הלוואה מבנק בתור חייל?

NatiC9

New member
הלוואה מבנק בתור חייל?

אוקיי, אני כרגע חייל, שנה בצבא, משכורת צבאית (עכשיו כשעלתה) באיזור ה-900 ש"ח, ועובד בסופ"שים, ככה שבחודש אני מכניס נכון לעכשיו באיזור ה-1,500-2,000. אני כרגע בחסכון לאופנוע, אבל לצערי עם קצב החסכון שלי בתור חייל, זה תהליך שייקח כשנה, אז התעניינתי לגבי הלוואה בסכום של כ-10,000-12,000 ש"ח.

הנה השאלות שלי:
א' - האם זה ריאלי שבנק ייתן לחייל הלוואה בסכום כזה?
ב' - במידה וכן. התכנון הוא באמת להחזיר את זה לאורך שנה וחצי-שנתיים בתשלומים. ככה שאפילו שליש מההכנסה החודשית שלי לאורך שנה וחצי תוכל לכסות את זה. האם זה לגיטימי מבחינת בנק לקבל את ההחזר על ההלוואה לאורך תקופה כזו?
ג' - האם קיים בנק שיאפשר לי לא הלוואה, אלא מה שמוגדר כ-"משיכת יתר" של סכום כזה? אם כן איזה, ואיזו אופציה עדיפה מבחינת החזר?

ומעבר לזה, כל מה שאתם תוכלו להרחיב לי בעניין, אבקש שיהיה בשפה פינססית פשוטה, הנסיון שלי דל בעניינים מהסוג הזה - אשמח. תודה רבה :)

עומר TT

New member
תמתין עם זה

מנסיוני ומנסיון של רבים אחרים שהחזיקו אופנוע בתקופת הצבא זה מאד קשה ולא משתלם, הביטוח לבדו יעלה כמחצית מהתקציב השנתי שלך, לפני דלק, טיפולים וציוד רכיבה וודאי וודאי לפני החזר ההלוואה, וזה אם הכל נע על מי מנוחות ואתה לא צריך למצוא את עצמך מממן גרירות ותיקונים ולא חטפת איזה שבת ששתתה לך רבע מזמן העבודה החודשי שלך בחוץ.
עכשיו, נגיד שהצלחת להכניס את כל זה לתקציב ונשארת עם אפס ולא עם מינוס (ושלא תטעה, זו הנחה מאד מקלה), אז יש לך אפנוע ומה תעשה איתו? לא ישאר לך כסף לבילויים, לחברים, לבירה ולקונדומים. יהיה לך אופנוע ולא יהיו לך חיים ואז מה עשית בזה?
העצה שלי היא שתמתין עם כל עניין האופנוע לשחרור, ואם לא לשחרור אז לפחות עד שתוכל לרכוש את האופנוע ללא הלוואה.
&nbsp
אבל אל תקשיב רק לי, תכנס לפורום האופנועים כאן בתפוז וסביר להניח שתשמע את אותה העצה.

NatiC9

New member
קודם כל, תודה על התגובה המהירה!

לוקח כמובן בחשבון את כל מה שאתה אומר. למזלי יש לי בסיטואציה שלי את ההורים לתמיכה כמעין "רשת בטחון", אז לוקח גם את זה בחשבון. הרצון לקנות הכל לבד הוא שלי, כדי לפחות כמה שאפשר לא להישען על ההורים. אמנם ההכנסה מוגבלת בגלל הצבא, אבל הגיל הוא לא גיל שמאפשר לך להרגיש בנוח עם להפיל קניות מהסוג הזה על ההורים.

urilei

New member
כן, כן ואולי

זה ריאלי שבנק ייתן לך הלוואה כזו. אתה לא מבקש משכנתה ויש לך הכנסה חודשית סבירה ביחס לסכום שאתה מבקש (בהנחה שהיא פנויה). בנקים גם בדרך כלל מקלים עם חיילים מתוך ידיעה שתוך שנים בודדות הם משתחררים וכנראה מתחילים לעבוד, אפילו באופן זמני.
הלוואות (מה שמכונה "אשראי צרכני") ניתנות לטווח של 3-5 שנים ללא בעיה, גם בסכומים נמוכים יחסית.
לגבי משיכת יתר - ייתכן שתקבל אפשרות כזו. בדרך כלל משיכת יתר מוגבלת לגובה פעמיים הכנסה חודשית (מה שאומר במקרה שלך כ-4000 ש"ח לכל היותר) אבל ממש אין שום היגיון לעשות את זה. הריבית על משיכת היתר גבוהה משמעותית מכל הלוואה שתקבל, וגם הדירוג שלך בעיני הבנק ייחשב נמוך יותר להמשך חייך, לפחות לשנים הקרובות.

NatiC9

New member
תודה רבה!

שמח שהאופציה קיימת ולפחות ברמה העקרונית הכל תלוי בי. ענית לי על הרבה שאלות :)

כמובן שאם יש מישהו עם משהו נוסף להרחיב/לתקן, אשמח לשמוע.

prizman

New member
לא לתקן.

