לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1538915,389 עוקבים אודות עסקים

פורום טיולי תרמילאים

אתם בוודאי שואלים למה פורום תרמילאים והרי קיים כבר פורום טיולים? והתשובה שפורום זה שם לו לדגש את התרמילאים. מסלולים בארץ ובחו"ל, טיול בתקציב נמוך, ציוד ועוד... למי ששואל מהו בדיוק תרמילאי? אז באופן כללי זהו אדם המטייל עם תרמיל, ולא עם מזוודה, ובד"כ אלו אנשים המטיילים יותר זמן או מסיירים בטבע במקום שלא נוח לנוע עם מזוודה. הפורום אוצר בתוכו מידע רב מעבר לדף ההודעות. ידע רב נצבר לאורך השנים ע"י חברי פורום קבועים וזמניים, תרמילאים וותיקים לטובת התרמילאים בעתיד ומומלץ לערוך חיפוש בפורום ולהשתמש בשאר הכלים שנועדו לשם כך (מאמרים, קישורים, שאלות נפוצות וכו). קיים סיכוי שהנושא שמעניין אותכם כבר עלה בעבר.ייעוץ בנושא חיסונים ניתן בחינם במרפאות המטיילים של משרד הבריאות וכדאי מאוד להשתמש בשירות זה (קישור לאתר משרד הבריאות נמצא בקישורי הפורום).נא לא לפרסם מודעות, שיש בהן מין החשש לפרסומת פרופר, אם אתם ללא בטוחים תשלחו לי הודעה לפני הפצת הודעה. מודעות, כגון מכירת ציוד, חיפוש עבודה ושותפים יש לפרסם בלוחות המתאימים. מודעות כנ"ל ימחקו! אתרים המבקשים לפרסם את עצמם בפורום, נא לשלוח למנהל הפורום הודעה אישית, ואתרים מתאימים יוספו לרשימת הקישורים.ניתן לפנות אלי בכל הצעה/עצה/דעה/הערה או הארהתודה רבה ותהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום טיולי תרמילאים

אתם בוודאי שואלים למה פורום תרמילאים והרי קיים כבר פורום טיולים? והתשובה שפורום זה שם לו לדגש את התרמילאים. מסלולים בארץ ובחו"ל, טיול בתקציב נמוך, ציוד ועוד... למי ששואל מהו בדיוק תרמילאי? אז באופן כללי זהו אדם המטייל עם תרמיל, ולא עם מזוודה, ובד"כ אלו אנשים המטיילים יותר זמן או מסיירים בטבע במקום שלא נוח לנוע עם מזוודה. הפורום אוצר בתוכו מידע רב מעבר לדף ההודעות. ידע רב נצבר לאורך השנים ע"י חברי פורום קבועים וזמניים, תרמילאים וותיקים לטובת התרמילאים בעתיד ומומלץ לערוך חיפוש בפורום ולהשתמש בשאר הכלים שנועדו לשם כך (מאמרים, קישורים, שאלות נפוצות וכו). קיים סיכוי שהנושא שמעניין אותכם כבר עלה בעבר.ייעוץ בנושא חיסונים ניתן בחינם במרפאות המטיילים של משרד הבריאות וכדאי מאוד להשתמש בשירות זה (קישור לאתר משרד הבריאות נמצא בקישורי הפורום).נא לא לפרסם מודעות, שיש בהן מין החשש לפרסומת פרופר, אם אתם ללא בטוחים תשלחו לי הודעה לפני הפצת הודעה. מודעות, כגון מכירת ציוד, חיפוש עבודה ושותפים יש לפרסם בלוחות המתאימים. מודעות כנ"ל ימחקו! אתרים המבקשים לפרסם את עצמם בפורום, נא לשלוח למנהל הפורום הודעה אישית, ואתרים מתאימים יוספו לרשימת הקישורים.ניתן לפנות אלי בכל הצעה/עצה/דעה/הערה או הארהתודה רבה ותהנו.
x
הודעה מהנהלת הפורום
שאלות בנושאי מחלות וחיסונים יש להפנות לגורם מוסמך בלבד וזאת על מנת לקבל תשובה מהימנה ומקצועית

טיולים בארץ
טיולים בחו``ל
עבודה בחו"ל

סיוע התנדבותי לתרמילאים במצוקה
נא לקרוא את הודעת המנהל

המשך >>

לצפיה ב-'טיולי כּפוֹר'
טיולי כּפוֹר
<< ההודעה הנוכחית
09/01/2008 | 15:56
37
442
חזרתי מטיול בצרפת וקורסיקה, שכלל גם טרק של 6 ימים בהרים המושלגים, בנוסף לטיולים יומיים ודו-יומיים.
אנסה לכתוב כאן מספר עצות מנסיון הטיול האחרון.
כבר טיילתי באזורים קרים ומושלגים (נורבגיה, תורכיה), אבל תמיד זה היה בקיץ, ומעולם לא צנחה הטמפרטורה לסביבות מינוס 20.
העצות יתחלקו ל: (1) עצות כלליות (2) טרק בתנאי כפור (3) לינת-שטח בכפור.

