מזגן תדיראן Wave עם מנוע Wind - האם יש בעיה?

blue1233

New member
מזגן תדיראן Wave עם מנוע Wind - האם יש בעיה?

שלום רב,
השבוע בוצעה בביתי התקנה של מיזוג.

בחרנו לסלון מיני מרכזי Wave 50.
על המנוע כתוב Wind 50.
בהתחלה חשבתי שאין משמעות וכי המנוע של שני הדגמים זהה, וההבדל הוא רק ביחידה הפנימית.

כעת נתקלתי במקרה בטבלה של תדיראן וראיתי כי המנועים של שני הדגמים בכ"ס זהה שונים.

המנוע של ה Wave גדול יותר ובעל ספיקת אוויר כפולה מזה של ה Wind. אולי זה בא לפצות על ספיקת האוויר של היחידה הפנימית של הWave.

בנוסף, ה Wave בעל דירוג אנגרטי A, וה Wind בעל דירוג אנרגטי G.
האם הדירג האנרגטי נקבע לפי היחידה הפנימית או החיצונית?

אשמח לתשובה ממי שמבין האם יש פה פגיעה והאם צריך להחליף .
בברכה,
אשר בודיק

יוסיזיו

New member
היחידה איננה תואמת,הדרוג האנרגטי הוא ליחידה כולה וה WIND

נחות בהרבה והוא G לעומת הWAVE שהוא B ,בראשון מדחס דגם 51 והשני 49
כאשר ההספק ב BTU הוא בראשון 46200 BTU והשני 45300 ,קרוב מאד .
גם למקרה אחריות תהיה בבעיה כי הזוג איננו תואם ספיקת אויר של WIND ביחידה הפנימית הוא 1200,1420,1600 CFM לעומת 900 1100 ו 1400 ב WAVE .
כלומר יש סתירה טכנית חמורה שמצד אחד מדחס גדול יותר ומצד שני מאייד קטן יותר וככה לחץ יניקה נמוך,קפיאה של המאייד ו.. מדחס שמתרסק בגלל נוזל שחוזר אליו.
להחליף במיידי .תרצה עזרה מתדיראן והיה והמתקין מתחמק ,בשמחה,ישר לקודקוד.

blue1233

New member
תודה על התשובה. שאלות הבהרה..

גם כי יצא קצת מבולגן?

1. אתה אומר שהמדחס WAVE איכותי יותר? מה הכוונה דגם 51 או 49?
2. הספיקת אוויר של מאייד WIND גבוהה ושל המנוע שלו נמוכה - ואצל הWAVE להיפך - ספיקת מאייד נמוכה ומנוע גבוהה - האם לכך התכוונת? נראה ש "אחת מפצה על השנייה" אבל במקרה שלי - קיבלתי מאייד WAVE עם ספיקה נמוכה ומנוע WIND עם ספיקה נמוכה - אז האם זה בסדר או לא ששניהם נמוך?

המזגן לא הופעל עדיין והמתקין אמר שהוא הביא לי את המנוע הWIND בגלל מידותיו הקטנות - ובאמת כעת הכל נכנס למסתור. היה ונחליף למנוע הWAVE - נצטרך למצוא פתרון אחר (יש מרפסת מחוברת אז אפשר להוציא טכנית).

אודה מאד להבהרות יוסיזיו - אתה אלוף..

יוסיזיו

New member
לא הבנת אז אדייק,ל WAVE עם ספיקות האויר הנמוכה המדחס מדגם

ZP49 ול WIND עם ספיקת האויר הגבוהה מדחס מדגם ZP51 ואז זה מסתדר לפי נתוני היצרן
מה שקיבלת למעשה הוא הכלאה של יחידת פנים עם ספיקת אויר נמוכה ומעבה עם מדחס גדול יותר לכן יש אי תאימות ועלול להגרם נזק.
לא יודע למה לא נכנסת היחידה של ה WAVE ,מבחינת רוחב ועומק הן זהות מה ששונה זה הגובה שהמעבה של ה WAVE גבוה יותר ולזה אין בעיה במיסתור כביסה.
לכן והיות והמעבה גדול יותר יעילות היחידה של ה WAVE טובה יותר וחסכונית יותר,ועצה קטנה לתוספת,תתקין על המערכת הזו מערכת דמפרים TAC 910 ותשלוט טוב יותר על המזגן מכל חדר ותחסוך עוד כמה שקלים בכל הפעלה.