המצב בד"כ הוא כפי שכתב אורי. הלוואה מהבנק היא הזולה ביותר, משיכת יתר בתנאים הגרועים ביותר וכל השאר היכנשהו באמצע.
אתה יכול כמובן לבדוק ואפילו מומלץ שתבדוק כדי להתרגל לבדוק כל דבר, אבל התשובה די צפויה מראש.

GoldenEyes

Well-known member
עצה שלי

הלוואה מהבנק זה ריביות מה שיכפיל לך את מחיר הרכישה של האופנוע
הזאטוט שלי בקש אופנוע
קניתי לו במטרו מוטור ב-36 תשלומים ללא ריבית וללא הצמדה
ככה הוא מחזיר כל חודש כמה שצריך
בלי ריביות ובלי חששות
אם אתה יכול לבקש מההורים שיחייבו את הכרטיס שלהם , ואתה תחזיר כל חודש , זה עדיף מבחינתך

urilei

New member
עצה משעשעת

אני באמת לא יודע למה אתה חושב שזה בלי ריביות ובלי חששות.
עסקה ב-36 תשלומים באשראי מחויבת בעמלה של כ-12-14 אחוז (לא בדקתי, זה מהזיכרון, אבל משהו כזה), שזה בחישוב גס מאוד משהו כמו 5% שנתי.
גם אם זה לא תשלומים באשראי אלא הסדר אחר, עדיין יש בו בוודאות ריבית, גם אם מוסתרת.
על הלוואה בנקאית די בוודאות תשלם פחות. אפילו P+2 זה הרבה פחות מזה, והלוואה בנקאית אתה תמיד יכול לפרוע. עסקת אשראי, גם אם תחליט לפרוע, את הריבית ל-3 שנים כבר שילמת מראש...

GoldenEyes

Well-known member
אולי לא הייתי ברור

הספק הוא זה שנתן לי את התשלומים
לא חברת האשראי
כמו שבסופר מחלקים לך את הקניה לתשלומים או בתשלום אחד ואין הבדל בסכום הכולל בחיוב
כך גם עם האופנוע
תשלום אחד או עד 36 תשלומים

puptits

New member
אל תדאג, זה מגולם

גם התשלום למזומן מגלם בתוכו את ריבית על 36 התשלומים...כיוון שלרוב אף אחד לא קונה במזומן אופנוע...אז המחיר אותו מחיר למזומן ולתשלומים
חברות האשראי מחייבות את העסק על התשלומים וזה מגולם במחיר הסופי על הצרכן

ביום שתגיע לחנות עם ערימת שטרות, תראה איך פתאום תקבל הנחת מזומן "באישור מנהל".

אין אשראי חינם, כסף עולה כסף.

urilei

New member
כפי שציינתי וכפי ש-puptits ציין

האשראי הזה צריך להגיע מאיפשהו.
העמלה היא סביב 13.5% (עכשיו כן בדקתי). בערך 1.5% זו העמלה הרגילה גם על סליקה בתשלום אחד, אז זה משאיר אותנו עם עמלה של כ-12% על התשלומים האלה שזה סביב 5% שנתי בהשוואה להלוואה בנקאית. זו ריבית, ולא זולה במיוחד (אם כי גם לא מאוד יקרה)...

ronengeles

New member
לא ממש הבנתי

מה זאת העמלה שאתה מדבר עליה, ומאיפה המספרים האלה (איפה בדקת)?

urilei

New member
העמלה זה מה שבעל העסק משלם לחברת האשראי עבור הסליקה

עבור סליקה ב-36 תשלומים משלמים כ-12% עמלה (נוסף על כ-1.5% שמשלמים בכל מקרה).
אם אתה חושב שהכסף הזה לא יוצא ישירות מהכיס שלך, אתה תמים מאוד. בעיקרון מצניעים את העובדה שניתן לקבל הנחה בגובה כזה תמורת תשלום במזומן, כי בכך הם בעצם מודים שהפריסה לתשלומים היא ממש לא "ללא ריבית". יש מקומות שאכן גם לא יתנו הנחה כזו בשביל לשמור על קו אחיד בטענה שזה "36 תשלומים בחינם". אבל ברור לך שבעל עסק לא יכול שלא לשקלל הוצאה של 12% במחיר. זה פשוט בלתי אפשרי.

ronengeles

New member
ברור שהוא משקלל את זה במחיר הסופי

אבל הוא משקלל עוד 100 דברים אחרים כמו המשכורות של העובדים, הנייר טואלט בשירותים, הריבית על משיכת יתר בבנק ועוד ועוד...
&nbsp
אם המחיר עבור תשלום אחד (באשראי) זהה ל 36 תשלומים, אז בפועל הלקוח לא משלם ריבית, זה פשוט התמחור של המוצר אחרי כל ההוצאות מסביב. אם גם לא מוכנים לתת הנחת מזומן, אז אדרבא.
בכל מקרה שווה לבדוק אם יש הנחת מזומן, ואם היא אכן משתלמת, כי בכלל לא בטוח שכל 12 האחוזים האלה יעברו ללקוח (ועדיין לא הבנתי מאיפה הבאת את הנתונים האלה).
&nbsp
&nbsp

