שאלה על הודעת חוב למד"א

• פותח הנושא cobeh
  • פורסם בתאריך

cobeh

New member
שאלה על הודעת חוב למד"א

לאחרונה אמא שלי איבדה את הכרתה סמוך לבית. כנראה שאחד השכנים או עובר אורח הזמין אמבולנס, והצוות לא פינה אותה לבי"ח אלא הכניס אותה לביתה, או שסייע לה להכנס. לא השאירו שום ניירת. כל הניסיונות שלי לברר מה קרה שם העלו חרס.
לפני כשבוע היא קיבלה מכתב הודעת חוב על סך 190 ש"ח על שירות עבור טיפול ו/או פינוי באמבולנס רגיל. נכתב שם כי זכאותה נבדקה מול קופ"ח ונמצא כי אינה זכאית להשתתפות. למרות שיש לה מכבי זהב. האם זה מוצדק לדרוש ממנה לשלם על הטיפול, ואכן קופ"ח לא צריכה להשתתף במקרה כזה ?

תודה מראש.

GoldenEyes

Well-known member
תגובה

בעיקרון קופות החולים לא מממנות אמבולנס אם לא היה אישפוז בסופו של ענין.
לפי מה שאתה רושם , גם לא היה פינוי.
בבדיקה באתר מכבי:
הזכאות
מימון חלקי של עלות הפינוי באמבולנס. הזכאות תינתן עד פעמיים בשנה קלנדרית.
עלות
השתתפות "מכבי זהב" בגובה של 50% מההוצאה בפועל ועד תקרה של 324 ₪, הנמוך מביניהם.
תקופת המתנה - 6 חודשים . למידע נוסף >
מצטרפים חדשים למכבי? שומרים על הוותק ויכולים ליהנות מזכויות והטבות ללא תקופת המתנה. לפרטים והצטרפות >
הליך מימוש הזכאות
אין צורך לפנות למכבי לבקשת התחייבות או החזר. מכבי תפיק התחייבות אוטומטית למד"א על סך 50% מעלות הפינוי. באחריות החבר לפנות למד"א להסדרת יתרת החוב על מנת לא לצבור ריבית והוצאות עו"ד. ניתן להסדיר את התשלום באתר מד"א >
הנחיות ומידע
המימון ממכבי לא יכלול שכר טרחה ועורך דין, אם היו, אלא רק את הסכום הבסיסי של הפינוי באמבולנס.
במקרה שהמבוטח זכאי להחזר חלקי במסגרת הסל הבסיסי – מכבי זהב ייתן החזר רק לאחר מיצוי הזכאות מהסל הבסיסי.
לדוגמה: מבוטח שפונה באמבולנס נט"ן, לא אושפז ושילם 600 ₪ בגין הפינוי - זכאי מהסל להחזר של 50% (=300 ₪) וממכבי זהב יקבל 50% מההפרש, דהיינו 50% מ- 300 הש"ח הנותרים = החזר של 150 ₪.

בבדיקה באתר מכבי , מאחר וגם לא היה פינוי , הקופה לא משתתפת בעלות האמבולנס.
רק בריאות ואריכות חיים.

SicTransit

Active member
אמבולנס

לפחות עפ"י האתר כל זכות מה שאתה אומר אינו נכון:
"מי שאיבד הכרה (התעלף) ברשות הרבים - זכאי למלוא עלות הפינוי מכל קופות החולים."

האם יש לקונה לפיה מי שאיבד הכרה אבל לא פונה בסופו של דבר ע"י אמבולנס שבכלל לא הוא הזמין כן מחוייב בתשלום? האם מי שנרדם על ספסל ברחוב ומישהו הזמין עבורו אמבולנס יכול להיות מחויב בתשלום כלשהו? אני מקווה שלא.

לפני כמה שבועות מישהו פגע במכונית שלי מאחור פגיעה קלה ללא נזק גופני, ובזמן שהחלפנו פרטים בשולי הדרך אלמוני כלשהו הזעיק אמבולנס. הודיתי לנהג האמבולנס על ההגעה המהירה (הוא כנראה היה ממש קרוב) ושלחתי אותו לדרכו באיחולי יום טוב. האם אני צפוי לקבל דרישת תשלום עבור זה? אם כן זה יגיע לבית משפט.

אם אימך

סרבה להתפנות, אז מזל ביש, אי אפשר לפנות אותה בכוח לבית חולים. אתם תשלמו.
אם האמבולנס לא הציע לה להתפנות לבית חולים מיוזמתו, רשלנות שלהם. אפשר לנסות להתווכח.

cobeh

New member
תודה. איך אני אני יכול לברר את זה ?

אמי אינה זוכרת דבר מהאירוע. פניתי למכבי שלא יודעים על כך דבר. במד"א הפנו אותי לטלפון שאף פעם לא עונים בו. וזה עוד לפני שידעתי שהולכים לחייב אותה, אני רוצה לדעת מה קרה שם.
תודה רבה.