הדברים לא ערוכים, לכן זה עתיד להימשך קצת. כמובן שכל מי שיכול להוסיף מנסיונו - מוזמן לעשות זאת, כולל להעיר או לתקן דברים שאכתוב.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'עניינים כללים'
עניינים כללים
09/01/2008 | 16:29
2
128
ימי החורף הם קצרים, והלילות א-ר-ו-כ-י-ם. עם או בלי קור, קשה "לבלות" כ-14 שעות באוהל, ואין אופציה אחרת של ישיבה מחוץ לאוהל.
מי שמתכנן את המסלול מראש, צריך לזכור שהימים קצרים ולפיכך מרחקי ההליכה יהיו קצרים מהצפוי. גם ההתארגנות בערב ובבוקר היא ארוכה מהרגיל, ועלולים לגזול זמן (הקמת אוהל כשיורד גשם/שלג, באצבעות קפואות, איננה מלאכה קלה). כמו כן יש להביא בחשבון שאם בוחרים במסלול מסומן - השלג (והערפל הצפוי) עלול לקבור ולהסתיר חלק מהסימונים.
תופעה מוכרת מאזורים בהם החורף קשה: תחבורה והצטיידות. יש אזורים ו/או ישובים שהדרכים אליהם עלולות להחסם. בנורבגיה ובקורסיקה יש כפרים אליהם מגיעה תחבורה ציבורית בחורף רק פעם ביומיים-שלושה. כדאי לודא מראש אם ומתי יש תחבורה, כדי לא להתקע באיזה כפר או צומת ליום-יומיים.
חלק מהבקתות בהרים הפתוחות בתקופות הטיולים, נסגרות בחורף ולא יכולות לשמש כאופציה ללינה או הצטיידות. נאמר לי שבאירופה מותירים חלק מהבקתות פתוחות גם בחורף, גם אם אינן מאויישות. לא התנסיתי ולא יכול לאשר מנסיוני.
הצטיידות גם היא בעייתית. יש כפרים (מידע אישי: בצפון יוון, בתורכיה, בנורבגיה ובקורסיקה) שתושביהם נוטשים אותם בחורף, או כאלה שהאספקה בחודשי החורף מגיעה אליהם ברכב פעם ביום (במקרה הטוב). לכן כל הרוצה לצאת לטרק בהרים, חייב לשאת על הגב את האוכל לכל ימי הטרק.
מים: באזורים הללו האויר מאוד יבש, ובגלל מאמץ ההליכה מזיעים לא מעט. לכן השתיה חשובה מאוד, למרות האשליה התחושתית שבגלל הקור השתיה המרובה איננה חיונית. הכל קפוא מסביב, ולא תמיד יש מי שתיה זמינים. נכון, תמיד נדמה שאפשר לדחוס שלג לתוך בקבוק, להמיס אותו ולשתות. זה נשמע נחמד, אבל הביצוע לא נעים: אם השלג איננו טרי, השכבה העליונה קפואה וצריך לשבור אותה, ובכל מקרה צריך להמתין זמן די ארוך עד שהשלג מפשיר בבקבוק. אפשר גם להמיס על גזיה, אבל זאת שאלה של זמן ושל הצטיידות במיכל גז (או דלק לבנזיניה) נוסף. לכן כדאי לודא תמיד למלא את בקבוק המים בכל מקום שבו מוצאים מים זורמים.

טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ברוך הבא....'
ברוך הבא....
09/01/2008 | 17:01
37
לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
09/01/2008 | 17:01
101
בשעות היום, אם מזג האויר מאפשר זאת, כדאי לנצל כל הפסקה גם לייבוש האוהל והציוד. ציוד לח או רטוב, ובעיקר אוהל, מזרונית,  או שק שינה מבטיחים לילה קר מהרגיל.
אני אישית לא נושא איתי GPS ולא טלפון סלולרי, אבל מציע ליוצאים לשטח להודיע מראש למישהו על המסלול המתוכנן, ולהכין רשימה של טלפונים העלולים להיות רלוונטיים במקרי חירום.
כמו כן אין לשכוח לקחת עזרה ראשונה ושמיכת מילוט (או יריעה פלסטית גדולה יחסית)!
לפני שיוצאים לשטח, יש להתעדכן בתחזית מזג האויר. אם צפויה סערת ברקים ורעמים, רצוי להערך בהתאם: גם למקרים של רוחות חזקות, סופות גשם/שלג, והגרוע מכל: ברקים. במקרה כזה אסור בהחלט (!!!) לישון קרוב לשפת מצוק, שפת אגם או מתחת לעצים. זכרו: מוטות האוהל המתכתיים מזמינים פגיעות ברקים. אם צפויים ימי ערפל - כדאי לדעתי לותר על הטיול. גם לא רואים את הנוף, וגם עלולים בקלות לאבד את הדרך.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'נעליים וגרביים'
נעליים וגרביים
09/01/2008 | 17:31
95
יש מבחר גדול, וכל אחד יבחר את הדגם הרצוי לו. זכרו תמיד לקנות נעל הגדולה לפחות במספר אחד מהנעליים שאתם רגילים לנעול. גם כדי לגרוב גרב נוסף, וגם משום שמרווח האויר בין הרגל לבין הנעל מהווה בידוד. ח-ו-ב-ה לוודא שהנעל מהודקת לקרסול.
חשוּב:
1. לא לצאת עם נעליים ישנות שסולייתן כבר השתפשפה והתבלתה. זאת ערובה נהדרת להחלקות ומעידות על שלג קפוא ועל קרח.
2. נעליים גבוהות (לא חצי-גבוהות), שאינן מחדירות מים. אם הנעל חדשה ועדיין לא חדירה, מה טוב. אם לא - אז יש למרוח את הנעל בחומר דוחה מים. נעלי גורטקס בהחלט טובות למקרה כזה.

גרביים: גרביים תרמיים "עושים את העבודה". לא גרבי כותנה!!! כל גרב הסופג זיעה ולא מנדף אותה - זאת שיטה בדוקה ונהדרת לרגל קפואה. מרבית הגרביים התרמיים הם גבוהים, ומחממים גם את הקרסול. יצא לי ללכת שעות בשלג רך, עם זוג גרביים אחד, ולא חשתי קור.

חותלות: אחד הסיוטים בטיולי הכפור הוא חדירת שלג למרווח שבין המכנסיים לנעליים, וכך הוא נמס לו וחודר לנעל. אם יש חותלות, מה טוב. אם אין, כדאי לתפור גומי רחב לחלק התחתון של המכנסיים. אני השתמשתי באילתור: תחבושת אלסטית שהידקה את המכנס אל הנעל.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ביגוד לטרק'
ביגוד לטרק
09/01/2008 | 17:57
130
כבר נכתב רבות על שיטת השכבות. חיפוש קטן ברשת יתן קישורים לעניין.
חשוב לזכור: הגוף חם, והטמפ' בחוץ קרה, לכן יש לאפשר לזיעה להתנדף בקלות.

1. לשום פנים לא להשתמש ב"חליפות סערה" אטומות בזמן ההליכה. הזיעה לא יכולה להתנדף והיא מתעבה בתוך החליפה. תוך מספר דקות מצטברת לחות חמה המתעבה בתוך החליפה, והגוף נרטב. קפיאה מובטחת!
2. לא להשתמש בחולצות כותנה או אריגים סופגי זיעה. באחד הימים לבשתי מעל החולצה התרמית (תודה, חן) חולצת כותנה, ותוך כשעה היא היתה ספוגת זיעה - וגרמה לתחושת קור לא נעימה.
השתמשו בחולצה תרמית טובה הצמודה לגוף, מעליה חולצת פליס לבידוד, וחליפת גורטקס טובה או מעיל פליס דוחה מים. במקרה של ירידת גשם או שלג, הצטיידו בשכמיה המכסה גם את התרמיל. זה יבטיח אוורור ואפשרות נידוף הזיעה.
3. מכנסיים: מכנסיים רחבים מאריג סינטטי שאיננו סופג, עם גומי רחב בחלק התחתון (או חותלות). אם יש מכנסי גורטקס, זה ממש מצויין. בשום פנים ואופן לא מכנסיים צמודים, ולא מכנסי ג'ינס או אריג סופג כלשהו, אלא אם אתם מתעקשים לקפוא.
4. כובע מחומר שאיננו סופג. כנ"ל גם הכפפות (למי שסובל כפפות. אני לא. מעדיף ידיים בכיסים).

