מקרה מטריד, לא יודעת איך להתייחס לזה

evike

Active member
מנהל
מקרה מטריד, לא יודעת איך להתייחס לזה

לפני כמה ימים צילצלתי לחברה מוכרת (פרטית) למספר קווי, הם היו בשיחה ממתינה. כעבור מספר דקות הנייד שלי מצלצל בשיחה מטלפון נייד, מהצד השני פונה אלי בשמי הפרטי בן אדם, וטוען שהוא מהחברה שחיפשתי אותה. לשאלתי איך הוא יודע את שמי, הוא טען שיש להם תוכנת זיהוי, ושכך אני מציגה את עצמי. אומנם זה נכון, אבל מכיוון שזו הפעם הראשונה שצילצלתי לחברה, ושהנייד רשום על שם אישי ולא על שמי, זה נשמע לי מוזר.
היום התקשרתי לנייד שצילצלו ממנו אלי, ושוב האיש פנה אלי בשמי.
זה יכול להיות? מישהו נתקל בזה?
תודה.
העליתי את השאלה גם בפורום סלולרי, אבל זה נראה גם כמקרה צרכני, אז שואלת גם כאן.

evike

Active member
מנהל
קיבלתי תגובה בפורום סלולארי, אעביר לידיעתכם

בוודאי, קורה הרבה. גם את יכולה להוריד אפליקציה לזיהוי שיחות
זה עובד בשיטה כך שכל מי שמוריד את האפליקציה הם "גונבים" לו את כל רשימת אנשי הקשר שבטלפון שלו וככה הם בונים לעצמם מאגר של טלפונים ושמות.
בגלל שהמאגר נבנה מרשימות אנשי קשר של אנשים אז אין קשר ע"ש מי הטלפון רשום.
מספיק שאחד מהחברים שלך הוריד את האפליקציה ואת כבר תופיעי אצלם.
אחת מהמפורסמות זו TRUECALLER אבל יש הרבה כאלה.
ככל שיותר אנשים מורידים את האפליקציה מאגר השמות שלהם גדל.
[URL]https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller[/URL]
נרגעתי.
שמעתי על האפליקציה (הספקתי לשכוח ממנה), לא התקנתי כשהבנתי במה זה כרוך.

em28

Well-known member
כל האפליקציות הללו מוגדרות כנוזקות

אפליקציות שדורשות את רשימת אנשי הקשר/גישה לSMS/מיקום וכו' כדי לסחור בו הוגדרו ע"י גוגל כנוזקות.
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
יישומים ארורים ועוכרי פרטיות

והאנשים שמתקינים אותם לא בהכרח מבינים שהם חולקים עם צד שלישי פרטים שאינם שלהם, וזה גם לא עניינו של העולם אם מאן דהו כתב אדם בצורה מסוימת ועכשיו הוא חולק אתה עם כל העולם... למשל אם הוא שמר טלפון של מישהי "צילה, חוג מקרמה" למה זה מידע שצריך לקבל עכשיו חצי עולם ואשתו? (ואלה כמובן יכולים להיות פרטים הרבה יותר מביכים).

evike

Active member
מנהל
צודקת. רק שלא אתחיל לחקור מי מחברי התקין את האיכס הזה

וכל הסיכויים שיש כמה. כך שלא ממש יש לי מה לעשות בנידון.

trilliane

Well-known member
מנהל
מי צריך חברים כשיש אויבים? וברצינות, זה יכול להיות כל אדם

שהייתה לו סיבה לשמור את מס' הטלפון שלך בנקודת זמן כלשהי. כבר קרה שהתקשרתי למישהו בפעם הראשונה והוא "זיהה" אותי ע"ס תפקיד שמילאתי בעבר במקום עבודה קודם... (כי כך שמר אותי אחד האנשים שהייתי איתם בקשר במסגרת עבודתי, יש להניח). זה לא היה קשור לשיחה שלי אליו ועצבן אותי מאוד, אבל מה אני יכולה לעשות?

Lhuna1

New member
זה אכן חיסרון, אבל אני משתמשת כי התועלת עבורי גדולה

זה חוסך לי כל כך כל כך הרבה שיחות ספאם מטרידות מאנשי מכירות, מתרימים, סוקרים וכד'. היתרון של זיהוי המתקשר מראש גם כשאינו ממכרי הוא אדיר בשבילי. אם היה שירות שנותן את זה בלי החסרון הייתי שמחה להשתמש בו, עד אז - זה מה יש.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
התועלת עבור כולם גדולה, גברת. אבל אלה לא הפרטים שלך!

