מגנזיום

inbalsh

New member
מגנזיום אני רוצה לשתף, אבל מאד מאד בזהירות עדיין: לאחר שלוש שנות סבל יתכן שמצאתי את הסיבה לבעיה שלי, או לפחות דרך להקל. לפני שלוש וחצי שנים עברנו לבית חדש: אזור חדש, בית שרק נבנה, מכשירי חשמל חדשים (כולל כיריים אינדוקציה), וגם מסנן מים ביתי (בלי שמות בינתיים...). לאחר מספר חודשים החלו תופעות שנמשכות עד היום, והתעצמו לאחרונה: חולשה גדולה מאד בידיים, כאבי שרירים ומפרקים, חולשה איומה עד כדי אפיסת כוחות, מרגישה שהגוף הוא בכלל סוג של נוזל ולא מוצק... קשה להסביר את התשישות הזאת למי שלא מכיר, רק כאן יבינו אותי. לפני חודשיים התפטרתי מהעבודה, ולאחרונה התסמינים החריפו בצורה מדאיגה, בעיקר התכווצויות שרירים, כאבים ברגליים ותשישות משתקת. קבעתי תורים לראומטולוג ולנוירולוג, אני עוד לא מאובחנת, אבל די ברור לי שאני עם פיברו או תת"כ, כי כל השאר כנראה בסדר. ואז חברה שמבינה אמרה שאולי חסר לי מגנזיום. לאחר כמה ימים, ממש במקרה, מישהו שביקר אצלנו סירב לשתות מהמים שהצענו לו, ואמר שהוא שותה רק מים מהברז. שאלתי למה, והוא אמר שהמסננים האלה מסננים גם את המינרלים, ושחבר שלו שהחל לשתות רק מים מסוננים סבל מבעיות קשות בשרירים ובמפרקים ומחולשה, והסתבר שחסר לו מגנזיום, לאחר שקיבל מגנזיום התופעות חלפו. הוא סיפר את זה לגמרי בלי קשר למצב שלי, שאליו לא היה לגמרי מודע. כמובן שגיליתי עניין רב... שאלתי וחקרתי, ומאותו רגע ביליתי הרבה זמן מול המחשב, כאשר בהתחלה חיפשתי רק תוצאות על "מגנזיום" ואחר כך (באנגלית) "מגנזיום פיברומיאלגיה" והגעתי לתוצאות מעניינות ביותר, הרגשתי שאני ממש על סף תגלית בשבילי. אני מתנצלת מראש אם הנושא כבר מוכר ונדוש כאן, אני חדשה בפורום ולא יודעת איזה תכנים כבר נידונו כאן. וגם מתנצלת שאני לא מחכה קצת יותר עד שאני כותבת, אבל בכל זאת רוצה לספר ולשמוע את דעתכם. אז מסתבר שהנושא נחקר ומוכר, ומצאתי אפילו כתבה שמתארת כיצד מחסור במגנזיום תורם ואפילו גורם להרבה תופעות של פיברו (אני משערת שזו לא הסיבה היחידה, אבל אולי זה נכון לחלק מהאנשים), וכיצד תוספת מגנזיום עזרה להפחית את תופעות הפיברו. בתרגום שלי: "כל הממצאים האלה תומכים בעובדה שמגנזיום משחק תפקיד חשוב בהתפתחות של פיברומיאלגיה". עוד למדתי כי שליש מכמות המגנזיום מסופק באמצעות המים שאנחנו שותים, וכי מים מסוננים אכן לא מכילים מגנזיום. זה התאים לעובדה שהבעיות שלי החלו מספר חודשים אחרי שהתחלתי לשתות מים מסוננים. הלכתי לרופא המשפחה, שהיה ספקן מאד (אבל זה לא הפתיע אותי), ואז לבית המרקחת, שם המליצו לי על מגנזיום שנספג הכי טוב (מותר לכתוב כאן שמות והמלצות?), לקחתי לפני השינה, ובאורח פלא התכווצויות השרירים נרגעו. אחרי ארבעה ימים של מגנזיום אני מרגישה הרבה הרבה יותר טוב, אבל פוחדת לפתח אופטימיות, כי גם כך יש לפעמים ימים טובים יותר (למרות שלא היו לי הרבה כאלה לאחרונה). אתמול בלילה לא לקחתי מגנזיום, כי עשיתי היום בדיקת דם לבדוק את כמות המגנזיום, והיום שוב חזרו כל התסמינים. זה נראה לי כמו איתות שאני בכיוון הנכון. אעדכן בהמשך, מקווה עם חדשות טובות. רק עוד משהו: אני קוראת שרק אחוז אחד מהמגנזיום נמצא בדם, וכאשר יש חוסר הגוף מגייס את המגנזיום לדם כך שלא ייוצר שם חוסר, על חשבון נוכחות המגנזיום בתאים, ואז מתרחשות תופעות של כאבי שרירים וחולשה. ולכן לרוב בדיקות הדם למגנזיום תקינות, וזה לא אומר כלום. אכן, הבדיקה שעשיתי הבוקר כבר חזרה, והתוצאות תקינות... ועוד משהו: הרבה סוגים של מגנזיום לא נספגים בתא, הם מגיעים לדם ונפלטים בשתן, ואז לא עוזרים למעשה. הסוג שאני לקחתי, לפי מה שמופיע באתר של היצרן, יוצא ספיגה בתא, והוא בעצם פטנט ישראלי שחולל מהפכה בתחום הזה. מקווה שלא אמרתי הרבה דברים שכבר מוכרים, בכל מקרה הוספתי כאן את החוויה האישית שלי, ואעדכן בהמשך. מקווה שבחדשות טובות, ושלא אנחול אכזבה... אני מניחה שלא גיליתי את אמריקה, אבל אולי זה יוכל לעזור לחלק מהאנשים, אז אני מוסיפה כמה קישורים שעליהם התבססתי בדברים שכתבתי. אשמח לשמוע את דעתכם.