ההליכה בשלג היא מאומצת, שקיעות בשלג והליכה עם ברכיים מורמות - לכן הגוף חם וההזעה מרובה. אין צורך בביגוד רב לזמן ההליכה בטרק
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מזרונית'
מזרונית
09/01/2008 | 18:13
91
קיבלתי פעם במתנה מזרונית טובה, קטנה וקלה המתנפחת מעצמה. היא שימשה אותי בנאמנות עד שיום אחד גיליתי שיש בה פנצ'ר קטן, שבגללו התעוררתי כל כמה שעות לנפח את המזרונית.
לאחר השיעור הזה, חזרתי למזרונית המוקצפת הדו-שכבתית הישנה והטובה והזולה. בטוח וחסר סיכון.
כך או אחרת, כשישנים על שלג, קרח או אדמה קפואה, צריך לחשוב על הגדלת הבידוד.
בלילה שבו תימצאו באזור של עצים מחטניים או שרכים וכד', הכינו מצע של עלים (תמונה), והניחו מעליו את האוהל. המצע הזה ישמש גם כבידוד תרמי, וגם יבודד את האוהל מהלחות של הקרקע. המצע הזה + המזרונית = לילה חמים יותר ויבש יותר.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יופי של תמונות. ברוך השב!'
יופי של תמונות. ברוך השב!
09/01/2008 | 20:02
1
73
השישה ימים היו על חלק מה GR20?
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תודה! המסלול לא היה חלק מה-GR20'
תודה! המסלול לא היה חלק מה-GR20
09/01/2008 | 22:32
55
הרכבתי מסלול שחלקו היה על ה"מים אל ים" הצפוני (mare a mare nord) וחלקו אילתור במקומות לא מסומנים.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'וגם להקפיד על תזונה עשירה'
וגם להקפיד על תזונה עשירה
09/01/2008 | 22:11
45
חובה כאשר הגוף מתאמץ לשמור על החום
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מעניין וייחודי'
מעניין וייחודי
09/01/2008 | 22:23
35
תודה רבה, הוספתי לטאגליינס
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תודה על המידע! מקווה להשתמש בו בקרוב!'
תודה על המידע! מקווה להשתמש בו בקרוב!
09/01/2008 | 22:32
25
הרשה לי לחזק ולהוסיף:

גרביים טובים - אחד הדברים היותר חשובים, ושיש להם השפעה גדולה על הנוחות ושמירת החום של כף הרגל.
גרביים באיכות טובה עושים את כל ההבדל, יותר מהנעליים לדעתי, ואני אומר את זה בתור אחד שהסתובב עם סנדלים וגרביים בשלג שהגיע לי מתחת לברך במינוס עשרים מעלות: הגרביים היו רטובים, אבל חיממו למרות הכל ולא הרגשתי קור או חוסר נוחות.

אמרו לא לכותנה- בדים סינטטיים לא סופגים לחות, מבודדים יותר, וקלים יותר.
אם ממש ממש בא לכם משהו טבעי - לפחות שיהיה צמר.

שמיכת מילוט - מחזק את דברייך, קל מאוד, קטן ויכול להציל חיים.

אם אתם מתכננים ללכת הרבה בשלג עמוק, השכירו או קנו לכם נעלי שלג, ומקלות הליכה.

במקום כפפות, השתמשו בכסיות (כיסוי לידיים בלי שלוחות נפרדות לכל אצבע, אלא תא גדול אחד לכל כף היד - כמו כיסוי שמוציאים איתו אוכל חם מהתנור) עם כפפה דקה בפנים - מחמם יותר (שטח פנים קטן יותר לעומת כפפה - פחות איבוד חום), וכאשר צריכים את הידיים למשימות עדינות משתמשים בכפפה הדקה, וכך גם לא קופאות האצבעות (טוב, לפחות לא לגמרי).

בטמפ' נמוכות אי אפשר להשתמש בשקיות שתיה, כי המים קופאים בצינורית, רק בבקבוקים (או למצוא פטנט לבידוד הצינורית).