מבחינתך זה לגמרי win-win: את גם נהנית מהשירות וגם לא נפגעת ממנו. את המחיר על ההנאה שלך משלמים אחרים שאת פוגעת בפרטיותם ומוסרת את פרטיהם לצד שלישי, בלי שום אישור שלהם.
&nbsp
לי אין שום יישומון כזה ולא יעלה בדעתי להתקין כזה. אם מדי פעם אני עונה לשיחת זבל, אוי אוי אוי, כמה נורא
. מאחלת לך שיום אחד תתקשרי למישהו שמשתמש ביישום כזה והוא יזהה אותך ע"ס אדם ששמר את פרטייך באופן לא מחמיא. אז אולי תחשבי שנית איזה יתרון "אדיר" זה.

Lhuna1

New member
הכל נכון, פרט לחישוב הנזק-תועלת שהפוך מבחינתי

שיחות הספאם שאני מקבלת באמת רבות מבחינתי ובאמת מפריעות, ולכן התוכנה חוסכת לי לא מעט זמן ועצבים, והפרעות גם באמצע העבודה וגם בעיסוקים בשעות הפנאי.
&nbsp
הנזק שאת מזכירה:
&nbsp
1. זיהוי שלי בצורה "לא מחמיאה": מאוד נדיר שאני מתקשרת בעצמי לאנשים שאינני מקושרת אליהם אישית - נגיד לפעמים לבעל מקצוע.
אז יוסי המנעולן יראה אותי כ"לונה מגעילונה" או "לונה מחברת X" אם ככה שמרו אותי - קצת מעצבן אבל סו בי איט, אני אחיה עם זה שהמנעולן ידע איפה עבדתי או פרט אחר.
גם על זה אפשר להגיד "אוי אוי אוי"...
&nbsp
2. זיהוי של אנשי קשר שלי בפרטים "שאינם שלי" - אני לא שומרת אף אדם כ"רוני האדיוט", הפרט היחיד שיכול להחשף זה כאמור מקומות עבודה ואף אחד ממכרי לא עבד במוסד או בשב"כ או בחשפנות.
אני מניחה שכמוני, רובם יחיו בשלום עם זה שיוסי המנעולן שהם פנו אליו ידע איפה הם עובדים או עבדו פעם - ונכון שאני מקבלת פה עבורם החלטה שאין לי ממש זכות להחליט, אבל הסיכוי שזה באמת יביך או יגרום להם נזק ממשי שואף לאפס.
&nbsp
אז הנזק של 1+2 מבחינתי < התועלת.
&nbsp

evike

Active member
מנהל
על דבר חשוב אחד את לא שמה לב

את מוסרת שם של אדם לצד שלישי מבלי לבקש את רשותו. (גם אם הוא מוזכר בצורה מחמיאה)
מה לעשות. יש אנשים שפרטיותם חשובה להם, ולא התועלת של מישהו זר.

Lhuna1

New member
לא רק שאני כן שמה לב - זו המטרה של האפליקציה.

ה"מסירה" הנ"ל לכאורה תתרחש אם וכאשר הבנאדם הזה יתקשר למישהו אחר.
זוהי סיטואציה שבה המתקשר -אמור- למסור את שמו לצד שאליו הוא מתקשר.
&nbsp
אז כן, אני אולי מונעת ממישהו את ה"זכות" להטריד אנשים בשיחות אנונימיות, להתקשר לאחרים ולסרב לגלות להם את זהותו.
אני לגמרי בסדר עם זה. אני לא חושבת שזו זכות.
&nbsp
מניעת ה"זכות" הזאת היא המטרה העיקרית של האפליקציה, וההצדקה לקיומה.
אני משתמשת בה כי אני לא מוכנה לאפשר לאנשים להתקשר אלי אנונימית.
מאותה סיבה אני מסכימה עם מניעת האפשרות הזאת ממכריי.
&nbsp
כשאתה מתקשר למישהו אתה בעצמך פולש לפרטיותו.
זו לא סיטואציה שבה יש לך זכות לשמור על פרטיותך בסוד ממנו, לפחות לא על זהותך.
זו כל הפואנטה.
&nbsp

evike

Active member
מנהל
לא מסכימה איתך.

אני לא מחוייבת למסור את שמי, ולפעמים אני לא רוצה בכך, ומעדיפה להשאר אנונימית. יש הרבה סיבות לכך, סתם דוגמה, אני רוצה לברר משהו בחברה מסויימת, ולא מעוניינת שידעו שזו אני, בטח לא בהתקשרות הבאה לשם.
את לא יכולה להחליט בשבילי ובשביל אחרים שזה רצוי לנו.
את שבוייה בקונספציה שלך, ולא מעניין אותך שאחרים חושבים אחרת.

