שאלה לי באישון לילה

שאלה לי באישון לילה

שלום לכולם,

בעבר כתבתי כאן בפורום. תמיד עלתה שאלה של פיברו - לאחרונה מרגישה הידרדרות בבריאות ותוצאות בדיקות הדם חזרו לא כל כך תקינות.

השבוע סבלתי לדעתי כפי שזה נראה משני התקפי חרדה. קושי בנשימה
(שזה בעיניי הדבר שהכי קשה לי להתמודד איתו) כאבי בטן (שאני סובלת מהם בלי קשר מדי יום), אני מתפקדת ועושה הכל כרגיל. תמיד הייתי אדם שהעבודה והשגרה והלימודים החזיקו אותי.. אבל שתי הלילות האלה (כולל ברגע זה בו אני כותבת), מדאיג אותי.

האם גם לכם היו אפיזודות כאלה?

תודה ורק בריאות

ואם יש לכם המלצה לאן אני יכולה לפנות

זה יעזור לי מאוד משום שאני ממש אבודה כי מעולם לא נתקלתי במצבים שנראים כמו התקפי חרדה (אני צפונית בכלל). אבל בשילוב עם מצב בטחוני ואחותי שגרה במרכז, זה לא מוסיף יותר מדי.

ריפנזל

New member
טיפול בחרדות

אומרים cbt עובד נפלא, ויש כדורים לא רעים - גם להורדה כללית וגם ל-sos. וטיפול של שיחות יכול לעשות עבודה מופלאה.

חלק מהכדורים, כמו הסימבלתה למשל, עובדים במקביל גם על הפיברו וגם על החרדות, שזה שילוב מנצח בשבילי. חבל רק שההשפעה לא יותר מועילה אצלי...

יש לי מזל והגעתי דרך הקופה לפסיכולוגית נהדרת שבמקרה גם למדה טיפול ב-cbt, כך שאני נהנית מכל העולמות, אפשר להגיד. בין חרדה לכאב ולתשישות

ריפנזל

New member
הו, אלה ימים קלאסיים להחמרת תסמינים

אל תדאגי, זה אפילו צפוי. כל המדינה במתח, ומתח תמיד מחמיר תסמינים, וחרדות הן נשמעות בדיוק כמו שתיארת. לי יש נטייה לחרדות והיו לי כמה לילות שכבר לקחתי כדור הרגעה כדי לישון סופסוף, והיה יום של בחילות, ודופק מהיר, ועצבנות כללית וחשק לבכות...

אני מאוד משתדלת להיחשף לחדשות כמה מעט שאפשר, ומבקשת גם את עזרת המשפחה בכך, וזה עוזר מאוד. וגם מחפשת דברים טובים להתעסק בהם, שימלאו לי את הראש במחשבות חיוביות ובעיקר - אחרות.

בקיצור, סביר מאוד שלא מדובר בהחמרה בפיברו, רק ימים קשים.

ותדאגי לערכי הדם הלא תקינים, אל תזניחי אותם. זה ברזל וויטמינים או בלוטת תריס או מה?

ריפנזל

New member
(יום של בחילות, הרבה ימים של כל השאר)

(ואצלי המעי רק קצת רגזן, אז זה חריג.)

בדיוק מה שריפנזל אמרה

הימים ימי מלחמה לא פשוטה, יש אזעקות בכל הארץ, שרק הצליל שלהן מרתיע ומעורר פחדים, וזה עוד בלי הריצה למרחב המוגן והחיפוש אחרי שקט, גם מהטילים, גם מהאזעקות וגם מהחשש הזה שמא, אולי, פן, יגיע איזה טיל וינחת בחצר הפרטית שלנו.
אז כן, חרדות בימים אלה הן לא דבר כל כך נדיר, גם אצל חולי פיברו וגם באוכלוסיה הכללית.
מה שכן, אצלנו זה באמת עלול להחריף תסמינים שממילא קיימים.

המלצתי לך: לכי לרופא שלך ובקשי משהו נגד החרדה.
וחוצמזה, להימנע כמה שאפשר מלשמוע חדשות. זה ממילא לא מועיל, וכשיש אזעקה את ממילא תשמעי אותה.

תרגישי טוב!

כלנית, לצערי אין לי רופא משפחה

נורמלי שאני יכולה לגשת. העניין הוא שאני לא גרה נכון לכרגע בטווח הטילים. בחיים לא היו לי התקפי חרדה ולכן אני גם לא בדיוק יודעת איך להתמודד עם כל זה.
תמיד הייתי אדם פעיל ופתאום זה משהו שמתיש אותי כי זה יכול להיות לילה שלם של לא לישון.
גם ככה כל הגוף כואב ועוד זה בנוסף. פשוט אין לאן לברוח מעצמך
העבודה תמיד הייתה הבריחה שלי. הבעיה היא שאני מגיעה לעבודה כל כך מותשת אחרי לילה ללא שינה כמעט וזה קשה.