blue1233

New member
עוד קצת נתוני שימוש והבהרה

יוסיזיו, לא הבנתי איזה מדחס גדול יותר מבחינת פעולה. בשורה השנייה כתבת שהWIND (אותו קיבלתי) הוא המדחס הגדול יותר, ובשורה האחרונה אתה כותר שהWAVE גדול יותר :) מניח שאני עדיין לא מבין.
מבחינת מידות הWIND הוא הקטן.. ובעל ספיקת אוויר נמוכה משמעותית משל הWAVE...

היחידה של הWAVE גבוהה יותר בכ-40 ס"מ והיא לא תיכנס כי ישנם מנועים נוספים במרפסת השירות (2 מנועי סופרים ועוד מנוע מולטי 2:1).

מדובר בדירת פנטהאוז ומרפסת השירות אינה מונמכת אלא מחוברת למרפסת רגילה אחרת. שכביכול אפשר שם לשים מנוע אחד אבל זה מכוער..

לגבי דמפרים, המזגן הזה ישמש אותי רק לחלל המרכזי של הבית, כ-50 מ"ר (יודע שהייתי יכול להסתפק גם במזגן קטן יותר אבל העדפתי כך).

blue1233

New member
הכוונה שספיקת האוויר של המעבה WIND נמוכה ב50% משל מעבה הWAVE

יוסיזיו

New member
המדחס של ה WIND גדול יותר מבחינת הספק וקטן יותר מבחינת

גוף המעבה עצמו ,ה WAVE המדחס קטן יותר אבל גוף המעבה גבוה יותר והוא עם 2 מפוחים לכן הוא גבוה והיות וכך הוא יעיל יותר.
בכל מקרה אם המסתור כביסה עם הרבה מנועים לא יעזור לך כלום כי זה גהינום למזגנים והיית צריך לחפש פתרון אחר כמו מולטי גדול או מיני VRF.
המזגנים נבדקים להספקים ב 35 מעלות ואתה תקבל שם מעל 50 מעלות.
תשלם חשמל כמעט כפול ממה שצריך ותקבל הספק נמוך ו שרות שתצטרך כל הזמן.
אני באופן עקרוני לא מתקין ולא ממליץ צורה כזו של התקנות ,זה מתכון לצרות צרורות,לקוח שלא מקבל את העמדה והנתונים הללו אני פורש מהעבודה הזו.

blue1233

New member
מה הנתון הטכני במפרט המעבה

המעיד על גודל המדחס?
כל מה שאני מוצא זה ספיקת אוויר למעבה, שם ה wave מוביל בגדול. אשמח ללמוד.
&nbsp
לגבי ריבוי המנועים - צר לי לשמוע.
במקרה שלי אין מנוע מול מנוע, אלא שלושה אחד מעל השני, והרביעי לצידם על הרצפה. כולם באותו קו.
האם צפויה לי בעיה כמו שתיארת?

יוסיזיו

New member
נתוני היחידה ב BTU וזה כללי,לנו יש נתונים טכניים מלאים על

מה שיש בפנים וכמו שכתבתי בWIND יש מדחס מתוצרת קופלנד דגם ZP 51 לעומת ה WAVE שיש לו מדחס מאותה תוצרת רק חלש יותר ZP 49.
לא צריפך במיסתור מנוע מול מנוע אחד מעל השני מספיק בהחלט לעשות את הבעיות ,תשיג מד חום,שים אותו במיסתור כביסה ותתחיל למדוד טמפרטורות במרווחים של רבע שעה עשרים דקות ממזגן למזגן ותווכח לבד מה הטמפרטורה שתגיע אליה,אחלה מייבש כביסה.

blue1233

New member
אגב, יוסיזיו, אתה בטח תדע כיצד מתבצע תמחור המזגן

אם מזגן WIND 50 עולה כ 7200 ש"ח
ומזגן WAVE 50 עולה כ-8600 ש"ח.