שמחה שאת מוצאת דברים שעוזרים ולומדת ומחכימה.

אבל רוצה קצת להרגיע, פשוט כדי שלא תתאכזבי. תוספי תזונה, בעיקר אם צריך,יכולים לתת הרגשה קצת יותר טובה. וכן מגנזיום כמו עוד תוספי מזון יכולים לעזור לנו קצת להרגיש יותר טוב, בהנחה שמה שיש לנו זה תת"כ / פיברו ולא משהו אחר.

אבל תיאוריות קונספירציה אלטרנטיביות למה גורם לפיברו / תת"כ שנשענות על בסיס רופף ולא מוצק של סטטיסטיקות נרחבות יש כמו מים. רק "מרגיעה" אותך קצת, כי אנחנו יכולים להטלטל בין תיאוריה אחת למשניה ולשים את כל יהבנו על משהו ואז להתאכזב נורא.

אני שותה מי ברז. רק לצורך העניין. וכמוני בטח עוד הרבה חולים אחרים.

יש עוד המון תוספי מזון שתוכלי למצוא המון מאמרים ותיאוריות שהם הפתרון לפיברו, לצערנו זה לא כך.

אני לא רוצה לבאס אותך, להפך, אני רוצה לתת לך כוח להתקדם קדימה, לאט אבל בטוח, ולא לתלות ציפיות גדולות במשהו ואז נורא נורא נופלת הרוח כשזה לא עוזר או עוזר רק קצת.

בדעיבד אני מצטערת על הזמן והאנרגיה הרבה שבזבזתי בכל מיני בירורים וחקירות על כל מיני תוספי מזון שאנשים המלצו לי שלא לומד לחצו עלי ודחפו אותי ולא ממש השאירו לי ברירה, אלא לבדוק את הדבר הזה שהם טוענים שהוא מרפא פיברו / תת"כ.

למשל, הרבה זמן הוצאתי סביב שמן קוקוס. לקרוא מאמרים ולמצוא איפה מוכרים שמן טהור ללקיחה פנימית. כי אנשים הפנו אותי למאמרים שאמרו שזה מה שמרפא מהמחלה, ועוד תוספי מזון ועוד שיטות למיניהן.

אז אכן, אסור לכתוב פה שמות של מוצרים מסחריים או חברות מסחריות מהסיבה הפשוטה שיש מתקפה ענקית של כאלה עלינו, בגלל שהתסמונת שלנו עדיין אין תרופה אחת, אז כל אחד יכול להגיד מה שבא לו, ואנשים אוכלים מזה ומוציאים המון כסף.

הפורום הזה הוא "אזור בטוח" מפרסומים שיש להם אינטרס או מ"תרופות פלא" שמישהו מצא ואכן אני מבינה את ההתלהבות שלך, אבל יש מלא דברים שאנשים כתבו אחרי שבועיים או אפילו חודש שזה עזר להם, וכן, הם חושבים שגילו את אמריקה.