Lhuna1

New member
א. על העובדה שאני מקבלת פה החלטה עבור אחרים

שאיננה שלי להחליט - הסכמתי מראש. אין מה להתווכח על זה. הדיון הוא על נזק מול תועלת.
&nbsp
ב. אני לא בטוחה שאני מסכימה איתך שאמורה להיות לך איזו "זכות" להתקשר אנונימית, אבל גם אם נגיד שנסכים על זה במקרה הספציפי שתיארת (בירור של אדם פרטי מול חברה), ואני מוכנה לצורך הדיון להניח שזה מקרה לגיטימי - אני לא מסכימה עם "יש הרבה סיבות לכך".
אני חושבת שיתכן שיש מספר מאוד מצומצם של מקרים די נדירים שבהם יש הצדקה לכך.
ומולם מספר אדיר של שיחות ספאם שנחסכות מאנשים במדינה מידי יום שמפריעות להם ומבזבזות את זמנם.
יש פה את הפגיעה בזכות שלי לא להיות מוטרדת ומופרעת ע"י כל אותן שיחות.
&nbsp
ואני מנהלת דיון, וזה שאני לא מסכימה איתך לא אומרת שאני "שבויה בקונספציה ולא מעניין אותי שאחרים חושבים אחרת". אם לא היה מעניין אותי לא הייתי מתדיינת

אפשר לחשוב אחרת ממך, ועדיין לא להיות "שבוי בקונספציה".
&nbsp
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
זה לא באמת הפוך, אבל גם אם מבחינתך כן, זה לא כך עבור אחרים

אם מטרידים אותך הרבה בספאם, הכניסי בכל פעם את המספר המטריד לרשימת החסומים (ותחסמי גם מספרים חסויים) וחסל. תשימי על שקט כשאת לא זמינה ותגדירי שיצלצל רק לאנשים ברשימת הקשר שלך. תעני ותשמעי שזה ספאם ותנתקי אחרי 2 שניות. כל אלה פתרונות אפשריים, לדוגמה. לא צריך לשם כך למסור עשרות אם לא מאות פרטים אישיים לצד שלישי (ולא פעם אלה לא רק שמות ומספרי טלפון אלא פרטים נוספים).
&nbsp
ואת אולי לא חוששת שמנעולן יזהה אותך, אבל שוב, לא מדובר רק בך! זו בדיוק הנקודה. לך לא מפריע, לאחרים כן. וכן, זכותם להישאר אנונימיים ולא זכותך להפיץ את פרטיהם בלי הסכמתם.
&nbsp
זה יכול להיות גם אדם שמתקשר לברר על ריאיון עבודה ועכשיו הוא מופיע למראיין בתור "עוזי קבוצת תמיכה" למשל. למה שהבוס העתידי שלו יתחיל לחשוב מחשבות? ואולי הוא מופיע בתור "עוזי <שם חברה>" במקום שהוא עבד בו חודשיים ובכלל לא רוצה להזכיר אותו בקו"ח, למשל? יש עוד הרבה הרבה נקודות מביכות ובעייתיות פי כמה.
&nbsp
את לא יכולה לדעת איפה זה יפגוש אנשים ומתי זיהוי שלהם בהקשר מסוים יזיק להם, בעיקר כשזה הרושם הראשוני שכופים עליהם! עוד לפני השלום, עוד לפני מי אתה ומה אתה צריך, מישהו כבר מקבל איזושהי תווית שמישהו אחר הגדיר אותם בה, לטוב או לרע, או סתם בהקשר לא רלוונטי שהם היו רוצים לשמור לעצמם ולא לפרסם לכל העולם.
&nbsp
וגם אם לך זה לא משנה ואת חושבת שזה לא ישנה לך לעולם, קבלי את העובדה שאת פוגעת בפרטיותם של אחרים, ושאין לך זכות לשלם במחיר הזה עבור הנוחות האישית שלך. וכן, את כמובן לא היחידה; גם אחרים עושים זאת בסוציומטיות ובאנוכיות, זה לא הופך את זה ללגיטימי.

evike

Active member
מנהל
עכשיו אני יודעת

מכיוון שקניתי מהם משהו, פחדתי שעבדו עלי.
אני כל הזמן בודקת בכרטיס האשראי, עדיין לא גבו את הכסף.

למעלה