יום הזיכרון לשואה ולגבורה

חיה קרן

New member
יום הזיכרון לשואה ולגבורה

כמו בכל שנה אני מדליקה נר גם פה,
לזכרם.

וכמו בכל שנה [אני מרשה לעצמי] לפתוח את הבמה לדיון בכל מה שמרגיש נכון, בהתמודדות עם הסטרס, עם ההשלכות הרבות של היום הזה עליינו כ-
ישראלים,
דור שני-שלישי-רביעי,
חולים שמושפעים בצורה כזו או אחרת [פיזית, פיברואית] עם כל משקלו של היום.

תודה. כבד כבד. רגשות אשמה רגשות אשמה

כאילו באיזו זכות אני בכלל נושמת לעומת מה שקרה לאנשים אז..

חיה קרן

New member
אני יכולה ללכת למליון קלישאות

והשחוקה והקולעת מכולן היא "במותם ציוו לנו את החיים".
מי שמכיר אותי יום ורבע יודע שאצלי קלישאות הן משפטים בדוקים, נכונים ואמיתיים ואני נעזרת בהן לא מעט.

כמו רבים רבים אחרים, גם אני דור שלישי משני הצדדים.
הכרתי לא מעט ניצולים, חברים של סבי, אחת מהם עד שנתה האחרונה הגיעה לדבר מול תלמידי תיכון ולספר על המספר שלה.

סבא שלי, זכרונו לברכה, עבר חלק ניכר מהמלחמה במחנה עבודה ברומניה, ומיעט לדיבר ולספר, גם כשסחטתי היטב
אבל אם יש דבר אחד שהוא בהחלט לימד אותי כל חיי זה שהניצחון שלו הוא ארבעת נכדיו.

הוא היה אדם קשה מאין כמותו, וככל שאני מתבגרת אני למדה כמה מעט הכרתי אותו וכמה הוא סירב לחלוק איתנו בנסיון להגן עליינו אבל שוב,
בכל הפעמים שניסיתי המסר תמיד היה :"תחיי. תחיי טוב, בריא, בטוחה וגאה במי שאת, עם כל הקושי, וכל האתגרים. החיים שלך הם הניצחון של כולנו" הוא תמיד ניסה למקד אותי בעתיד ולא בעבר.

הוא גם עשה הכל כדי שאני לא אחיה עם רגשות האשם שלו, על איך ומה שעשה כדי לשרוד.

אז אני מרימה ראש זקוף וגאה,
וחיה.
הכי טוב והכי שמח שרק אפשר.
כי זה בזכותו.
בזכות כולם.

rainbow3

New member
ריגש עד מאוד...

ריגש אותי עד מאוד מה שכתבת, חיה. כבר כמה ימים מסתובבת עם מועקה סביב היום הזה,
שמציף מחשבות, תהיות .
משתדלת להחזיק את עצמי ולא ליפול. חושבת הרבה בזמן האחרון על איך האנשים שעברו את הזוועות הללו המשיכו בחיים, יצרו , הקימו משפחות.
ולעיתים מרגישה כ"כ אפסית וקטנה.

אכן תחושת האפסות

מתארת לפחות חלק מהרגשות אשמה האלה שציינתי.
כאילו איך אני בכלל יכולה להגיד שקשה לי, או שלא טוב לי או שחסר לי, או משהו. אל מול הדבר הזה.

מי אני בכלל. לכן מרגישה אשמה על זה שיש לי עוד רחמים עצמיים.

ביום כזה כל המושג "סבל" מקבל משמעות אחרת לגמרי, וכל קושי או סבל שאנחנו מכירים מימי חיינו הופך לחוד של סיכה מול הזוועה הגדולה ביותר בהיסטוריה.

גם אני עם מועקה, עוד מלפני פסח. והיא רק הולכת ומתגברת, ויש לנו עוד את שבוע הבא...

כן, את צודקת צריך לשמור על עצמנו שלא יציף ולא ליפול.

תודה על השיתוף

Sigal H

New member
כל כך כל כך.

פעם פעם, עדיין בגיל חד-ספרתי, גיליתי ש"יום השואה" זה לא השם האמיתי. זהו "יום הזיכרון לשואה ולגבורה". שואה, איך ילדה תמימה כמוני יכולה להתחיל להכיל? מאז נשאר לי זיכרון הגבורה.

ביום הזה, יותר מבכל יום שהוא, אני גאה להיות יהודיה. אני גאה במשפחה שלי ובמורשת. גאה במקימי הקיבוץ שלי, ניצולי שואה מהונגריה, ומקימי המדינה באשר הם, ובכבוד שלמרות הכל אנחנו יודעים לחלוק להם. בענווה.

