דיון בנושא: מטופלים בפסיכותרפיה כצרכנים במגזר הפרטי

בילי79

New member
בעבר חשבתי כמוך, ובררתי ולצערי את טועה

כתבת "ואני בטוחה שכשלומדים ישנם כללים מסוימים"
פסיכולוגית קלינית בעצמה כתבה שאין חוקים אחידים לפסיכולוגים, יש דברים מקובלים
מעבר לכך פניתי לועדת האתיקה של הפסיכולוגים (שלא היה פשוט להגיע אליה)
הם נתנו לי תשובה רשמית שהם לא מתערבים בקשר בין מטפל למטופל

ואמרו לי שאם המטפלת עברה על כללי האתיקה ואני מעוניינת אני יכולה להגיש נגדה תלונה.
ראשית כללי האתיקה לא נמסרו לי מעולם ושנית- במידה והמטפלת לא עברה על שום חוק, שהרי אין לה שום חובה חוקית כלפיי- על מה בכלל אפשר להתלונן? שהיא עושה כל מה שהיא רוצה? אבל החוק הוא זה שמאפשר לה זאת!

מכיוון שאין כללי אחידים הייתי מצפה שיהיה מעין חוזה אישי בטרם כל תחילת טיפול או סמוך לתחילתו- בדומה לחוזה שמשותף לכל בעל בית עם המשכיר שלו
נכון שיש כאלו שחותמים מראש למספר שנים ויש למספר חודשים ואף למספר שבועות, אבל חוזה מעגן בכתב את החובות והזכויות של כל צד

כיום כשאין למטופלים כל גוף רשמי לפנות אליו
גם אם היו למטופל בחוק זכויות הן לא היו יכולות להועיל לו.
וכיום דרך אגב האכיפה היא לא בבית משפט אלא מול ועדת האתיקה.
בכל אופן, כשאין למטפל כל חובות רשמיות מראש כלפי המטופל, מה הטעם בתלונה? וכמובן שאין כל אפשרות לאכיפה, בעיני החוק "המטפל הוא הסמכות"
כלומר בעיני החוק כעת המטפל הוא הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת בעת ובעונה אחת!!

ונושא הדיון שהעליתי הוא למעשה המחשבה שלי- שכל עוד אין למטפל חובות חוקיות שהוא מודיע עליהן למטופל מראש ובכתב -גם אם היו קיימות בחוק זכויות למטופל, הן לא היו מועילות לו (וכיום לפי "חוק זכויות החולה" סעיף 13 הן קיימות).

סעיף 14 א ב"חוק זכויות החולה" מאפשר למטפלים כיום לקבל הסכמה מדעת בעל פה או בדרך של התנהגות במקום שבכתב, אך כבר כיום יש מקרים מסויגים בחוק שלא רק שניתן לקבל את ההסכמה בכתב בלבד- זאת חובה.
במקרים הבאים, חלה חובה לקבל את הסכמת המטופל באמצעות טופס הסכמה בכתב:
ניתוחים (למעט כירוגיה זעירה);
צנתורים של כלי דם;
דיאליזה;
טיפול בקרינה מייננת (רדיותרפיה);
טיפולי הפריה חוץ-גופית;
כימותרפיה לטיפול בתהליכים ממאירים;
היפנוזה;
תרומת ביצית;
הפסקת הריון;
בדיקת מי שפיר.

לפי דעתי, טיפול פסיכולוגי (או טיפולי פסיכותרפיה בכלל) ראוי שיחייב גם הוא לקבל את הסכמת המטופל בכתב.

אשמח לשמוע את דעתך בעניין.

mykal

New member
שתי תגובות קצרות,

1)לגבי השורה האחרונה, מה יועיל ההסכמה בכתב?
אולי של אפוטרופוס. אחרת המטופל יאמר הייתי במצב כזה שלא הבנתי,
או לא יכולתי לחשוב ולהחליט.
2)באמת שאינני מבינה מה יועילו לך כל הדיעות בפורום הזה--או אחר,
איזו השפעה יש לענין עצמו ולשינוי שאת מיחלת.
איך הציע לך ברזילי--לכי לכנסת תבני לובי לענין, שם מתבצעת חקיקה
שאת מעונינת בה. כאן זה בעיני סתמי ביותר.

