עמלה מטורפת (3%) על עסקאות במטח בכרטיס אשראי

אחד העם1

New member
עמלה מטורפת (3%) על עסקאות במטח בכרטיס אשראי

שלום חברים, ביולי 2015 בעקבות איזשהו עדכון של המפקח על הבנקים, חברות האשראי העלו בצורה מטורפת את העמלות ברכישות המתבצעות במטבע חוץ. יש איזושהי דרך להמנע או לחסוך את העמלות האלה? מדובר בסכומים גבוהים מאוד... תודה

trilliane

Well-known member
מנהל
כן, לבדוק מה אתה יכול לקבל ולעבור לכרטיס עם תנאים טובים יותר

אישית אני בוויזה כאל שתמיד חייבה לפי השער היציג ולכן לא העלתה עמלות, הכול נשאר אותו הדבר. אני בכרטיס שעשיתי פעם דרך מקום עבודה ומעניק הנחה בגובה העמלה. יש גם לחברות האחרות כל מיני הסדרים עם ארגונים שונים, כדאי לבדוק (אם לא אתה, אולי מישהו מבני המשפחה יוכל לצרף אותך?).

אחד העם1

New member
זה להורים שלי, הם גמלאים

לי יש באמת כרטיס של הייטק והעמלה שם רק אחוז.. אני אבדוק את ויזה כאל, למרות שראיתי בכתבה בגלובס שכל שלושת חברות האשראי העלו לאזור ה-3 אחוז בכרטיסים ש"רגילים" (שלא דרך מקום עבודה)

trilliane

Well-known member
מנהל
שלוש החברות = לאומי קארד, ישראכרט ואמריקן אקספרס?

כי ויזה כאל לא העלתה עמלות למיטב ידיעתי (לא בכרטיס שלי לפחות) וגם לא הייתה לה סיבה, כי היא תמיד חייבה לפי השער היציג, כלומר מבחינתה לא השתנה דבר. העמלה הרגילה שלה הייתה 2.5% ולמיטב ידיעתי כך היא גם נשארה (אני מקבלת הנחה על העמלה הזאת בכרטיס שלי). בדוק אם אתה יכול להשיג להוריך כרטיסים מוזלים, אולי דרך מועדון גמלאים כלשהו, מקום העבודה שלך או פשוט מיקוח.

urilei

New member
אמריקן אקספרס איננה חברת אשראי בארץ

היא מיוצגת כאן ע"י קבוצת ישראכרט (יכול להיות שגם חברות אחרות מנפיקות כרטיסים שלה).
גם לי היה כרטיס עם חיוב לפי שער יציג לפני הרפורמה, ובכל זאת לאומי קארד ניצלה את המומנטום כדי להפיל את העמלה פי ארבעה עם כניסת התיקון לתוקף. אני לא אתפלא אם גם ויזה ניצלה את הרפומה כדי להעלות מחירים, למרות שלכאורה אין שום קשר (גם אצלי לא היה, אז מה?)

trilliane

Well-known member
מנהל
כן, אבל הכרטיס שלך היה חריג, והחברה כבר העלתה עמלות לכולם

לוויזה כאל לא היה תירוץ כזה מלכתחילה, כי היא תמיד חייבה לפי השער היציג... אז זה לא שהיא העלתה לכולם ועל הדרך גם למקרי הקצה שבמקרה לא היה אצלם שום שינוי... לא הייתה לה הצדקה, בקיצור. למיטב ידיעתי היא גם לא העלתה, כי העמלה הרגילה שלה הייתה ונשארה 2.5% כאמור, וגם אצלי בכרטיס נשאר אותו הדבר.

G Gabi

Member
גם אצלי, ויזה כאל, ללא שינוי.