ועוד אני גאה באנשים (בעיקר בשניים שסיפוריהם מוכרים לי מקרוב) שנשארו בני אדם גם כשלבשו מדי אס.אס והצילו עשרות ובהם משפחת סבי. אגב, כלנית, זו הסיבה שבגללה אני חולקת על דעתך בנוגע ליחס לגרמניה כיום. כי בספרי האנושות, כמו תיבת פנדורה, גם בשואה הייתה תקווה, והיא התגלמה באנשים שעזרו להציל נפשות.

עלינו להיות ראויים להיות הניצחון שלהם.

עמדתי את כל הדקה.

וואו, עמדת בצפירה? מדהים

זה היה שתי דקות אגב, לא אחת.

כן, גם אני מתשדלת למצוא את הגבורה, והיה הרבה ממנה. יש ספר מדהים "יומנה של אתי הילסום" לצערי לא זוכרת את שם הספר, זה משהו עם שמיים.
היא מדהימה. חיה באמסטרדם ממש מרחק קצר מהמחבוא של משפחת פרנק, היתה במחנה שילוח של ההולנדים כמוהם, לצערי שכחתי את שמו כרגע, ונדמה לי שגם הגיעה ומתה במחנה שאנה פרנק נרצחה בו. יש שם גבורה שמספיקה לכל האנושות לאלף שנה בערך.
חבל שלא מספיק מכירים את היומן שלה.
היא גם שלחה מכתבים מתוך מחנה ההשמדה עצמו.
יש גם תוכנית רדיו שמוקדשת לספר, שבו מקריאים קטעים ממנו, למי שקשה לקרוא - אשמח לשלוח לינק.

משהו שאני עושה כבר איזה זמן, גם בשאר השנה, וגם עשיתי שלשום ביום השואה, זה לקרוא סיפורים על חסידי אומות העולם באתר של יד ושם. זה ממש מחזיר את האמון בגדלות הנפש האנושית.

אם מתישהו יתיאים לך, אפשר בפרטי, אשמח לשמוע את סיפור ההצלה של סבא שלך.

באופן כללי רציתי לכתוב לחיה וכלנית וקקטוס וכל מי שכתב כנצר של ניצולים.
שאני מבינה שזה אחרת לגדול במשפחה של מי שעברו את התופת ושרדו. ומאד מעריכה את הגאווה והגבורה שיש לכם בעצם קיומכם, למענם.

אצלי משני צדדים שני ענפים במשפחה הצליחו לחלץ את עצמם בדיוק בזמן. צד אחד אחרי ליל הבדולח הבינו את המסר והתחילו בהכנות, עזבו ב-1939, לא זוכרת את החודש אבל ממש על הקשקש לפני שאי אפשר היה יותר.
צד שני, שהזיע הרבה בניסונות לצאת משם, הצליח לצאת במאי 33, שזה חודשיים אחרי הקמת הממשלה הנאצית.

חוץ מהם (לאחד עוד אח שניצל כי היגר לארה"ב ומצד שני בן דוד שעלה בעליית הנוער ובת דודה שנשלחה בקינדרטרנספורט לאנגליה) כל השאר הלכו. נמחקו. אין ניצולים.

אז לא גדלתי ממש בתוך ההשלכות של דור שני-שלישי וכו' במובן של מי שעבר את התופת, אבל בהחלט עם האובדן על מחיקת המשפחה והקהילה והכל, עם הידיעה שהם יצאו בזמן וניצלו. והצער על קרובי משפחה שאמרו שהם עוד דקה מגיעים, רק צריכים למכור את הבית וכמה סידורים, ולא הספיקו.

מהצד השני, בשני ענפים, אני דור שביעי וחמישי ילידת הארץ (לא ס"ט אלא מה שהיה לפני העלייה הראשונה). אז אני יותר מחוברת לסיפור הציוני מאשר לסיפור היהודי.

אבל מכבדת בהחלט את העמדות שרובכן הצגתן של גאווה על הזהות היהודית ועל שימור הזהות והמורשת.
הנושא של אמונה ושואה הוא מאד מורכב. וכל מה שמישהו מרגיש לגבי זה הוא לגיטימי מאד ומכובד בעיני.

אז כן הגבורה, שצריך לזכור אותה כמובן בכל יום בשנה. אני חושבת שזה היה בזמן המחלה שהייתי על הפנים וגיליתי שלקרוא יום סיפור אחד של חסידי אומות העולם מנקה את כל הרע ומחזיר לך אמון. במין האנושי ובעולם בכלל.

ברכות,

ואני מראש מודיעה שעדיף שאני לא אכנס לדיון ביום הזיכרון. כי יש לי מטענים גדולים עם זה.

שוב תודה על הדיון.