אז בהחלט כולנו מכירים את הדיבור על מגנזיום כמו דיבור על הרבה דברים אחרים. וזה בסדר גמור שאת חולקת את ההתלהבות שלך, מובן מאד.
יש דברים שאכן עוזרים למישהו אחד, אבל לא עוזרים לעשרות אלפי אחרים, לכן צריך להיות שקולים עם העניין הזה, כי יש כ"כ הרבה אנשים שמקווים למצוא את תרופת הפלא, ואנחנו במצב די רגיש נפשית עם זה איך לומר.

לגבי מים, כמו כמעט עם כל דבר אחר יש גישות לכאן ולכאן. במי ברז יש מינרלים שאין במים מסוננים ומבוקבקים או למינהם, ואילו המנעות מפלואוריד שיש במי ברז למשל, זה משהו שאני לפחות רוצה לנסות, בגלל הרגישות לכימיכלים שיש לנו.

אז שווה לנסות דברים ולבדוק, ניסוי וטעיה זה שם המשחק. אבל מתוך אכפתיות גדולה אני אומרת לך להזהר עם צפיות גדולות, כי אני מכירה את עומק הנפילה והאכזבה שמגיע בעקבותיהם.

אני שמחה מאד לשמוע שאת מרגישה יותר טוב ומעודדת אותך להמשיך ולחפש דרכים.
אבל ברור לך, וזה יגיד לך כל רופא / נטורטופט, שהשלמה של מינרל לא משפיעה באופן דרסטי תוך כמה ימים.

ברכות ובהצלחה, בכל דבר שתנסי כדי לשפר את מצבך.

ofd1

New member
מגנזיום... כן.
לגבי מגנזיום שמעתי פעם מנטורופת שאכן מגנזיום יכול לסייע בהרפיית השרירים (אצל חולי פיברו' מנגנון הכיווץ וההרפיה של השרירים איטי יותר , ולכן, על פי מחקר שנעשה, פעולה רגילה יומיומית עלולה לגרום להחמרה במצב, ולתסמינים של הפיברו' וכו', (מחקר שבוצע על ידי ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין. ניתן לקרוא על כך באינטרנט. ). מגנזיום מבחינה כימית אכן יכול לסייע ולשפר את ההרגשה. כמובן שחשוב מאד לבדוק את רמות המגנזיום (ושאר מינרלים וויטמינים רלבנטים) בגוף ולכן טוב שעברת בדיקות דם.
לגבי שיפור, אני לא יודעת מבחינה מדעית וסטטיסטית, אבל לעניות דעתי זה יכול להשתנות מאדם לאדם, וזה תלוי מאד במצבו האישי, רמות המגנזיום שיש לו בגוף וכו'. ייתכן מאד שתוך זמן קצר תרגישי שיפור מסויים (כפי שציינת ), וזה בגלל התנודה הגבוהה בין רמת מגנזיום נמוכה בגוף לרמה גבוהה עם נטילת המגנזיום כתוסף מזון. ואז זה מתחיל להשפיע לטובה על השרירים. אבל חשוב שזה יהיה לאורך זמן (אותו כנ"ל לגבי חוסר בויטמינים למשל: B12. B1. B6 ועוד, שאז הנטילה שלהם, בפרט לאורך זמן יכולה לגרום לשיפור המצב, אבל חשוב גם לעשות בדיקות דם. כנ"ל לגבי ויטמין D - ציינתי את הויטמינים האלו כי אצל חולי פיברו' (לפחות אצל חלקם) יכול להיות חוסר בהם או בחלק מהם, וזה עלול להשפיע לרעה על מצב העייפות וכן על מצב השרירים. תנסי לשאול ראומטולוג מומחה שגם מבין בדברים האלו.... וגם לנסות לקבל הפניה לבדיקות דם כדי לבדוק אם יש חוסר).

אם את מעוניינת לשתות מים מינרלים - כדאי לבדוק את רמות המגנזיום (יוני מגנזיום : mg+ mg++) שיש במים המינרלים, זה גם יכול לסייע.

קראתי (ובחלק מהמקרים גם שמעתי מאנשי מקצוע (ראומטולוג, נטורופת ,אורטופד)) שיש דברים שיכולים לסייע לחולי פיברו' כגון: בדיקות חוסר לגבי הויטמינים הנ"ל, ונטילת תוספי מזון בהתאם, אומגה 3, גלוקוזמין וכואנדריטין, מגנזיום, וכו'.