קודם כל, באמת הגיע הזמן למצוא לך אחד

אבל אחד טוב. נסי לשאול בין חברים/ שכנים. לצערי, הרבה פעמים רופא טוב זה עניין של ניסוי וטעיה, אבל מקווה שלא ייקח לך יותר מדי זמן למצוא אחד.
שנית, לא צריך לגור בטווח הטילים כדי להגיע למצב של חרדה, כשכל המדינה במלחמה וכל גבר בטווח יריקה במילואים או בדרך לשם.
היום, למשל, רק לשמע הידיעה שהיו 13 הרוגים, חברה שלי נכנסה לחרדה מטורפת. כל הזמן נכנסה לבדוק מי בין ההרוגים, והיא אפילו לא מכירה אף אחד שמשרת בעזה בימים אלה...
לגבי העבודה, לא יודעת מה מצבך המשפחתי או עד כמה את יכולה או לא - אבל הייתי לוקחת לי כמה ימי חופש מהעבודה במצב כזה.
קודם כל, כי מצבך הרפואי צריך להיות מעל לכל, ואת צריכה קודם כל לדאוג לעצמך לפני שאת דואגת לעבודה.
ושנית, כי נראה שאת באמת צריכה את המנוחה הזו, את ההתנתקות הזו. הייתי אפילו מציעה לך לקחת כמה ימים ולנסוע לאירופה או משהו, אם את יכולה, סתם כדי להירגע ולחזור הביתה בכוחות מחודשים.

בהצלחה!

תודה רבה לכולכם

העבודה והתפקוד היומיומי וזה שאני יודעת שאני צריכה לתפקד הם אלה שמחזיקים אותי מלא להתמוטט בכלל. לכן אני לא בטוחה אם זה הפתרון לקחת כמה ימי חופש.
לגבי רופא/ת משפחה טוב, אני אשמח להמלצה באזור חיפה/קריות. באמת יכול לסייע לי המון.

תודה רבה לכם. אתם עוזרים לי מאוד ולו ב"לשמוע" אותי.

אם זה יכול לעזור במשהו

אני יכולה לשלוח לך סרטון שנעשה עוד בעופרת יצוקה להתמודדות עם הלחץ והחרדה לחולי פיברו בעיקר. אשלח לך בפרטי.

כל רופא משפחה, נחמד או לא, יכול לרשום כדורים נגד חרדה, לטווח קצר. ובזמן הנוכחי אני לא חושבת שיש צורך בכלל להסביר או להרחיב. ואני משוכנעת שכל רופא ייתן לך, רק בשביל לעבור את הימים האלה.

כדאי להתחיל ממינון נמוך, כדי לראות איזה מינון עוזר לחרדה מצד אחד אבל לא במינון שמנמנם מצד שני, כשצריך לתפקד הכוונה. זה כדור שגם עוזר לישון בין היתר. אפשר לקחת אותו נקודתי, וגם כמה ימים ברצף.

כמו כולם כאן גם אני כמובן מרגישה ממוטטת ולו רק מעצם המאמץ הרגשי העצום של לשלוט בחרדה. וכן, גם אני בזמן אזעקות מזיעה ממש פיזית.

במכבי. תודה רבה שוב לכולם

הרופאה שאני אל בדיוק סומכת עליה והייתי אצלה רק פעמיים, אמרה שבמקרה חירום שאקח חצי ואבן. אבל שמעתי כל מיני דברים על הכדור ולכן אני באמת לא יודעת מה נכון לעשות.

ואבן הוא כדור הרגעה

כמובן שאסור לנו להמליץ על שום תרופה, אנחנו לא רופאים וכל מה שנכתב פה הוא בגדר התנסויות מחוויות אישיות שלנו. אבל צריך לקחת את זה בערבון מוגבל, לכל אחד יש את הסיפור שלו, את "סל התרופות" שהוא כבר לוקח, וכל אחד מגיב אחרת לכדורים.

מקווה שזה מספיק מבחינת זה שאין פה המלצה רפואית או מקצועית או אחרת.

אבל כדור שנקרא קסאנקס, או בשמות מסחריים אחרים: קלונקס, זנאקס או אלפרוקס הוא כדור ספציפית נגד חרדה.
לי הוא עוזר מאד, בעניינים נקודתיים. הוא ממש מרפה ומקל מאד על חרדה, תוך 15 דקות.

לא יודעת מה שמעת של ואבן שגורם לך לחשוש, בשימוש ממושך הוא יכול לגרום לתלות. אבל אם אנחנו מדבירם על תקופה מאד מוגבלת של זמן לא צריך לפחד, לא מתמכרים כ"כ מהר.

והתועלת עולה על הנזק והחששות לדעתי.

יש גם מקבילה לואבן בתחום הרפואה הצמחית, לצערי נשמט מזכרוני כרגע השם שלו.

בתקופה כזו שהחרדה היא הדבר הכי נורמלי לחוות בה, לדעתי האישית כדאי להעזר בכדוירם מאשר לחוות את התחושות הקשות והמחלישות אותנו רגישת ופיזית.

אבל כל אחד בוחר לעצמו מה נכון לו.

בהצלחה.

kaktus14

New member
תחזיקי מעמד. אפשר לקחת קצת תרופות הרגעה בהתיע

בהתיעצות עם רופא משפחה כמובן.
לי למשל הרופא כבר לא נותן.

למעלה