מקווה שזה לא מדכא אף אחד, כי אני כתבתי דברים פסימיים, אבל מה לעשות יום השואה מביא איתו גם מחשבות כאלה.

רגשות אשמה? כלפי מי??

ההיפך הוא הנכון!
מודה לאלוהים בכל יום ויום על שאנחנו חיים, כולנו. שבנינו משפחות לתפארת. שאמא שלי זכתה לעלות לארץ ישראל. שקראו לבנות הדודה שלי ולילדים שלהן על שמות הנספים, שהקימו להם יד ושם בתוך המשפחות. שזוכרים את כולם.
על מה אשמה? אנחנו עוד בכלל לא היינו פה. ולו היינו - מי יודע מה היה יכול לקרות? לו מדינת ישראל קמה, לו היה לה כוח בעולם, מי יודע כמה היינו יכולים לעזור להם שם.
אז על מה להרגיש אשמים? שהסבים והסבתות שלנו שרדו למרות שניסו להרוג אותם? שהם הצליחו בכל זאת לבנות את עצמם מחדש, ממש מההריסות?
נהפוך הוא, אני נושאת בגאווה את זכרון הנספים, ומשתדלת מאוד לזכור אותם ביום-יום. לא לסלוח לגרמנים (גם לא אלה של היום), לא לקנות תוצרת גרמנית (זה ממש מלווה אותי כל יום מחדש, וגם מעורר שיחות חשובות עם אנשים שנוח להם יותר לשכוח ולסלוח), לקרוא שואה, לדבר שואה. לזכור וללמוד באופן פעיל - כי למידה של הנושא הזה היא הדרך היחידה להמשיך הלאה את הזיכרון ואת ההנצחה.
וזאת, אולי, המורשת הכי חשובה של היום הזה ושל הפרק הזה בהיסטוריה, מבחינתי.

תראי את הסרט "קרוע" בערוץ 8

ראיתי אותו עכשיו באינטרנט (דרך ווינט).

זו השואה, בעיניי. זה ההמשך שלה היום. סיפורים על גבי סיפורים של יהודים אבודים בפולין, בליטא, בגרמניה, במרחבי אירופה. אנשים שלא גדלו כיהודים, שמגלים בבגרותם, ולעיתים לעת זקנה מי הם, לאיזה עם הם שייכים, מה הם באמת.
על זה אין לנו מה להתבייש. אין לנו מה להרגיש אשמים. ההפך הוא הנכון. אל מולם צריך להתחזק, להיות אנחנו, עם ישראל, גאים בעצמנו, במורשתנו, בעמנו, במולדתנו, אפילו בתורתנו (בין אם אנחנו מאמינים בה או לא). כדי שיהיה להם לאן לחזור, במי לרצות לדבוק, שיהיה להם ברור שלהיות יהודים זו גאווה שאין כמוה.

אולי לא הסברתי את עצמי מספיק טוב

רגשות אשמה שפרטתי עכשיו בתגובה לריינבו. של איזו זכות יש לי בכלל להתלונן. זה בהשטחה.

ההמלצה לראות שואה ולקרוא שואה ולדבר שואה לא מתאימה לכל אחד.

אני קראתי כמעט את כל הק.טצניקים ועוד ספרות שואה עד גיל 9. בערב יום השואה, כשהייתי ילדה הייתי מפתחת חום גבוה, קודחת מחום, כפי הנראה הגוף שלי עזר לי לא להגיע לבית ספר ביום הזה. יום השואה בבית הספר היה היום הכי גרוע בשנה מבחינתי, בגלל הזילות שבה הם לימדו את זה.
כל השנה הייתי פוחדת מיום השואה בבית ספר.
וכפי הנראה בגלל איך שהם לימדו והתייחסו, שזה היה מעליב ופוגע בזכר השואה בעיני, "השלמתי השכלה" בתור ילדה בספרות שואה שגם למבוגרים לא פשוט לקרוא אותה.

אז נכון שאסור לשכוח ולא להגיע למצב של בורות, שכפי הנראה כבר די שורר בארץ.אבל זה נושא מאד מאד טעון ויש כל מיני צורות התמודדות.

נעניתי לקול הקורא של חיה, כי אכן בתור מי שנמצאת במצב לא הכי טוב בחיים (המחלה) וגם בכלל בתור בנאדם זה מפעיל דברים ומעלה דברים.
כי גם ככה יש לנו מטענים, לכל אחד את שלו.

תודה בכל מקרה על הגישה ה"בריאה" שגם את וגם חיה הצגתן, של לשמוח על היותנו בחיים. לצערי אני מרגישה הרבה רגשות אחרים, שאולי קצת מעיבים על התחושה הזו שאתן מתארות.

