לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1539715,397 עוקבים אודות עסקים

פורום טיולי תרמילאים

אתם בוודאי שואלים למה פורום תרמילאים והרי קיים כבר פורום טיולים? והתשובה שפורום זה שם לו לדגש את התרמילאים. מסלולים בארץ ובחו"ל, טיול בתקציב נמוך, ציוד ועוד... למי ששואל מהו בדיוק תרמילאי? אז באופן כללי זהו אדם המטייל עם תרמיל, ולא עם מזוודה, ובד"כ אלו אנשים המטיילים יותר זמן או מסיירים בטבע במקום שלא נוח לנוע עם מזוודה. הפורום אוצר בתוכו מידע רב מעבר לדף ההודעות. ידע רב נצבר לאורך השנים ע"י חברי פורום קבועים וזמניים, תרמילאים וותיקים לטובת התרמילאים בעתיד ומומלץ לערוך חיפוש בפורום ולהשתמש בשאר הכלים שנועדו לשם כך (מאמרים, קישורים, שאלות נפוצות וכו). קיים סיכוי שהנושא שמעניין אותכם כבר עלה בעבר.ייעוץ בנושא חיסונים ניתן בחינם במרפאות המטיילים של משרד הבריאות וכדאי מאוד להשתמש בשירות זה (קישור לאתר משרד הבריאות נמצא בקישורי הפורום).נא לא לפרסם מודעות, שיש בהן מין החשש לפרסומת פרופר, אם אתם ללא בטוחים תשלחו לי הודעה לפני הפצת הודעה. מודעות, כגון מכירת ציוד, חיפוש עבודה ושותפים יש לפרסם בלוחות המתאימים. מודעות כנ"ל ימחקו! אתרים המבקשים לפרסם את עצמם בפורום, נא לשלוח למנהל הפורום הודעה אישית, ואתרים מתאימים יוספו לרשימת הקישורים.ניתן לפנות אלי בכל הצעה/עצה/דעה/הערה או הארהתודה רבה ותהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום טיולי תרמילאים

אתם בוודאי שואלים למה פורום תרמילאים והרי קיים כבר פורום טיולים? והתשובה שפורום זה שם לו לדגש את התרמילאים. מסלולים בארץ ובחו"ל, טיול בתקציב נמוך, ציוד ועוד... למי ששואל מהו בדיוק תרמילאי? אז באופן כללי זהו אדם המטייל עם תרמיל, ולא עם מזוודה, ובד"כ אלו אנשים המטיילים יותר זמן או מסיירים בטבע במקום שלא נוח לנוע עם מזוודה. הפורום אוצר בתוכו מידע רב מעבר לדף ההודעות. ידע רב נצבר לאורך השנים ע"י חברי פורום קבועים וזמניים, תרמילאים וותיקים לטובת התרמילאים בעתיד ומומלץ לערוך חיפוש בפורום ולהשתמש בשאר הכלים שנועדו לשם כך (מאמרים, קישורים, שאלות נפוצות וכו). קיים סיכוי שהנושא שמעניין אותכם כבר עלה בעבר.ייעוץ בנושא חיסונים ניתן בחינם במרפאות המטיילים של משרד הבריאות וכדאי מאוד להשתמש בשירות זה (קישור לאתר משרד הבריאות נמצא בקישורי הפורום).נא לא לפרסם מודעות, שיש בהן מין החשש לפרסומת פרופר, אם אתם ללא בטוחים תשלחו לי הודעה לפני הפצת הודעה. מודעות, כגון מכירת ציוד, חיפוש עבודה ושותפים יש לפרסם בלוחות המתאימים. מודעות כנ"ל ימחקו! אתרים המבקשים לפרסם את עצמם בפורום, נא לשלוח למנהל הפורום הודעה אישית, ואתרים מתאימים יוספו לרשימת הקישורים.ניתן לפנות אלי בכל הצעה/עצה/דעה/הערה או הארהתודה רבה ותהנו.
x
הודעה מהנהלת הפורום
שאלות בנושאי מחלות וחיסונים יש להפנות לגורם מוסמך בלבד וזאת על מנת לקבל תשובה מהימנה ומקצועית

טיולים בארץ
טיולים בחו``ל
עבודה בחו"ל

סיוע התנדבותי לתרמילאים במצוקה
נא לקרוא את הודעת המנהל

המשך >>

לצפיה ב-'חזרתי מהצפון '
חזרתי מהצפון
<< ההודעה הנוכחית
10/10/2007 | 14:18
54
184
אמש חזרתי מפינלנד, זאת הייתה נסיעה ששילבה גם ביקור קרובים אבל גם טיולים, כאשר הטיול הכי מיוחד היה שבוע בלפלנד.
אני מקווה להעלות כמה תמונות וסיפורים בימים הקרובים (מכת מבחנים... זה התירוץ שלי לבינתיים).

בכללי- היה ממש כיף, מאד מאד נהנתי. זה היה גם שינוי מרענן בתוך כל שגרת הלימודים ושאר הדברים. טיולים זאת דרך נפלאה לבלות! (לגבי זה בטח לא צריך לשכנע אתכם...)

שלג לא ירד עלי- אבל מרחוק ראיתי את הפסגות המושלגות בצד הנורווגי.
טמפרטורות מתחת לאפס היו הרבה פעמים, במיוחד בלילות, אבל גם במשך היום כאשר היינו בצפון. האוהל קפא, וכמובן מים בבקבוק ששכחנו בחוץ. כאשר היינו בשטח הגענו גם לאיזו שלולית גדולה שקפאה לה, שכבת קרח של 2 ס"מ.

מסקנות מעורבבות (יזכו לפירוט ולסיפורים, אני מקווה):
- הגיע הזמן לקנות נעליים לטיולים, כאלה שעמידות בפני מים
- הפסקות תה בזמן טיול זה דבר נפלא!
- שוקולד הוא לא נורא כל-כך (לפני כן לא אהבתי שוקולד... )
- נייר דבק לאיטום, כזה שמשתמשים בו במע' מיזוג אוויר, זה המצאה גאונית!
- לא לשכוח לקחת פלסטרים לטיול
- סכין וגפרורים תמיד בכיס המכנסיים
- פטריות מסוג suppilovahvero בפינית הן טעימות מאד. כאשר מוצאים אחת כזאת- צריך לחפש גם ליד, כי סביר להניח שקרוב מאד מתחבאות עוד 2-200 חברות מאותו סוג...
- קל לראות צבע אדום בשטח

טוב, אחרי שככה סתמתי ולא פירשתי, אני פורשת חזרה ללימודים, ואשתדל לחזור בקרוב (הערב, או מחר אחרי המבחן) ולספר את הסיפורים והחוויות מאחורי המסקנות.

טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ברוכה הבאה'
ברוכה הבאה
10/10/2007 | 14:57
4
לצפיה ב-'ברוכה השבה'
ברוכה השבה
12/10/2007 | 00:42
1
11
נראה לי שעל כל תובנה שלך צריך לשמוע את הסיפור שמאחריה...ואני אשמח מאוד לשמוע.

