מה ההפסד בלהפוך כרטיס אשראי מחוץ בנקאי לבנקאי?

The new me9

New member
מה ההפסד בלהפוך כרטיס אשראי מחוץ בנקאי לבנקאי?

הבנקאית שלי פנתה אלי ביוזמתה. הציעה שהיא תגיד לבוס שלה שאעביר את הכרטיס אשראי החוץ בנקאי שלי להיות בנקאי, בתמורה לנסיון להוזיל לי עמלות שוק ההון.

אני מפסיד משהו אם אהפוך אותו לבנקאי. חוץ מזה שאני יותר קשור לבנק?
יש לי שני פלטינום של לאומי קארד. אני יכול להגיד לה שתהפוך רק אחד מהם לבנקאי?

אמרה שהעמלה תהיה זהה (פטור) בכרטיס

MissPegi

New member
לבנק שלך יש אינטרס מובהק שתחזיק בכרטיס אשראי שלו.

ברור שהיא תפנה אליך ביוזמתה, הרי זה משרת את האינטרסים שלה. היא לא באמת רוצה לנסות להוזיל לך את העמלות, היא רוצה שתעביר את פעולות האשראי לבנק שלך.

urilei

New member
שזה, יש לציין, לא בהכרח אומר שזה רע ללקוח

אבל זה כן בהחלט אומר שאין שום אפשרות להתייחס ברצינות ל"המלצה" כזו.

השאלה שלי הייתה- לא מהאינטרס שלה. מה החשש שלי?

חוץ מלהות כבול לבנק. אבל להבנתי - אוכל להחזיר אותו בעתיד לחוץ בנקאי אם ארצה.

urilei

New member
אתה בכל מקרה לא "כבול לבנק"

כשתרצה ללכת אתה תלך. החלפת כרטיס אשראי זה כנראה לא מה שהולך לעצור אותך...
חיסרון אחד משמעותי שיש למשל לכרטיס חוץ בנקאי (במקרה שלי, לא בטוח שזה נכון לכל אחד בכל מצב) הוא שעסקאות מט"ח בסכומים קטנים הרבה הרבה פחות משתלמות. כי בחוץ בנקאי יש עמלת המרה קבועה של כ-1% ובבנקאי הבנק רוכש עבורך מט"ח בתנאים גרועים בדרך כלל (אם אין לך חשבון מט"ח).
זה נכון במיוחד אם אתה נוהג לקנות קשקושים ב-ebay ודומיו בסכומים קטנים.

trilliane

Well-known member
מנהל
גם בכרטיס הבנקאי שלי העמלה קבועה, הבנק לא רכש עבורי מט"ח

מעולם. השאלה רק מה התנאים בכל כרטיס, ויצא שהתנאים בכרטיס החוץ בנקאי שלי טובים יותר. לא ברור לי הקשר למחיר הקנייה בהתחשב בכך שהעמלה באחוזים.

urilei

New member
הבנתי שהייתה הנחיה כזו של בנק ישראל

כאשר מבוצעת עסקה במט"ח בכרטיס בנקאי - לרכוש ללקוח מט"ח לפי ההסדר הקיים בחשבון. כשמדובר על 5$, זה כמובן מאוד מאוד לא משתלם כי יש עמלת מינימום לא קטנה.
זה קרה לי פעם אחת וממש הייתה פעולת רכישת מט"ח בחשבון אבל לא על סכום כ"כ קטן (משהו סביב 80$)

trilliane

Well-known member
מנהל
נשמע לי מטופש שבנק ישראל ידפוק כך את הלקוחות, זה בד"כ הפוך

לא שמעתי על כך, אבל אם זה משהו חדש יחסית לא נתקלתי בזה כנראה כי בשנים האחרונות אני מבצעת רכישות מט"ח רק בכרטיס החוץ-בנקאי. אבל גם בכרטיס הבנקאי הציעו לי בבנק תנאים דומים (ועמלות נקובות) וכך זה מופיע גם באתר של החברה.

urilei

New member
בנק ישראל עושה הרבה שטויות...