שני דברים אם מטיילים בסביבה מיוערת:
מומלץ לקחת מסור קטן (מוכרים פה איזה פטנט נחמד מתקפל וקל), או לפחות אולר שוויצרי/לדרמן עם מסור.
לבנות את האוהל כאשר מתחשבים בכיוון הרוח, ובמקום שאף עץ לא ייפול עליכם בלילה (ברוחות חזקות עצים גדולים פשוט מתמוטטים
ולא נעים לחשוב מה קורה אם אחד כזה נופל עליכם כשאתם שקועים בחלום.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'אוהל - עצות נוספות'
אוהל - עצות נוספות
09/01/2008 | 23:15
1
136
למסלולי כפור צריך אוהל ל-3 או 4 עונות. כדאי לוודא:
1. מוטות מתכת. למוטות מפיברגלס יש נטיה להתפרק בעומס. כדאי גם שהאוהל יהיה מחברה מוכרת. זכור לי בשנות ה-90 המוקדמות לילה של סערה על הר גיונָה ביוון, שבמהלכו נקרע האוהל שיהיה לי, כולל מוט מתכת אחד שנשבר. לעומת זאת אוהל משומש שקיבלתי לפני למעלה מ-10 שנים, של חברת North Face שירת אותי באינספור טיולים וסערות. היום יש לי כבר אוהל אחר, איתו יצאתי לקורסיקה - אבל הוא כבד מדי.
2. אוהל "עומד מעצמו". הכוונה: אוהל שאפשר להקימו עם מינימום של נעיצת יתדות באדמה. לכל לולאה באוהל שאליה נועצים את היתד, הוסיפו עוד לולאה מחוט חזק. מכירים את התופעה שבזמן הקמת האוהל, מתחת ליתד אחת או שתיים מתעקשת להיות איזו אבן גדולה או שורש של עץ? הלולאות הנוספות מגדילות את אפשרות התימרון.
יש להקפיד:
# שיריעות האוהל הפנימיות לא יהיו במגע עם היריעות החיצוניות. מגע ביניהם גם מקלקל את הבידוד שנוצר בין שתי שכבות האויר, וכשהאוהל מאבד את האימפרגנציה הראשונית שיש לו (חומרים דוחי מים), כל מגע בין השכבות עלול לגרום לדליפת מים פנימה.
# אם האוהל חדש עבורכם, הקימו אותו כמה וכמה פעמים לפני יציאה לטרק. הקמת האוהל צריכה להיות מהירה מאוד, כמעט אוטומטית. אוי לו למי שיצטרך ללמוד לראשונה להקים אוהל בשטח בחושך, או כשיורד גשם, למשל.
# אסור בשום פנים ואופן לבשל בתוך האוהל. האדים יצטברו על היריעות הפנימיות, דבר שיגרום לקור נוסף בלילה. הבישול צריך להעשות מחוץ לאוהל. אם אין ברירה (גשם וכד') - אז חייבים להשאיר פתחי אוורור כדי שתנועת האויר החופשית תוציא את אדי הבישול. כמו כן - כמובן - כל עיסוק באש אסור באוהל. גץ שניתז מגפרור עלול ליצור חור ביריעות.
# אסור להיכנס לאוהל עם נעליים, וחובה להקפיד בשימוש בעצמים חדים או חמים - כדי לא לפגוע בריצפת האוהל או ביריעות. כמובן שלפני ההקמה יש לוודא שהקרקע נקיה משברי זכוכית, מתכת, אבנים חדות וכיוב'.
# לאנשים שנוהגים לנשום חמצן, כדאי לזכור שחייבים להשאיר פתח אוורור (הלחות עלולה להפוך את היריעות לאטומות). את פתח האוורור - רוכסן פתוח מעט - יש לעשות בחלקו התחתון של האוהל. האויר החם עולה למעלה, ואם פתח האוורור יהיה עילי, בריחת החום מהאוהל תהיה מהירה יותר.
# להשאיר את בקבוקי המים בתוך האוהל. הם עלולים לקפוא ואולי גם להתבקע בחוץ.
# אם יורד גשם, או צפוי לרדת גשם בלילה, יש לוודא שהאוהל לא בנוי במקום שעלול להיות מוצף.
# במקרה של שלג כבד, לא לבנות את האוהל מתחת לעצים. גושי שלג כבדים עלולים להחליק מהעץ ולצנוח עליכם בלילה.
# בשקית של היתדות החזיקו עוד צינור מתכת קטן (באורך של כ-15 ס"מ) שקוטרו גדול במעט מקוטר מוטות האוהל - למקרה שאחד המוטות המקוריים נסדק או נשבר. באוהל הקודם שהיה לי, התוספת הזאת שירתה אותי שנים רבות.
# הקפידו על מיקום קבוע בתוך האוהל של דברים חיוניים בלילה (מים, פנס וכד'). בתנאי כפור, כל הוצאת איבר זה או אחר משק השינה היא לא עניין נעים. כשיודעים בדיוק היכן הפנס או בקבוק המים - הכל הופך קל יותר.
# כפי שציינתי למעלה: כשאפשר בזמן הטיול, רצוי לפתוח את האוהל בשעות היום לייבוש.
# כשאורזים את האוהל, רצוי לעשות זאת כשכל הרוכסנים סגורים. זה מקל על הקמתו בשימוש הבא, ומזרז את תהליך ההקמה.
# כמו האימרה הצה"לית: האוהל הוא ביתך. שמור עליו!
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'רק מלראות את האוהל בשלג'
רק מלראות את האוהל בשלג
10/01/2008 | 18:34
55
קפאתי