ואני אצטט לך,לצורך הטיול הבא כמובן, מספר קומיקס חביב שנוגע לפילוסופיית חיים בודהיסטית (לפחות זו היומרה): "לפעמים מגיע הזמן להפסיק לאסוף תובנות חדשות ולהשתמש באלה שכבר יש לנו".
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
12/10/2007 | 09:21
9
ובכן... לפחות נעליים אני צריכה לקנות לפני הטיול הבא באיזורים רטובים יותר מאשר ארצנו הקטנטונת (והיפה).
(זה בהקשר של שימוש בתובנות קיימות..)

בארץ אני נוטה להשתמש בנעלי הספורט שלי, שמשרתות אותי נאמנה ברוב הטיולים. גם הסנדלים בעלי פז"מ לא רע, וכמה מאות קילומטרים. לא היה לי צורך בנעליים מיוחדות יותר לטיולים.

אבל יש מקומות שבהם נעלי ספורט הם לא מתאימות. ואני השתמשתי פשוט במגפיים ששאלתי מאחד הדודים שלי. בתוספת נייר דבק לאיטום- נתגלו כמה נקודות תורפה במגפיים האלה... אני אשתדל עוד לפרט, רק לשם סיפור החוויה שבעניין. אולי יש לי אפילו תמונה- לא בטוח.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'פינלנד בכלל '
פינלנד בכלל
12/10/2007 | 09:34
12
30
אני אעלה לפה כמה תמונות וסיפורים קטנים- קצת על פטריות, שלכת, טיולים קטנים וכו'.

(רק שזה יהיה בתחילת שבוע הבא)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'תמונות של סתיו'
תמונות של סתיו
14/10/2007 | 00:20
8
28
אגם קטן שהמים שלו כל-כך כל-כך צלולים.
צפון קרליה, פינלנד.

יש לאגם הזה גם איזה שם רשמי, אבל תושבי האיזור קוראים לו "kirkasvetinen", כלומר- בעל המים הצלולים.
בסביבה יש עוד כמה אגמים קטנים דומים.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'איך קוראים לזה בעברית...?'
איך קוראים לזה בעברית...?
14/10/2007 | 00:27
1
28
לצפיה ב-'חזזיות, lichens באנגלית'
חזזיות, lichens באנגלית
14/10/2007 | 13:47
7
לצפיה ב-'אוכמניות אחרונות'
אוכמניות אחרונות
14/10/2007 | 00:32
28
נו, בקושי רואים את האוכמניות עצמן, אבל את הצמחים...
כאשר מגיע הסתיו פינלנד הכל-כך ירוקה בדרך כלל משנה צבע, לצהוב, אדום, חום (ועדיין יש הרבה ירוק- עצים מחטניים נשארים ירוקים)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'סתיו'
סתיו
14/10/2007 | 00:38
15
לצפיה ב-'דקה אחרי שפסק הגשם'
דקה אחרי שפסק הגשם
14/10/2007 | 00:42
24
ב-HOLLOLA, קרוב לעיר LAHTI (דרום פינלנד)

היה מאד גשום, כמה ימים מלאי גשם. אבל זה לא מנע ממני לצאת לטייל (אם כי עם מטריה בתרמיל, ליתר ביטחון).
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'חלק מהפטריות שקטפתי'
חלק מהפטריות שקטפתי
14/10/2007 | 00:58
1
24
הייתה לי הזדמנות לצאת פעמיים ליער במטרה מוצהרת לקטוף פטריות.
בפעם הראשונה מצאנו פחות, בפעם השנייה הרבה יותר. פה רואים את הדליים בפעם השנייה, אחרי שעה וחצי ביער. הדליים התמלאו הרבה יותר. הייתי אז עם בעלה של דודתי, שאוהב להסתובב ביער בטיולי פטריות שכאלה.

בפינלנד זה מאד נפוץ, כל עניין הפטריות, ואם מישהו נוסע לשם בסתיו, הייתי ממליצה לצאת ליער לפחות פעם אחת כדי לקטוף פטריות- יכול להיות שעוד תתפסו לזה ופעם אחת לא תספיק.
א-ב-ל צריך לשים לב מה קוטפים. עדיף שיהיה אתכם מישהו שיודע מה הוא עושה (זה יכול להיות אתם, בהנחה שאתם מבינים את הדברים הבסיסיים). יש פטריות מאד רעילות, כאלה שלא כדאי לאכול מהם, סכנת מוות.

אבא שלי מצטט, בצחוק, את ההקדמה במדריך פטריות פיני ישן:
"למד להכיר את כל הפטריות הרעילות.
קטוף רק פטריות שמוכרות לך."

טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ועוד לגבי פטריות'
ועוד לגבי פטריות
14/10/2007 | 01:03
15
פטריות מסוג suppilovahvero (בפינית) הן טעימות מאד. כאשר מוצאים אחת כזאת- צריך לחפש גם ליד, כי סביר להניח שקרוב מאד מתחבאות עוד 2-200 חברות מאותו סוג... זה היה ממש מדהים. במבט ראשון לא קולטים שמדובר בפטריה, זה נראה סתם עלה של שלכת. אבל במבט שני מגלים שזוהי פטריה, ושממש לידה יש עוד אחת, ו...אופס, אתה מגלה שאתה דורך על עוד שתיים. וכאשר אתה מתכופף וקוטף כמה, אתה מגלה מהזווית החדשה שלך שיש שם עוד 30 פטריות, ברדיוס של פחות ממטר...

יש עוד פטריות ממש טעימות וטובות.

אבל את הפטריות שבתמונה לא אוכלים!
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'פירות יער'
פירות יער
14/10/2007 | 01:15
19
בפינלנד יש בשפע פירות יער שונים. בקיץ קוטפים יותר אוכמניות וקצת תותי יער, אבל כאשר מגיע הסתיו מגיע הזמן של ה-puolukka. אני לא בטוחה לגמרי על השם המדויק בעברית, אם קיים. קטנים, אדומים, קצת חמוצים.
נשמרים היטב במיץ של עצמם אם מועכים ומרסקים אותם קצת.

יש בפינלנד עוד הרבה פירות יער- בעיקר כאלה שאני לא יודעת האם יש להם שם עברי.
בתקופות קשות, אנשים היו חיים על זה ולחם, פחות או יותר.

בתמונה- קצת PUOLUKKA. באיזור של JUUKA- צפון קרליה- שזה מזרח פינלנד, 5-6 שעות נסיעה מהלסינקי הבירה. היה יום "חם"- כמעט 15 מעלות מעל ל-0.
(באותו לילה ירד לפלוס 3... ולמחרת שוב היה נעים- קצת מתחת ל-10 מעלות מעל לאפס...)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'יופי של תמונות'
יופי של תמונות
14/10/2007 | 22:44
8
השרשור יכנס למאמרי הפורום ולטגליינס
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מראה מיוחד'
מראה מיוחד
15/10/2007 | 01:52
22
משמש כפי הנראה כמחסן
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'פינה חביבה, באחד מטיולי היום בדרום פינלנד'
פינה חביבה, באחד מטיולי היום בדרום פינלנד
15/10/2007 | 01:55
21
HOLLOLA, קרוב לעיר LAHTI
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'לפלנד בפרט '
לפלנד בפרט
12/10/2007 | 09:35
19
16
לצפיה ב-'קצת מהחוויות'
קצת מהחוויות
12/10/2007 | 09:43
14
יצאתי לטיול של כמעט שבוע בלפלנד עם שני בני דודים שלי. אחד מהם היה בלפלנד כבר לפני כן, השני היה שם בפעם הראשונה בחייו (הפינים עם מוזר...). שניים צדים ציפורים בזמנם הפנוי, ומכירים היטב את כל היערות הקרובים לאיזור המגורים שלהם. כאשר הם ביער, הם עשויים לסגור 40 ק"מ ביום, לא כולל עיקולים קטנים (קילומטר לפה, קילומטר לשם). "הולכים כמו איילי צפון ביער" אומרים עליהם, ומתכוונים שיתושים, שריטות, ביצות קטנות וכו' לא בדיוק משפיעים עליהם. בקיצור- חברה' כאלה שלא היה ברור מאליו שיסכימו לקחת אותי (מה גם שלא יצא לנו להתראות הרבה בשנים האחרונות). אבל אני העזתי לשאול- והם העיזו לצרף אותי (לא לפני שהעבירו אותי "בוחן קבלה" ביער קל"ב...) .