בילי79

New member
שתי תשובות קצרות

1. הסכמה בכתב תאפשר למטופל באופן מודע ולפני התחלת הקשר הטיפולי
א. לפני ההשקעה וההיקשרות הרגשית לדעת לאיזה טיפול הוא נכנס
ב. לנסות לערוך משא ומתן על התנאים במידה ומשהו מהם אינו מתאים לו
ג. להימנע מהתחלת הטיפול מלכתחילה.
כשלא ניתן המידע בכתב ומראש - אין אפשרות למטופל להגיע להחלטה שכזו.
וכמו כן אותו הסכם כאשר הוא בכתב בדרך כלל משמעותי יותר בעיני שני הצדדים, וכשקיים הסכם בכתב, במידת הצורך ניתן להעזר בגורמים נוספים - דבר שקשה עד בלתי אפשרי כאשר ההסכם בעל פה או כשהוא אינו חלק מהסכם מוסדר בחוק.

2. לפי דעתי בנוסף להקשר הטיפולי מדובר בסוגיה צרכנית, וכפי שכבר כתבתי מעניין אותי לשמוע דעות של אנשים נוספים.
בינתיים ממה שנראה לי מהתגובות הוא, שהמחסור במידע טיפולי של אנשים שאינם מטופלים בהווה או בעבר כל כך משמעותי, עד שאין הם יכולים אפילו לחוות דיעה בעניין.
אולי בעינייך דעתם של אחרים חסרת משמעותי- אותי היא מעניינת.
אני מודה לך על התייחסותך העניינית בדיון הנוכחי ובפרט כשהנושא אולי נראה בעינייך 'סתמי'.

mykal

New member
מבקשת להעיר לך משהו,

את העלית סוגיה, אנשים מתיחסים אליה, מתוך כובד ראש,
וממקום אכפתי ומביעים דיעה, זו לא הדיעה שאת כנראה רוצה לשמע,
ואז כנראה אינך מרגישה, אבל את די תוקפת "ומאיימת" שתמנעי מלענות.
וכך גם כלפי--איפה כתבתי שזה נושא סתמי בעיני?
איפה כתבתי שזה לא מענין אותי מה אנשים חושבים--
הגבתי רק "לדיעה/רצון שלך לחוקק בענין..." ומה לעשות גם אילו הייתי בדעתך,
במאה אחוז אין לי שום אמירה בענין, אין לי השפעה על אף אחד,
והצעתי מה שהציע ברזילי--שתפני לח"כ תבני לובי--הם מחוקקים.

ומכאן מאחלת לך שחלומך תיקון מזוית ראיתך יתגשם--
גמר חתימה טובה. (פרשתי).

בילי79

New member
mykal

את לא עברת מה שאני עברתי, אני לא בטוחה שכל מה שאת אומרת מדויק.
לא כתבתי בפורום כדי לשנות את החוק, מעטים התייחסו ישירות לשאלה שהעליתי
אני לא "מאיימת" שאמנע מלענות, אלא משקפת את ההחלטה העקרונית שלי בדיון.
אף אחד לא צריך את האישור שלי כדי להגיב להודעה שלי.
כשצביאל רופא כותב בבלוג שלו שיש לו 11 חברים שהתאבדו כשהיו בטיפול דינמי
כשאני הייתי במצוקה רגשית במהלך טיפול ולא הייתה לי כתובת
ומדובר mykal בדיני נפשות, לא בסתם סמנטיקה, תוכלי לקרוא בפורום "הפסיכולוגית" או בפורום "תמיכה נפשית למבוגרים" (בתפוז) כמה נפגעו מטיפולים פסיכולוגיים
עד כמה זה פוגע ומפתיע כשמטפל בטיפול של כמה שנים עוזב בהתראה של שבוע
לא כולם מחזיקים מעמד, ולאף אחד אין אינטרס להעלות את הנושא לדיון
לא למטפל שמטופל שלו התאבד (ואחד המטפלים שלי סיפר לי על כך)
ולא למשפחות של המתאבדים עצמן.
ואף אחד לא נותן דעתו ומפיק לקחים כדי שפגיעות בנפש לא יחזרו על עצמן! למי איכפת מהמטופלים כשהם זקוקים לעזרה עם המטפל?? ואין להם כתובת!!