אין ספק שאני טיילת של קיץ
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תזונה'
תזונה
10/01/2008 | 00:07
83
סיפור קטן ומסקנה בסופו:
בשנות ה-80 יצאתי כמה וכמה פעמים לטרקים ארוכים בנורבגיה. מים הם הדבר האחרון שחסר שם, לכן כל האוכל היה מורכב מפתיתים, בורגול, אבקת מרק. ביום השלישי של אחד הטרקים באזור יוטנהיימן נסתם הראש של הגזיה, ובמשך חמישה ימים התזונה שלי היתה על טהרת המים. מאז למדתי שיש להוסיף לתפריט גם דברים עתירי אנרגיה שאינם דורשים בישול.
הערה נוספת: שמעתי וקראתי על אנשים המקפידים שבטרק יהיה להם תפריט "מאוזן" עם כל אבות המזון והויטמינים והמינרלים. האמינו לי, אף אחד עוד לא מת מעשרה ימים שבהם הוא אכל רק בורגול או איטריות מבושלות ותבלינים.
ובכן:
המזון העיקרי יורכב מדברים שתופחים בזמן בישול, ורצוי שיהיו אלה דברים שזמן הבישול שלהם קצר.
בורגול גרוּס עושה יופי את העבודה. גם מזין, גם משביע, והבישול ממש קצרצר. אפשר להוסיף אותו גם למרק שיוכן משקית של מרקי אינסטנט. איטריות דקות ופתיתים גם הם מתאימים לעניין (האיטריות התאילנדיות הדקיקות - הן מעולות אם אפשר להשיג אותן בחנויות של אזור הטיול). למי שיודע להתעסק עם קוסקוס - גם זהו פתרון מצויין. אורז פחות מתאים, כי זמן הבישול שלו ארוך יותר.
שקיות אינסטנט: יש שקיות אורז/קוסקוס/מרק וכיוב' שזמן ההכנה הוא קצר. החיסרון שבהן הוא עודף בחומרים משמרים, משפרי טעם, מונעי חימצון ושאר מרעין בישין. קחו את חומרי הגלם הטבעיים, והוסיפו להם תבלינים ומלח לפי טעמכם.
מזון נוסף: חומרים עתירי אנרגיה (ומשפרי מצב רוח) כמו שוקולד, פירות מיובשים, סוכריות (עזבו אתכם מסוכריות הדיאטה. הסוכריות בטיול צריכות להיות מסוכר), עוגיות, נקניקים יבשים (אפשר ורצוי להוסיף לתבשילים).
קפה: כאחד שמכור יחסית לקפה, מציע לכם לוותר על הרעיון במשך הטרק באזורים הקפואים. גם על תה. ראשית: הם גורמים להשתנת יתר. אז מילא איבוד נוזלים, אבל לקום באמצע הלילה ולצאת מהאוהל לשם כך זה לא העונג עליו חלמתם. שנית: משקל עודף (קפה, סוכר, ספל, קנקן לבישול), וכמובן: בזבוז גז או דלק. אפשר להסתדר שבוע-שבועיים בלעדיהם.
סיר בישול עם מכסה: שיהיה קל - הן במשקל והן בניקוי. לי יש סיר אלומיניום שנראה כמו סיר לילה ללא ידית שרכשתי באיסטנבול. צורתו המעוגלת מאוד קלה לניקוי, והמכסה הקמור שלו נכנס במהופך אל הסיר. זה חוסך מקום בתרמיל. אין צורך בסיר בעל ידיות מיותרות.
תבלינים כבר אמרנו? הכינו לכם תערובת תבלינים שתוסיף טעם לאוכל

החשוב ביותר: תרמילאי אמיתי הוא לא זה בעל הכושר העצום, היודע לנווט, שעבר קורס הישרדות וכד'.
תרמילאי אמיתי הוא זה שאינו מותיר דבר בשטח.
כמו שאומר הפתגם האנגלי:
While trekking
Take nothing but pictures
Leave nothing but footprints
אז קחו איתכם שקיות אשפה והקפידו להשאיר לבאים אחריכם מסלול נקי.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תוספות'
תוספות
10/01/2008 | 12:10
2
78
אחד החששות הוא שהתרמיל יירטב. גשם, שלג שיימס או מעידה על קרח בחציית נחל - עלולים להרטיב את התרמיל ודברים שבתוכו. שק"ש או ביגוד רטוב - יכול להוות אסון.
לכן בטיול האחרון לקחתי איתי שקית אטומה של 15 ליטר. שקית טובה, עם פִּיָה להוצאת עודפי אוויר (או ניפוח השקית בטיולי-מים). דחסתי לתוכה את השק"ש, מעט ביגוד חם, גפרורים ופנס קטן. גם אם הכל יפול למים, עדיין השק"ש וכמה בגדים יוותרו יבשים, וגם אוכל להשתמש בגזיה. בלילה, אגב, השתמשתי בשקית המנופחת מעט כּכָּרִית.