ובכן- לגבי לפלנד. הייתי שם כבר פעם, טיול של שבוע וקצת עם חברה מהארץ, היינו גם בצד הנורווגי והשוודי. נסענו הרבה באוטו, הלכנו פחות, אבל נהננו מאד. הפעם זה היה טיול שונה. רוב רובו הליכה, ולא סתם הליכה.
בלפלנד, ככל שמצפינים, העצים נעשים קטנים יותר- תארו לעצמכם עצי אורן בני כמה עשרות שנים- בגובה המתניים שלכם (כאשר במקומות אחרים בפינלנד הם גדלים לגובה עשרות מטרים), עד שמגיעים למקומות שאין בהם עצים כלל. בשלב כלשהו עצי האורן כבר לא נמצאים שם, יש רק עצי שדר (עם הקליפה הלבנה) שנראים סובלים מאד- עקומים, קטנים יחסית, מפותלים, ותמיד עם כמה ענפים מתים. וכאשר עולים עוד לגובה- אין עצים כלל. יש רק צמחייה נמוכה, מסוגים שונים. יש שם גם איזורים ביצתיים, יש גבעות, הנקראות TUNTURI (חוץ מזה פינלנד היא ארץ די שטוחה), טונדרות... יש גם נחלים, קטנים וגדולים יותר, שחוצים את האיזור- והמים בהם (מניסיון) קרים-קרים. יש מקומות (בעיקר סביב ביצות) של מצבורי סלעים- מקום לא ממש נוח להליכה (אבל יפה גם כן).
תמונות- כשאהיה חזרה בבית (כרגע אצל ההורים).

אני שאלתי מאחד הדודים שלי את המגפיים שלו, כי באיזורים ביצתיים משהו אין מה לעשות עם נעלי ספורט.
לבנים היו נעליים רציניות, עמידות בפני מים וטובות לרגל.
עכשיו- אם יש בפניי הזדמנות לצאת לטיול אבל סכנה של אי נוחות בגלל נעליים לא טובות, לעומת לא לצאת לטיול בכלל, אין פה שאלה בכלל. שיקול הטיול הוא כבד יותר.
יש לציין שזה לא היה כל-כך נורא ללכת במגפיים. אחרי כמה זמן מתרגלים- והיי, פעם לא היו נעלי שטח מתוחכמים מחומרים מיוחדים כמו שיש היום, ואנשים הלכו בכל זאת מרחקים גדולים. כלומר- זה אפשרי.
נעליי הספורט שלי הצטרפו לטיול גם כן, השתמשתי בהם כל ערב באוהל ובסביבתו, בזמן שייבשנו את הנעליים והמגפיים.
תוצאות- יבלת אחת התפתחה לה ברגל ימין ביום ההליכה השני או השלישי, התפוצצה בדרך. חוץ מזה- לרגליים שלום. ובגלל נעליים אף אחד לא נאלץ לחכות לי בשטח.

ביום השני גיליתי שיש במגפיים כמה נקודות תורפה. בכל זאת, אלה מגפיים לא חדשות במיוחד, והספיקו להשתפשף קצת פה ושם, וגיליתי גם חור וחצי. הואיל וצפינו איזורים ביצתיים בתפריט לאותו יום, עשיתי בבוקר "מבצע סלוטייפ"- הדבקתי נייר דבק חזק לאיטום (קניתי מבעוד מועד) במקומות החשובים או המועדים לפורענות. זה החזיק יפה מאד, צריך רק להדביק את נייר האיטום הזה נכון, ככה שלא ירד בדרך (גם הוא משתפשף בדרך מאבנים, צמחייה וכו'). והמגפיים החזיקו- גם מעבר נחלים וגם איזורי ביצות.
נייר הדבק הזה הוא המצאה גאונית! (היו לו שימושים נוספים בזמן הטיול)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'כמה תמונות'
כמה תמונות
14/10/2007 | 01:21
22
לצפיה ב-'תמונות'
תמונות
14/10/2007 | 10:10
5
24
עולים על אחד ה-TUNTURI הקטנים
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מה זה '
מה זה
14/10/2007 | 12:00
4
17
האם הוא בתנ"מ זה בעת טיולך
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'למה הכוונה?'
למה הכוונה?
14/10/2007 | 12:13
3
11
לא הבנתי את ראשי התיבות. התמונה מזמן הטיול.

שני הבנים קנו בזמנו את הבגדים שלהם, בהם הם משתמשים בכל הטיולים, ממכירה של ציוד שהוצא מהצבא הפיני, בשל חידוש הציוד.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ככה הם מטיילים'
ככה הם מטיילים
14/10/2007 | 12:20
2
13
עם שאט גאן ביד עם אני רואה נכון..........

קצת קרבי זה נראה......לא

טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'כן...'
כן...
14/10/2007 | 12:27
1
14
זה לא היה רק טיול, בשבילם זה היה גם צייד.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-' רואים....'
רואים....
14/10/2007 | 12:55
5
לצפיה ב-'בוקר'
בוקר
14/10/2007 | 10:18
19
בכמה בקרים היה מעט ערפילי, אך הערפל נמוג לרוב עד אחר הצהריים.

התמונה צולמה סביבות השעה 10 או 11. ברקע- ההרים המושלגים, הם כבר בצד הנורווגי.

(וסתם לציון- יום לאחר שנסעתי מפינלנד ירד שלג אפילו בהלסינקי, אז בלפלנד בטח גם כן...)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'נוף טיפוסי'
נוף טיפוסי
14/10/2007 | 10:23
18
לצפיה ב-'טיולי יום יום-יום'
טיולי יום יום-יום
14/10/2007 | 11:37
16
הטיול שלנו היה קצת שונה מטיולים שאני עושה בדרך כלל, כי קבענו את האוהל שלנו (בהמשך עוד הסבר עליו) במקום אחד, ומשם יצאנו לטיולים בסביבה, לרוב יצאנו משם ברגל, כל פעם לכיוון קצת אחר, אבל כמה פעמים נסענו גם עם הרכב 10-20 ק"מ למקום אחר, ושם עשינו טיול ובערב חזרנו ל"בית".
לפעם הבאה חשבנו לעשות גם טיולים שבהם לא לנים תמיד דווקא באותו מקום.
בשביל הבנים זה היה גם מסע צייד, הם דאגו לרישיונות באיזור עוד באביב.