אני חושבת שלך כצרכנית יכולה להיות דיעה ואמירה גם כאנונימית בפורום
אני חושבת שאת יכולה לעדכן את כל מי שאת מכירה בעובדות הללו
להזהיר אנשים שאת מכירה שבטיפול שלמטפל אין מחויבות כלפיהם
לכתוב על כך כמוני, ולהעלות את הנושא למודעות
אם כל אחד שקורא כאן יעשה זאת- יוכל להתרחש שינוי.
בניגוד למה שאת חושבת, לדעתי כן יכולה להיות לך ולדברייך השפעה, אם תרצי בכך.

mykal

New member
תקשיבי,

אני באמת חושבת שת עברת הרבה,
אני בהחלט חושבת שיש מטופלים מנוצלים, (אגב, זה לא תחום יחיד)
אמנם אין לי כלל נסיון בתחום וטוב שכך.
אבל שאת טוענת שיש לי השפעה, על מי? על מה?
אינני גם לא כאנונימית אלא סתם כאזרחית, גם בדברים פשוטים יותר
יומיומיים--אין למילה שלי שום ערך. (מלבד למשפחה והמעגל חברים)
לחוקק לחולל שינוי? קטונתי.
תראי את מאבק הנכים--כמה שנים, כמה כוחות, והבנתי שההשג קטנטן
וכבר רבים ביניהם.
את רוצה תקנון/כללים/חוקים--זה לא בפורום, זה במקומות רלונטיים--
אולי אגוד הרופאים, אולי הסתדרות המחר, הכנסת--גופים שאמונים על כך.

בילי79

New member
שולחת לך

trilliane

Well-known member
מנהל
"המחסור במידע טיפולי של אנשים שאינם מטופלים בהווה או בעבר"

מניסיוני האישי יש הרבה אנשים מטופלים בהווה ובעבר (אני אישית מכירה לא מעט) שפשוט לא נתקלו בבעיות שאת מעלה. מבחינתי את הראשונה שמציפה את הנקודות האלה. והן לאו דווקא רעות, אלא שלרבים הן לא כ"כ מהותיות כי הם מסתדרים היטב בלי, או שמגיעים עם ציפיות אחרות מהטיפול ובכלל. את שואלת אנשים שזה לא רלוונטי להם מה דעתם על מה שחשוב לך במקום לפנות לאחרים שאת כבר יודעת שזה רלוונטי להם (כתבת שכבר פגשת כאלה גולשים). אני מתקשה להבין את התכלית, ולמה לא פשוט לנסות לארגן פנייה מסודרת לגורמים רלוונטיים עם הגולשים שאת כבר יודעת שזה מפריע להם.

בילי79

New member
אני לא בטוחה שעבור הקוראים זה לא רלוונטי. אותי מעניינת דעתם!

אם אותך הנושא לא מעניין, את יכולה שלא לקרוא את ההודעות שלי.

trilliane

Well-known member
מנהל
אבל כתבו לך דעות! מה עוד את רוצה? למה את מצפה?

אנשים מגבשים דעה כשיש להם נגיעה לנושא. את מצפה מאנשים שלא חוו מצב כמו שלך לאכפתיות או לדעה מגובשת כמו שלך, והעולם לא עובד כך. לא כתבתי שהנושא לא מעניין אותי, ואני יודעת מה זה טיפול ומכירה אישית מטופלים וגם מטפלים. אבל כפי שכתבתי, לא נתקלתי בבעיות שאת מעלה, ולכן כתבתי לך מפורשות "מבחינתי את הראשונה שמציפה את הנקודות האלה. והן לאו דווקא רעות". אני מבינה מה את טוענת, אני פשוט לא מזדהה. לי אישית זה לא משנה. יש לך צורך בנוהל מסוים, אבל לא כולם חשים בצורך הזה. זה המצב.
&nbsp
זה לא אומר שאין חשיבות לענות על הצורך עבור מי שזה רלוונטי לו, ולכן כתבנו לך אני, מנהל הפורום וגם mykal שאת יכולה להעלות את הנקודות האלה בפני גורמים רלוונטיים. זה אפיק פעולה מעשי, הגיוני ומתבקש. במקום זה את ממשיכה לנסות לשכנע כאן גולשים בפורום בצדקתך תוך שאת טוענת שאת בסה"כ רוצה לשמוע עוד דעות... וזה קצת מוזר, אבל יהי כרצונך; אני פרשתי. לילה טוב.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא אם תשני את תגובתך שלוש פעמים ברצף...
(ע"י עריכתה)

גם כיום מטופל שרוצה בכך יכול לפנות לבית משפט.

כך שלומר שהאכיפה נעשית בוועדת האתיקה זה לא מדוייק.

בילי79

New member
גם במידה וזה אפשרי, זה לא רלוונטי לשאלה שהעליתי לפורום

עניתי בצורה מרוכזת להודעותייך להודעתך שפורסמה בשעה 15:12.