בכל מקרה תודה על הדיון

דוגמא לרגש אשמה:

אחרי שכבר נלחמו ויש מודעות ואורלי וגיא והכל. אתמול אמרו בחדשות שיש בארץ 50 אלף ניצולי שואה מתחת לקו העוני.
לא להאמין שעדיין חיים בינינו כל כך הרבה... ובכל רגע הם מתמעטים.

אז יש לי רגשות אשמה כאזרחית במדינה הזו, ש"גנבה" להם את הפיצויים, ושמאפשרת לניצולי שואה להגיע למצב כזה, שהם צריכים לבחור בין חימום לתרופות.

אתמול הודיע הבן של טומי (ששרד את השואה כילד) שהוא יעביר מיליארד שקל למען ניצולי שואה.
זו יכולה להיות נחמה פורטא, ביום שאני אראה את זה קורה בפועל. זה אמור להתחיל רק עם מושב הכנסת הבא, בקיץ. ועלול גם לא לקרות. יו"ר הקרן לניצולי שואה דורש שזה יהיה מעוגן בחקיקה לחמש שנים קדימה.

אז כן, על צד החיוב אני יכולה למצוא נחמה שגם אם מעט מדי ומאוחר מדי מישהו עושה משהו.
אם הכסף הזה אכן יעבור אליהם, זה אומר שניצולי שואה יקבלו את כל התרופות שהם צריכים חינם אין כסף, במימון מלא של המדינה. ויקבלו גם טיפולי שיניים ומשקפיים בלי צורך להציג קבלות ובירוקרטיה מרושעת.

מה שעצוב בכל זאת שלא רק לניצולי מגיע המינימום שבמינימום הזה. אף קשיש אסור שיגיע לחרפת רעב. ואנחנו לא יכולים לישון בלילה כל עוד יש אדם אחד כזה.

במקום לראות סרטים נראה לי שיותר חשוב למצוא ניצול שואה שנמצא במצוקה ולבוא אליו, אפילו אם רק לארח לו לחברה.
ועכשיו כשהעלית לי את זה אז באמת גיליתי ניצולת שואה שגרה לידי. שאמנם הילדים שלה מנסים לעזור לה, אבל הביורוקרטיה לא ממש מאפשרת לה זקנה עם כבוד, בת 93.
אני אנסה, עם המעט מאד כוחות שיש לי, לעשות משהו קטן בשבילה. אפילו ללכת לבקר אותה פעת אחת, כשאני חזקה ולא כשאני במצב סמרטוט.

תודה שוב על הדיון.

kaktus14

New member
תרשי לי לצרף לנר שלך נר משל עצמי.

גם אנחנו היינו צריכים להיות משפחה הרבה יותר מורחבת אם רק
הדודות והדודים , האחינים או האחיניות וכל אלה למיניהם היו מצליחים לצאת מהבור
הענק ההוא שנזרקו אליו חיים עם הציציות, עם ספרי תורה, עם החלומות התקוות וה-שמע ישראל

אני חושבת שאין יהודי באשר הוא שכאב זה לא כואב לו
לא קשור אם נוגע לו אישית או לא

ואני רק לאחרונה, לאחר נסיונות חוזרים וכושלים
הצלחתי לסיים את "יד ושם"
ושם בסוף המוזאון ישנה תמונה של אסיר יהודי במדים פסים
עומד ומחייך לו חיוך מלא מאוזן לאוזן בפה חסר שיניים
כולו בשחור לבן ואפילו אפשר להרגיש את האי יציבות של שלד אנושי זה
בטח עזבו אותו לשניה בשביל שיעמוד איכשהו מול המצלמה

והוא עומד לו שם מסתכל עלינו וכולו מחייך
ואני חושבת לי
ריבו נו של עולם
אם הוא מחייך- אז אני מה?
והוא נהיה לי לנושא הערצה.
יש כאלה מעריצים מפורסמים למיניהם ואני נפל לי בלב שלד עם כותונת פסים
ואז כשקשה לי, אני נזכרת בו וחושבת לעצמי
אם הוא מייך- אז אני מה?

ואיפשהו שם הבנתי את המשפט
במותם ציוו לנו חיים
אנחנו לא בבור ההוא ואף פעם לא נרשה שנהיה
אנחנו יוצרים, בונים, אוהבים ומבטינו קדימה
ואני אוהבת כל יום שאני חיה
ואני אעביר מסר זה לילדי.

כל הכבוד לך על הגישה הזו

ועל המסר להעביר לילדיך.

את רואה, את יותר אופטימית מאיך שתארת את עצמך (יותר ממני בהקשר הזה נניח), שהצלחת למצוא בתוך הדבר הזה את המשהו המעודד ששולח אותך קדימה, לחיות ואפילו להלחם על לחיות.

למעלה