מגה ספורט ראשון לציון: לא יודע אם כשר אבל ממש מסריח

trilliane

Well-known member
מנהל
אני מניחה שלא בארץ; אבל יש מדינות שבהן אוכלים הכול, בעיקרון

" בעבר היה הטווס עוף נוי בחצרות מלכים, קיסרים וסולטנים ובימי הביניים אף שימש למאכל, כאשר בשרו נחשב למעדן מלכים."
https://he.wikipedia.org/wiki/טווס_...A6.D7.95.D7.99_.D7.95.D7.94.D7.90.D7.93.D7.9D

וצדים אותם גם למאכל:
Illegal poaching for meat however continues and declines have been noted in parts of India.

Poaching of peacocks for their meat and feathers and accidental poisoning by feeding on pesticide treated seeds are known threats to wild birds.
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_peafowl#Conservation_and_status

prizman

New member
פעם אכלו הרבה יותר טווסים מהסיבה הפשוטה שהיו יותר.

אבל כן, אכלתי בשר טווס בצרפת רק לפני 4-5 שנים וזה היה יקר אבל הייתי חייב לנסות. לא ריגש אותי למען האמת.
זה כמו שתשאלי אם אוכלים חוגלות או דורבנים.
כן, גם בישראל, אבל הצייד מאוד מוגבל כך שתמצאי אותם רק באופן לא חוקי או בעונות מורשות לצייד.
עקרונים, כל ציפור שתעופה היא לא חלק מאורח החיים הקבוע שלה או שבכלל לא מסוגלת
מוגדרת בעברית כעוף.
זה כולל גם יען, וגודלו בישראל יענים למאכל. הם עוף לכל דבר ועניין.
גודלו גם שלווים למאכל, אבל הם ציפורים ולא עופות לפי ההגדרה.בתאילנד, שהיא ממש לא ישראל,
כל יצור בעל כנפיים יקרא NOK ולא משנה אם הוא יודע לעוף או לא.
עטלפים לא נכללים בזה וסנאים מעופפים אין כאן

השורה התחתונה שלי היא שההגדרה אכן צריכה להיות ברורה יותר, אבל הטענה להטעיה לא מוצדקת.

SicTransit

Active member
בארץ בה אני חי מדברים אחרת

בסופר בו אני קונה, במסעדות בהן אני אוכל ובחברות שאת מוצריהן אני רוכש (לעתים רחוקות) השם "עוף" שמור לבשר תרנגולת (ובד"כ אפילו לחזה של תרנגולת, בניגוד ל"פרגיות" שהזכרנו), וגם בלי להציץ ברשימת המרכיבים אני יודע שהתמונה בקישור מדברת על בשר תרנגולת, ואם יתברר לי שמדובר בבשר מיינה ארגיש מרומה. אני מציע לך לבקש "עוף" במסעדה ולאחר שאת מקבלת את המנה להסביר שהתכוונת ל"הודו" ולהראות להם את ההגדרה הויקיפדית או המילונית.

לניצת השקד: לדעתי מדובר בטעות ולא נסיון הטעיה של היצרן, אבל מאחר והסכימו להחזיר לך את הכסף אני לא מבין מה עוד את מצפה שיקרה (אגב, לפי ההוראות שם כנראה מישהו בחנות התרשל ולא שמר את המוצר בהקפאה עמוקה).

רוצה רק ליידע על הזילזול

גם בביקורת האכות של האריזה וגם באכות המוצר שנ כר.

ותודה לתגובתך

לגבי הודו, השווארמות שהערסים אוכלים זה מהודו נקבה שהיא שמנה

יותר

אם תלכי לשווארמיות תראי - בשלטים :,שווארמה נקבה

זה אכן הטעיה

trilliane

Well-known member
מנהל
בהנחה שאתה חי בישראל, בארץ שבה את חי מדברים *גם* כך

כפי שכבר כתבתי לעיל, כבררת מחדל, אם לא נאמר אחרת, עוף יהיה תרנגולת. זה העוף (למאכל) הנפוץ ביותר בישראל, ללא ספק. אבל זה יכול להיות גם "פרגית" (שזה נתח עוף) וזה יכול להיות חזה עוף / כנפיים / שוקיים, וזה יכול להיות גם הודו, כי "עוף" היא במהותה מילה כללית, והיא לא איבדה את המשמעות הזו, נוסף על המשמעות הספציפית. תלוי בהקשר. במקרים רבים משתמשים ב"עוף" לעומת "הודו" כי בררת המחדל היא שעוף=תרגולת. אבל המילה "עוף" וגם "עופות" בכללי יכולה לכלול בתוכה גם הודו כי הוא סוג של עוף, ויש הקשרים שבהם זה המצב.

לדוגמה:

מתכוני עוף, עופות
http://www.foodsdictionary.co.il/Recipes/Types/22

תנו עוף
שנות ה-70 עמדו בסימן מהפכה בענף העופות. בעקבות שינוי מדיניות הממשלה, שעודדה את צריכתו של העוף המקומי וחתרה להקטנת הצריכה של בשר בקר קפוא מיובא, זורז מאד יצור העופות למיניהם (פטמים והודים).
http://www.tnuvastory.co.il/inner.asp?id=229

עקב שפעת העופות: צרפת תהרוג 600 אלף ברווזים
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/865/308.html

SicTransit

Active member
יפה אמרת

אכן, תלוי הקשר. בהקשר המדובר, "עוף" מופיע ברשימת הרכיבים בלי איפיון נוסף, וכולנו, כולל את עצמך, יודעים שבהקשר הזה מדובר בתרנגולת. מה הטעם להביא דוגמאות בהן "עוף" משמש במובן הזואולוגי שלו? מישהו חולק על כך ש"ממלכת העופות" של אנטבורו לא היתה תוכנית על תרנגולות?