3תיתי

New member
אני חושבת שיש כאן לקונה

שכן לא היה פינוי כלל. אם לא היה פינוי לבית חולים, הרי אי אפשר לחייב בטענה שלא אישפזו. לדעתי, הכתובת היא פניות הציבור של משרד הבריאות.

SicTransit

Active member
מסקנת ביניים:

אלא אם יוברר אחרת, אם מישהו מזמין עבורי אמבולנס ברחוב אני דורש פינוי לבית החולים אפילו אם אין בו כל צורך (למשל כי אני סובל מנרקופלסיה). כך נבזבז עוד קצת מכספי הציבור לתפארת מדינת ישראל.

3תיתי

New member
מסקנה שגויה!

כי אם פונית ולא אוטשפזת, תצטרך, אם יש לך ביטוח משלים, לשלם 50% מעלות הפינוי. ככה סתם. העניין כאן, שלא היה פינוי. והמסקנה האמיתית: אם מגיע מד"א ואתה בטוח לא צריך אותם, אל תתן להם לגעת בך. לא בדיקת לחץ דם, לא מים. כי זה יהיה יקר! פשוט להודות בחום ולהתרחק.

SicTransit

Active member
ציטוט מההודעה למעלה

לפחות עפ"י האתר כל זכות מה שאתה אומר אינו נכון:

"מי שאיבד הכרה (התעלף) ברשות הרבים - זכאי למלוא עלות הפינוי מכל קופות החולים."

האם את אומרת שזה לא כך? זה, כמובן, ייתכן, אבל האתר "כל זכות" אמין בד"כ.

3תיתי

New member
לא רלוונטי לעניין

אדם זכאי להתפנות חינם, אם איבד הכרה- מצויין, אבל היא לא התפנתה!

SicTransit

Active member
קצת סדר בבלגן

העובדות (לכאורה):
1. אדם שאיבד הכרה ברחוב ופונה לבית חולים לא משלם למד"א.
2. אדם שלא פונה כן משלם למד"א על האמבולנס שהגיע (אולי).

לכן כתבתי שאם זה יקרה לי אסכים להתפנות גם אם אין בכך צורך כדי לחסוך מעצמי את התשלום.
ועל זה ענית "אם פונית ולא אוטשפזת, תצטרך, אם יש לך ביטוח משלים, לשלם 50% מעלות הפינוי."
ובתשובה אני חזרתי וציטטתי לך את הסעיף שאומר שזה לא כך - אם פונית אינך חייב בתשלום.
והסיכום שלך לכל זה: "לא רלוונטי לעניין... אדם זכאי להתפנות חינם..."

ladybug4NLP

Active member
לפני 15 שנה בתי איבדה הכרה ברחוב והזמינו אמבולנס שפינה אותה

לבי"ח.

אח"כ ירדה לארהב.

10 שנים מד"א רדף אחריה, עד שנמאס לנו לשילמנו

SicTransit

Active member
ניסוח אלטרנטיבי

10 שנים התחמקה מתשלום החוב שלה למד"א, עד שנמאס לנו ושילמנו

(אני מניח ששילמתם כי בזמן שזה קרה החוק לא פטר מתשלום מי שאיבד הכרה ברחוב)

לא עניין של צריך

למד"א אין שיקול דעת, הם עובדים לפי פרוטוקול. השאלה היא האם הם פעלו לפי הפרוטוקול שלהם או לא.
אדם מאבד הכרה, נופל ברחוב. מגיע מד"א. הפרוטוקול אומר תעשה ABC. חזר להכרה תעשה XYZ, לא חזר להכרה תעשה DEFG. נגמר.
איבוד הכרה מחייב ברור, לראות שהיא לא דפקה את הראש במדרכה ולא מדממת לתוך המוח שלה עכשיו. צריך להציע להתפנות כי זה פוטנציאלית מסוכן. אם היא מסרבת, אוקיי, מסרבת אין מה לעשות, לא חוטפים אנשים בכוח לבית חולים.

SicTransit

Active member
לא לגמרי נכון

אחרי המקרה העצוב של דורון נשר יש למד"א היתר לפנות אנשים לבי"ח במקרים מסויימים גם אם הם מתנגדים לכך.

כדי לדייק, הידיעה אמנם מדברת רק על המלצה ולא מצאתי סימוכין לכך שהיא מיושמת, אבל דומני שכן (מפי השמועה).