לא הלכנו בשבילים מסומנים, בקושי יש כאלה. לפלנד ידועה בתור מקום שבו אפשר ללכת שבוע- ולא לראות אף אחד. גם אנחנו בקושי ראינו מטיילים או ציידים אחרים. פעם ראינו 3 ציידים על TUNTURI אחר, ופעם- כאשר הלכנו קצת לאורך הכביש למקום שבו קל יותר לחצות את הביצה, פגשנו אחד מהתושבים המקומיים ודיברנו איתו.
הייתה לנו מפה ו-2 מצפנים (פעם אחת המצפנים השתגעו, ולא היו החלטיים לגבי הצפון...), ולפי זה הלכנו. "זה נראה מקום יפה"- אז נלך לשם, "זאת ביצה שנראית לא סימפטית"- אז נעקוף אותה. "יש לכם כוח ללכת לראות גם את ה-TUNTURI ההוא?"- ותמיד היה כוח. לפי המפה הלכנו כל יום סביבות ה-30 ק"מ לפי המפה, מלבד יום אחד שהסתפקנו ב-10 ק"מ בגלל כאבים בירך של JOUNI.
מה שהיה טוב בכך שהיה לנו בסיס קבוע, היה שלא צריך לסחוב את כל הציוד- רק תרמיל יום. עוד דבר נפלא- לא צריך לסחוב מים. מספיק בקבוק של ליטר וחצי, או אפילו פחות, כי יש כל-כך הרבה אפשרויות למלא אותו. כל-כך שונה מטיול של כמה ימים בנגב...
המים בנחלים צלולים מאד, שתינו מהם ללא כל חשש. הם גם קרים מאד...

פעם אחת קצת הלכנו לאיבוד. פתאום ראינו אגמצ'יק אחד יותר מדי מולנו. אגם אחד יותר מדי... המממ... יכול להיות שנוצר פה עוד אגם? סביר להניח שלא. אז כנראה שאנחנו סטינו מהכיוון...
ידענו שלפני 5 ק"מ היינו בדיוק במקום שבו ראינו את עצמנו על המפה, נ"צ שאי אפשר לפספס. משם הלכנו לכאורה לפי המצפן. אבל... הסתבר שהמצפן השתגע קצת, ולכן הגענו לאיפה שהגענו. במהרה (אחרי שעלינו למקום גבוה, שאיפשר הבנה טובה יותר של השטח) ידענו שוב לומר איפה אנחנו בדיוק. נו, הרווחנו עוד מקום יפה... (ועוד כמה ק"מ...)

היו הרבה ימים מעוננים שבהם לא ראינו את השמש כלל בזמן הטיול, וכך זה לא בדיוק עזר להבין איפה זה מזרח או דרום או...

לפעמים תכננו את המסלול כבר בערב הקודם, לפעמים חשבנו עליו רק באופן כללי ובשטח החלטנו איך ואיפה בדיוק נלך. לבנים היה כמובן גם שיקול הצייד, שהשפיע על המסלול שלנו. המפה הייתה די טובה- טוב, מה כבר יכול להשתנות שם...?!
למעשה, היו לנו 2 מפות. אחת קטנה וישנה (מלפני כ-30 שנה, כאשר אביהם היה נוסע ללפלנד) והמפה הגדולה, קנה מידה 1:50000. יצא כך שאני שימשתי לא רק בנ"צ טובה- בגלל המעיל האדום הבולט בשטח- אלא גם כ"תיק מפות", למרות שלפעמים TERO לקח את המפה הקטנה ("כי מאיפה לי לדעת שאת יודעת לקרוא מפות?..." ואז, אחרי דקה וחצי "נו, ה-TUNTURI שאנחנו רואים לפנינו הוא זה או זה?"). המצאנו לנו שריקה מיוחדת לענייני מפות.

יש בלפלנד גם כמה שבילים מסומנים. אם מישהו מתכנן טיול ובא לו ללכת מסלול מוגדר יותר, אפשר להעיף מבט גם באתר http://www.luontoon.fi/default.asp?Section=4973, למשל. יש שם מידע על כל מיני מסלולים.

אבל אם יש מפה ומצפן (ויודעים להשתמש בהם), וקצת אומץ, אין גם בעיה לטייל במיוחד בלפלנד לפי התחושה, בלי שבילים מסומנים. רואים יחסית רחוק, קל יותר למצוא את עצמך על המפה. יש שם הרבה מקומות יפים שאין שום שביל מסומן אפילו בקרבתם (אפילו בקרבת 100 ק"מ משם...)

טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'נחלים'
נחלים
14/10/2007 | 11:45
12
די הרבה פעמים היינו צריכים לחצות נחלים. אז היינו מתרכזים יחד (כי הלכנו די הרבה גם בפיזור מסויים, מרחק שריקה אחד מהאחרים), מחפשים מקום נוח למעבר (אולי יש כמה אבנים? אולי מקום רדוד? ופעם אחת מצאנו אפילו גשר עץ רעוע...) ועוזרים אחד לשני לעבור. לפעמים העברה של התרמילים והנשקים מיד ליד, או בזריקה ("מה אתם אומרים? JOUNI יתפוס אם אזרוק לו את התרמיל?... או שהוא והתרמיל יפלו יחד למים?..."), לפעמים מושיטים יד אחד לשני, לתמוך בקפיצה מאבן לאבן... הבנים היו ממש פיירים, ותמיד היו מוכנים לתת יד לעזור לי לעבור.

הצלחנו לעבור את כל הנחלים בלי להתרטב ממש. הנעליים של הבנים היו עמידות במים, וגם המגפיים שלי (לאחר "מבצע סלוטייפ"), אז מים רדודים מאד לא היוו בעיה. פעם אחת חשבנו שאולי יהיה צורך במבצע מסובך יותר, כי הלכנו לאורך הנחל, ולא מצאנו אף מקום רדוד יותר. כבר תהינו איך נעביר את עצמנו לצד השני. TERO, החזק מבינינו, התנדב לשאת אותי על הגב, וגם את JOUNI "אם הוא מבטיח לא להפיל את שנינו"- אבל בסוף לא היה צורך כי אלתרנו לנו "סוג של גשר" מעצים יבשים בסביבה. ככה גם TERO לא היה צריך להירטב- אבל הערכנו את הנכונות. כי המים שם באמת באמת קרים.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'איך המציאו את האייס-תה?'
איך המציאו את האייס-תה?
14/10/2007 | 11:55
16
התיאוריה של TERO: "מרוב שאנשים שתו תה בטיולים, והשאירו שקיות תה ליד נחלים, אחד מהנחלים של לפלנד נהיה נחל של תה. ואז בא מטייל כמונו, שתה מהמים ואמר- אאורקה! יש לזה טעם של תה קפוא. בטח אפשר לייצר כזה...."