לינה בכפור:
# חשוב ליצור בידוד גדול ככל הניתן - תרמי ו/או לחות - בין האדמה הקפואה לבין קרקעית האוהל, המזרונית והשק"ש. כל דבר מבודד יבורך: שכבת עלים, יריעה פלסטית גדולה, קרטון וכד'.
# יש להוציא את השק"ש מהאריזה הדחוסה לפחות 10 דקות לפני השינה, כדי להגדיל את נִפחו. את כל המידע על שק"שים תוכלו לקבל ברשת או ממוכר מנוסה בחנויות הציוד. ראיתי שיש היום שמיכות פליס דקות שמתכסים בהן בתוך השק"ש. אין לי הִתנסות בכך, לכן לא אוכל לחוות דעה.
# מזכיר שוב את הכתוב למעלה: צריך להשאיר פתח אויר קטן בחלקו התחתון של האוהל, כי הלחות החיצונית והפנימית, כיסוי השלג וכד' עלולים להפוך אותו לאטוּם.
# להקפיד שביגוד השינה יהיה מאריג סינטטי נשִׁים, ורצוי שלא יהיה צמוד מאוד לגוף. כך גם הגרביים. את החולצה (חולצות) יש לתחוב לתוך המכנסיים. את הראש מכסים בכובע, ועל כפות הידיים: כפפות או גרבים תרמיים.
# אם מגיעים למצב קיצוני, כפי שקרה לי באחד הלילות, שכבר לבשתם כל דבר אפשרי - כולל את בגדי ההליכה והגורטקס - ועדיין קר לכם, הוציאו את שמיכת המילוט או יריעת ניילון גדולה. פתחו את שק השינה, כסו את עצמכם ביריעה, וסגרו מחדש את שק השינה. בשום פנים ואפון לא לעטוף את הכל, כולל שקי השינה, ביריעה. הלחות החמה הנפלטת מהגוף תתעבה על הניילון ותרטיב את שק השינה. דבר ראשון בבוקר פותחים את שק השינה, מוציאים בעדינות את הניילון הרטוב בצידו הפנימי ומנערים מחוץ לאוהל.
# רצוי להשתדל ולעשות את הצרכים לפני הכניסה לשק"ש. כל יציאה לילית (תרתי משמע) היא חוויה מפוקפקת.
# סביר שתתעוררו כמה פעמים בלילה: הרי הולכים לישון קצת אחרי החשיכה, והלילות ארוכים-ארוכים בחורף, בעיקר כשנועים לארצות הצפוניות (או הדרומיות כשאצלינו קיץ). זאת תחושה לא נעימה להמתין לבוקר שיבוא. אפשר לסחוב איזה אמצעי להאזנה למוזיקה, אם זאת לא תוספת משקל משמעותית (המכשיר, סוללות נוספות וכד'). מכשירים כמו ipod יכולים להיות מצויינים, אבל הסוללה נגמרת תוך מספר שעות קטן יחסית באלה שאני מכיר.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יתרון נוסף באריזת הציוד בשקיות בתוך התיק הוא'
יתרון נוסף באריזת הציוד בשקיות בתוך התיק הוא
10/01/2008 | 15:03
56
שבנוסף לשמירת הציוד יבש בכל מצב, השיטה הזו גם עושה סדר בתיק. אני אישית אורז את כל הציוד שלי בשלוש שקיות בינוניות ואטומות למים. שקית אחת מכילה את בגדי השינה, התחתונים והגרביים, השקית השנייה מכילה ביגוד חם ועוד פרטי לבוש שאני לא בהכרח משתמש בהם כל יום והשלישית מכילה את כל שאר דברים. לכל שקית יש צבע אחר לצורך זיהוי.

היתרונות בצורת האריזה הזו הם:
א. אין צורך לפזר את כל התיק על המזרן בבקתה או באוהל בשטח. הכל נשאר מסודר והסיכוי לשכוח משהו מאחור נמוך מאוד.
ב. השיטה מקלה על מציאה של פריט ספציפי בתיק. לפני השינה למשל מוציאים רק את השקית הרלוונטית ובתוכה יש בדיוק את מה שצריך.
ג.  אריזת התיק מחדש לוקחת זמן מינימלי.
ד. חיסכון בנפח! כל הציוד מכווץ ותופס נפח מינימלי.

לצורך ההדגמה, שקית הכיווץ שבתמונה מכילה מכנס וחולצה טרמיים, מעיל פליז, 2 זוגות תחתונים, 2 זוגות גרביים ומכנס גורטקס.

משה.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תמונות יפות, מידע חשוב !'
תמונות יפות, מידע חשוב !
10/01/2008 | 19:22
29
אשמח לראות עוד תמונות.

ותוספת משלי:
אפשר להשתמש בשמיכת המילוט כל לילה: לפרוס אותה ככיסוי לרצפת האוהל. משפר את הבידוד. מהקרקע הקפואה.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'רשימה מקיפה ומצוינת.'
רשימה מקיפה ומצוינת.
10/01/2008 | 13:24
10
31
אולי דבר קטן נוסף: בלינה בקור אפשר לקחת שני מזרוני גומי מוקצף. הבידוד של שניהם יחד הוא מעולה גם בשינה על קרחון, ותוספת המשקל אפסית.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תודה! בעניין המזרונית הנוספת'
תודה! בעניין המזרונית הנוספת
10/01/2008 | 14:34
9
68
יש בעיה של נפח.
קשה לי לדמיין איך הולכים עם תרמיל שאליו צמודות שתי מזרוניות בתוך יער, או במקרה של גשם, כשצריך לכסות את הכל בשכמיה.

