיות במערכת העיכול, ויסות הדופק והל"ד.
אבחנת נוירופתיה נעשית בד"כ ע"י בדיקת EMG - בודקת את סיבי העצב העבים
או ביופסיית עור לבדיקת סיבי העצב הדקים.
להרבה מהאנשים עם פיברו (30-50%) יש פגיעה בסיבי העצב הדקים (יכול גם להיו פגיעה בסיבי העצב העבים).
למרות שהרב הגדול של סיבי העצב ברחבי הגוף הם דקים, הנוירופתיה של סיבי העצב הדקים (SFN) פחות מוכרת לרופאים והביופסיה הזאת קיימת רק בשנים האחרונות. הרבה נוירולוגים (ורופאים אחרים) שולחים רק לבדיקת EMG, שלגמרי לא רלוונטית לאבחנת SFN.
את יכולה לפנות לנוירולוג שעוסק בנוירופתיות כדי לבדוק את האפשרות.

zitasky

New member
תודה

מקווה שהנוירולוגית תבין יותר ממה שאני הבנתי ותסייע בניסוח המתאים.
הבעייה שהתורים לרופאים הללו ארוכים, ובינתיים אני משלמת.

דורבר24

New member
אישור לסימבלתה

בבקשת אישור שמולאה ע"י רופאת המשפחה, היה תקציר של מה שאני סובלת וזה לא רק פיברו.
האיבחונים: נורפטיה, פיברומיאלגיה , מחלות רקמת החיבור ודיכאון עם חרדות.
בנוסף צרפנו גם את ההמלצה של הראומטולוגית, נורולוג ופסיכאטרית.

בסרוב של הקופה היה שהטיפול הוא לכאב נורופתי ולא לפיברומיאלגיה וכאן להערכתי מה שעזר זה המכתב מהנורולוג.
מקווה מאוד שזה יעזור לך לקבל אישור. ושוב להזכיר מדובר בקופ"ח כללית.

zitasky

New member
שוב תודה

עכשיו אני ממתינה לפגישות עם הרופאים למיניהם, והתורים ארוכים.
מקווה שבסוף יאושר(ואולי גם יוחזר לי רטרואקטיבית הכסף שבינתיים אני מוציאה)

למעלה