הפסקות התה בזמן הטיולים היו נהדרות. או שלקחנו מים חמים בתרמוס עוד "מהבית" (דהיינו- מהאוהל), או שהרתחנו מים בשטח (היו לנו 2 טרנגיות לבישול). שקיות תה תמיד היו לנו בתרמיל. בכל יום טיול הייתה לנו לפחות הפסקת תה אחת, לפעמים 2.
אז היינו יושבים לנו בנחת (קודם מחפשים מקום ראוי לעצירה- עם אבן או סלע שעליה כולנו נוכל לשבת), שותים תה, מחממים את הידיים סביב הכוס החמה, אוכלים עוגיות (יש בפינלנד עוגיות ממש טובות... או שאולי זה בגלל הטיול?!) ומשוחחים.
בהפסקות התה נוצרו הבדיחות שליוו אותנו כל השבוע, שם סיפרנו סיפורים, התווכחנו על כמות הציפורים שראינו בדרך וכמובן על השאלה המהותית- מה טעים יותר: שוקולד עם מנטה או שוקולד עם תפוזים.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'מה אכלנו?'
מה אכלנו?
14/10/2007 | 12:09
11
צימוקים ושוקולד היו מצויינים בזמן הטיול. אפילו אני, שלא אוכלת שוקולד בדרך כלל, התקלקלתי והגעתי למסקנה ש"זה לא כל-כך נורא". מקורות אנרגיה שלא תופסות הרבה משקל ונפח. אני קניתי לטיול גם כמה תאנים מיובשות, שזכו להערכה הראויה.

כל יום, בערך באמצע הדרך, אכלנו ארוחת צהריים. לרוב הכנו פסטה כלשהי- כי זה הולך מהר- עם רוטב, לפעמים איזה מרק עם שום. יש גם את ארוחות הנודלס האלה, שמוכנות תוך דקות ספורות, והטעם לא רע. לפעמים הבאנו גם כריך או שניים לכל-אחד.
בדרך כלל לקחנו רק טרנגיה אחת לטיול, בישלנו בתורות, אם היה צורך.

בבוקר, לפני היציאה לטיול, היינו אוכלים בדרך כלל דייסה או מרק- כל אחד ממה שהביא איתו.

נדמה לי שהדייסה הייתה הדבר היחיד שבו לא שמנו שום. השום כיכב אצלנו בתפריט באופן קבוע. כריך לדרך עם שום. מרק עם שיני שום חתוכות. שום סתם ככה. תפוחי אדמה עם שום. נקניקיות עם שום.

בערב היינו מכינים ארוחה משותפת. תפוחי אדמה צלויים במדורה יחד עם נקניקיות (ושום, ובצל). או מרק מתובל היטב.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'לינה וקצת מסביב'
לינה וקצת מסביב
14/10/2007 | 13:16
2
18
האוהל שלנו לא היה אוהל טיולים מסורתי. לפני שנה בערך הבנים קנו ממכירת חיסול ועודפים אוהל משומש של הצבא בשוודי, אוהל כזה שמיועד ל-12 אנשים. מן הסתם זה לא אוהל שסוחבים לטיולים שבהם ישנים כל לילה במקום אחר, בעיקר בגלל המשקל והגודל שלו. לטיול כמו שלנו הוא היה מצויין. הבונוס הגדול שלו היה שיש בתוכו תנור להסקת עצים. הצבא הפיני משתמש באוהלים דומים, רק שהתנור קצת יותר חכם. (טוב, אל תתפסו אותי במילה... סביר להניח שכל שוודי ממוצע יטען שההמצאות השוודיות הרבה יותר טובות מההמצאות הפיניות)

את האוהל הקמנו במרחק של כמה מאות מטרים מהכביש, על גבעה קטנה, קרוב לנחל. חזרנו לשם כל ערב.

בערב היינו מסיקים את התנור והיה חם ונעים באוהל. האוהל לא שומר היטב על חום (-), אז בבוקר היה שם שוב קפוא (בלי הגזמה). אילו היינו רוצים שיהיה חם ונעים כל הלילה, היינו צריכים לעשות משמרות של הוספת עצים לתנור. חשבנו על הרעיון, אבל בסוף הסתדרנו גם בלי זה. אז קצת קר בבוקר, אז מה...?!
בלילה הטמפרטורה מחוץ לאוהל ירדה הרבה מתחת ל-0. לא מדדנו טמפרטורות בלילה (מעצם העובדה שהיינו עסוקים בשינה), אחת מדודותי אמרה שבתחזית מזג האוויר דיברו על מינוס 12 מעלות באחד הימים. לא יודעת עד כמה זה מדוייק. מה שכן, בקבוק מים שנשכח בחוץ קפא לחלוטין, בבוקר הוא היה גוש קרח ממש.
היה לי שק"ש טוב, Thermolite extra compact plus, טמפ' קומפורט מינוס 8, אקסטרים מינוס 18. יצאתי מרוצה ממנו. לא שלא היה קר בבוקר, אבל אפשר היה לישון בו בכיף כל הלילה. לבנים היו שקי שינה, בטח גם כן מאיזו מכירת עודפים או ציוד מיושן של אחד מצבאות סקנדינביה, זה היכן שהם קונים את רוב הציוד שלהם. הוא בדרך כלל עמיד ודי קומפקטי.

אנחנו ישנו בצד אחד של האוהל. בצד השני ארגנו לנו את ערימת העצים שלנו, כדי שיתייבשו עוד באוהל ולא ירטבו מהגשם.
באוהל היה הרבה מקום (טוב, נו... אוהל גדול, כבר אמרנו). אם היה צורך היה אפשר להכניס לשם עוד בכיף שני דובים גדולים... אבל לא ניסינו, זה יכול היה להיגמר בארוחת ערב, כאשר אנחנו בצד הפחות סימפטי.

לפעם הבאה חשבנו להתארגן על אוהל טיולים, כזה שמתאים גם לתנאים של לפלנד (שלג, רוח...), ולעשות טיול עם הציוד על הגב. נראה איך ומתי ייצא לפועל.

כמעט כל ערב ישבנו קצת מסביב למדורה בחוץ.  בישלנו אוכל, או שסתם דברנו, נהנים מהחברותא.

