שאלת מזגן/ים מיני מרכזי

oshris

New member
שאלת מזגן/ים מיני מרכזי

דירה חדשה, 3 חדרי שינה, אחד מהם ממ"ד,
וחלל של סלון/מטבח/פינת אוכל של 35 מ"ר.
הדירה קומה אחרונה, כך שאני מניח שצריך לקחת
מקדם קצת גבוה יותר בגלל הגג שמקקם חום וקור
לדירה.
לאחר הרבה התלבטויות, הגענו לישורת האחרונה,
אבל גם למבוי סתום.
אפשרות אחת היא לשים שני מזגני מיני מרכזי של אלקטרה.
דגם גמאייקה או eld. לשים 40t לחלל הסלון, ו 35t לחדרים,
יחד עם מערכת מינימקס לחדרים בלבד.
אפשרות שניה היא לשים פוג'יטסו 7 כ"ס לבית כולו, שזה מזגן
אינוורטר, יחד עם דמפרים לחדרים בלבד. החסרון הוא
עלות גבוהה, והפעלה של מזגן גדול אחד לכל הבית.
מצד שני אמור להיות ליגה אחרת לעומת האלקטרה.
מה הייתם עושים?

יוסיזיו

New member
מה 2 מזגנים ?? מה 7 כ"ס אתם צריכים בית קירור?? אם ניקח

3 חדרי שינה שבממוצע השטח שלהם 30-35 מ"ר ותוסיפו את הסלון גם 35 מ"ר אז נקבל 70 מ"ר .
בד"כ בדירות חדשות דירה שכזו ברוטו היא 95 מ"ר בערך.
לשטח מיזוג שכזה בקומה אחרונה מספיקה יחידה אחת של כ 52000 BTU ואם מתקינים מערכת כמו המינימקס+ תוכלו להסתפק גם ב 48000 BTU.
מערכות בקרת חדרים כולן לא מתחברות לבקר הפוגיטסו כמו המינימקס+ לאלקטרה או ה TAC 910 בתדיראן.

oshris

New member
יוסי תודה על התגובה. המשך שאלות...

שטח הדירה הוא 95 נטו. כאמור דירת קומה אחרונה, וכל החזית המערבית והצפונית זה ויטרינות ולא קירות. גובה תקרה 3.15.
לגבי שני מזגנים, זה בעיקר בגלל שלא רוצים לשים אינוורטר שהוא לא מיצובישי/פוג'יטסו, ולכן אם שמים on/off אחד לכל הבית זה בזבזני בהרבה.
מה גם שאם התקלקל המזגן כל הבית מושבת. היום יש לנו דירה באותו גודל,
גם עם שני מזגנים, אחד מיני מרכזי לחדרים, ועוד אחד גדול בסלון. עובד מצוין
בתצורה הזו, וגם בעיקר בקיץ זה משמעותי כי ישנים עם מזגן, ואז מדליקים רק
את החדרים.
לגבי הפוג'יטסו, לפי דבריך, לא צריך כ 60 אלף btu לכל הבית? אם לא אז איזה
גודל מזגן לשים? ממה שקראתי בעבר, אתה ממליץ בייחוד באינוורטר לשים מזגן מספיק חזק, כדי לא ליצור עומס מתמיד על הכרטיסים.
ושאלה אחרונה, אם המינימקס ודומיהם לא מתחברים לפוג'יטסו, מה כן מתחבר?
כי להפעיל מזגן ללא בקרה לחדרים זה נראה לי בזבזני מאוד, ומאבד את כל היתרון של מזגן אינוורטר. תודה רבה מראש.

