זהירות מנוכלים. (השמות מומצאים).

trilliane

Well-known member
מנהל
לא קשור אפליקציה; כבר שנים רבות יש הפקדה דיגיטלית

ובכל מקרה לא משנה אם זה יוסי, אבי או שמוליק; אם אומרים לי שיש בעיה בצ'ק אני אבדוק מול הבנק מה הבעיה לפני שאמשיך הלאה.

האפליקציה לא שונה

מהמכונות להפקדת צ'קים. במקום שהמכונה תצלם את הצ'ק, אז האפליקציה מצלמת את הצ'ק, או במקום שהפקיד יקליד את פרטי הצ'ק, אז הלקוח מקליד את פרטי הצ'ק. אין שום דבר מיוחד באפליקציה שלא היה קודם. ובכל מקרה, איך שלא מפקידים, דרך פקיד, דרך אפליקציה, דרך מכונה, לוקח 3 ימים לצ'ק להיפרע פיזית. כך שיש זמן.

trilliane

Well-known member
מנהל
זה תסריט ספציפי מאוד, לא יודעת עד כמה הוא נפוץ

אני לא מכירה אישית אף אדם שעושה עסקאות בצ'קים בבתי קפה... כך שאני לא מסכימה ש"כל אחד יכול ליפול בעוקץ הזה". אם מישהו יושב לסגור עסקאות בבית קפה עם אנשים מפוקפקים, לא יודעת מה לומר לך... לא יכולה לומר שזה לא קיים, אבל זה לא תסריט שמחובר לחיי.
&nbsp
בכל מקרה מי שמתנהל עם עסקאות בצ'קים בצורה כזאת צריך להיזהר ולהישמר ולדעת איך להתנהל. זה היה נכון בעבר וזה ודאי נכון כיום.

trilliane

Well-known member
מנהל
כאן התסריט שלך כושל; סכומים כאלה כבר לא מאושרים דיגיטלית

ולמיטב ידיעתי לא ניתן להפקיד צ'קים כאלה ביישומים אלא רק פיזית. כמו כן ברגע שמדובר בצ'קים בסכומים שמעל אלפים בודדים (כנ"ל לגבי העברה בנקאית), אין אישור אוטומטי אלא ידני. אני מעריכה גם שאם פתאום יהיה צ'ק זהה לאחר מכן, גם בבנק יפעלו לבדיקה אם לא מדובר בטעות כי יש בזה משהו מחשיד.
&nbsp
אגב, דווקא כאן, בסכומים כ"כ גבוהים, הייתי יותר נזהרת בתור המוכר... עדיף גם לו לא לקבל צ'ק אלא העברה בנקאית, ולמיטב ידיעתי זה גם יותר מקובל כיום.
&nbsp
אני מסכימה לחלוטין עם האמירה שצריך להיזהר, זה נכון תמיד, ואני לא מפקפקת במקרה, רק חושבת שהוא לא שונה מהותית מהרבה עוקצים אחרים. תמיד ימצאו דרכים, אבל טוב יותר להתרגל להיות חשדן וזהיר באופן כללי ולא לחכות ללמוד משיטת העוקץ הבאה, זו הנקודה.

trilliane

Well-known member
מנהל
צ'ק כזה יעבור אישור ידני, סביר להניח שברמת ניהול גבוהה

ואם אתה לא איש עסקים שזו פעולה שגרתית אצלו, אני מעריכה שגם יתקשרו כדי לוודא. לא יכולה לומר לך בוודאות מניסיון, לצערי אין לי סכומים כאלה בעו"ש...

trilliane

Well-known member
מנהל
דיברתי עם מישהו בנושא, אמר שהתקשרו אליו גם על העברות בנקאיות