כרגיל, אם את עוד לא מרגישה שהנושא מוצה את מוזמנת להמשיך אבל אני אמרתי את המילה האחרונה שלי בעניין זה.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
אני תמה על דבר אחד

על החלק הקדמי של האריזה כתוב באותיות די גדולות מה היא מכילה
ואם מישהו חושב שיש סתירה בין הכתוב למעלה לכתוב למטה מדוע שלא ישאל במרכול או ירים טלפון (והטלפון נמצא בכיס, גם כשנמצאים בחנות) ליצרן וישאל?

תשובה לברזילי, את הרכיבים כלומר האותיות הקטנות

קראתי בבית לאחר שגיליתי שמהמוצר נודף ריח רע,

רציתי בשר הודו כי אותו אנחנו אוהבים ועל כן האמנתי למה שכתוב על האריזה.

היצרן הוא מעדני הגליל, באף מקום לא מצאתי את מספר הטלפון, כתוב שזה חברה ששייכת לחצי חינם, ובחצי חינם ענו לי שכנראה זו טעות, אז אם זו טעות תתקנו אותה על מנת לא להפיל בפח אנשים וצרכנים אחרים.

בחנות עצמה לא יכולתי לשאול כי לא ידעתי שיש בעיה, לאחר שצילצלתי לחנות נענתי על ידי איש ששמו נחשון שהציג את עצמו כמנהל החנות, היה אנטיפתי
בצורה מחפירה, ולי לא מתאים שגם יבלפו אותי וגם ינזפו בי.

בכלל לא מבינה גם פה את הגישה השלילית, כאשר מישהו קונה משהו הוא רוצה לקבל את מה שרצה לקנות וללא התחקמויות, רציתי הודו קיבלתי עוף מה בסדר בזה?

כמו שתרצה סלמון ותקבל קרפיון האם בעינך זה אותו הדבר?

בעיני לא ולא!!!!!!!!

trilliane

Well-known member
מנהל
מנין לך שהטעות היא בבשר? הטעות יכולה להיות ברישום

כלומר הבשר יכול להיות הודו ולא דייקו בגב האריזה והשתמשו במילה "עוף" שבלבלה אותך. כל עוד לא קיבלת אישור מהי בדיוק הטעות, כל עוד לא ידוע בוודאות שזה אכן היה בשר תרנגולת ולא הודו, אין טעם לצעוק "הטעיה". בכל מקרה אין שום קשר בין עוף/הודו לריח רע. אם המוצר הדיף ריח רע הוא כנראה היה מקולקל, לא בגלל הרכיבים שלו.

SicTransit

Active member
את זה עליך לשאול את ניצת השקד

ולא אותי. אני הגעתי הנה רק כדי לטעון שה"עוף" המופיע כרכיב העיקרי מתייחס לתרנגולת ולא למואה, כלומר שאכן קיימת אי התאמה בין שמו של המוצר לבין הרכיבים המוצהרים (וגם הבעתי את דעתי שמדובר בטעות ולא בהטעיה מכוונת, אבל ברור שאין לי דרך להוכיח זאת).

trilliane

Well-known member
מנהל
אבל *יש* הקשר ויש מידע נוסף. בחזית האריזה כתוב "הודו"

ולא נתתי דוגמאות שבהן עוף בהקשר הזואולוגי אלא דווקא בהקשר לעוף מאכל.

אני יכולה להבין את מקור הבלבול או את הרצון המובן לברר ולוודא (כפי שכתב לך כבר מנהל הפורום) אבל לא הייתי ממהרת לפתוח בהאשמות "הטעיה!!!" לפני שבדקתי ווידאתי את הדברים (הטעם זה כבר משהו אחר).

מקבלי בני אדם חיסון נגד שפעת העופות והם לא עופות

או לדעתך אולי כן?????????????

אז מה את מביאה לנו דוגמאות הזויות???????

trilliane

Well-known member
מנהל
נכנסת בכלל לקישור?

ראשית, זו הדוגמה השלישית שהבאתי, והבאתי שתיים לפניה, והתעלמת מהן.
שנית, לו נכנסת לקישור, היית קוראת שמדובר בתעשיית עופות למאכל.

זה בסדר, כבר הבנתי שאת מעדיפה להתלהם ולהאשים ולא לבדוק.
"גם כבש הוא בקר לכל דבר ועניין", מה?

SicTransit

Active member
נכון

זה הסיווג הבוטני שלה. לעומת זאת בהקשר הקולינארי היא ירק.

רוב הזמן נח

Well-known member
פשוט התרגלו ששמים אותה בסלט ירקות

אף פעם לא קבעו שהיא ירק. זה רק מה שמי שלא מבין הבין.
אגב, מלפפון ופלפל הם גם פירות.
&nbsp
&nbsp

למעלה