האוהל שלנו היה במרחק של אולי 20 מטרים מהנחל. המים בקטע הזה של הנחל היו רדודים למדי, לא יותר מגובה המתניים.
אתם מסוגלים לדמיין מים קרים מאד? טוב, אז תנסו יותר. כי המים האלה באמת היו קרים. בזמן הקצר שלקח לנו למלא את הבקבוקים כמעט איבדנו תחושה באצבעות.
אבל אחרי הטיול של היום הראשון, JOUNI החליט שהוא הולך להתרחץ. אמר ועשה. אני ואחיו בדיוק ניסינו להדליק את המדורה. ואז שמענו קולות מכיוון הנחל, משהו בסגנון של "אוי, אוי" ומרמורים שונים. הגענו למסקנה שבאמת קר שם, JOUNI לא סתם מתבכיין על קור.
כאשר הוא חזר, הוא אמר שהוא מרגיש נהדר, ובעיקר נקי- אבל הוא לא ממליץ על כך לאף אחד.
מיותר לציין שמאז כולנו התרחצנו כל ערב. זאת הייתה חוויה מקפיאה במלוא מובן המילה.
אבל אחרי שאתה מתרחץ במים הקפואים האלה, האוויר בחוץ מרגיש ממש נעים, לא קר בכלל. וככה הסתובבנו לנו ליד האוהל במכנסיים קצרים וטי-שרט, כאשר הטמפרטורה הייתה כבר מתחת לאפס.
בדוגרי, אני לא ממליצה על טבילה במים הקרים האלה לאף אחד. זה באמת קר. אבל הפינים הם עם מוזר, באמצע החורף, כאשר האגמים קפואים, הם הולכים ומנסרים חור בקרח, וקופצים למים לשחייה קצרצרה. ועוד טוענים שזה בריא.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'MOUNTAIN EAGLE -COMPACT PLUS'
MOUNTAIN EAGLE -COMPACT PLUS
15/10/2007 | 09:36
1
9
Thermolite extra זה הסיב ....
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'צודק, כמובן '
צודק, כמובן
15/10/2007 | 21:56
6
טוב שיש את המומחים...
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ועוד קצת...'
ועוד קצת...
14/10/2007 | 13:41
7
בבוקר השתדלנו לקום מוקדם ולצאת לדרך ב-6 או 7, אחרי ההתארגנויות. האדמה הייתה קפואה בהרבה מהבקרים. שכבת כפור על הקרקע. עלים קפואים. פירות יער כמו ישר מהמקפיא. כאשר הולכים בקטעים טיפונת ביצתיים, מרגישים שכבה דקה של קרח נשברת מתחת לרגליים. די נוח ללכת ככה, פחות שוקעים, פחות רטוב.
מאוחר יותר, כמה שעות אחרי שהשמש עלתה, הצמחייה נעשית רטובה יותר (הקרח נמס), אבל בפינות מוצלות העלים נותרו קפואים גם אחר הצהריים.
אחרי כמה ק"מ של הליכה (בעיקר אם הייתה עלייה) כבר היינו מורידים שכבה. הבנים לימדו אותי כלל אצבע מהטיולים שלהם- "כאשר את יוצאת לדרך, תמיד צריך להיות לך קצת קר בהתחלה".
בדרך כלל לבשתי מתחת חולצה קצרה, ומעל את המעיל האדום הדק (זה פשוט בד, וזהו). אם היה ממש קר לבשתי עוד שכבה- חולצה ארוכה או סוודר, שלרוב ירדה אחרי כמה ק"מ. להפסקות- תה, צהריים- חובה להביא משהו חם ללבוש. כאשר הולכים, הגוף מתחמם, אבל בהפסקות היה נהיה קר מהר מאד, והסוודר או החולצה הארוכה מצאו את מקומם חזרה.

אם הלילה הוא ללא עננים- הוא בד"כ קר יותר, וגם בבוקר מרגישים זאת.

אם מישהו ממש רגיש לקור, טיול בלפלנד בתקופה הזאת של השנה יכול להיות סיוט. בקיץ קצת יותר נעים שם, אבל גם אז לא נהיה חם. בחורף- טוב, אני חושבת שזה מובן שהחורף שם הוא לא כמו החורף בארץ, והטיולים יהיו יותר טיולי סקי או בנעלי שלג.

עוד משהו, בלילה הראשון היה ל-JOUNI ממש קר, והוא לא ישן היטב. בלילות הבאים הוא ישן כבר טוב יותר, פשוט התלבש יותר. טריק פשוט, הא?
מתישהו התחלנו לשמור את הבגדים שלנו בתוך שקי השינה, כך שחום הגוף שלנו שמר גם אותם נעימים יותר. זה לא נעים (אבל זה מאד מעורר) ללבוש בבוקר מכנסיים קרים קרים.

ועוד משהו- לדחוף למישהו נטיף קרח קטן לתוך החולצה בבוקר זה עסק מסוכן. אתה עלול למצוא את עצמך מבטיח לו את כל מלאי השוקולד שלך בתנאי שלא יזרוק אותך לנחל...
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'שכבת קרח דקה'
שכבת קרח דקה
14/10/2007 | 13:53
15
לצפיה ב-'ברוכה השבה..!'
ברוכה השבה..!
12/10/2007 | 19:03
3
10
מחכים לכל הסיפורים והתמונות. בכל זאת היעד מאוד לא שגרתי אצלנו כאן.

שאלה בנתיים.
באיזה נעליים משתמשים קרובי המשפחה שלך? משהו של אחת החברות המוכרות או איזשהי חברה סקנדינבית.
נשמע נעליים ממש רציניות אם עושים איתן 40 ק"מ ביום כולל ציוד וכולל מים ושלג.

שיהיה אחלה סופש
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ממה שאני ראיתי'
ממה שאני ראיתי
13/10/2007 | 05:00
1
6
יש להם כל מיני חברות טובות מקומיות משלהם, שאתה ואני מעולם לא שמענו עליהם וגם לא נשמע, וכל מיני סוגי ציוד ייעודי (נעליים מיוחדות ל-ICE FISHING, נעליים מיוחדות לציד ושאר שיט). כניראה שהם אוהבים את זה בדרך משלהם...

אחחח אחחחח
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'נכון, גם אני הופתעתי כשבאתי לפה (פינלנד)'
נכון, גם אני הופתעתי כשבאתי לפה (פינלנד)
20/10/2007 | 11:47
3
הרבה חברות מוכרות לציוד טיולים ומחנאות פשוט לא נמצאות פה.
המותגים הכי נפוצים פה (ממה שרואים כל יום ברחוב) הן בעיקר :
halti
, haglofs
, jack wolfskin
the north face

השתיים הראשונות הן מייצור מקומי, ויש להן מוצרים מעולים.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'לגבי הנעליים אני לא בטוחה'
לגבי הנעליים אני לא בטוחה
14/10/2007 | 00:35
5
יש סיכוי סביר שאלה נעליים של איזו חברה סקנדינבית, הם בטח אמרו לי את השם, אפילו, ושכחתי.
מה שבטוח, או שהנעליים ממש טובות, או שהרגליים שלהם כאלה ששום דבר לא משפיע עליהם.

אני אשאל, מתוך סקרנות, איזה נעליים יש להם.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'נשמע ונראה יפייפה...אבל-'
נשמע ונראה יפייפה...אבל-
14/10/2007 | 17:24
13
18
אני מחפשת עכשיו יעד קצת שונה לטיול, והייתי שמחה להכניס את פינלנד ולרשימה שלי, אבל לא אעשה את זה מסיבה שאולי תשמע קצת פלצנית-
הם צדים לוויתנים.
זה נשמע טיפשי, אבל בשבילי זה deal breaker. הרג ובל יעבור.
חתמתי על עצומה של גרינפיס, בה אני מתחייבת לא לנסוע לפינלנד ( בין עוד ארצות שצדות לויתנים), עד שיוציאו את ציד הלויתנים מחוץ לחוק.
בעצומה אפילו מפורסם המייל שלי, עם אישור ממני לשלוח לי למייל חומר תיירותי על פינלנד ברגע שיוציאו את ציד הלויתנים מחוץ לחוק.