בסכומים של פחות מ-20,000, רצו לוודא שהוא אכן ביקש את הפעולה.
&nbsp
צריך להבין שגם הבנקים צריכים לבטח את עצמם מפני נוכלים, זו אחריות שלהם, הם חייבים לבדוק ולוודא.
&nbsp
עוד צוין שבהחלט ייתכן שאם אדם גילה שצ'ק הופקד ולאחר מכן חזר לידיו, הוא יכול לפנות לבנק ולבקש ביטול (גם בדיעבד), כי הצ'ק בידיו ולא בידי הפודה.
&nbsp
עוד ציין הבחור שדיברתי איתו שלא בעיה לרמות בצ'קים, יש לו בבית באיזו מגירה פנקסים שלמים של חשבונות שנסגרו מזמן... כך שהבעיה (כפי שציינתי) היא לא פעם למקבל ופחות לנותן... בפרט שיותר ויותר מגבילים כיום סחירות של צ'קים, כך שגם הפרצה הזאת כבר הולכת ונסגרת (ואאל"ט ביישומים ניתן להפקיד רק צ'קים למוטב בלבד).
&nbsp
לסיכום, כמו בכל דבר מהותי בחיים, לא לסמוך אלא לבדוק, לבדוק, לבדוק. נכון שבעתיים למי שמתעסק בצ'קים ובהעברות כספים כאלה.

trilliane

Well-known member
מנהל
אני מניחה שאם לא תענה לשיחה מהבנק הם לא יבצעו שום פעולה

כי זה רק יעורר יותר חשד... מה בין כל זה לבין "אז אין לי בררה אלא להשאר באותו בנק" לא ברור לי... מעבר בנק לא נעשה בצורה הזאת, ואם אתה רוצה לעבור בנק אתה יכול. מצרפת קישור להנחיות באתר בנק ישראל:
https://www.boi.org.il/deptdata/pikuah/bank_move/print_guide.htm
&nbsp
מן הסתם אם פורצים לבית מדווחים למשטרה וגם מבטלים את כל מה שצריך... אבל הנקודה הייתה כדי להבהיר שהרמאויות בצ'קים יכולות להיות בקלות רבה יותר דווקא מטעם מי שנותן את הצ'ק. אני כבר לא משתמשת בצ'קים, כפי שכתבתי.

trilliane

Well-known member
מנהל
אם כך לא ברור לי למה לעבור... שירמזו מה שהם רוצים, למי אכפת?

אני ממש לא דואגת לרווחי הבנקים, ואם תציץ בסכומים שהם מגלגלים, גם אתה לא תרגיש מודאג או אשם.

trilliane

Well-known member
מנהל
עצם העובדה שיש לך כסף בבנק תורמת לבנק. גם חיסכון.

אתה יוצא מגישת "מה בנקים אוהבים" כי התרגלת לשיטה בישראל, אבל הם לא עושים לך טובה שהם "שומרים לך על הכסף", זו המטרה שלהם. בכסף שיש להם מהלקוחות הם יכולים לעשות דברים, בין היתר לממן הלוואות (לא באופן מלא, אבל הם זקוקים ליחס רזרבה מסוים). בארה"ב לדוגמה, אין עמלות על כל פיפס, למשל על עצם העובדה שיש לך חשבון בבנק אתה לא בהכרח משלם משהו. בישראל פשוט הרגילו אותנו לבנקים הרבה יותר חזיריים.
&nbsp
אם יש בנקים אחרים עם תוכניות חיסכון טובות יותר, למה שלא תנסה לנהל מו"ם על חיסכון משתלם בבנק שלך? או שתעשה פשוט שיקול מה יותר משתלם בסה"כ, כולל עו"ש וחיסכון. אם אתה לא עושה הרבה בחשבון, לפי החוק יש היום תוכנית מינימום של ₪10 בחודש, כך שזה לא שהם "מפסידים עליך" הון...

trilliane

Well-known member
מנהל
לא יודעת מי זה "אתם" שאתה מתייחס אליו... אתה כותב לי

אני אישה אחת, ואני לא הרגלתי את הבנק לכלום. לגבי דמי כרטיס, זו לא ממש הטבה, בהתחשב בכך שלא קשה לעשות כרטיסי אשראי בחינם. מציעים בלי סוף, רק תיקח... אני הבהרתי שאם לא מורידים לי את דמי הכרטיס אני פשוט מבטלת אותו, והם העדיפו לבטל את העלות. אני משתמשת בו מספיק, הם לא מפסידים עליי, המסכנים.