כדאי שתתייעצי עם מומחים בתחום שמכירים את נושא הפיברו' הן מהפן הרפואה הקונבנציונלית והן מהרפואה המשלימה (אני לא רופא ולא בעל הכשרה רפואית או טיפולית, ולכן מה שרשמתי כאן זה מדברים ששמעתי , קראתי, קיבלתי כתשובה, וניסיון...), אבל חשוב גם לבצע את ההמלצות בדבר פעילות גופנית מתונה, פיזיוטרפיה, הידרותרפיה וכו'. ולהתייעץ עם רופא בתחום.

לגבי שמות המוצרים שנמנעת מלרשום בהודעתך. איני יודעת בדיוק מה מדיניות הפורום, וסביר להניח שכדי לרשום משהו שעלול להתפרש כפרסומת למוצר מסויים - צריך לקבל את אישור מנהלת הפורום (ניתן לפנות אליה במסרים אם את מעוניינת בכך), אבל ... לעניות דעתי יש הבדל בין לציין את שם המוצר הפרסומי, לבין לציין את השם הכימי. כלומר: אם את משתמשת ב"מגנזיום ציטראט" או ב" מגנזיום קרבונאט" או שם אחר שדומה לכך - זהו שם המולקולה הכימית של המוצר (ולא שם פרסומי גרידא, גם אם הוא מופיע על האריזה), ואם איני טועה אפשר לציין את זה בהודעה בפורום , מכיוון שהמולקולה הזאת היא כימית וקיימת גם ללא החברה שמשווקת אותה, ויש חברות רבות שיכולות לשווק את זה תחת אותו שם. לעומת זאת, אם השם הוא פרסומי גרידא, ולא שם מולקולרי כימי. למשל: נניח - "חיוכי מגנזיום" - אז זהו שם פרסומי טהור, שמזהה מוצר אחד ויחיד בעולם שמשווק תחת שם זה , ואז זה אכן עניין שעלול להכנס להגדרה של "פרסומת". (זה למשל ההבדל בין מוצר שכתוב עליו: "ממרח שוקולד", לבין מוצר שכתוב עליו: "השחר העולה" . "ממרח שוקולד - זה שם המוצר שהוא גם השם המהותי שלו, וכל ממרח שוקולד הוא ממרח שוקולד, ולא משנה תחת איזה שם שיווקי הוא מוצג, אבל הממרח הוא המהות. לעומת זאת: "השחר העולה" - זה שם של מותג, שם פרסומי של אחד מממרחי השוקולד המשווקים בארץ, ואז זה שם פרסומי - שמזהה מוצר מסויים שמיוצר ומשווק על ידי חברה מסויימת.).
- זו אמנם רק הדעה שלי (גם לפי דברים שיצא לי לקרוא בנושא), אבל תוכלי לפנות למנהלת הפורום ולקבל הנחיה מדוייקת יותר לגבי האסור והמותר בפורום, באופן מפורט יותר ולמקרה לגופו.

רפואה שלמה

kaktus14

New member
אכן יש לנו איסור פרסום למותגים וזה לדעתי די נכון, אבל אני אישית מרגישה בגלל מגבלות השפה ואת האתרים בעברית מיציתי את כולם,
אני מרגישה שאני לא נחספת למספיק חומר.
אולי אפשר לדון או להציג את תוכן האתר זה או אחר ללא קישור ישיר אליו
אולי רק קטעים ממנו.
ואם זה מדבר על התוכן משפות אחרות אז עוד יותר טוב.
ברור שאם יש חויה של חולה שמרגיש טוב מדבר זה או אחר- אשמח לשמוע גם בשבילו
ולנסות את מה שהוא עשה במישור בשבילי.
בסיפור שלך לא לקחת בחשבון- וכך אני רואה מהצד- את המעבר עצמו של הדירה.
רבים יגידו שזה גם אירוע טראומטי ועון וכן גם מעורב הרבה מאמץ פיזי פיתאומי.
אולי זה היה הסטראס שלך ולאו דווקא המים.

מצד שני גם אני שלעתי על מגנזיון.אבל ממה ששמעתי לא כך כך השתכנעתי
ולא זוכרת אם עשיתי בדיקה לזה או לא.
אבל עכשיו אעשה שוב.

למעלה