יוסיזיו

New member
נתחיל מהסוף ,למעט לתדיראן ואלקטרה שלהם בקרת חדרים מלאה

ש"מדברת" עם הכרטיס הראשי של המזגן בין אם זה אינוורטר או לא אין לאף חברה בקרה שכזו וכל בקרה אחרת הינה חלקית בלבד וללא קשר עם בקרת מדחס או בקרת מהירות מנוע מאורר ויש כמה כאלו כך שאם המזגן אינוורטר לא מועיל לכלום !!!.
ההגדרה שאם מזגן אחד מתקלקל והשני ימשיך לעבוק קצת לא במקום כי אם יתקלקל מזגן חדרים כולם יבואו לישון בסלון או להיפך?? כולה תקלה שתוך יום או יומיים אפשר לתקן .
זה בניגוד לבן אדם שיש לו לב אחד ,ואם יש תקלה?? לוקח זמן לתקן אם אפשרי בכלל ולא תמיד אז אלוהים שברא את האדם שהיא המכונה המשוכללת ביותר שקיימת עלי אדמות לא חשב לברוא לנו 2 לבבות?? .
עכשיו ברצינות ,לא תמיד יש מקום להתקנת 2 יחידות מעבים במיוחד בבנינים חדשים במיסתור כביסה,השאר זה הוצאה כספית בלבד, וכן במזגן ON-OFF יש בזה מן ההגיון למרות ההוצאה הכספית הגדולה יותר על 2 מזגנים ו 2 התקנות ואגב מחיר אם כולל מינימקס+ לחדרי השינה מתקרבים ממש למחיר של יחידת מיני VRF טובה.
תשומת לב מיוחדת לקטע של ביזבוז האנרגיה בהתקנת מיני מרכזי לחדרי שינה והבעיה של חסימת אויר חוזר באם הדלת סגורה ואז ממש לא !! יהיה מיזוג אויר לחדר ,ולא רק זאת אלא המזגן יונק אויר מהפרוזדור ולא מכל חדר ובכך אין סירקולציה של אויר מהחדר כך שצריכת האנרגיה ענקית ,אלא אם אתם עובדי חברת חשמל וזה לא שיקול לחישוב.
ההמלצות שלי כל הזמן לגבי אינוורטרים היא תמיד להסתכל על ההספק הנומינלי המוצהר וממנו לקחת כ 30% תוספת הספק ולא את הנתון ההספק המקסימלי כנתון עבודה קבוע.
לגבי ההספק שצריך ,ההפרש בגובה איננו שיקול לתוספת הספק ,הויטרינות כן אבל אני משער שהן מבידודית ו ANTI SUN אז ה 54000 מספיק בהחלט וכל הזמן ההתיחסות על יחידה אחת מצויידת במינימקס +.
מצ"ב שוב ההסבר למזגנים ולהבדלים ולנושאי האנרגיה והאויר חוזר.

oshris

New member
יוסי תודה רבה על התשובות ועל המידע

דבר אחד לא כ"כ ברור לי. לגבי מה שכתבת על האוויר החוזר במקרה
ודלתות החדרים סגורות. לא אמור להיות פתח אוויר חוזר בכל חדר?
&nbsp

yor72

New member
רוב החנות של פיתחי המיזוג שמרכיבים הם רק מוצאים אוייר

ולחן אין אוייר חוזר כמו במזגן אילי שולוכח אוויר ומקרר או מחמם
האוייר החוזר נלכך מהסלון בדרך כלל
יוסי יזביר יותר טוב
ועוד על צריכת חשמל בקיץ האחרון אתקנתי בנוסף למיני מרכזי
מזגן כוח ורבע בשביל לחסוך חשמל וארי מגיע החורף בערב מיני מרכזי
ובלילה מזגן בחדר צריכת החשמל עלתה במקום לרדת
כתבתי לא מזמן שהמזגן מפסיק לחמש דקות וחוזר לפעולה
לכחתי כלבה קטנה ואני צריך לחמם לה ואיני המזגן עובד רצוף כמה ימים
פתאום המזגן מפסיק בין פעול לפעולה 15 דקות 20 דקות וצריחת החשמל
ירדה לא תמיד 2 מזגנים זה חסכוני
תעשי מערכת בקרת חדרים אני מציע להקשיב ליוסי
בגלל שזאות הוצאה גדולה לקמה שנים
גם דירתי 100 מטר מרובע מזגן 4 כוח מקרר נהדר בחורף מתעמץ
אפשר להצליל את הויטרינות וכח פחות חם בקייץ

יוסיזיו

New member
תריס האויר בחדר הינו בדרך כלל תריס לאספקת האויר,תריס משולב

של אספקה ואויר חוזר בעייתי מאד כי נוצר קצר אויר מה שנקרא בלשון מקצועית או במילים אחרות היות והתריס מחובר חלק גדול מהאויר שנכנס לחדר חוזר מיידית לפרוזדור ללא ביצוע המטרה שלשמה מכניסים אותו לחדר,גם לא ממזג וגם משגע את המזגן.
מבנה הדירות בארץ לא מאפשר את האופטימום שניתן לעשות כלומר פתח אספקה בצד אחד של החדר ופתח שני בצדו השני של החדר.
ב99% מהמיני מרכזי יניקת האויר הינה מהחלל המרכזי שהינו הפרוזדור.
נדמה זאת להוצאת מים ממיכל (הוצאת חום מהחדר) בדלי, במקום שהדלי יהיה מלא מים וכל פעם ישפך מלוא הדלי מים החוצה מהמיכל 3/4 מים מהדלי נשפכים חזרה למיכל ורק 1/4 ממנו מצליחים למצוא דרכם מחוץ למיכל ולוקח הרבה זמן ועבודה לרוקן כך את המיכל.
זה מה שקורה במיני מרכזי לעומת מזגן בודד בחדר.

למעלה