קבל שרך "ארוּז" בקרח
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'איזה יופי'
איזה יופי
10/01/2008 | 15:18
3
22
בכלל, כל השרשור הזה מרהיב ביופיו והתכניו, כל הכבוד..
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-' מצרף צילום'
מצרף צילום
10/01/2008 | 15:34
1
63
של ענף וסלעים מצופים בקרח.
זאת אחת הסכנות הצפויות למטייל באזורים הקפואים: הקרח חלקלק להחריד
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יפה'
יפה
10/01/2008 | 17:49
9
לצפיה ב-'ובתכניו, כמובן..'
ובתכניו, כמובן..
10/01/2008 | 17:50
11
לצפיה ב-'בקשר למזרוניות'
בקשר למזרוניות
11/01/2008 | 20:04
4
36
אפשר לשים את שתי המזרוניות אחת על השניה, ולגלגל ביחד, ככה זה נראה כמו מזרונית אחת פשוט עבה יותר...או שזה עדיין נראה לך בעייתי מבחינת נפח?
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'זה בעייתי'
זה בעייתי
11/01/2008 | 20:51
1
26
גם מזרונית עבה (15ממ) בעייתית
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-''
11/01/2008 | 21:53
26
כאמור: זה אפשרי, אבל בעייתי ומסורבל
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יש פתרונות מצוינים'
יש פתרונות מצוינים
11/01/2008 | 21:46
26
לדברים כגון אלה , אך הם עולים ...כסף....
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ככה בדיוק אני הולך על קרחון.'
ככה בדיוק אני הולך על קרחון.
13/01/2008 | 16:59
29
שתי המזרוניות מגולגלות יחד ומחוברות בצד התרמיל.
כמובן שאין שם את בעיית המעבר ביער צפוף. באשר לגשם - אכן ככל שהתרמיל מנופח יותר, השימוש בשיכמיה יעיל פחות. במקרים כאילו אני משתמש בביגוד נגד מיים ובכיסוי גדול לתרמיל (ושקיות רפטינג לתכולתו). שיכמיה משמשת אותי בד"כ כשפחות קר, כשביגוד נגד גשם גורם לי להזיע מידי.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'שרשור מרתק ומעניין'
שרשור מרתק ומעניין
10/01/2008 | 16:29
1
27
מאד נהנתי לקרוא ולמדתי לא מעט.
התמונות יפיפיות!

אחד השרשורים המעולים והמיוחדים (בגלל הנושא) שהיו פה לאחרונה!
יישר כח!
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מרתק'
מרתק
10/01/2008 | 20:17
7
לצפיה ב-'העם דורש תמונות נוספות!'
העם דורש תמונות נוספות!
10/01/2008 | 21:19
6
14
לצפיה ב-'חלילה לי להסתכסך עם העם...'
חלילה לי להסתכסך עם העם...
10/01/2008 | 22:31
5
81
לצפיה ב-'ובשמחה אוסיף תמונות של טיול'
ובשמחה אוסיף תמונות של טיול
10/01/2008 | 22:33
4
82
ביער מושלג...
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-''
10/01/2008 | 22:34
2
53
לצפיה ב-'ואגב,'
ואגב,
10/01/2008 | 22:43
1
68
קורסיקה יפה גם בעונות אחרות
השתקפות באגם המוזהב (Lac d'Oro) בגובה של למעלה מ-1800 מ', באוקטובר 2004
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יופי של תאור,'
יופי של תאור,
11/01/2008 | 16:59
32
אהבתי, אבל אין סיכוי שאטייל בשלג. ברררררר........................
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תמונה יפהפיה!!!'
תמונה יפהפיה!!!
13/01/2008 | 16:54
21

הודעות אחרונות

14:24 | 09.01.20 אורחים בפורום
11:34 | 01.01.20 אורחים בפורום
17:47 | 24.11.19 אוהבי מצרים
11:28 | 01.11.19 אורחים בפורום
00:29 | 31.10.19 ofershalev11
15:19 | 21.09.19 אורחים בפורום
02:27 | 19.09.19 ronisagiv80
00:52 | 01.09.19 gilirom88
19:03 | 20.08.19 היורש לכתר
10:06 | 26.06.19 אורחים בפורום
20:04 | 09.06.19 ronisagiv80
01:02 | 08.06.19 מלונות באילת
00:53 | 08.06.19 מלונות באילת

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