שטות גמורה

אדם מקבל שבץ מוחי בבית, מגיע מד"א, האיש מסרב להתפנות. מד"א לפי מה שכתוב פה צריכים לשכנע אותו, אם הוא עדיין מסרב, צריכים להתייע.ץ עם וועדה, עם רופא תורן, להזמין משטרה.
בסדר, ואז מה? המשארה תכניס אותו בכוח לאמבולנס? הפראמדיקים יקשרו אותו בכוח לכיסא? זה לא ישים. ולא רק זה, אם אדם חוטף שבץ מוחי יש לו חלון זמן מאד מוגדר שבו הוא יכול לקבל טיפול שיציל אותו. עד שמתקשרים למד"א, עד שמד"א מגיעים, עד שמד"א משכנעים- לא עוזר, מטלפנים- מתייעצים עם וועדה, עם רופא תורן, מחליטים, פונים למשטרה, עד שמשטרה באה, בסדר איכשהו דוחפים אותו לאמבולנס, נוסעים, עד שהכל הטלפונייה הזו תתרחש חלון הזמן כבר יכול לעבור . זה כסת"ח נגד תביעות . לא באמת יעזור למי שחטף שבץ מוחי כרגע ומסרב ללכת לבית חולים.

SicTransit

Active member
אולי שטות, אבל לא גמורה

אמנם הטיפול בארוע מוחי צריך להתחיל מוקדם ככל האפשר, אבל חלון הזמן לטיפול הוא בן כמה שעות (אם כי יש ארועים חמורים ששום דבר לא יעזור איתם, כשם שיש ארועים קלים שחולפים מעצמם). את המשטרה צריך להזמין רק במקרים קיצוניים כי בד"כ החולה לא יתנגד בכוח להכנסתו לאמבולנס גם אם הוא מתנגד לכך במילים. אני חושב שגם האישור של אותה "ועדת אתיקה" - אם היא בכלל קיימת וזמינה וכמובן לא הייתי מהמר שזה המצב - אמור להתקבל רק כאשר החולה מתנגד בכוח, כלומר במיעוט המקרים.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

3תיתי

New member
אני לא לגמרי מסכימה עם מה שכתבת

מותר למדא להציע להתפנות. מותר לאדם לסרב. ופינוי לבית חולים, אינו תמיד המהלך הסביר במקרה של איבוד הכרה. אם מדובר באדם בריא בדרך כלל, שאיבד הכרה ואחר כך הרגיש בסדר, הגיוני לפנות לרופא המשפחה, שישלח לברור סביר. אם מדובר באדם עם הסטוריה רפואית שכוללת יותר מנזלת ודלקת עיניים, צריך להפעיל שיקול דעת. וגם כאן, הייתי מהססת לרוץ לבית חולים. הסיכ8וי לתפוס שם איזו חולירע יותר גדול. יש שרותי בריאות גם בלי חדר מיון. לגבי המכה בראש, שוב, תלוי מה המצב.
אגב, אני גם לא חושבת שסביר לפתות שיכור להתפנות למיון, כמו שכתב ברזילאי. מה בדיוק יעשו איתו במיון? למה הוא צריך מיון?

אצל אנשים מבוגרים

מופיע לפעמים דימום סאבדורלי כרוני או לא כרוני, שיכול להראות סימפטומים 48 שעות עד שבועיים או 3 שבועות עד חודשיים אחרי אחרי החבלה במקרה כרוני.. נוצר בסוף קריש במוח ולפעמים להסיר אותו ניתוחית אם הוא מפריע לתפקוד התקין של המוח. הדרך היחידה לגלות את הדימום הזה היא בביצוע CT. בקהילה התור לביצוע CT יכול גם לקחת חודש והפיענוח של ה- CT עוד שלושה שבועות. במיון זה מיידי. אני לא מכירה את אמא שלו ולא יודעת מה מצבה הרגיל מבחינת זיכרון, אבל ייתכן שיש לה אמנזיה אנטרוגרדית, כלומר שכיחה של אירועים שקרו לאחר הפגיעה, מה שיכול להעיד על פגיעה מוחית. במבחן האמא, לו זו הייתה אמא שלי- עכשיו לבית חולים.

ועוד הערה, אם אפשר

אם אנחנו כבר בזה. אני יודעת שזה נראה "טבעי" לאנשים צעירים, שאנשים מבוגרים מאבדים שיווי משקל ונופלים. אבל הרבה פעמים זה לא ממש "טבעי", אלא הנפילה יושבת על מצב קודם. בדרך כלל, זיהום כלשהו (דלקת ריאות, דלקת בדרכי השתן לרוב) , או על על חוסר איזון באלקטרוליטים בדם (אשלגן, נתרן וכו') או הפרעות קצב לב. אלה הגורמים השכיחים יותר. לכן כשנופלים בגיל מבוגר אז כמובן שחשוב לטפל בתוצאות המיידות של הנפילה אם יש, אבל גם חשוב לעבור בירור מקיף. כמובן שאפשר לעשות את הבירור הזה גם בקופת חולים לא צריך לבוא על זה לבית חולים, אבל כדאי לדאוג שזה יטופל ולא להתעלם מזה.

למעלה