גיל אזרח ותיק לפי חוק הגנת הצרכן

dafnis50

New member
גיל אזרח ותיק לפי חוק הגנת הצרכן

הי,
רשום בחוק:
"אזרח ותיק" – מי שמלאו לו 65 שנים;
אבל אם הונפקה לי כבר תעודת אזרח ותיק ואני בגיל 64.
האם החוק מכיר בזה?
תודה!

k-don

Well-known member
מצד אחד אזרח ותיק של המדינה

זה גבר בגיל 67 ומעלה ואשה בגיל 62 ומעלה.
https://www.kolzchut.org.il/he/אזרח_ותיק

מצד שני, כמו שאמרת, רשום בחוק שאזרח ותיק הוא מי שמלאו לו 65 שנה.
בנוסף רשום בחוק איך מוכיחים שאתה אזרח ותיק:
(1) תעודה שניתנה לצרכן מהמדינה המעידה על כך שהוא אזרח ותיק;

מכאן אני מסיק שאתה מוכר כאזרח ותיק לפי חוק הגנת הצרכן.

להבנתי, העסקה עצמה צריכה היתה להתבצע כאשר היית אזרח ותיק.

dafnis50

New member
משערת שהמסקנה שלך נכונה..

אנסה לאתר את הגורם המתאים על מנת שינסחו את סעיף הגיל בחוק בצורה חד משמעית

&nbsp
תודה!

k-don

Well-known member
דפני היא כנראה אישה ולכן היא כן אזרח ותיק.

לגבי גבר, אכן יש כאן סתירה לרעתו של הגבר שלא ברורה וצריך ליישב אותה

k-don

Well-known member
שימי לב לתנאי נוסף לגבי אזרח ותיק

"ובלבד שההתקשרות בעסקה כללה שיחה בין העוסק לצרכן, ובכלל זה שיחה באמצעות תקשורת אלקטרונית.".

אולי לא מקפידים עליו היום אבל אפשר להפיל בעזרתו את בקשת ביטול העסקה

dafnis50

New member
תודה שהארת את עיניי!

אם מבצעים עסקה דרך האתר, ומקבלים את אישור ההזמנה +החיוב במיילים,
האם זה לא מספיק?
מה נדרש מעבר לזה כדי להוכיח שהיתה התקשרות?
&nbsp

SicTransit

Active member
ברור שהיתה התקשרות

השאלה אם היא כללה שיחה (טלפונית או צ'ט אני מניח). הרעיון, מן הסתם, הוא ששיחה לא מאפשרת לקשיש (=מפגר) להבין את המתרחש ולכן צריך להגן עליו. סתם ביקור באתר וקניה יזומה ע"י אותו קשיש איפשרו לו שיקול דעת והתייעצות עם מכרים צעירים (=חכמים) כך שהגנת המחוקק אינה דרושה.
&nbsp
נפלא מבינתי איך אנשים שאינם מוגבלים שכלית לא מתביישים להשתמש בכלי המביש הזה כדי לחסוך כמה גרושים. ועכשיו אבקש מהפיליפיני שלי ללחוץ על "פרסם".
&nbsp
&nbsp

k-don

Well-known member
מצד אחד זו שיחת טלפון שבה הותיק לא מבין, מצד שני זו שיחה

שבה הצד השני (העוסק) מבין שהוא עובד מול מישהו מבוגר ולכן צריך להזהר ולא להפיל אותו בפח

אמירמל

New member
לא

אותו מונח יכול לשאת משמעויות שונות בחוקים שונים. כשתיקנו את חוק הגנת הצרכן, ידעו שקיימת הגדרה לאזרח ותיק לפי חוק האזרחים הוותיקים, ובכל זאת הגדירו בדיוק מיהו אזרח ותיק לצורך חוק זהץ

dafnis50

New member
יש התחייסות בחוק לתעודת אזרח ותיק

סעיף 14ג1.ד.1:
"תעודה שניתנה לצרכן מהמדינה המעידה על כך שהוא אזרח ותיק.."
ללא ציון שיש להציג גם תעודה המוכיחה שהגיל הוא מ-65 ומעלה..
לכן, נראה שהתעודה "גוברת" על מה שנרשם בסעיף 14.ג1.א':
אזרח ותיק" – מי שמלאו לו 65 שנים
&nbsp
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/089_001.htm#Seif116
&nbsp
&nbsp

ladybug4NLP

Active member
בתחבורה הציבורית כרטיסים בצחר מופחת לגימלאי התחילו ב-60

לפחות לנשים.
לא יודעת איך זה היום

אמירמל

New member
אין.

לו המחוקק התכוון לתעודה הזאת הוא היה כותב "תעודת אזרח ותיק כמשמעותה בחוק האזרחים הוותיקים" ולא בנוסח הזה.
למעשה בהצעת החוק המקורית, ההצעה הייתה להחיל את הסעיף הזה על "אזרח ותיק" כלומר מגיל 62 לאשה ומגיל 67 לגבר. זה שונה בישיבה של ועדת הכלכלה להכנת הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית לגיל 65.
בהתאם ההוראה לגבי התעודה שניתן להציגה שונתה מ"תעודת אזרח ותיק כמשמעותה בחוק האזרחים הוותיקים או תעודה שניתנה לצרכן מהמדינה המעידה על-כך שהוא אזרח ותיק" כך שנותרה רק החלופה השניה.
יתרה מזאת, תעודת אזרח ותיק לא מעידה על כך שאישה שנושאת אותה היא "אזרח ותיק" לפי ההגדרה בחוק הגנת הצרכן, שכן היא לא מוכיחה שגילה הוא 65 לפחות. לצורך זה נדרשת תעודה המעידה שהאדם הוא אזרח ותיק, כמו למשל: ת"ז, דרכון, תעודת לידה, פסק דין הקובע גיל, תמצית מרשם האוכלוסין, רישיון נהיגה או תעודה אחרת הכוללת את תאריך הלידה.