איך מתבצע תמחור של יחידת "כלאיים" כמו שאני קיבלתי?
האם העלייה הגדולה במחיר בין הדגמים נובעת עקב המעבה של הWAVE או עקב המאייד שלו?

אם המעבה הוא המשמעותי, אזי שגם ה"מערכת" שקיבלתי אמורה לעלות לי הרבה פחות (באם אני נשאר כך - או שזה לדעתך לא בא בחשבון כלל).

יוסיזיו

New member
המחיר אם לא ניקח בחשבון את האי התאמה הבעייתית צריך להיות זול

יותר ב 65% מההפרש בין היחידות.
הפרש המחיר הגדול נובע מהמעבה המוגדל של היחידה של ה WAVE שמשפיעה על הדרוג האנרגטי,יש בו סוללת מעבה גדולה ו 2 מנועי מעבה וגוף גדול פיזית כך שיש החלפת חום טובה יותר ויעילה יותר עם מהירות אויר טובה יותר על פני סוללת המעבה (הרדיאטור).
ב WIND יש סוללת מעבה שמבחינת אורך צנרת/שטח פנים זהה למעבה של ה WAVE אבל היא עבה יותר פיזית ,יש לה מנוע מאורר יחיד עם מהירות אויר גבוהה כדי להתגבר על עובי הסוללה וכך החלפת החום פחות טובה ולכן הדרוג האנרגטי גרוע יותר.
מבחינת מחיר עצמו של המדחס ממש אין הפרש במחירים בין ה 49 ל 51.
אבל שוב אני מדגיש ואומר המערכת לא תואמת ותעשה המון בעיות ולא תהיה לך אחריות מתדיראן כי זה פשוט אסור לעשות את החיבור הזה.

יוסיזיו

New member
ורק כדי למנוע את השאלה הבאה של מה איכפת לי אם יהיה מדחס

גדול יותר אז הנה התשובה.
המדחס הינו רק מכלול אחד במעגל הקרור /חימום,תפקידו הוא להזרים גז בכמות מסוימת וידועה בדגם ה ON-OFF הזה (באינוורטר זה שונה).
לפי כמות הגז הזו מתכננים את היחידה הפנימית,את סוללת המאייד מבחינת שטח פנים וכן את כמויות האויר של המפוח והכל צריך להתאים .
אבל יש עוד אביזר קטן וקריטי והוא אביזר ההתפשטות באם הוא צינור קפילר שמתוכנן מראש למפל לחץ מסוים לפי הנתונים או עם החלופה והיא דיסקית הדיזה שמתוכננת גם היא לאותו מפל לחץ הלחץ כלומר כמות הנוזל קרור שתזרום בפרק זמן מסויים שבאותו פרק הזמן הזה אותה כמות נוזל הקרור תשנה בסוללת המאייד מצב צבירה למצב גז (רתיחה) ותבצע את פעולת הקרור.
מה שיקרה במצב שלך בגלל שאותו אביזר התפשטות מתאים למדחס גדול יותר שתהיה כמות נוזל קרור גדולה מהדרוש,הנוזל יעבור את המאייד,ימשיך לכוון המעבה /מדחס ויכנס למדחס במצב נוזלי וירסק אותו מצב שאנו מכנים במקצוע מכת נוזל.

יוסי זיו - אין מילים. אתה מקצוען

קוראת את התשובות שלך לחברים.
חושבת שאתה בין היחידים במדינה שמתייחס כך למקצוע ולצרכנים.
אין מילים למעט :
שא ברכה ואני מקווה שאתה מנחיל את המורשת הזאת לעובדיך.