נשמע טיפשי ופלצני, אבל זה חשוב...
בכל מקרה, התמונות מקסימות ונשמע שהיה לך טיול נהדר :)
באמת שהייתי שמחה לנסוע, אבל אני לא אתפתה..:)
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'באמת טיפשי ופלצני:)'
באמת טיפשי ופלצני:)
14/10/2007 | 19:19
5
6
לצפיה ב-'חשבתי שבפורום תרמילאים אמורים להעריך שמירה על'
חשבתי שבפורום תרמילאים אמורים להעריך שמירה על
14/10/2007 | 19:44
4
11
הטבע.
או שיותר נוח לך שאחרים יעשו את זה בשבילך ואתה רק תטייל ותראה את היופי, מבלי להעריך אותו מספיק כדי לשמור עליו?
לא חכמה לטייל בעולם בלי להיות מודע לסכנות שאנחנו בעצמנו, בתור בני אדם, יוצרים בו.
אטימות לשמה, בעיני.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'את נלחמת בתחנות רוח'
את נלחמת בתחנות רוח
14/10/2007 | 21:30
3
11
אטימות או לא אטימות...אני באף  מקום לא פגעתי בטבע או בסביבה.
אבל תמיד אפשר למצוא סיבה למה לא,אם מחפשים ממש טוב.
למשל בתאילנד לא כי יש מופעים והתעללות בחיות,באוגנדה הורגים את הגורילות,בסין הורסים שמורות טבע,בויטנאם לא כי אוכלים כלבים,בלאוס לא כי אוכלים נחשים,בסין לא כי אוכלים מרק סנפרי כריש......וכו..וכו...
ושמשהו אוכל בשר כלשהו האם זה שונה מבשר לויתן?
קצת פרופורציות לא יזיקו!
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'אוקיי, אז קודם כל,'
אוקיי, אז קודם כל,
15/10/2007 | 08:35
2
11
בשר לויתן לא משמש למאכל. כך שהטיעון על מה ההבדל בין אכילת בשר ליויתן לבשר אחר הוא לא רלוונטי.
מה גם, שלדעתי פרות ותרנגולות עדיין לא נמצאות בסכנת הכחדה, ואילו מינים רבים של לוויתנים דווקא כן, והשאר יהיו בקרוב אם הציד ימשיך.

לגבי הדוגמא שלך מכל מדינה , למה לא כדאי לנסוע למדינה הזו,
נכון שבכל מדינה יש משהו חרא, אבל פינלנד חרתה על דגלה את ציד הלוויתנים, כדבר שהממשלה נלחמת עבורו ועל המשך קיומו.
ברוב מדינות העולם שפעם התירו ציד לוותנים , הוא כיום מחוץ לחוק.
ורק בפינלנד ובעוד מספר מדינות, ממשיכים לצוד לויתנים ואף להילחם על "זכותם" לעשות זאת בחירוף נפש, בטענה שהם צדים למטרות מחקר ומדע. טענה שהופרכה זה מכבר.
מדינה שהממשלה שלה נלחמת בנחישות כזו על משהו שבעיני הוא פסול,
זה מעט שונה מבחינתי מאשר כשאזרחים פרטיים משתמשים בפיל כדי לשעשע קהל. לא אומרת שזה בסדר בעיני, ואני לא מקלה ראש, אבל אפשר לנסוע לתאילנד ולא ללכת למופעים כאלו, וכך לא לתרום להמשך קיומם.
כשאני נוסעת לפינלנד, אני מכניסה לקופת התיירות של הממשלה כסף, אותה ממשלה שמקדמת בנחישות ובלי בושה ציד שמסכן מין שלם.
בעיני זה שונה.

מלבד זאת, לכל אחד יש את הנושאים שהם בנפשו.
נושא הלוויתנים בנפשי.
גם כל שאר נושא השמירה על הטבע חשוב, אבל אני בחרתי את נושא הלוויתנים כדבר שאני מוכנה להילחם בשבילו, ואתה יודע מה?
נושא אחד להילחם עבורו, זה יותר מרוב האנשים.

ודבר אחרון, זו לא מלחמה בתחנות רוח.
אם היית חבר בגרינפיס היית רואה כמה משיג המאמץ העולמי להפסקת הציד בלוויתנים.
אני מקבלת עידכונים  במייל כל הזמן, שאומרים לי מה המאבקים שלי משיגים.
ותתפלא, זה די הרבה.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'אוי סליחה, חרטה חרטה חרטה! ולא חרתה.'
אוי סליחה, חרטה חרטה חרטה! ולא חרתה.
15/10/2007 | 08:36
13
לצפיה ב-'אין לי כוונה להכנס לויכוחי סרק'
אין לי כוונה להכנס לויכוחי סרק
15/10/2007 | 10:30
7
אבל בשר לויתנים(לפחות חלק ממנו)כן משמש למאכל אדם(חלק למוצרים נלווים וחלק ממש למאכל).
דבר שני סנפרי כריש זה אולי מאכל מותרות סיני, אבל המטרה הייתה להציג חיות בר שנאכלות ע"י האדם(והכריש במקומות מסויימים בעולם כן נמצא בסכנת הכחדה).
עוד דבר מה לגבי איבר המין של הטגריס שנחשב "למעניק כוח גברא" ונמכר בסין במחירים גבוהים מאוד
והטיגריס לא בסכנת הכחדה?
קצת קשה לי להאמין שהפינים צדים  היום לויתנים כדי לשרוד(אולי בעבר אבל עכשיו?)....
ובישראל "הנאורה" המזוהמת והמלוכלכת יש איזשהי שמירת טבע?
מספיק לראות את הקישון או הירקון כדי לקבל חלחלה.
בקיצר בור בלי תחתית
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'לי זה נשמע טיעון קצת מוזר.'
לי זה נשמע טיעון קצת מוזר.
14/10/2007 | 22:25
4
10
ציד ליוויתנים בפינלנד, ובכלל - צייד חיות ים בארצות ארקטיות - הוא חלק ממסורת עתיקה, שמטרתה אחת: לשרוד.
לא מדובר כאן על מרק סניפרי כריש, שהוזכר בשרשור. זה לא לוקסוס. ביפן למשל - שם מדובר על מעדן שאוכלים בשביל להתפנק. בפינלנד, מדובר על מקור עצום של שומן, אנרגיה במצב גולמי.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'אולי האדם הקדמון הפינלנדי היה צריך'
אולי האדם הקדמון הפינלנדי היה צריך
15/10/2007 | 08:40
3
9
לצוד כדי לשרוד,
אבל היום תודה לאל, רוב העולם כולל את הארצות הארקטיות, כבר מערבי כמעט לחלוטין, ויש מעט מאוד מקומות בהם עדיין יש הכרח קיומי לצוד.
תתפלא, אבל ממש סטטיסטית ( ואתה מוזמן לבדוק אותי), אחוז כל כך זניח של לוייתנים נצוד למטרת מאכל ( ולכן ציד לויתנים למטרת מאכל הוצא מחוץ לחוק, גם בפינלנד!), וגם אלו שניצודים למטרת מאכל הולכים למסעדות פאר, ולא לאיגלו של מי שצד אותם...