לפותח הדיון -
בדוק אם החשבון שלך מאפשר להחזיק במט"ח ומהן העלויות הכרוכות בכך, אם בכלל.
במידה והדבר אפשרי:
1. ברר מהן עלויות רכישות המט"ח מהבנק / הפקדה של מט"ח ישירות לחשבון (ורכישתו אצל חלפנים מורשים).
2. ברר האם כרטיס האשראי שאתה מחזיק יאפשר חיוב ישיר במט"ח וללא המרה לש"ח.
3. במידה ו-2 אפשרי, אז לוודא שכאשר יהיה חיוב במט"ח, החיוב יהיה מיתרת המט"ח שבחשבון הבנק.
&nbsp
מהזכור לי, בבנק פאג"י ("מותג" של הבנק הבילאומי הנמצא במגזר החרדי) הדבר אפשרי. אבל, אני לא יודע אם אפשר להגידר שהכרטיס הבנקאי יחויב במגוון של מטבעות או אפשר להגדיר שני מטבעות בלבד [ש"ח ו-USD למשל] למרות שבחשבון עצמו אפשר להחזיק יותר מסוג מט"ח אחד.
&nbsp
האם זה משתלם?
תלוי בסה"כ עמלות [קבועות ויחסיות בכל עסקה] הכרוכות בעניין ובכמות הרכישות שאתה מבצע במט"ח...

prizman

New member
לגבי חיוב בכמה מטבעות,

אני מחזיק במאסטרכארד ונמצא בבנק יהב עם חשבון מט"ח, מחזיק מלבד ש"ח גם דולר ויורו.
כל רכישה מחוייבת במטבע בו נעשתה הקניה. חשבון המט"ח לא מחוייב בתשלום עבור החזקתו אבל אני לא יודע אם זה תקף לכולם.
במקרה לפני כמה ימים רכשתי גם איזו כמות של פאונד בריטי כי השער היה בשפל, סתם כהימור, לא בטוח שאם אבצע רכישה בפאונד
היא אכן תחוייב בו אבל זה גם לא משנה לי כי אני מתכוון ממילא להמיר אותם בקרוב, לא לקנות בהם משהו.

נושא אחר לגמרי. אתמול פורסמו המחירים הרשמיים של מכשירי הסמסונג S7 החדשים. הפער בין ישראל לתאילנד
עומד על מעל ל 1000 ש"ח למכשיר.

G Gabi

Member
עם Amex אפשר להגדיר חיוב דולרי

בדוק אם ניתן ומה העלות הכרוכה להחזיק יתרת $ בחשבון הבנק (וכמובן, שאם יהיה חיוב דולרי, הוא יהיה מיתרת המט"ח).

shaikin

New member
בואו נעשה סדר

עד לפני שנה, מחירי העמלות היו נמוכות מאוד, אבל ההמרה הייתה לפי שערים גבוהים יחסית. וכל חברת אשראי הייתה ממירה לפי שער אחר. על מנת לאפשר תחרות ולהיטיב עם הצרכן, קבע המפקח על הבנקים לפני מעט יותר משנה כי ההמרה תתבצע אך ורק בשער יציג, וכך יוכלו לקוחות להשוות בקלות יחסית בין העמלות של חברות האשראי.
העמלות הבסיסיות הן כלהלן:
לאומי קארד - 3%
ויזה כאל/דיינרס - 2.5%
ישראכרט/מאסטרכרט/אמריקן אקספרס - 2.3%

כמו על כל דבר, גם על התעריפים האלה ניתן לקבל הנחות, אך לא ללקוחות פרטיים, אלא למועדונים/תאגידים/קולקטיב וכו'...
לדוגמה - ברשותי מאסטרכרד המשוייך לארגון גדול במשק, ועד לפני כמה חודשים קיבלתי 75% הנחה על העמלה ברכישות ביורו, ו-50% הנחה לשאר המטבעות כולל דולר.
לפני כשבוע פורסם הסכם חדש, המבטל לנו לגמרי את העמלות על רכישות במט"ח ומשיכת מזומנים בחו"ל (למי שנוסע הרבה, כמוני, מדובר בהטבה מאוד!!!! משמעותית). חוץ מהארגון שלנו, אני לא מכיר גופים במשק שזוכים לעמלות כאלה. בעצם, אני קונה בחו"ל ביציג.

למעלה