עומר TT

New member
כמובן שישנם קווים קשיחים שהמטפלים מחוייבים אליהם

ניצול מיני או כספי למשל.

בילי79

New member
לעומר, אני כלל לא בטוחה עד כמה זה מובן למטופלים

בכל מקרה גם אם אתה צודק, מן הראוי לדעתי שהקוים הקשיחים הללו ימסרו מראש ובכתב למטופלים, ואולי גם שתהיה בהם כתובת שהמטופלים יכולים לפנות במידה והם נוצלו מינית למשל.
לא כל מטופל יודע על קיומה של ועדת האתיקה או איך להגיע אליהם.
כמו כן יהיה טוב אם מלכתחילה יהיה כתוב איך המטופלים יכולים להתלונן במידה ופגעו בהם (למשל: לפנות לועדת האתיקה פלוס חתימה על ויתור סודיות וכדומה).

מה שאת עושה זו לא עריצות?

את נכנסת לפה ומציגה את הסיפור שלך מנקודת מבט שלך .וזהו. אני די בטוחה שיש עוד צד לסיפור כי לכל סיפור יש יותר מצד אחד, והוא הצד של המטפלת שלך שאותו אנחנו לא יודעים. יכול להיות שהמטפלת פעלה לטובתך. יכול להיות שלא. בכל אופן את זה תנסי להבין בטיפול הבא, אם זו אשמתך או אשמתה או אשמת העולם. מה שבטוח הוא שאם זה כל כך מטריד אותך, אז הנקודה הזו לא פתורה והיא צריכה התייחסות, רצוי מאד בטיפול.

בילי79

New member
העלאת נושא לדיון בפורום איננה עריצות בעיני

בכלל לא הצגתי כאן את הסיפור שלי אלא אם בחרת ללכת לשרשורים קודמים- ולמרות שזה לגיטימי, כאשר בחרת להתעלם משאלתי בשרשור הזה, פספסת את הנקודה העיקרית. התייחסתי לשרשור הקודם לראשונה לאחר שאלתו\הערתו של puptits, ולא בהודעה שבפתיחת השרשור הזה.
אבהיר כי אינני מביעה כעס באופן ממוקד על המטפלת שלי כפי שלא ציינתי מי זו אך זה לא משנה, החוק בעייתי בעיני מעצם העמימות שבו שלא מאפשרת למטופלים לבצע החלטה מושכלת לפני תחילת הטיפול בהתאם לתנאי המטפל הספציפיים עקב חוסר הידיעה שלהם, וזה חשוב שבעתיים כאשר יש שוני בין מטפל למטפל גם כאשר מדובר בשיטת טיפול משותפת (בשונה מרופאים, למשל).
אני באופן אישי הופתעתי כאשר גיליתי על המצב הנתון בחוק, ונראה לי שהוא יעניין כל קורא צרכנות באשר הוא - ומכיוון שכך לפי דעתי הנושא רלוונטי ביותר לפורום הזה.
וכתבתי לא כדי לקבל חוות דעת של אחרים עליי באופן אישי או על ההתנהגות שלי או של המטפלת אלא על המצב הנתון בחוק- שהמטופלים אינם מיודעים מראש ובכתב לזכויותיהם ושאין להם כתובת רשמית לפנות אליה לעזרה כצרכני הטיפול הנפשי ולראות מה דעת שאר הקוראים לגבי העובדה הזו. ואת בינתיים כמו אחרים בחרת להתעלם משאלתי.
בכל מקרה אינני מחפשת הצעות שלך לגבי טיפול או לגבי ניתוח האופי שלי באופן אישי לדעתך- שאלתי שאלה כללית בדיון הזה. את מוזמנת להתייחס אליו כמו גם להתעלם ממנו, אך במידה ותוסיפי בהתעלמות מהדיון המקורי, יתכן וגם אני לא אתייחס שנית להערותיך..

את חושבת

שהמטפל הוא כל יכול. את בעצמך. לא אף אחד אחר פה.
את שואלת את המטפל כמה עולה פגישה?
את שואלת את המטפל כמה מפגשים לדעתו או לדעתה תצטרכי?
אז תשאלי אותו גם מה המדיניות שלו לגבי סיום טיפול.
אם זה חשוב לך. ואז לא תהיה עמימות. הוא לא אמור לנחש מה את חושבת.
אולי את גם חושבת שאם באת לטיפול ושילמת על פגישות אז קנית את המטפל והוא לא יכול להיפרד ממך.
לא יודעת, ככה זה נשמע

למעלה