יוסיזיו

New member
תודה,אני מנסה, אבל הכל תלוי בלקוחות שלעיתים בשביל

100-200 ש"ח הפרש בהתקנה ילכו לחפש את הזול יותר ,ותמיד יש סיבה לזול שבסופו של דבר יצא יקר מאד ללקוח וזה לא מבינים.

אספרסו2

New member
זה נכון בהרבה מקצועות

כפועל יוצא הזול יוצא ביוקר ועולה להם גם בהרבה בריאות ועצבים.
לפעמים זה שכר לימוד שמשלמים הטיפשים.

blue1233

New member
תודה יוסיזיו, אין כמוך. עוד שאלות על הצעדים הבאים שלי

יוסיזיו אתה מקצוען אמיתי.
אני עוד מחכה לתשובה סופית מתדיראן בנושא - מערך השירות שלהם ענה לי שזה בסדר ולא תהיה בעיה עם האחריות.. אך בחור בכיר יותר (בשם דני) שהגעתי אליו מתדיראן, אמר לי שזה לא מתאים ותהיה בעיה עם האחריות.

האופציות שלי:
1. להחליף למנוע המקורי - אני בודק מיקומים.
2. אני שוקל לרדת למערכת של 4 כ"ס. במקרה זה המנוע קטן אפילו עוד יותר משל הWIND והכל ייכנס יופי.

לגבי אופציה 2 - שאלותיי:
א. באם מחליפים למנוע WAVE 40, האם אפשר להישאר עם היחידה הפנימית של ה50? ראיתי שהן זהות בגודל אך שונות בלחץ הסטטי ואולי גם בקוטר הצנרת. אני שואל לקראת מצב שהמתקין לא ירצה להחליף את היחידה הפנימית שכבר נעשתה בה עבודה (את היחידה החיצונית הוא מוכן בכיף להחליף מבחינתו).

ב. החלל הממוזג המדובר - סלון+מטבח הוא כ-47 מ"ר. האם מזגן של WAVE 40 יתאים שם?

תודה יוסיזיו, בתקווה שאצליח לצאת מהסאגה הזו בצורה מוצלחת..

יוסיזיו

New member
יחידת המעבה של ה WIND 47 גובהה 86 ס"מ ,היא הכי קרובה למה

שאתה צריך, אם היא תאושר על ידי תדיראן אז זה יסתדר לך.
תבדוק אם הגובה הזה מתאים ואוכל לבדוק עבורך עם הבן אדם הכי מוסמך בתדיראן לנושא האחריות.
מה שדני אמר זה הנכון.
הצנרת זהה ומתאימה.
מבחינתך ומבחינת בחוק המתקין חייב להחליף הכל כסט אחד כי אסור לו להתקין קומבינה כזו.

blue1233

New member
גם היחידה של ה WIND50 גובהה 86 ס"מ בדיוק

כך שגובה 86 מתאים.
אתה מציע להישאר עם מאייד WAVE 50, ואת המנוע להחליף מWIND50 ל WIND 47?
האם אין בשילוב הזה ירידה גדולה בעוצמה? מ-45 ל-38 אלף BTUs..
האם יתאים?

מה שאני הצעתי זה להחליף למנוע WAVE 40. אבל הרעיון דומה

יוסיזיו

New member
ה 38000 מספיק לשטח הזה

אבל הכל תלוי בתדיראן ,מחכה לפון חוזר מהקודקוד ואעדכן אותך .

יוסיזיו

New member
דיברתי עם הקודקוד,אכן היחידה

גדולה מעט אבל בגלל שיש עוד יחידות מיזוג במיסתור הם יפגעו בהספק והחום הגבוה יעזור במניעת מכות נוזל ,בכל מקרה הצלחתי לסדר לך אחריות לפנים משורת הדין על הקומבינה,תעביר יל בפרטי את כל הפרטים שלך ויתקשאו אליך מתדיראן ויוציאו לך מכתב אישור על אחריות.

למעלה