מה שקורה בד"כ הוא שבנק ישראל מבצע מהלך הגיוני ביסודו שנועד להגן על הללקוחות, והבנקים מנצלים את התקנות החדשות כדי לדפוק את כולם. זה לא חדש.
ראי מה קרה עם התקנה המחייבת להציג את עמלות ההמרה ביחס לשער היציג ולא לשערים אחרים. לכאורה מדובר בתקנה פשוטה וטכנית שהייתה אמורה רק לשנות את אופן הצגת העמלה ולהפוך את התחרות לשקופה יותר. בפועל כל החברות ללא יוצאת מן הכלל ניצלו את השינוי כדי להעלות את גובה העמלות, לפעמים גם פי ארבעה...
הם גם לרוב העדיפו לעשות מהלקוחות מטומטמים ולספר להם שהעמלות השתנו בגלל הנחיות של בנק ישראל ונכוותי מכך באופן אישי. לא, העלתם את העמלה כי אתם חזירים וגם כי אין לכם טיפת בושה לפעול בצורה כל כך נכלולית. בנק ישראל רק דרש לשנות את צורת ההצגה...

trilliane

Well-known member
מנהל
כאמור, טרם נתקלתי בכך. אשמח אם תקשר להוראת הבנק בנושא.

ולא נכון לומר ש"כל החברות ללא יוצאת מן הכלל" כשיש גם יש יוצאת מן הכלל – ויזה כאל.
בוויזה כאל ההמרה הייתה לפי השער היציג מלכתחילה ולא היה שינוי בעמלות (כי לא היה צורך בשינוי).

G Gabi

Member
קצת תמוה לאור כללי הבנקאות (שירות ללקוח) (עמלות)

החל מ- 01.04.2015 ההמרה בחברות כולן אמורה להתבסס על שער יציג.

מתוך הודעה לעיתונות שפרסם בנק ישראל ב-01/02/2015:
עסקאות במט"ח ומשיכות בחו"ל - על מנת לפשט ולהקל על הלקוחות את ההשוואה בין העמלות הנגבות מהם בגין ביצוע עסקאות ומשיכות במטבע חוץ באמצעות כרטיסי חיוב, נקבעו כללים חדשים לאופן חישוב עמלות אלה. כך למשל, נקבע שההמרה תחושב לפי שער יציג ובגין המרה אחת בלבד ממטבע החוץ לשקל. מועד הכניסה לתוקף של התיקון – 01.04.2015.
מקור - http://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/01-02-2015-Fee.aspx

ציטוט מתוך כללי הבנקאות (שירות ללקוח) (עמלות), התשס"ח-2008:
"העמלה תחושב לפי השער היציג של סכום ההמרה במטבע המקורי שלפיו בוצעה העסקה; בהעדר שער יציג תחושב העמלה לפי סכום החיוב במטבע ההמרה של הסולק בין-לאומי"
תוספת ראשונה - חלק 6 כרטיס חיוב - סעיף 7.
מקור -
https://www.boi.org.il/he/BankingSupervision/BankingLegislation/DocLib/159A.pdf

urilei

New member
שאל בדיוק איך תחויב על עסקה של 4$, שתסביר לך איך זה מבוצע

yehuda7K

New member
כדאי להישאר עם החוץ בנקאי. הנחה בעמלות תקבלי בכל מקרה

כדאי להישאר עם הכרטיס החוץ בנקאי כדי שאופצית המעבר לבנק אחר תהיה קלה ככל האפשר. לנסיוני העמלות בבנקים זוחלות כלפי מעלה כל הזמן ופעם בכמה שנים כדאי לעבור לבנק אחר כדי להוריד את העמלות חזרה.
כאשר הבנק אליו עוברים מודיע לבנק הנעזב על העזיבה, מיד הנעזב מציע הנחות גדולות כדי לשמר את הלקוח. כאשר הוצע לי, עברתי בכל זאת כדי ללמד אותם לקח. אחרי שנה חזרתי כי הבנק החדש התכוון להקפיץ את העמלות. הבנק הקודם קיבל אותי יפה וכך המשיך במשך כמה שנים. לאחרונה נראה לי שהגיע הזמן לעוד עזיבה כזאת כי שוב העמלות התחילו לזחול מעלה.

לכן כל כך חשוב להיות עם כרטיס חוץ בנקאי. במקרה כזה המעבר לבנק אחר פשוט ביותר:
1. חותמים על טפסים בבנק החדש (ומקבלים מהם כל מיני מתנות)
2. מודיעים לחברת כרטיסי האשראי לחיב חשבון אחר.
זהו. זה כל המעבר.

לדעתי, לקוח שמוכן לקבל כרטיס אשראי בנקאי בעצם מאותת לבנק שהוא לא מתכוון לעבור לבנק אחר. הבנק כמובן מנצל את האיתות הזה לטובתו.
אם הבנק מציע הטבות תמורת המעבר לכרטיס בנקאי, סימן שאפשר לקבל את ההטבות האלה גם אם הכרטיס ישאר חוץ בנקאי.

יהודה

למעלה