רוני1955

Active member
זה לא בדיוק ככה.

עם המכונה או עם הפקיד הצ'ק לא נשאר אצל המפקיד. עם האפליקציה, הצ'ק נשאר בידי המפקיד ואז אפשר לעשות את מה שתיארתי.

רוני1955

Active member
זהירות מנוכלים. (השמות מומצאים).

אתמול סיפרו לי על דרך חדשה לנוכלות. כיום הבנקים מאפשרים הפקדת צ'קים באפליקציה דרך הטלפון. יוסי נתן צ'ק לאבי, ואבי הפקיד דרך האפליקציה. לאחר כמה ימים בא אבי אל יוסי, ואמר שהבנק לא מקבל את הצ'ק, והוא מבקש שיוסי יקח את הצ'ק ה"פגום" ויתן לו צ'ק אחר. יוסי בתמימותו מחליף את הצ'קים, ואבי ממהר אחרי 3 דקות להפקידו שוב דרך האפליקציה. מכאן ששני הצ'קים הופקדו, למרות שיוסי היה צריך לשלם רק פעם אחת, והוא פשוט נעקץ.
אם נתקלים במישהו שקיבל מאיתנו צ'ק, והוא מבקש להחליפו, לא למהר לעשות זאת.

אתה צודק

במקרה שמישהו אומר שיש בעיה עם הצ'ק- כדאי מאד לבדוק ישירות עם הבנק ולא לרשום מייד צ'ק חדש.

trilliane

Well-known member
מנהל
צריך להיות תמים מאוד כדי לא לטרוח לבדוק קודם אם הצ'ק נפרע

וכמובן לתת לבנק הוראה לא לכבדו (ולשמור אותו אצלך). אגב, אם מגלים בזמן יש סיכוי שאפשר עוד להתקשר לבנק ולבטל מאחר שהמקור אצלך ולא אצל המקבל.
&nbsp
ואז הגעתי לשורה האחרונה – "אם נתקלים במישהו שקיבל מאיתנו צ'ק" – ואני לא מצליחה להיזכר בעצם מתי זה קרה. אולי באיזו חתונה (לא בשנה האחרונה) ובמקרים האלה אני לא חוששת שחבריי המתחתנים ירמו אותי. אני משלמת במזומן, באשראי או בהעברה בנקאית.

רוני1955

Active member
קצת נסחפנו.....

כתבתי את זה בשביל שאנשים יקחו את זה לתשומת לב ויזהרו, ולא בשביל התנגחויות למיניהן.

Mocina

New member
איך הרעיון הבא? שיהיה חייב לקרוע את הצ'ק, לאחר ההפקדה, ולצלם

את הצ'ק קרוע
הרי האפליקציות/המכונות הדיגיטליות
חכמות מספיק בשביל לדעת איך נראה צ'ק שלם ואיך נראה צ'ק קרוע
אז אחרי ההפקדה במכונה בבנק או בפלאפון (מצלמה)
יש לקרוע את הצ'ק לא בהגזמה, כן? נגיד 4 חתיכות מופרדות
ככה אם מישהו ירצה לאחר מכן לחבר ביניהן - רואים בקלות שהצ'ק ניזוק
וכמובן אחרי הצילום הראשוני של הצ'ק התקין, כשהוא נקלט במערכת
יהיה צריך לצלם שוב, הפעם אחרי שקרעת / גרמת נזק לצ'ק (הפכת אותו ללא שמיש בעצם)
&nbsp
נשמע קצת מצחיק, אבל לא פתרון טוב לדעתכם?
ככה אי אפשר לבוא עם הצ'ק ולהגיד תשמע.. לא טוב.
כי אז אתה תשאל רגע, למה זה קרוע? למה הדבקת עם סלוטיפ?

למעלה