k-don

Well-known member
ואתה טוען ש "(1) תעודה שניתנה לצרכן מהמדינה המעידה על כך ש

שהוא אזרח ותיק;" איננה תעודת אזרח ותיק?
אני לא משפטן אבל אני מקווה שיש לך על מה להתבסס

אמירמל

New member
קרא את פרוטוקול ועדת הכלכלה

וגם אם שם לא היה נאמר במפורש שהכוונה לתעודה אחרת, וגם אם בהצעת החוק (לקריאה ראשונה, בהצעה הפרטית לא עסקו כלל בתעודה) זה לא היה מופיע כחלופה לתעודה לפי חוק האזרחים הוותיקים, עדיין זה היה נכון.
כשהמחוקק משתמש בחוק מסוים במונח שמשמש בחוק אחר זה אינו אומר שהמונח מכוון בהכרח למשמעות של אותו מונח בחוק האחר. למשל, בשנת 98' קבע בית המשפט העליון שסגן בשכר של ראש רשות מקומית ייחשב ל"עובד" לצורך קבלת דמי אבטלה לפי חוק הביטוח הלאומי, למרות שבעבר נקבע כי נושא תפקיד כזה אינו "עובד" לצורך חוקי העבודה. כל זה כשאין הגדרה כלל של המונח באחד החוקים.
כשיש הגדרה כזאת בשני החוקים והיא שונה ביניהם, ברור שאחד אינו השני.
התוצאה של ההגדרה השונה היא שכשחוק הגנת הצרכן מדבר על "תעודה... המעידה על כך שהוא אזרח ותיק" קרא: "תעודה... המעידה על כך שהוא מי שמלאו לו 65 שנים" ותעודת אזרח ותיק לפי חוק האזרחים הוותיקים אינה בהכרח מעידה על כך.
&nbsp

k-don

Well-known member
מעניין אם עסקים בכלל מתפלפלים בנושא. אני דווקא השתכנעתי

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
זאת בעיה בניסוח חקיקה שקיימת גם במקומות אחרים.

באיזה שהוא שלב הממשלה החליטה שעליה להראות ל"אזרחים וותיקים" שהיא דואגת להם למרות שהיא שוחקת את הגימלאות. - מה עשתה - הקימה משרד ממשלתי לענייניהם ומינתה שר לצרכים קואליציונים ולצרכי צ'יפור חברי המפלגה הנכונה - הדפיסה תעודות פלסטיק נאות ושלחה בצרוף מכתב ברכה
בהתחלה זה היה פשוט - היציאה לפנסיה היתה בגיל 65 (לגברים, וכרגע אתיחס רג לגברים כדי לא לגלוש יותר מדי), באותו גיל החלו לקבל קיצבאות ביטוח לאומי - והדברים היו פשוטים, לא ממש שינה אם כתבו בתקנה כלשהיא "אזרח ותיק" "גימלאי" או "מעל גיל 65", רק כשהחלו לתת פנסיות אישיות וגיל היציאה שונה החלו הבעיות של ההגדרות.
ואתן דוגמא נוספת לבעיות שיכולות לקרות - אני יצאתי לפנסיה מוקדמת בגיל 57 לערך, קיבלתי את בהסכם הפנסיה המוקדמת היה כתוב שהיא עד גיל 65 והמעביד שלי ישפה את מבטחים על הסכומים שהיא משלמת לי ואני אמשיך להפריש למבטחים את חלק העובד עד אז. בהסכם עם מבטחים נכתב שבגיל היציאה החוקית לפנסיה יעשה חישוב וותק מחדש ואתחיל לקבל את הפנסיה הרגילה.
ו - הןפ - שינו את המועד החוקי ליציאה לפנסיה לגיל 65 ו 8 חדשים (לגבי) - מבטחים כתבה לי שלפי ההסכם אפסיק לקבל את הפנסיה המוקדמת בגיל 65 ושמונה חדשים לאחר מכן אתחיל לקבל פנסיה רגילה, לשאלה "ומה באמצע" ? - השיבו "לפי ההסכמים לא מגיע לך כלום" - פניתי למעביד והודעתי לו שביום הןלדתי ה 65 אתייצב בשער המפעל ל 8 חדשי עבודה, הוא השיב לי שכבר אין לי אישור בטחוני ולא יתנו לי להיכנס.
הרמתי טלפון למנהלת המחלקה המתאימה במשרד האוצר (שהלאים את קרן הפנסיה) והסברתי לה את המצב. היא אמרה "וואלה, לא חשבנו על זה אבדוק ואעדכן אותך. - לא תאמינו אבל החלה לשלוח לי מיילים מדי חודש ועדכנה אותי בהתקדמות - והעניין הסתדר (לא רק לי אלא לכל אלו שהיתה להם בעיה דומה)
אז גם במקרה הזה העניין בסוף יסתדר ואני מניח שאם יגיע למשפט יצייחסו לגיל 65. (תעודת אזרח וותיק תופסת רק בצרוף תעודה נוספת עם תמונה)

למעלה