לגבי מקור לאנרגיה, כפי שאמרתי- יש היום המוני תחליפים מצוינים, ואין שום הכרח לצוד לויתנים בשביל זה.עובדה שברוב העולם מסתדרים נהדר בלי.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'טוב, אז בעניין הזה אנחנו לא מסכימים.'
טוב, אז בעניין הזה אנחנו לא מסכימים.
15/10/2007 | 11:04
2
7
אני צמחוני, אבל אני מכיר בכך שהאיזור הקרים דלים במקורות מזון ואנרגיה צמחיים.
בעולם של גלובלזציה, עדיף שהם ימשיכו לצוד ליוויתנים, מאשר יקנו שמנים מ-Texaco.
עדיף שהם יאכלו כלבי ים מאשר יקנו ארוחת צהריים ארוזה ומוגדלת בסניף מק'דונלדס.
כן, אני מאוד בעד ששינויים תרבותיים יעשו לאט ובזהירות. לא שאני מתנגד להם באופן כללי; אבל אחידות תרבותית היא סכנה אמיתית לאנושות, וחלק מהחתימה על אמנות בינ"ל וכל זה, הוא בסה"כ התיישרות של חלקים נרחבים בעולם לקו מחשבה מסויים - אותו מכתיבות התרבויות השליטות.
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'קצת עובדות'
קצת עובדות
15/10/2007 | 15:01
1
9
זמנים השתנו.היום אין שום בעייה ליבא מזון לפינלנד - וזה מה שעושים ואז יש ירקות טריים גם בחורף.יש רק שבע מדינות בעולם שנטו מיצעות מזון.פינלנד לא מצוייה במועדון האקסקלוסיבי הזה.גם ישראל לא (עם 80% מזון מיובא).

מקדונלדס זה דבר נוראי.אני לא מתקרב לשם ולו בגלל הטעם.אבל מה ההבדל העקרוני בין שמן של יצרן אחד לשני לא הבנתי.
בנוסף כיום,שוב - זמנים השתנו, גם לפיני הממוצע לא כדאי לצרוך כל כך הרבה שמן.זה סתם לא בריא.ולמה עדיף שהם יאכלו כלבי ים ? זה מזון בריאות ? צריך לבדוק טענות כאלה.בנוסף לבחון את ההשלכה.אולי עדיפה אחידות תרבותית על פני הכחדת בע"ח מסויימים שבעבותיה תבוא אותה אחידות תרבותית.

בעולם של גלובליזציה צריך גם לפתור בעיות ברמה גלובאלית ולא להתעלם מהן.אני בספק אם הלוייתנים נמצאים בפינלנד כל חייהם ולא נודדים למים אחרים לפעמים.

לזעוק נגד הגלובליזציה זה נורא קל - האם יש פיתרון לבעיות בלי שיתוף פעולה גלובאלי ?
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'ההבדל הוא שאחד הוא חברה מקומית,'
ההבדל הוא שאחד הוא חברה מקומית,
16/10/2007 | 15:50
5
בעלת אינטרסים מקומיים, והשני היא תאגיד בין לאומי רב עוצמה, שהדבר היחידי שמעניין אותו הוא רווח.
אני מאמין שגיוון (תרבותי, אתני,גנטי... הכל) הוא כוח. במיוחד כיום נגד גלובליזציה משתוללת.
רוב התרבויות העתיקות חיות בשלום יחסי עם סביבתן ולמדו לנצל את המשאבים הטבעיים במידה. הדבר נכון במיוחד לגבי צייד ולקט. דלדול של  דגה, למשל, קשור בד"כ לדיג שמיועד לייצוא, ולא לצריכה מקומית (למיטב ידיעתי).

אוכל הוא מרכיב תרבותי מהותי. שינוי באוכל זה לא רק שינוי בדיאטה. שוב, אני אומר שצריך להתייחס לזה בזהירות. מאוד קל לבוא לאנשים אחרים ולדרוש מהם לשנות את הדיאטה שלהם. לעשות את זה בעצמנו - לא מבחירה, אלא שיגידו לנו מה לאכול ומה לא - זה קצת יותר קשה. נראה לי.

אז מה אם הליוויתנים מגיעים גם למקומות אחרים ? לא הבנתי את הנקודה.
האם הכחדת המינים הזו היא בעקבות הציד, ההולך ומצטמצם ? או אולי סביר יותר, בגלל בתי גידול שהולכים ומצטמצמים ושינויי אקלים קיצוניים, בדיוק מהסוג שתאגידים כמו חברות הנפט אחראים להם ?
טיולי תרמילאים >>
לצפיה ב-'כל הכבוד. באמת. אל תקשיב למלעיזים.'
כל הכבוד. באמת. אל תקשיב למלעיזים.
14/10/2007 | 22:36
6
לצפיה ב-'כל כך הרבה שטויות בהודעה אחת'
כל כך הרבה שטויות בהודעה אחת
20/10/2007 | 11:32
15
לא יודע איפה את חיה, אבל אין ציד לווייתנים בפינלנד.
אם היית טורחת אפילו קצת ומסתכלת על מפת אירופה, היית מבינה שאחת הסיבות שלא יכול להיות בפינלנד ציד לוויתנים, היא
שאין לפינלנד שום גישה למקומות בהם אפשר לצוד לווייתנים (בעיקר צפון האטלנטי).
מה שמזכיר לי אגב, האם יש בישראל חוק נגד ציד לוויתנים?

מעבר לזה, העם והציבור הפיני, שלא רואה את עצמו משוייך לשאר ארצות סקנדינביה (שוודיה, דנמרק, נורבגיה ואיסלנד), מקיים  בחיי היום יום ערכי שמירת טבע וסביבה פי עשרות מונים מרוב המדינות בעולם (אם זה מחזור, הקפדה על צריכה מקומית, שמירה על החי והצומח, חשיבה ותכנון אקולוגיים לטווח הרחוק, צמחונות, צרכנות סחר הוגן, שימוש באנרגיה ירוקה, ניסויים בבעלי חיים וכולי.)
ואני אומר את זה בתור מי שגר בפינלנד כבר שנה, אם היתה בישראל אפילו חצי מהמודעות שיש פה לנושאם האלה, הייתי שמח.

את רוצה למחות נגד ציד לוייתנים?
בהצלחה, תמקדי את המחאה שלך בארצות כמו נורווגיה ויפן, שהן האויב האמיתי של הלוייתנים.
פינלנד לא קשורה ולא היתה קשורה ללווייתנים, והיא מקום נהדר לטייל בו ולחיות בו.

שיהיה ברור,
אני אדם טבעוני ודוגל בשמירה על הסביבה.
אני חושב שגרינפיכס הוא ארגון של יחסי ציבור ועוצמה פוליטית שמתומרן מאוד בחוכמה
ע"י כמה אנשים שמצליחים להוביל עדר עיוור של אנשים שרוצים להיות "ירוקים".

רוצה לשמור על הסביבה? מצוין,
טיולי תרמילאים >>

הודעות אחרונות

14:24 | 09.01.20 אורחים בפורום
11:34 | 01.01.20 אורחים בפורום
17:47 | 24.11.19 אוהבי מצרים
11:28 | 01.11.19 אורחים בפורום
00:29 | 31.10.19 ofershalev11
15:19 | 21.09.19 אורחים בפורום
02:27 | 19.09.19 ronisagiv80
00:52 | 01.09.19 gilirom88
19:03 | 20.08.19 היורש לכתר
10:06 | 26.06.19 אורחים בפורום
20:04 | 09.06.19 ronisagiv80
01:02 | 08.06.19 מלונות באילת
00:53 | 08.06.19 מלונות באילת

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