G Gabi

Member
הבנק ייתן כמעט לכל אדם הלוואה כל עוד הסיכון אינו חריג

הלוואה של 10K? אם אין היסטוריה בעייתית, הבנק יעניק את ההלוואה מבלי לחשוב פעמיים.
&nbsp
עשה סקר שוק בין הבנקים. אמנם אתה לקוח של בנק מסוים, אבל אין הדבר אומר שבנק אחר לא ייתכן לך הלוואה בתנאים טובים יותר.
ההבדלים בהטבות של הבנקים לחיילים בניהול חשבון עו"ש הם שוליים. תהיה פטור מעמלות רגילות, 1-2 פנקסי המחאות ללא עלות וכד'. יש כאלו עם הטבות המופנות לקהל היעד הצעיר יותר או הטבה כלשהי עם עושים שימוש מעל סכום מסוים בכרטיס האשראי וכו' וכו'.
סקר שוק. אין שום דרך אחרת לבדוק מה הבנק המתאים ביותר.
&nbsp
בנוגע להחזר הלוואה, ייתכן כי גם באפיק הזה קיימים מסלולים שונים. למשל, תשלומי החזר מתחילים מייד חודש לאחר נטילת ההלוואה או שהתשלומים יהיו X חודשים לאחר נטילת ההלוואה. כל מסלול מגלם ריבית שונה ובדוק מה הדבר המתאים לך.
&nbsp
בשולי הדברים -
אישית אני חושב שלא נכון להתחיל את החיים עם מאזן שלילי.
בראות עיני הסיבה היחידה ליטול הלוואה היא לצורך השקעה שצפויה שתניב הכנסה הגבוהה יותר מעלות נטילת הלוואה.
בין אם מדובר ברכישת נדל"ן, הלוואה לצורך מימון לימודים, הלוואה לצורך פתיחת עסק וכד'.
&nbsp
במקרה הזה, אם האופנוע שאתה רוצה לרכוש ייצר עבורך הכנסה - הרי שיש לבחון אם ההכנסה הצפויה מהאופנוע כדאית ביחס לעלות ההשקעה הראשונית וכן השוטפת (ביטוח, טיפול, אגרת רישוי וכד').
&nbsp
אולי לחשוב בכיוון מעט שונה.
אם אתה יוצא רק בסופ"שים או אחת לכמה סופ"שים אולי לבדוק מה העלות של שכירת אופנוע לשישי-שבת (וחמישי?).
לחפש חבר או אדם נוסף שתרכשו את האופנוע בשותפות עם הסכם מסודר לאופי השימוש במהלך שהותך מחוץ למסגרת הצבאית וכמובן עלות תחזוקה בהתאם לשימוש היחסי וכו'.
&nbsp
העלות הראשונית של כלי רכב מכל סוג - היא העלות הנמוכה ביותר. מדובר בסכום ראשוני, צפוי וחד פעמי. אחזת כלי רכב היא מה שעושה את החור בכיס...

trilliane

Well-known member
מנהל
בכנות? קנה אופניים. אם אתה לא *חייב* אופנוע (לעבודה כשליח)

זה כלי רכב שאחזקתו השוטפת יקרה והנסיעה בו מסוכנת. אם אין לך סיבה ממש ממש טובה לנהוג בו, אני לא חושבת שזה שווה את זה.
כן, אני יודעת שזה נדוש, אבל השאלה שלך מגיעה במקרה אחרי שכל השבוע אני מקבלת עדכונים (בקבוצה בפייסבוק) מהשבעה על בחור (שלא הכרתי) שמת בתאונת אופנוע (לא עם כלי רכב אחר, למיטב הבנתי החליק על משהו בכביש).

NatiC9

New member
אוצר החייל

לא היה לי זמן יותר מדי עם הבסיס באמצע השבוע לברר מי מו מה אל מול בנקים, אבל החלטתי לקפוץ לסניף אוצר החייל ליד הבסיס ולהתעניין. הבחורה ראתה אותי במדים, הסתכלה בתמיהה למשמע המילה "הלוואה" מפי, וטענה שהיא לא מבינה איך קיבלתי את הרעיון שחייל בכלל יכול לחשוב על לקחת הלוואה של כ-10,000 שקלים, כל זה בלי בכלל להתעניין במצב העו"ש שלי.
&nbsp
סיטואציה קצת מוזרה הייתה, ככה ששוב אני שואל: זה באמת הגיוני? הבחורה שם בלבלה אותי לגמרי.

עומר TT

New member
אתה חייל, משמע המשכורת שלך נמוכה

אם אתה צריך ממנה הלוואה של 10K, היא מניחה שחשבון העו"ש שלך לא סובל מיתרת זכות שש ספרתית. כמעט כל פרט מידע נוסף שאתה יכול לתת לה רק יגדיל את מקדם הסיכון שלך כלווה בעיני הבנק.

למעלה